HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

RECENZE BUNDY: KILPI HASTAR-M – JEDNA BUNDA NA VŠECHNO

RECENZE BUNDY: KILPI HASTAR-M – JEDNA BUNDA NA VŠECHNO

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku KILPI HASTAR-M
Druh sportu outdoor, skialp, sjezdové lyžování
Druh oblečení bunda
Rozdělení podle pohlaví pánské
O jakou vrstvu se jedná třetí (svrchní)
Do jakého ročního období se hodí zimní
Materiál 1 DERMIZAX 3 L
Hmotnost 670 g
Vodní sloupec 10000
Prodyšnost 20000
Použitá membrána DERMIZAX 3 L
Barevné varianty tmavě červená, zelená, modrá
Velikostní varianty S–XXXL
Údaje výrobce 1 Zipy: YKK
Výbava 1 Počet kapes: 6
Infocena 10990 Kč
Dodává Kilpi.cz
Více info na www.shopkilpi.cz

Zaujalo mě

  • Civilní vzhled
  • Microfleece chránící bradu a krk
  • Univerzálnost – široká škála využití
  • Recco – pasivní vyhledávající reflektor v případě zavalení lavinou
  • Počet kapes

Shrnutí recenze

KILPI HASTAR-M – jedná se o zajímavý model z dílny české firmy Kilpi – funkční nepromokavá lyžařská bunda civilního vzhledu obsahující sportovní vychytávky. A tedˇ pojďme na lyže!

PODROBNÝ POPIS

„Testováno severem, prověřeno Krkonoši“

Koncem ledna u mě zazvonil Ježíšek nebo spíše v případě Kilpi Joulupukki a předal mi opožděný dárek s visačkou testováno severem. Přesně podle této reklamní věty společnosti Kilpi jsem se řídil. Bundu jsem se snažil testovat, jak to jen šlo. Lyžařskou bundu KILPI HASTAR-M jsem prověřoval při skialpových výletech převážně na krkonošských hřebenech za všech povětrnostních podmínek. Případně při výletech s baťohem na zádech a s rodinou po boku.

Testování bundy KILPI HASTAR-M i ve sjezdu
Testování bundy KILPI HASTAR-M i ve sjezdu

Z čeho bunda je?

Na tomto modelu došlo k zajímavé změně materiálu ze Siberium Nano na Dermizax 3L-oba tyto materiály vyrábí japonská firma Toray. Dermizax 3L s podlepenými švy a vodním sloupcem 20 000 mm a prodyšností 10 000mm/24h/m2. Změna materiálu rozhodně bundě prospěla ohledně odolnosti. Odolnost materiálu si dovolím ohodnotit na výbornou- přeci jenom se jedná o lyžařskou bundu, která by měla zvládnout nějaký pád na zmrzlé sjezdovce, případně zavadění o větev při ježdění v lese. Během testu jsem několikrát na lyžích spadl (sice jenom do prášku, ale každý pád se během testu počítá) procházel jsem smrkové lesy, nosil lyže na rameni a na bundě není vidět žádné poškození.

Bunda KILPI HASTAR-M se díky propracovanému střihu takřka nevytahuje
Bunda KILPI HASTAR-M se díky propracovanému střihu takřka nevytahuje

Jak sedí?

Střih bych označil jako regular fit a není problém obléknout pod bundu další vrstvu – slabou péřovku. Na moji výšku 178 cm a 74 kg jsem dle tabulek vzal vel. M, ale z důvodu vrstvení v zimních měsících bych doporučil větší velikost L. Během lyžování bunda „sedí na těle“ a nijak se nekrabatí, nepřekáží a můžete se soustředit pouze na jízdu z kopce. V případě táhnutí na záda se dá bunda jednoduše stáhnout pomocí elastických gumiček a svorek na obou stranách. Jestli hodláte používat sedák, tak se Vám bude hodit oboustranný hlavní zip, případně ho můžete využít pro vstup do kapes spodní vrstvy.

Límec dostatečně kryje krk a bradu - KILPI HASTAR-M
Límec dostatečně kryje krk a bradu – KILPI HASTAR-M

Tvarované rukávy

Rukávy jsou příjemně dlouhé- tvarované v loktech. Tvar musím pochválit a neměl jsem ani jednou pocit stísněnosti. Jsou ukončené stahováním na suchý zip s prolisem, který se dá dobře uchopit i v lyžařských rukavicích.

Dostatečná délka rukávů bundy KILPI HASTAR-M
Dostatečná délka rukávů bundy KILPI HASTAR-M

Pás proti sněhu

Asi znáte, jak je otravné vyklepávat sníh spod bundy v případě pádu. Během testu se pás několikrát osvědčil na výbornou. Pás je opatřen silikonovým pruhem zajišťujícím jeho usazení na těle. Díky zipu se dá velice rychle odepnout a odložit.

Zipy

Na bundě jsou opatřeny nepromokavé YKK spirálové zipy s plastovým táhlem. Díky táhlům se dají všechny zipy ovládat i v rukavicích.

Dvojcestný hlavní zip bundy KILPI HASTAR-M
Dvojcestný hlavní zip bundy KILPI HASTAR-M

Univerzální kapsy

HASTAR-M má celkem 6 zipových kapes s voděodolnými zipy YKK. Proti nechtěnému otevření jsou zipy chráněny krycí légou. Na bundě je poznat, že se jedná o univerzální model určený pro civilní nošení a lyžování. Kapsy jsou mělčí a lyžařské brýle se do nich bohužel nevejdou. V případě batohu a zapnutého bederního pásu jsou spodní kapsy hůře přístupné.
Vnější

  • 2 náprsní – dostatečně velké pro mobil, kapesníky, klíče od auta
  • 2 spodní- velikost tak na peněženku případně slabé rukavice
  • skipas – ideálně umístěná, u turniketu se nebudete muset naklánět a pohodlně projdete

Vnitřní
náprsní kapsa je velice malá – mobilní telefon větší jak 4,7 palce se do ní nevejde, chybí otvor pro vývod sluchátek skrz kapsu, ale kabel je možno vytáhnout kapsou s přivřeným zipem.

Oblíbená kapuce a límec

Během testu jsem několikrát zažil počasí na „Vrbatu“ a kapuce přišla pokaždé vhod. Používal jsem jí rád a bohužel často. Musím pochválit jednoduché nastavení pomocí tříbodového systému využívajícího elastických gumiček a svorek. Kapuce je dostatečně velká, v případě špatného počasí jí dokážete přetáhnout i přes lyžařskou helmu. Když použijete kapuci a zapnutý vysoký límec, tak se ochrana proti větru stává téměř 100%. Součástí kapuce je pevný štítek, který obsahuje vyhledávající reflektor Recco – v současné době stále častěji používaný prvek na lyžařském oblečení. Označil bych ho jako doplněk v případě zavalení lavinou. Přece jenom než dorazí Horská služba s detektorem, tak nějaký čas uplyne a kamaráda s pípákem, lopatou a sondou tento systém nenahradí. Součástí límce je microfleece, který se stará o Vaši bradu jako aloe o dětskou prdelku. Materiál na límci je v oblasti pusy perforovaný a částečně umožní dýchání přes límec.

Stažení kapuce u bundy KILPI HASTAR-M
Stažení kapuce u bundy KILPI HASTAR-M

Prodyšnost – udýchá to?

Bunda je vyrobena z materiálu s hodnotou prodyšnosti 10000 mm za 24 h na m2 a opatřena ventilačními zipy v podpaží. Z tohoto důvodu jsem se rozhodl rozdělit toto hodnocení do dvou skupin.
Lyžování v areálu- odvětrání je dostačující a při jarním lyžování hravě odvětráte všechno přebytečné teplo pomocí ventilačních otvorů v podpaží.
Skialp – prodyšnost 10 000 mm za 24 h na m2 není na dnešní poměry nic moc, délka ventilačních zipů je pouze 25 cm. Z tohoto důvodu jsem jí při výstupech odkládal často do batohu a vyndával až těsně pod hřebenem.

Testování bundy KILPI HASTAR-M na skialpech během výstupu na pásech
Testování bundy KILPI HASTAR-M na skialpech během výstupu na pásech

FREERIDE, SKIALP, TURISTIKA A CESTOVÁNÍ – není to moc?

Během testu jsem si často kladl otázku, jak bundu nejlépe vystihnout. A odpověď je jasná – UNIVERZÁL. Nepromokne, neprofoukne, barva neurazí. Můžete v ní pohodlně sportovat, cestou do práce oceníte spoustu kapes. Díky slabšímu odvětrání a vyšší hmotnosti 670 g, bych ale její využití viděl hlavně při lyžování v areálu, případně na výletě, kde se moc nezapotíte.

Další informace

kilpi-logoV naší nabídce najdete bundy a kalhoty pro outdoor, běh a volný čas, cyklistické dresy, hřejivé střední vrstvy, bavlněné mikiny, funkční trička a praktické doplňky. Součástí kolekce je i pohodlné oblečení na každodenní nošení. Oblečení Kilpi se vyznačuje precizním zpracováním, barevnou kombinovatelností a zářivými barvami, funkčními detaily a volbou speciálních materiálů. Velký důraz klademe na bezpečnost, a proto byly použity reflexní prvky a materiály.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: