RECENZE: BUNDA PINGUIN PARKER – VERZE 2023

RECENZE: BUNDA PINGUIN PARKER – VERZE 2023

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku PINGUIN PARKER
Druh sportu outdoor, skialp, lezení
Druh oblečení bunda
Rozdělení podle pohlaví unisex
O jakou vrstvu se jedná třetí (svrchní)
Do jakého ročního období se hodí celoroční
Materiál 1 Gelanots
Materiál 2 YKK® WATER RESISTANT
Hmotnost 530 g
Vodní sloupec 20000
Prodyšnost 25000
Použitá membrána Gelanots
Barevné varianty Petrol, Red, Green, Navy, Black
Velikostní varianty S-XXL
Výbava 1 Počet kapes: 4
Výbava 2 Sněhový pás: ano
Výbava 3 Stahování v pase a spodního lemu: ano
Výbava 4 Ventilace: ano
Výbava 5 Dvoucestný zip: ano
Infocena 5590 Kč
Dodává Pinguin
Více info na www.pinguin.cz/

Zaujalo mě

 • Odepínatelný sněhový pás
 • Kapsy přístupné i s bederním pásem či sedacím úvazkem
 • Skryté stahování v pase
 • Regulace kapuce a tuhý štítek
 • Počet kapes a jejich rozmístění

Shrnutí recenze

Jedná se o inovovanou verzi bundy Pinguin Parker. Model 2023. Změnou materiálů bylo u této bundy dosaženo úspory hmotnosti o 35 %. Bunda má regulovatelnou kapuci, odepínatelný sněhový límec, ventilaci v podpaží a vysoko posazené kapsy. Jak obstála při výkonu povolání horského vůdce?

PODROBNÝ POPIS

V KOSTCE

Bunda je vyrobena z lehkého dvouvrstvého laminátu s hydrofilní membránou Gelanots japonského výrobce Toyota. Všechny švy jsou podlepené. Tohle by vám mělo udržet v suchu a samozřejmě i odolávat větru. Exponovaná místa jako jsou ramena, předloktí a pas – jsou vyrobena z odolnější textilie. Přece si nepořizujete bundu jednorázovku, ne?

Dostatečně vysoký límec chrání krk a schovat se za něj dá i brada - PINGUIN PARKER
Dostatečně vysoký límec chrání krk a schovat se za něj dá i brada – PINGUIN PARKER

KAPSY

Kapsy jsou opatřeny voděodolnými YKK zipy, jsou dostatečně velké i pro pohodlné používání v rukavicích a jejich umístění dovoluje komfortní používání i při nasazeném sedáku nebo batohu s bederním pásem. Celkem bunda nabízí 4 kapsy. Jednu vnitřní na pravé straně hrudníku a vnější na levé.

Kapsy jsou posazeny tak, že je využijete i při zapnutém bederáku nebo sedáku - PINGUIN PARKER
Kapsy jsou posazeny tak, že je využijete i při zapnutém bederáku nebo sedáku – PINGUIN PARKER

KAPUCE

Velká a pevná pod kterou se vejde přilba se reguluje ve dvou směrech – v lemu a horizontálně v úrovni uší. Takže se dá ladit tak, aby vám nezabraňovala ve vidění a v orientaci. Kapuce je navíc rolovatelná k límci, když nechcete, aby vám vlála ve větru nebo se dostávala pod batoh, když si ho nasazujete.

Kapuce bundy PINGUIN PARKER umožňuje perfektní vyladění
Kapuce bundy PINGUIN PARKER umožňuje perfektní vyladění

MATERIÁL

Textilie s nalaminovanou membránou Gelanots má vodní sloupec 20 000 mm a prodyšnost 25 000 g H2O/m2. Dvouvrstvý laminát znamená, že membrána je nalaminována na svrchní látce a zevnitř ji proti mechanickému poškození chrání lehká síťovaná podšívka. Díky ní se také membrána nelepí na zpocenou kůži a nošení bundy je velmi komfortní. Osobně jsem už dlouho neměl nebo netestoval bundu s takto vloženou podšívkou. Působí to na mě nějak staromódně, ale rozhodně je to funkční!

Celodenní déšť je to pravé testování pro PINGUIN PARKER
Celodenní déšť je to pravé testování pro PINGUIN PARKER

KOMENTÁŘE K JEDNOTLIVÝM PRVKŮM BINDY PINGUIN PARKER 2023

 • stahování v pase i na spodním lemu zamezuje nepříjemnému vyhrnování – Stahování spodního lemu je řešeno stahováním pomocí dvou samosvorek s jednoručním stahováním.
 • v pase bundy odepínatelný sněhový pás zabraňující tepelným ztrátám – Během testování jsem si sněhový pás v bundě nechal vepnutý a několikrát jsem ho rád použil při silném větru na Grossglockneru. Zcela prokazatelně zvyšuje tepelný komfort.
 • velké větrací otvory v podpaží s légou a dvěma jezdci – Táhla těchto jezdců jsou drobná a někdy jsem je v podpaží hledal. A taky se občas zachytily do lemovky. Délka větracích otvorů je 30 cm. Větrací otvory jsou ještě extra opatřeny vnitřní síťkou (stejnou, jako je podšívka).
 • dvoucestný hlavní zip bundy s možností otevření odspodu – Osobně využívám, když buď něco hledám v kapsách spodní bundy a nemusím tak rozepínat bundu od krku nebo při jištění tak, abych měl dostupné jistící oko sedáku, když mám bundu přehozenou pouze přes sebe a přes sedák.
 • dostatečně velké kapsy pro použití v rukavicích, jedna vnější a jedna vnitřní náprsní kapsa – Celkem tedy bunda disponuje 4 kapsami, což je skvělé. Klasické kapsy na břiše jsou dostupné a použitelné i se zapnutým bederákem nebo sedacím úvazkem. Já si do nich nejraději ukládám při pochodu nebo stání ruce – pro mě v ideální výšce. Jezdce zip jsou opatřeny prodlouženými táhly.
 • velká kapuce regulovatelná ve dvou směrech, pod kterou se vejde většina typů přileb – Regulace je všemi možnými směry a dá se přizpůsobit na holou hlavu, s čepicí, kšiltovkou a na lezeckou helmu. Výška límce je pěkně k bradě. Stahování je parádní i do silného větru, a to včetně poctivě vyztuženého kšiltu!
 • pruženky kapuce jsou vyvedeny dovnitř bundy, takže vám nebudou nijak překážet – To kvituji. Nikde nevlají nebo se nepletou pod ramenní popruhy či pod lano.
 • rukávy s regulovatelnými manžetami na suchý zip zabraňující úniku tepla a vniknutí vody pod bundu – Konce rukávů mi přišly poněkud úzké a nemohl jsem pod bundou mít svoje oblíbené outdoorové hodinky (pozn.: v případě, že jsem měl pod bundou nějakou vrstvu s dlouhým rukávem).
Štítek je pěkně tuhý a drží tvar i ve větru - PINGUIN PARKER
Štítek je pěkně tuhý a drží tvar i ve větru – PINGUIN PARKER

VERDIKT TESTERA

Bunda byla opakovaně testována při práci horského vůdce, a to konkrétně na ledovcích a vrcholech v Rakousku. Dále během výletů v Krkonoších a při vodění ve Vysokých Tatrách. Bunda splnila to, co slíbila. Skvělá kapuce. 4 kapsy a skryté stahování v pase. Jednou výtku mám k užšímu zakončení rukávů tak, že mi neumožnovaly nošení hodinek a zipy na ventilaci se mi zachytávaly do lemovky. Jinak bez výhrad.

Stahování kapuce je vedeno do bundy a pružné šňůry jsou tak ukryty pod hlavním zipem - PINGUIN PARKER
Stahování kapuce je vedeno do bundy a pružné šňůry jsou tak ukryty pod hlavním zipem – PINGUIN PARKER

Další informace

Firma Pinguin je jednou z nejstarších českých značek vybavení pro aktivní pobyt v přírodě. Vznikla v r. 1989 a její sídlo se nachází v Podkrkonoší, ve městě Náchod. Vše začalo už kolem roku 1986, kdy se na českém trhu začaly objevovat produkty pro potřeby cestovatelů, dobrodruhů, horolezců a dalších nadšenců pobytu v přírodě. Název značky Pinguin byl zvolen jako synonymum odolnosti po rostlině divoce rostoucí na svazích Jihoamerických And, vysoko nad hranicí lesů, ve skalnatém a nehostinném prostředí silného větru, mrazu a sněhu – Bromelia Pinguin. První výrobky, šité na zakázku konkrétním lidem, byly péřové bundy a spací pytle. Od té doby se sortiment značky Pinguin značně rozšířil a obsahuje širokou nabídku vybavení pro aktivní pobyt v přírodě. Soustředí se na kvalitu, ať už jde o výběr materiálů, nebo zpracování, a hlavně – šetrnost k přírodě.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: