RECENZE: CAMP G COMP EVO GLOVE – RUKAVICE NEJENOM NA ZÁVODY

RECENZE: CAMP G COMP EVO GLOVE – RUKAVICE NEJENOM NA ZÁVODY

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku CAMP G COMP EVO GLOVE
Druh sportu skialp
Druh oblečení rukavice
Rozdělení podle pohlaví pánské
O jakou vrstvu se jedná první (spodní)
Do jakého ročního období se hodí zimní
Materiál 1 Windmit’N tenký protivětrný převlek
Materiál 2 Grip'r protiskluzové pásky na dlani
Hmotnost 115 g
Velikostní varianty XS, S, M, L, XL, XXL
Infocena 2222 Kč
Dodává Total outdoor
Více info na totaloutdoor.cz/

Zaujalo mě

  • Úprava konců palce a ukazováčku pro ovládání dotykového displeje telefonu
  • Materiál dlaňové části a prstů pro dlouhodobé použití
  • Převlek proti větru

Shrnutí recenze

Italský výrobce Camp přišel na skialpinistický trh s novými ultralehkými rukavicemi, které jsou primárně určeny pro intenzivní aerobní aktivity na sněhu, např. skialpinistické závody. Praktické vyzkoušení v roce 2021 ovšem ukázalo, že tyto rukavice jsou výborné pro jakékoliv sněhově-pohybové aktivity, nejenom skialpinismus. Jaké jsou tedy rukavice CAMP G COMP EVO GLOVE?

PODROBNÝ POPIS

Popis rukavic a vychytávky

Rukavice Camp G COMP EVO mají řadu vychytávek odlišujících je od jiných rukavice určených pro zimní aktivity v přírodě. Svým původním zaměřením (a minimálním zateplením) se uplatní jak na závodech, tak v případě běžného pohybu na skialpech, splitboardu nebo sněžnicích v teplotách neklesajících příliš hluboko pod bod mrazu. Při nižších teplotách jsou dobré pro výstupovou část výletu, kdy se člověk pohybuje aktivně aerobně. Následně při pohybu v sedle nebo na vrcholu je možné u Camp G COMP EVO použít pro zvýšení teplotního komfortu převlek proti větru. Zimomřivější osoby ovšem tyto rukavice dají do batohu a na méně pohybově náročně aktivity vytáhnou zateplené palčáky nebo péřové rukavice.

Velikostně se neliší rukavice s návlekem Windmit’N oproti variantě bez návleku
Velikostně se neliší rukavice s návlekem Windmit’N oproti variantě bez návleku

Konstrukce rukavic Camp G COMP EVO

Na první vzdálený pohled se jedná o standardní prstové rukavice ve čtyřbarevné kombinaci zahrnující převažující černou s tříbarevnou bílo-modro-červenou kombinací na hřbetové části a červenými protiskluzovými výztužnými proužky na dlaňové straně rukavice. Dlaňová strana je z na omak velmi příjemného děrovaného materiálu pro maximální odvod tepla a potu při výstupu. Hlavní část až po konečky prstů je z jednoho kusu materiálu, aby se minimalizovalo množství švů v nejvíce namáhaných místech. Na dlani tak najdeme pouze jeden šev k propojení s palcem. Protiskluzové vylepšení dlaně obstarávají tři zakřivené asymetrické lesklé proužky začínající těsně pod prsty.

Protiskluzové výztuhy dlaňové části rukavice Camp G COMP EVO a detail palců pro ovládání dotykového displeje
Protiskluzové výztuhy dlaňové části rukavice Camp G COMP EVO a detail palců pro ovládání dotykového displeje

Palec

Samotný palec je ze čtyř různých materiálů: prodyšná část navazující na dlaň, savý materiál pro otěr potu na hřbetu, vyztužení ke zvýšení odolnosti mezi palcem a ukazováčkem, a zakončení palce (stejně jako ukazováčku) pro práci s dotykovým displejem. Vše funguje tak jak výrobce předpokládal, jen u těch zakončení pro ovládání displeje mobilního telefonu je potřeba si předem rukavice vyzkoušet, aby oba „vylepšené“ prsty dobře dolehly až na konec rukavice.

Manipulace s protivětrným návlekem Windmit’N u rukavic Camp G COMP EVO
Manipulace s protivětrným návlekem Windmit’N u rukavic Camp G COMP EVO

Šití

Švy v zakončení všech prstů jsou vhodně umístěné a při pohybu nevadí. Subjektivně lehce zavazel šev konce palce při delším nehtu, což se snadno odstranilo jeho zastřižení.

Dlaňová a hřbetová část rukavic Camp G COMP EVO
Dlaňová a hřbetová část rukavic Camp G COMP EVO

Hřbet

Hřbetní část s minimem namáhání je ve výše zmíněné bílo-červeno-modré kombinaci, kdy konce prstů jsou modré, boky červené a hřbety bílé. Švy jsou voleny tak, aby „nepřekážely“ při držení holí.

Zápěstí

Stahování kolem zápěstí je pevně dané a dobře vyřešené pružným cik-cak švem. Oproti dodatečným stahováním jiných rukavic, které je možné kolem zápěstí různě povolit, je u Camp G COMP EVO potřeba si zvyknout na těsnější „nástup a výstup“. V praxi to však nevadí, neboť rukavice není během výstupu nebo celkově výletu (závodu) potřeba vůbec sundávat, protože je v nich možné dělat cokoliv. U standardního výletu si je člověk akorát před sjezdem za menší za teplejší.

Pevný úchop s CAMP G COMP EVO
Pevný úchop s CAMP G COMP EVO

Převlek přes rukavice

Nad zápěstím je malým drukem krytá „kapsa“ s černým ultratenkým protivětrným návlekem Windmit’N. Ten kryje kompletně hřbetovou část rukavice, celý palec a velkou část dlaně. Větru na pospas tak zůstává jen zbytek dlaně, v němž se obvykle nachází hůlka. Při použití protivětrného návleku samozřejmě není možné nadále ovládat dotykový displej např. pro upřesnění polohy na mapě. Výrobce doporučuje použití těchto návleků až poté, co už je ukončená veškerá manipulace se skialpinistickým vázáním nebo botami kvůli možnému snížení životnosti při dotykově náročné manipulaci.

S rukavicemi Camp G COMP EVO při použití holí s absencí poutek
S rukavicemi Camp G COMP EVO při použití holí s absencí poutek

Poutka a možnosti zavěšení

I když se primárně nepředpokládá sundávání rukavice během závodu nebo túry, jsou Camp G COMP EVO vybavený několika poutky. Největší z nich je pružné k navlečení na zápěstí, zatímco poutka na konci dlaňové části a zakončení prostředníčku jsou určena např. k zavěšení na karabinu. Pro zamezení ztráty rukavice při přesunech bez jejich navlečení je možné je klasicky spojit plastovou přeskou.

Co a jak v praxi s Camp G COMP EVO

I když Camp předpokládal hlavní použití těchto rukavic u velmi intenzivních aktivit, v praxi je možné je použít pro cokoliv, kde se člověk pohybuje na sněhu na lyžích, splitboardu nebo sněžnicích. Rukavice jsou výborné v přiměřených teplotách pod bodem mrazu (na Sibiři při -25 C zůstaly v batohu) v závislosti na teplotním komfortu uživatele. V rukavicích se výborně drží jakékoliv hole a při dosavadním použití se zatím nezničitelně tváří i protiskluzové proužky na dlani. Při výstupu se díky podpoře zvýšeného odvodu tepla a potu v rukavicích uživatel nepřehřívá. Perfektně fungují konce palců a ukazováčků pro ovládání map nebo aplikací typu Peak Finder v mobilním telefonu. Pro co nejlepší funkčnost je vhodné si rukavice nekupovat „naslepo“ ale vyzkoušet si je v obchodě tak, aby konce palců a ukazováčků dobře doléhaly.

Rukavice Camp G COMP EVO
Rukavice Camp G COMP EVO

Další informace

camp-cassin logoZnačka CAMP vyrábí vybavení pro vysokohorskou turistiku, lezení, horolezectví a skialpinismus, které vyniká především nízkou hmotností a technickou vyspělostí.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: