Recenze bot: VIVOBAREFOOT Tracker Forest ESC – Barefoot boty do přírody

Recenze bot: VIVOBAREFOOT Tracker Forest ESC – Barefoot boty do přírody

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku VIVOBAREFOOT Tracker Forest ESC
Určení lehký treking, těžký treking, minimalistická
Základní vlastnosti outdoorových bot Kožená
Výška bot High (vysoká)
Pohlaví Pánský
Materiál: svršek prvotřídní kůže z volného chovu
Materiál: jazyk kůže
Hmotnost 525
Velikost testované boty v UK 8
Barevné varianty obsidian, bracken
Dostupné velikosti 40–49 (dámské 36–43 v barvě bracken)
Šněrování 6 oček
Stélka (vložka) vyjmutelná vložka vyrobena z recyklovaného spotřebitelského odpadu
Infocena 6190 Kč
Dodává VIVOBAREFOOT
Více info na www.vivobarefoot.cz/

Zaujalo mě

  • velkorysý vnitřní prostor
  • agresivní vzorek podrážky
  • nerozvazující se tkaničky

Shrnutí recenze

Občas prostě dojde na situaci, ve které oceníte vysokou kotníkovou botu. VIVOBAREFOOT Tracker Forest ESC je barefootový model určený do náročnějších podmínek. Jak se tento model popral s nástrahami počasí, se dočtete v následující recenzi.

PODROBNÝ POPIS

Boty VIVOBAREFOOT Tracker Forest ESC v jejich přirozeném prostředí.
Boty VIVOBAREFOOT Tracker Forest ESC v jejich přirozeném prostředí.

CHARAKTERISTIKA

Boty VIVOBAREFOOT Tracker Forest ESC jsou nezateplené barefootové boty vyrobené z kůže (bez membrány). Podešev (2,5mm podešev, 7mm multiterénní vzorek) poskytuje dostatečný komfort i těm, kteří na barefoot obuv teprve přecházejí. Agresivní vzorek od firmy Michelin se zase stará o váš komfort v nezpevněném terénu.

ŠNĚROVÁNÍ

Boty VIVOBAREFOOT Tracker Forest ESC mají pro dokonalé přizpůsobení 4 očka a 2 háčky. Tkaničky vás zaujmou hned poprvé, co je vezmete do ruky. Jsou kulatého průřezu a střídají se tlusté a tenké segmenty. Velmi dobře se s nimi pracuje a nemají tendenci se rozvazovat. Délka tkaniček je dostatečná. Obecně nemám moc rád silně dotaženou obuv (kromě horských výstupů, lezení apod.), proto jsem nosil i boty Tracker mírně povolené. Ukázalo se to jako skvělé řešení. Boty nemají tendenci se zouvat a noha v nich krásně drží.

Detail šněrovacích oček bot VIVOBAREFOOT Tracker Forest ESC.
Detail šněrovacích oček bot VIVOBAREFOOT Tracker Forest ESC.

Obouvání a zouvání usnadňuje praktické poutko, které je dostatečně velké i pro použití s rukavicemi. Je přišité tak, aby nijak nedřelo patu.

PODRÁŽKA

Boty VIVOBAREFOOT Tracker Forest ESC se chlubí agresivním vzorkem 7 mm a podešví 2,5 mm. Od vzorku jsem měl velká očekávání, která byla nakonec dokonce překonána. Bylo úplně jedno, jestli jsem se pohyboval po mokré trávě, sněhu nebo v bahně. Vzorek prostě drží a zajišťuje tak příjemný pocit jistoty. Pro zledovatělý povrch by bylo třeba využít nesmeky. Přesto musím říct, že tak dobrou „přilnavost” jsem u jiných bot na zledovatělém povrchu nezažil.

Detail vzorku Michelin bot VIVOBAREFOOT Tracker Forest ESC.
Detail vzorku Michelin bot VIVOBAREFOOT Tracker Forest ESC.

ODOLNOST SVRŠKU

Boty jsou ušity z hlazené kůže z volného chovu. Kůže je hned po vybalení z krabice krásně poddajná. Před prvním vyvenčením jsem boty poctivě namazal dodávaným balzámem. Jsem rád, že výrobce dodává právě balzám, a ne vosk, jak je tomu u jiných výrobků (vosk má tendenci ucpávat póry a zbytečně zkracuje životnost kůže).

Barva kůže se po aplikaci mírně změnila (tmavší odstín hnědé), poddajnost zůstala stejná. Jsem si vědomý toho, že na nohách nemám boty z full grain kůže, tudíž odolnost vůči vodě a oděru má svoje limity. Boty nejsou nepromokavé, ale se správnou péčí vydrží opravdu hodně. Při používání je vidět, jak se voda nevpíjí do vnější vrstvy, ale zůstává na povrchu.

Boty nejsou vybaveny okopem. Během testování s tím problém nebyl, přesto bych ocenil tuto vychytávku pro pohyb v náročnějším terénu.

VNITŘNÍ PROSTOR

Délka mého bosého chodidla je 26 cm (s tenčí ponožkou 26,5 cm). Velikost testovaných bot je UK 8, EUR 42 (délka stélky 28 cm). Podle velikostní tabulky jsem mezi EUR 41 (27 cm) a EUR 42 (28 cm). Výhodou je, že VIVOBAREFOOT na svých stránkách zveřejňuje velikostní tabulku pro každý model zvlášť (každý model má odlišnou velikost).

Jakmile jsem poprvé nazul boty, věděl jsem, že velikost je vybraná správně. Předpokládám, že bych se vešel i do menší, ale nebyl by to ten správný pocit volnosti (zvláštní, mluvit o tomto pocitu v souvislosti s nohou uzavřenou v „pohorce”). Nikde nic netlačí, délka i šířka je optimální. Na palec také nic netlačí.

Během celého roku nosím nízké boty, tak jsem měl trochu strach z kotníkové verze. Komín kolem kotníku je ale dostatečně vyměkčený a nijak nedře.

Boty VIVOBAREFOOT Tracker Forest ESC jsou použitelné i v chladných podmínkách.
Boty VIVOBAREFOOT Tracker Forest ESC jsou použitelné i v chladných podmínkách.

POUŽÍVÁNÍ

Jelikož nosím barefoot boty téměř celý rok, je téměř nemožné minout nějaký model od VIVOBAREFOOT. Kotníkovou verzi jsem ale testoval poprvé. Hned při prvním nazutí jsem tušil, že toto by mohla být varianta místo klasických pohorek.

Testovací boty dorazily, nazul jsem je, na záda hodil duffel bag a vyrazil jsem na týden do Krkonoš hledat zbytky sněhu. Potěšilo mě, jak dobře boty drží i na kluzkém povrchu.  Nevadí ani stání ve sněhu, podešev v kombinaci s vložkou chrání před chladem. Pro pravidelný delší pobyt v závějích sněhu bych ale volil jiný model.

Opora kotníku bot VIVOBAREFOOT Tracker Forest ESC.
Opora kotníku bot VIVOBAREFOOT Tracker Forest ESC.

Během testování jsem se často dostal do kontaktu s rozbředlým sněhem. Pokud se mi sníh nedostal do bot vrchem, zůstaly mé nohy v suchu. Přesto opakuji to, co uvádí i výrobce… Nejedná se o nepromokavý model a míra nepromokavosti je odvislá od vlastnosti kůže a způsobu ošetření svršku. Balzám jsem na boty nanesl pouze před prvním obutím, přičemž výrobce doporučuje alespoň jednou měsíčně boty ošetřit.

Model VIVOBAREFOOT Tracker Forest ESC se sněhu nezalekl, rozhodně ale vyniká i mimo zimní sezónu. Jakmile sejdete ze zpevněné cesty, doufáte, že ten pocit nikdy neskončí. Nohy jsou jako v bavlnce, těšíte se na každou překážku a jistota kroku je na vysoké úrovni.

Pokud jste vyloženě vyznavači barefoot obuvi, model Tracker vám možná bude připadat příliš „odpružený”. Pokud jste zvyklí na klasické pohorky, model Tracker vám možná bude připadat „málo zpevněný”. A za mě to je dobře. Řadím tento model na pomezí klasických pohorek a vysoké barefootové obuvi. Váha, pohodlnost a vnitřní prostor jsou na úrovni barefoot obuvi. Odpružení a záběr v terénu jsou na úrovni pohorek (řekněme kategorie A/B, B). S klidným svědomím tak mohu vyčlenit klasické pohorky pouze pro situace, které si žádají specializovanou obuv (pohyb ve vyšších horách, pohyb po ledovci, lezení v horách).

Boty VIVOBAREFOOT Tracker Forest ESC jsou vyrobeny k kvalitní kůže.
Boty VIVOBAREFOOT Tracker Forest ESC jsou vyrobeny k kvalitní kůže.

Boty VIVOBAREFOOT Tracker Forest ESC mají relativně měkkou podešev, takže se podle mě úplně nehodí na pravidelný pohyb na sněžnicích. Stejně bych boty úplně nenosil v městském prostředí (ne, že by ho nezvládly), protože tam nedoceníte perfektní grip Michelin podešve.

Během používání není na botách znát žádné nadměrné opotřebení, rozlepování apod. Podařilo se mi udržet špičku neokopanou, i když do budoucna se určitě šrámům neubráním.

HODNOCENÍ

Model VIVOBAREFOOT Tracker Forest ESC poskytuje pohodlí barefootové obuvi a zachovává odolnou podešev do terénu. Kožený svršek časem získává zajímavou patinu a pokud se o něj budete dobře starat, vydrží vám řadu let.

Další informace

Logo Vivobarefoot.Jelikož chodit bos lze jen výjimečně, vzrostl požadavek na výrobu bot, které se co nejvíce bosé chůzi přibližují, zároveň ale poskytnou ochranu proti zranění ostrými předměty a ochrání nohy před klimatickými vlivy počasí. Proto za vědecké podpory vznikla značka VIVOBAREFOOT nabízející nejširší nabídku barefoot (bosých) bot na trhu. Boty VIVOBAREFOOT mají rozdílné druhy tenkých podrážek určených do města, k běhání na silnici, v terénu, boty do přírody, na fitness i do hor, aby si vybral opravdu každý.

VIVOBAREFOOT je značka, která u všech svých výrobků klade důraz na co nejmenší zatížení životního prostředí. Proto při jejich výrobě využívá recyklované i recyklovatelné materiály, materiály z místních zdrojů s využitím ekologicky šetrných výrobních postupů, s důrazem na funkčnost, komfort a kvalitu.

Více na www.vivobarefoot.cz

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: