Recenze bundy: Montura Escape Hybrid

Recenze bundy: Montura Escape Hybrid

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Montura Escape Hybrid
Druh sportu outdoor, skialp, lezení
Druh oblečení bunda
Rozdělení podle pohlaví pánské
O jakou vrstvu se jedná třetí (svrchní)
Do jakého ročního období se hodí jarní, podzimní, zimní
Materiál 1 100 % polyamid
Materiál 2 88% polyester a 12 % elastan
Materiál 3 Membrána 100 % Polyuretan
Materiál 4 Comfortemp® (100g/m2)/ (60g/m2)
Materiál 5 Pro-meteo, dvouvrstvá nylonová tkanina, s DVR úpravou a parametry 15K/15K
Hmotnost 480 g
Vodní sloupec 15000
Prodyšnost 15000
Náplň syntetika
Barevné varianty teal blue/yellow fluor
Velikostní varianty S–XXL
Výbava 1 náprsní kapsa
Výbava 2 boční kapsy
Výbava 3 vodotěsné zipy
Výbava 4 elastická kapuce i manžety
Infocena 7499 Kč
Dodává OUT-SPORT s.r.o.
Více info na www.montura.cz

Zaujalo mě

  • Všestrannost jednoho kusu oblečení
  • Velice dobrý tepelný komfort
  • Lehká a sbalitelná vrchní vrstva s nenáročnou údržbou

Shrnutí recenze

Montura Escape Hybrid je zateplená bunda z několika funkčních materiálů. Větruodolnost a hřejivost oceníte nejen při zimních dobrodružstvích.

PODROBNÝ POPIS

Hybridní rozmístění jednotlivých materiálů bundy Montura Escape.
Hybridní rozmístění jednotlivých materiálů bundy Montura Escape.

Hybridní konstrukce

Hybridní auta, hybridní elektrárny, hybridní všechno! Svět se obrací na víru hybridů. Co je na tom špatného, když se snoubí ty nejlepší vlastnosti několika materiálů, aby vytvořily celek, který funguje lépe, než cokoliv jiného? NIC! Zhola nic! A tak i konzerva jako já musí uznat, že hybridní bunda MONTURA ESCAPE je naprosto boží! Perfektně izoluje, dýchá, hřeje a chrání před povětrnostními vlivy přesně tam, kde na těle má! Takže balení nejlepších parametrů z lehkých hřejivých, větruodolných, zateplených a voděodolných bund v jednom promyšleném kusu oblečení? Ano, jde to a ještě ke všemu to do kupy skvěle funguje a vypadá. Proč si ji beru všude s sebou raději než péřovku? To a mnohé další se dozvíš v podrobné recenzi na webu.

Vysvětlím Ti to na autech. Posledních deset let pracuju jako obchodník a za svoji praxi mám v autech najeto přes milion kilometrů. Jen za poslední čtyři roky, kdy je mým regionem půlka Čech, jsem najel přes 340.000km a to vše ve ,,starém dobrém“ dvoulitrovém dieselu! No a najednou, po tom všem, stojím na Sardinii v půjčovně aut, kde jsme s přítelkyní trávili letošní podzimní dovolenou. Byl nám na devět dní přidělen zánovní hybridní Yaris. Zvyklý z toužebného oklepání dnes už velkoobjemového dieselu, startuju náš půjčený benzínovo-elektrický mini kočár. Ticho, po otočení klíčku se jen vesele rozsvítí palubka a auto čeká na povel. Zařadím na automatu jízdu vpřed, šlápnu na pedál a v naprostém tichu vystřelím z křižovatky pryč! Ty bláho! To auto kombinuje instantní výkon elektromotoru s vlastnostmi malého benzínového agregátu a celé to snoubí ve fajn povoz s malou spotřebou a velmi zajímavou sílou. Zajímavý vhled někoho, kdo je zvyklý na klasiku a brání se inovacím, že?

A to samé Ti můžu říct o hybridní bundě MONTURA ESCAPE. Čti dál!

Detail zateplené prsní oblasti bundy Montura Escape Hybrid.
Detail zateplené prsní oblasti bundy Montura Escape Hybrid.

Klasika nebo hybrid

Jak už to tak bývá, každý materiál i kus oblečení má svá specifika a vlastnosti! Když chci perfektní tepelný komfort, potřebuju kvalitní péřovku. Ta ale nesmí navlhnout, jinak přestane izolovat. A splácnuté peří na zádech a ramenou pod batohem stejně neplní izolační funkci na 100 % a také potem vlhne. Když budu ale chtít jinou izolaci bez těchto nešvarů, musím sáhnout po syntetice.  Jenže ta má zase jiné nešvary. Větrovky zase nehřejí a fleecové mikiny sice hřejí, ale profouknou…takže jak z toho ven?! Cesta z této šlamastyky je možná právě přes hybridní bundu Montura ESCAPE. A proč si to dovolím říct?

Když mi bunda přišla domů, měl jsem na rovinu pocit, že někdo rozstříhal čtyři různé bundy na kusy, zkombinoval je a sešil to zpět…záda z huňatého hřejivého fleecu, nezateplené boky, podpaží a vnitřní strany rukávů z tenkého prodyšného fleecu, naopak jejich vnější strana zateplená syntetikou, stejně jako vrch zad i celý hrudník a břicho. Ta poslední oblast celého trupu zepředu je pak zateplená více, než ramena a vnější rukávy. Takže suma sumárum tu mám nejméně čtyři druhy materiálů. Dva druhy fleecu a dvě gramáže syntetické izolace Comfortemp® pod geniální vrchní tkaninou pro-meteo, dvouvrstvou nylonovou látkou s DVR úpravou. Říkal jsem si, že tohle přece do kupy nemůže fungovat! Jenže ono to funguje a ještě k tomu to skvěle vypadá!

Detail pružného fleecu v pod pažemi bundy Montura Escape Hybrid.
Detail pružného fleecu v pod pažemi bundy Montura Escape Hybrid.

Jenže pojďme si vlastně shrnout, kde je potřeba na těle jaký materiál. Začnu zády. Na zádech mám nejčastěji batoh, a tak nepotřebuju žádnou gramážovou izolaci, protože je stejně zmáčknutá batohem a jeho popruhy. Zároveň se na zádech potím, a tak by tepelná izolace sákla vlhkost a přestávala plnit funkci. Pokud batoh nemám, potím se tam stejně tak. No a zároveň mi na záda díky konstituci těla prostě zima tolik nebývá. Co z toho vyplývá? Že na zádech potřebuju větruodolný a zateplený materiál, kterému nevadí vlhkost a umí ji dobře odvést- prostě teplý a huňatý fleece! SPLNĚNO!

Pod pažemi se nejvíc potím, a tak potřebuju, aby byl v těchto místech materiál tenký, prodyšný, zároveň trochu hřejivý a zároveň pružný, aby mě neomezoval v pohybu. Tedy ideálně hřejivý, ale slabší pružný fleece. SPLNĚNO – na bocích trupu, pod pažemi a na celé vnitřní délce rukávů je použitý tento materiál, takže nedochází k propocení a zároveň je celá bunda pružná a ani v mezních polohách paží netáhne a nevyhrnuje se v pase.

Na přední straně trupu a na ramenou je tělo nejcitlivější na prochladnutí, takže potřebuju hřejivou izolační vrstvu, abych udržel střed těla v teple. Zároveň aby odolala náporu větru a lehkému dešti. SPLNĚNO – na přední straně trupu je použita syntetická izolace o plošné hmotnosti 100g/m2 a jako vrchní materiál je použit větru a voděodolná tkanina pro-meteo, ve dvouvrstvé variantě, s DVR ošetřením pro zvýšení odolnosti proti otěru. Na ramenou a vnější straně rukávů je pak stejná izolace o plošné hmotnosti 60g/m2.

Do kupy je Montura Escape opravdu hybridní bunda, která kombinuje přednosti všech uvedených materiálů a promyšleně je rozmístila přesně na místa, kde je na těle nejvíc potřebuješ. Je to tak abstraktní představa, že bych nikdy nečekal, že může hybridní bunda složená z tolika jednotlivých materiálů fungovat jako geniální celek.

Detail hřejivého fleecu na zadní straně bundy Montura Escape Hybrid.
Detail hřejivého fleecu na zadní straně bundy Montura Escape Hybrid.

Hybrid v akci

Než došlo na první větší zátěžové testy v extrémnějších podmínkách, tahal jsem popravdě bundu po městě, do práce, na podzimní výlety a na postávání při dlouhém jištění ve skalách. A tam jsem znejistěl, jestli označení hybridní myslí výrobce kvůli kombinaci materiálů, nebo pro její všestrannost. Přijdu z práce, kde mám bundu jako vrchní vrstvu přes ležérní sako, přezuju si hnědé lakýrky, vezmu si pod bundu Escape mikinu, nahodím batoh a jdu na boulder. Na podzimní běh za sychravého počasí bych si taky jinou bundu nevzal. Díky kombinaci materiálů se při běhu nevyhrnuje nad záda, nepne se pod pažemi a tím neomezuje rotaci trupu a rukou, hřeje na hrudi a větrá na zádech…co víc si přát? Snad jen to, aby vlhký izolační materiál netrpěl.

A tím se dostávám k dalšímu velkému překvapení. Porovnání moderní syntetiky s prachovým peřím. Posledních pár let nosím jako moji zimní výzbroj jedině péřovku. Syntetice jsem prostě nevěřil. Jenže všechno má svůj progres a i tento typ izolantu se posunul vpřed tak, že jsem na první omak jen těžko rozeznával, zda se jedná o peří, nebo ne. Izolační náplň Comfortemp® je jemná jako prachové peří, skvěle izoluje, neslehává, drží tvar a netrpí i funguje při propocení.  To že neslehává a drží tvar je významný parametr, kdy bunda Escape nemusí mít prošívání, jako mají péřovky, aby udržely peří v komůrkách. Vlákna této izolace jsou provázaná v celé ploše a ta je celá všitá mezi tkaniny tak, že se nemůže pohnout. To oceníš hlavně při praní, kdy stačí bundu vyndat z pračky a usušit. Odpadá načechrávání peří i ztráta jeho objemu.

Bunda Montura Escape Hybrid Jacket na skialpech.
Bunda Montura Escape Hybrid Jacket na skialpech.

A to poslední překvapení syntetické izolace Comfortemp® je, že popravdě skvěle izoluje! Jako vážně! Když jsem se konečně dostal do přirozeného prostředí bundy Montura Escape, tedy do mrazivého počasí, zůstal jsem opravdu hledět! Ranní skialpový výšlap na Velkou Deštnou v příjemných -14 °C byl prubířským kamenem všech částí bundy. Šest set výškových metrů v zajímavém tempu dalo zabrat víc mě, než bundě. Veškeré generované teplo krásně držela bunda při výstupu na přední straně trupu a záda i prostor pod pažemi byl díky fleecu v teple, ale v suchu! Při sjezdech jsem pak pěl ódu na přední izolaci ještě víc. Absolutně žádné promrzání pod náporem ledového větru i přesto, že jsme po výšlapu rozhicovaní sundali pásy a okamžitě jeli dolů. Všechny části bundy plnily svůj účel naprosto perfektně a nemůžu jim absolutně nic vytknout! Nic!

No a druhý prubířský kámen přišel o pár dní déle, kdy jsem jel k babičce na Vysočinu pomoct okolo chalupy. Bylo lehce nad nulou, mrholilo a sychravo od promočeného sněhu šlo za nehty všemi otvory těla. S péřovkou bych si to dovolit nemohl. Za dvě hodiny odklízení sněhu na mě spadly dva kýble jemného deště se sněhem. Péřovka by byla jak zmoklý pudl, ale s bundou Montura Escape jsem prostě fungoval jako ,,kdyby se nechumelilo“! Povrchová úprava DWR držela vlhkost od izolační náplně dostatečně daleko na to, aby bunda promokla. A narovinu, i kdyby promokla, tak bude hřát dál. A to je tedy za mě perfektní parametr a výhoda.

Detail náprsní kapsy s decentním logem bundy Montura Escape Hybrid.
Detail náprsní kapsy s decentním logem bundy Montura Escape Hybrid.

Detaily a výbava

Další kapitola sama pro sebe jsou detaily a výbava bundy. Celá přední strana včetně náprsní kapsy je opatřena zipem YKK s vodotěsnou manžetou. Chránič zipu na jeho horním konci chrání bradu a bolavé vousy před nechtěným zatrhnutím.  Náprsní kapsa je pak dostatečně velká na dva mobily, nebo jeden tablet. Nebo raději placatici na zahřátí. Skvěle fungují také stahovací manžety okolo rukávů a pasu. Opět musím vyzdvihnout střih celé bundy, která i při mezních pohybech byť zkráceného chlapa nikam necestuje. Nevyhrnuje se a drží na svém místě! I při chůzi s batohem nemusím stahovat vykasaná záda a nestane se, že by se mi volnou lemovkou dostal pod bundu ledový vzduch. Rukávy jsou ukončené stejnou lemovkou, která neškrtí, ale bezpečně drží teplo u těla. Pružná kapuce pak funguje stejně. Lemovka se stáhne příjemně okolo krku, nebo hlavy a udržuje teplo u těla. S jednou věcí jsem ale nepochodil, a to bylo použití kapuce s helmou. Na druhou stranu to není věcí nejdůležitější. Mnohem více oceňuju vnitřní materiál kapuce, který nešustí okolo uší při každém pohybu hlavy.

Celá záda s logem bundy Montura Escape Hybrid.
Celá záda s logem bundy Montura Escape Hybrid.

Na závěr

Suma sumárum na závěr. Stojí ta bunda za ty peníze? Udělej si na to názor se mnou. Peněz to není rozhodně málo, ale kolik stojí mít v batohu péřovku, větrovku a fleecovou mikinu zároveň? Není to náhodou mnohem více, než cena této Montura bundy? Popravdě je ta bunda stejná jako já! Nedělá jednu věc na 100%, ale dělá toho spoustu na 80%. Neumí jednu věc pořádně, ale umí jich spoustu velice uspokojivě. Péřovka Tě udrží v teple asi lépe. Větrovka s vodoodpudivou úpravou Tě ochrání před větrem a deštěm asi lépe. Fleecová mikina Tě zahřeje a udrží v suchu taky. Ale ani jedna z bund toho neumí víc. Hybridní bunda Montura Escape překvapivě umí všechno a to ,,setsakramentsky“ dobře! Zahřeje Tě totiž absolutně skvěle, a to i při vlhké zimě, což peří nezvládne. Svou povrchovou úpravou zvládne podobné vodní sloupce, jako běžné pršipláště a větrovky. Záda Ti udrží v teple a v suchu stejně tak, jako jiné fleecové mikiny, které ale nemají povrchovou úpravu proti dešti a větru. Takže sečteno podtrženo toho prostě umí bunda Escape Hybrid za ty peníze hodně. Za mě to není vůbec špatná cena za univerzální kus oblečení, který zastoupí vše, co jsem dosud tahal v batohu. Takže nutno od ceny odečíst ještě cenu za ušetřené místo v batohu – a to je k nezaplacení!

Další informace

Montura ztělesňuje hory, přírodu a aktivní pohyb s tím spojený. Představou této italské firmy je vymýšlet a vytvářet outdoorové oblečení nejen pro lidi, kteří hory zlézají, ale především pro lidi, kteří horami vášnivě žijí a kteří se jim snaží porozumět. Zájem interpretovat potřeby a přání horalů je základním kamenem vize Montury do budoucnosti.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: