Recenze CAMP Ascent – Desetihroté mačky

Recenze CAMP Ascent – Desetihroté mačky

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Desetihroté mačky CAMP Ascent
Typ výrobku Mačky
Použití lezeckého vybavení na lezení v horách, na ledovec, na vysokohorské lezení a VHT
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Materiál 1 NiCrMo ocel
Hmotnost 1450 g
Dostupné velikosti 34–48
Výbava 1 Vyhazovače sněhu: ano
Výbava 2 Počet hrotů: 10
Výbava 3 Ochranný obal: ano
Infocena 3 290 Kč
Dodává Totaloutdoor
Více info na totaloutdoor.cz/

Zaujalo mě

  • nízká hmotnost
  • vysoké hroty
  • jemně odstupňované nastavení

Shrnutí recenze

Mačky Camp Ascent upnete na libovolnou horskou obuv (systém automatického/poloautomatického upínání). Váha jedné mačky lehce přes 700 g vás jistě potěší při několikadenním přechody, kdy občas musíte mít mačky v batohu. Mačky jsou dodávány včetně transportního obalu a vyhazovačů sněhu.

PODROBNÝ POPIS

Charakteristika

Mačky Camp Ascent jsou desetihroté ocelové mačky, které toho dost snesou i při pohybu po skále. Možnost volby upínání mezi poloautomatickým a automatickým režimem z nich dělá spolehlivého společníka pro pohorky i lyžáky. Mačky jsou dodávány s jednoduchým transportním obalem.

Pohled do severního hřebene Weisskugelu s mačkami Camp Ascent.
Pohled do severního hřebene Weisskugelu s mačkami Camp Ascent.

Nastavení velikosti

Výrobce uvádí použití pro velikostní rozsah od 34–48 EUR, což je slušné rozpětí. Nastavení velikosti probíhá opravdu velmi precizně a není problém najít přesně rozměr pro libovolnou botu (nastavení po půl číslech). Můstek spojující přední a zadní díl maček není pevný, ale je flexibilní, a proto tyto mačky dobře drží i na relativně měkkých turistických botách. Ocelový rám je asymetrický a přizpůsobí se vaší botě. Nastavování velikosti doporučuji provádět někde v teple.

Pohled na středový pásek maček Camp Ascent.
Pohled na středový pásek maček Camp Ascent.

Nasazení na boty

Camp mačky Ascent vybavil možností upínání na většinu horolezeckých bot. Ihned po vybalení je nasadíte v automatickém režimu, v balení je i přední univerzální upínání. Pokud byste chtěli univerzální upínání i vzadu, je třeba ho dokoupit zvlášť (CAMP Ascent Universal Heel Bail). Zajímavou možností pro ultralight horolezecky je možnost koupě lehkého dyneemového pásku, který nahrazuje ocelový středový můstek (CAMP Dyneema linking strap).

Automatická patka má ještě tři polohy pro detailní nastavení. Pro fixaci dotahovacího pásku slouží podobná samoblokovací spona, kterou známe dobře ze sedacích úvazků. Dobře funguje i prodloužené povolovací poutko.

Vyhazovače sněhu maček Camp Ascent.
Vyhazovače sněhu maček Camp Ascent.

Vyhazovače sněhu

Mačky Camp Ascent jsou vybaveny vyhazovači sněhu. Oceňuji vypouklý způsob provedení. Vyhazovače dobře plní svoji funkci téměř v každém sněhu (kromě vyloženě lepivého).

Používání

Mačky Camp Ascent jsem během sezóny vyzkoušel na řadě míst (Granatspitze, Weisskugel) a rozhodně jsme si padli do noty již od prvního rozbalení. Mačky na první pohled působí kompaktně, dají se dobře složit a v batohu nezaberou zbytečně moc místa. Váha je oproti mým současným mačkám cca o 150 g nižší, což je rozhodně znát.

Mačky Camp Ascent vás na sněhu podrží.
Mačky Camp Ascent vás na sněhu podrží.

Poloautomatické upnutí, které jsem využíval nejčastěji, drží absolutně bez problému. Člověk se nemusí bát postavit nohu na špičku (samozřejmě úměrně doporučenému využívání těchto maček). Zkoušel jsem mačky přehodit i na jinou obuv a nastavení je během chvíle. Líbí se mi možnost mikronastavení v oblasti patky a středového můstku.

Během výstupů jsem byl nucen lézt s mačkami i po skále. Kromě skřípání to mačky zvládly skvěle, krok byl jistý, přední hroty držely. Samozřejmě jsem se snažil takový pohyb minimalizovat. Po sezóně nebylo opotřebení hrotů nijak drastické.

Mačky Camp Ascent při nástupu na Granatspitzi.
Mačky Camp Ascent při nástupu na Granatspitzi.

Hodnocení

Mačky Camp Ascent se mi během testování velmi osvědčily. Líbí se mi možnost upnutí na pohorku v létě a na lyžáky v zimě. Oceňuji vyhazovače sněhu a obal rovnou v balení. I přes použitý odolný materiál se podařilo udržet váhu na velmi dobré hodnotě.

Další informace

camp-cassin logoZnačka CAMP vyrábí vybavení pro vysokohorskou turistiku, lezení, horolezectví a skialpinismus, které vyniká především nízkou hmotností a technickou vyspělostí.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: