Recenze bot: Vivobarefoot Magna Trail

Recenze bot: Vivobarefoot Magna Trail

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Vivobarefoot Magna Trail M
Určení lehký treking, volnočasové, do města, minimalistická
Základní vlastnosti outdoorových bot Kombinovaná
Výška bot Mid (střední)
Pohlaví Pánský
Materiál: svršek tkanina s vodoodpudivou úpravou podlepená syntetickou kůží
Materiál: jazyk neopren
Materiál: podrážka recyklovaná guma
Hmotnost 609 g
Velikost testované boty v UK 7,5
Barevné varianty Teal Blue, Nylon Black, Nylon Grey, Nylon Cordovan, Black, Dusty Olive Green
Dostupné velikosti 7,5-14,5
Šněrování Asymetrické tkaničky s kovovými očky
Stélka (vložka) Outlast® s Dri-lex a Thinsulate vláknem
Infocena 4850 Kč
Dodává Hogo Fogo s.r.o.
Více info na www.vivobarefoot.cz

Zaujalo mě

  • Neoprenový lem
  • Stylové zpracování
  • Šněrování

Shrnutí recenze

Po čistě trekovém modelu Treker a běžecké trailové sedmimílovce Primus přišla značka Vivobarefoot s novinkou, která je něčím mezi jmenovanými. Jaký je stylový kotníkový model Magna Trail s voděodpudivou úpravou svršku , který se dostal i do redakce Světa outdooru?

PODROBNÝ POPIS

První dojmy

Nutno říct, že jsem se na testování těchto bot těšil. Vivobarefoot znám z dřívějška, když jsem si pořídil model Stealth pro silniční běh. Na přiloženém letáku s instrukcemi ošetřování a používání stojí také důležitá informace ovložce, která je uvnitř obuvi. Protože se jedná o outdoorovou obuv očekává se, že ji budeme používat i v nepříznivých a chladných podmínkách. Proto výrobce do obuvi vkládá zateplovací, 3 mm tenkou vložku, Outlast® s Dri-lex a Thinsulate vláknem, kterou je doporučeno používat pouze v chladném prostředí, nebo když si nositel na barefoot obuv teprve zvyká.

Vivobarefoot Magna Trail na Rabštejně.
Vivobarefoot Magna Trail na Rabštejně.

Svršek, kotník a podrážka

Na první pohled si lze všimnout zpevnění kotníku s logem Vivobarefoot, na kterém se třpytí stříbrné očko pro tkaničky a neoprenového lemu chránící kotník. U vstupu do boty jsou dvě poutka, která usnadňují nazutí bot. Tkaničky jsou hrubé a tvarované, aby co nejméně klouzaly v kovových očkách, kterými jsou provlečeny. Svrchní materiál připomíná texturu hrubého plátna, jaké je použito např. u starých hasičských hadic. Horní část oblasti palce je pak překrytá syntetickou záplatou, která chrání proti okopu.

Podrážka je dle výrobce 2,5 mm silná a z ní vystupují 3 mm vysoké kolíky pro zlepšení přilnavosti v rozmanitém terénu. Barevná kombinace béžové podrážky krásně ladí s šedozelenou barvou svršku.

2,5 mm silná podrážka s 3mm vzorkem obstojně drží na všem, kromě vlhkých kořenů.
2,5 mm silná podrážka s 3mm vzorkem obstojně drží na všem, kromě vlhkých kořenů.

Z města do lesa a dál

Ačkoliv výrobce uvádí, že svršek je prodyšný s vodoodpudivou úpravou, v jednom z dvou uvedených se dá souhlasit méně – s prodyšností. Pokud si tyto slušivé botky budete chtít vzít do města za slunečného dne, pravděpodobně se vám zpotí noha. Zato vodoodpudivost je překvapivě dobrá a boty se jeví skoro jako vodotěsné, tedy pokud vám do nich nenateče přes neoprenový jazyk. Botu jsem máčel v kýblu vody po dobu 60 minut a kontroloval ji po pětiminutových intervalech, abych zjistil kdy bota promokne. Zjištění bylo překvapující – po tuto dobu, kdy jsem v mezičasech botu ohýbal nejevila nejmenší známky promoknutí ani prosaku!

Test vodoodpudivosti boty.
Test vodoodpudivosti boty.

Pohodlnost a pružnost

Bota je velice příjemná. V jakémkoliv terénu se podrážka tvarovala podle toho, jak chtělo chodidlo a jak bylo potřeba. Tady bych chtěl upozornit na výběr správné velikosti bot. I když jsem boty Vivobarefoot vlastnil a měřil si nohu dle návodu na webu, musel jsem velikost měnit za menší. Pokud si nejste jisti jakou velikost vybrat, doporučuji zajít do nejbližšího concept-storu a vyzkoušet více velikostí. Příliš velké by vám mohly způsobovat nechtěné zakopnutí a příliš malé by nedovolily správnou funkci chodidla. I když v barefoot obuvi a boso chodím pravidelně, měl jsem pocit přebytku prostoru v okolí nártu, které jsem eliminoval stažením tkaniček. Pozitivně hodnotím pocit obepnutí chodidla v oblasti podélné klenby.

Test torzní tuhosti podrážky.
Test torzní tuhosti podrážky.

Šněrování

Boty svou konstrukcí připomínají ponožky, ale zdaleka nejsou tak pružné, jak by se mohlo zdát. Šněrování až do vrchu jazyka značně znepříjemňuje nazouvání, a je potřeba šněrovadla vždy dobře povolit, aby noha do střevíčku ladně vklouzla. Přílišné dotažené tkaniček také může iritovat a řezat v oblasti, kde nárt přechází v holeň.  Pro eliminaci nepříjemných pocitů doporučuji používat vyšší ponožky a tkaničky dotahovat hlavně ve spodní části boty nebo si poslední křížení tkaniček posunout o „příčku“ níže, aby neprocházely posledním očkem řetízku na jazyku, ale pod ním. Rozšiřování a zužování šňůrek umožňuje dotáhnout jednotlivé očka tak, jak zrovna potřebujeme. Mašličku tkaniček dotahujte vždy co nejvíce to jde, aby nedocházelo k její povolování. Když se podíváme na botu z profilu, tak její tvar napovídá, že to nejspíše nebude model pro někoho s vysokou klenbou chodidla.

Vzorek podrážky je ideální do našich podmínek.
Vzorek podrážky je ideální do našich podmínek.

„Boso“ na Lysou horu

Magny mne vynesly i na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd, kde mě potěšily svou odezvou na rozmanitý terén a přitom chránily před poraněním. Túra byla pojata ve smyslu nalehko / narychlo a proto jsem z kopce otestoval, jak se boty chovají v běhu. I s mírně povolenými šňůrkami u kotníku noha v botě téměř neklouzala, jistota došlapu byla dobrá a čtení povrchu chodidlem velmi přesné. Přilnavost v rozměklém povrchu po deštích a na vlhkých kamenech byla výborná, jen u mokrých kmenů a kořenu je potřeba být opatrný. Materiál podrážky na nic moc nedrží.

Pokud vám vadí šňůrky v ohybu kotníku, můžete si je vyvázat z poslední dírky na jazyku.
Pokud vám vadí šňůrky v ohybu kotníku, můžete si je vyvázat z poslední dírky na jazyku.

Závěr

Chcete-li vaše toulky přírodou rozšířit o „šestý smysl“, tak je model Magna Trail vhodným adeptem. Svým vzorkem je vhodný do různorodých podmínek a svršek dokazuje, že mu ani průchod potokem nedělá vrásky. Po měsíci nošení se boty viditelně neopotřebovávají ani v nejnamáhanějších místech, kde se svršek láme. Tento model svou nízkou vahou vybízí ke speedhikingu, ale i běhu, a osobně bych se je nebál vzít i na kolo. Pokud nemáte moc zkušeností s barefoot obuví, doporučuji konzultace s odborníkem, jestli je tento typ obuvi pro vás vhodný, a dále pozvolný přechod z běžné obuvi. Boty jsou vhodné do jakéhokoliv terénu, ale záleží na tom, jak jste připraveni vybraný terén zvládat vy a vaše chodidla.

Další informace

Logo Vivobarefoot.Jelikož chodit bos lze jen výjimečně, vzrostl požadavek na výrobu bot, které se co nejvíce bosé chůzi přibližují, zároveň ale poskytnou ochranu proti zranění ostrými předměty a ochrání nohy před klimatickými vlivy počasí. Proto za vědecké podpory vznikla značka VIVOBAREFOOT nabízející nejširší nabídku barefoot (bosých) bot na trhu. Boty VIVOBAREFOOT mají rozdílné druhy tenkých podrážek určených do města, k běhání na silnici, v terénu, boty do přírody, na fitness i do hor, aby si vybral opravdu každý.

VIVOBAREFOOT je značka, která u všech svých výrobků klade důraz na co nejmenší zatížení životního prostředí. Proto při jejich výrobě využívá recyklované i recyklovatelné materiály, materiály z místních zdrojů s využitím ekologicky šetrných výrobních postupů, s důrazem na funkčnost, komfort a kvalitu.

Více na www.vivobarefoot.cz

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Jakub

Dobrý den,měl jsem uplně ty samé boty, koupil jsem si je prvně v životě z důvodu širokého chodidla ve spičce bot, z většiny mám otlačené malíčky.
Boty super pohodlné, ale cca po 5mesících rozlepené podrážky od vršku boty na několika místech a cca po měsíci roztrhané tkaničky.
Následná reklamace s výsledkem poukazu na nové, doplatek 1000kč na ty samé, ale kozené.
Po necelých 2měsících opět rozlepené podrážky a roztrhané tkaničky.
Niní čekám na vyřízení reklamace.
Nechápu co na těch botech stojí 5000kč???,když nevydrží ani 2měsíce.
Nechápu když ví výrobce o problému rozlepování podrážek a trhání tkaniček o horní kovové očka, proč pro boty na další sezonu neudělá nejakou změnu ve výrobe.
Bota hezka, pohodlná, ale i nesmyslně drahá a nekvalitní.
Nevadí mi dát peníze za kvalitní a funkční věc, ale tahle rozhodně kvalitní neni!!!

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: