Recenze: Brýle Julbo Aerospace – bez zamlžení nahoru i dolů

Recenze: Brýle Julbo Aerospace – bez zamlžení nahoru i dolů

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Julbo Aerospace
Co je to za výrobek Brýle
Materiál 1 Skla: technologie Reactiv All Arround 3-2, fotochromatické, SuperFlow System, Anti-fog
Materiál 2 Popruh: silikonový pro lepší držení na přilbě
Údaje výrobce 1 Velikost: XL+
Údaje výrobce 2 Barva: blue
Údaje výrobce 3 Rámeček: anatomický, minimalistický nebránící ve výhledu
Infocena 5190 Kč
Dodává Rock Point
Více info na www.rockpoint.cz

Zaujalo mě

  • Technologie Reactiv All Around
  • Ventilace brýlí
  • Štítek jako příslušenství

Shrnutí recenze

Jak fungují lyžařské brýle, které se nemlží? A je to vůbec možné? A umí brýle Julbo Aerospace ještě něco? Dozvíte se v naší recenzi.

PODROBNÝ POPIS

Na úvod

Tyto lyžařské brýle jsou vhodné pro muže i ženy do jakýchkoliv světelných i povětrnostních podmínek. Vhodné jsou zejména dík systému SuperFlow Systém i pro skialp nebo pro freeride s výstupy a nástupy na pásech nebo s lyžemi na zádech. Jsou důkazem, že JULBO myslí heslo „No matter the weather“ opravdu vážně. Kolik toho zvládnou, uvádíme v odstavci o testování.

Sklo

Sklo s technologií Reactiv All Around reaguje na světelné podmínky ve škále kategorií 2 a 3. Celkem jich Julbo uvádí 0 – 4. Reakční doba je opravdu velmi rychlá, což znamená, že když vám při sjezdu i výstupu zakryjí slunce mraky, skla okamžitě zesvětlí a naopak. Při testování na podzimním ledovci a v zimních krkonoších byla „tmavost“ skel dostatečná. Menší problémy činí čtení a ovládání telefonu při nasazených brýlích.

Pohled skrz zorník brýlí Julbo Aerospace.
Pohled skrz zorník brýlí Julbo Aerospace.

Hodí se vědět

Kategorizace ochrany a propustnosti světla (označení 0-4) a co to znamená? Jedná se o index ochrany proti slunečnímu záření. Propustnost světla brýlových čoček Julbo a s ní související sílu zabarvení. Tento index ochrany se dělí na pět kategorií: 0-4 s tím, že nula znamená největší propustnost světla a nejnižší ochranu a čtyřka minimální propustnost světla a nejvyšší možnou ochranu. Nula tedy odpovídá sluneční aktivitě pod mrakem a čtyřka zase nejvyšší sluneční aktivitě tedy velmi silnému slunečnímu záření. U každého zorníku fotochromatických brýlí se tedy setkáte s rozpětím, v rámci kterého brýle dokáží měnit sílu svého zabarvení a propouštět množství světla. Přizpůsobují se tak počasí, abyste měli při vaší aktivitě co nejlepší zrakový komfort. Pokud se tedy budeme pohybovat většinou v polojasném prostředí, úplně nám dostačí kategorie 1 – 2, pokud se naopak chystáme do vysokých hor nebo k moři, sáhneme po sklech v kategorii 3 – 4.

Ventilace

Speciální SuperFlow System umožňuje používat brýle i při výstupech nebo na lanovce. Snadným předsunutím skla začne vzduch proudit skrz brýle a ty nemají šanci se zamlžit. V případě špatného počasí lze na předsunuté sklo nasadit štítek, který zabrání průniku sněhových vloček nebo dešťových kapek pod brýle z horní strany. Opravdu jako štítek nebo kšilt na čepici. Ventilaci bylo možno během testování ovládat i v rukavicích. Netestováno v tlustých palčácích. Osobně mohu doporučit si to vyzkoušet před zrcadlem.

Lyžařské brýle Julbo Aerospace díky ventilaci mohou zastoupit brýle sluneční.

Lyžařské brýle Julbo Aerospace díky ventilaci mohou zastoupit brýle sluneční.

Testování

Brýle byly testovány při různých lyžařských aktivitách včetně skialpových výstupů a to za slunečných, větrných i mlžných podmínek. Schválně jsem testoval brýle i při nasazení na čele, kdy se většina brýlí při zvýšené fyzické aktivitě zamlží. U tohoto modelu se tomu tak nedělo. Upozorňuji, že jsem vystupoval klasickým tempem cca 300 – 400 vm za hodinu. Nezávodil jsem. Určitě i systém SuperFlow má svoje limity, které se mi však nepodařilo překonat.

Velikost a jak sedí

Na dámský obličej jsou možná trošku větší a při nákupu je potřeba dbát na to, aby byly kompatibilní s vaší horolezeckou nebo lyžařskou helmou. Pouze jsem si při testování musel postupně zvykat, že při výstupu nemám na očích klasické sluneční brýle, ale lyžařské s „otevřenou“ ventilací. Přesto vždy doporučuji nespoléhat na jediné brýle, zvláště v divočině nebo na místech bez civilizace. Výhled skrz zorník je široký a dostatečný. Polstrování je velmi příjemné a nijak netlačí.

Brýle Julbo Aerospace na chlapácké hlavě.

Brýle Julbo Aerospace na chlapácké hlavě.

Obal

Součástí brýlí je i obal, který je možno po vyjmutí brýlí sklapnout a nezabírá tak v batohu tolik místa. V tomto obal jsem nalezl i čistící hadřík z mikrovlákna.

Závěr

Pro výběr brýlí bych doporučil se zaměřit na kategorie ochrany a propustnosti světla viz odstavec Hodí se vědět, a dále na jejich velikost tak, aby vám dobře seděly na tváři. A systém SuperFlow Systém je pak super třešničkou na pomyslném brýlovém dortu, který má hodně, hodně pater. Skládá se z kvalitního zpracování, šikovného obalu, kvalitních zorníku, designu a uvedeného ventilačního systému SuperFlow. Let´s flow, let´s go!

Další informace

Rodinná firma Julbo udržuje svou dlouholetou tradici, ctí budované hodnoty a zakládá si na vývoji a výrobě stále dokonalejších produktů. Julbo je synonymem pro kvalitu a neustálý rozvoj. Díky přímému kontaktu s horami mají designéři a vývojáři bohaté praktické zkušenosti, které mohou obratem vkládat do svých výrobků. Pod značkou Julbo najdete sluneční, vysokohorské a lyžařské brýle i lyžařské helmy.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: