HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Recenze bot: Vibram Fivefingers V-Trek – trekové pětiprsty

Recenze bot: Vibram Fivefingers V-Trek – trekové pětiprsty

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Vibram Fivefingers V-Trek
Určení lehký treking, volnočasové, minimalistická
Základní vlastnosti outdoorových bot Kombinovaná
Výška bot Low (nízká)
Pohlaví Pánský
Materiál: svršek 50/50, vlna/syntetika
Materiál: mezipodešev 4 mm PU
Materiál: podešev Vibram® Megagrip
Hmotnost 380
Velikost testované boty v UK 9
Barevné varianty černá, khaki, šedá, modrá, zelená, béžová
Infocena 3599 Kč
Dodává Sport&moda
Více info na www.funrun.cz

Zaujalo mě

  • Citlivost došlapu
  • Dostatek prostoru pro prsty
  • Ochrana prstů

Shrnutí recenze

V dnešní zabetonované době je příjemné trochu pomoci chodidlům. Jedním ze způsobů může být i pořízení „prstových bot“ FiveFingers V-Trek. Ochrana každého prstu je samozřejmostí, příjemný došlap příjemným bonusem. Na boty se nestačí dívat…ten pocit musíte zažít.

PODROBNÝ POPIS

Charakteristika

Boty FiveFingers V-Trek využijete při lehkém trekování, kolem města, ale i ve městě. Občas potkáte někoho s těmito botkami i např. v posilovně, takže využití najdou i mimo doporučení výrobce. Velmi rychle si oblíbíte pocit bosé chůze s výhodami kryté obuvi. Samozřejmě ne všem bude tento koncept vyhovovat. Zeptejte se vlastních chodidel…

V botech FiveFingers V-Trek si přírodu a terén rozhodně užijete
V botech FiveFingers V-Trek si přírodu a terén rozhodně užijete

Odolnost svršku

Kombinace vlny a „umělotiny“ dodává na příjemném pocitu na noze. Jde o velmi prodyšný materiál, takže je potřeba zvážit i podmínky, ve kterých budete využívat (pozor na mokro).
Podešev Vibram® Megagrip + 4mm PU mezipodešev odtlumí běžné překážky na vašich cestách. Pro někoho, kdo není na koncept „prstových bot“ zvyklý, toto může být dobrá vstupní volba. Na druhou stranu máte v botě pocit připomínající mnohem víc klasické boty než např. barefoot obuv. Bez problému tak můžete našlapovat přes patu i v členitém terénu.

Šněrování bot je klasické, tkaničky dobře drží zavázané. Nebylo potřeba silné fixace, noha je v botě upevněna bezchybně. Při používání jsem měl tradičně tkaničky mírně povolené pro komfort užívání.
Pro pohodlné nazouvání jsou boty vybaveny patním poutkem.

Ochrana prstů v botech FiveFingers V-Trek
Ochrana prstů v botech FiveFingers V-Trek

Vnitřní prostor

Délka mého bosého chodidla je 26 cm (s tenčí ponožkou 26,5 cm). Velikost testovaných bot je UK 9, EUR 43. Je to stejná velikost jako u dříve testovaných FiveFingers V-Alpha. Jakmile se naučíte způsob obouvání (osvědčilo se mi hodně směřovat nohu k palci, postupně pak navlékat další prsty), stihnete za den i více činností 🙂
Samozřejmostí jsou pro boty i prstové ponožky. Jejich oblékání je kapitola sama pro sebe. Vřele doporučuji vyčlenit si pro první oblékání dostatek času…

Boty nemají žádné zateplení, zvažte proto jejich využití např. ve sněhu. Několikrát jsem boty testoval v mokru a sněhu. Pokud budete provozovat náročnou aktivitu, zahřejete se u ní, chlad pociťovat nebudete (kromě počátečního promočení). Jakmile byste se ale měli kochat…bude to rychle znát na tepelném komfortu.

Řádné testování bot FiveFingers V-Trek
Řádné testování bot FiveFingers V-Trek

Používání

Nejsou to moje první „prstové boty“, takže jsem dobře věděl, do čeho se obouvám. Tento typ obuvi je pro mě vítanou alternativou k barefoot obuvi, kterou nosím při velkém množství výletů. Určitě oceňuji tlumení, které dává člověku možnost pohybovat se rychleji. Řada bosochodců možná nebude souhlasit (kratší krok, posunutí těžiště, změna typu chůze), ale já prostě v barefoot obuvi chodím pomaleji (kochám se). Chvílemi jsem měl pocit, že tlumení je až příliš a nedokážu si tak vychutnat materiál cesty.

Třešničkou na dortu je používání FiveFingers V-Trek v techničtějším terénu. Došlap je naprosto přesný, jednotlivé prsty poskytují úplně jinou podporu, než klasická obuv. Pořád si dovedu představit boty využívat i jako „nástupovky“ na chaty při VHT. Nedoporučuji to však jako první testovací túru.
Moc se mi líbí ochrana jednotlivých prstů, zakopnutí sice cítíte víc, než v klasické obuvi, ale nejde o nic vážného. Přesto se velmi rychle naučíte číst více terén před vámi.

Počítejte s velmi nízkou odolností vůči vodě a chladu. To, co v běžných teniskách (bez membrány) neřešíte, se zde může stát nepříjemnou zkušeností při výletu. Na zdánlivě suchém terénu budete mít najednou v botách kaluže. Voda se sice rychle ohřeje, ale prvotní pocit není příjemný. Při letních vedrech se čvachtání ve vodě může stát vyhledávanou činností.

Khaki není cool barva :), naštěstí máte na výběr ze široké palety dalších barev. Sladění sportovního outfitu tak bude hračka. Za celou dobu používání jsem si asi nezvykl na vzhled bot. Dále jsem pak netušil, kolik lidí se mi dívá na boty (myslel jsem, že se dívají spíš na….smazáno redakcí 🙂 ). Jde nejčastěji o pohledy nechápavé. Nejraději bych se hned zastavil a popsal dotyčnému pocity, které při nošení bot zažívám.

Boty FiveFingers V-Trek sází na ověřenou klasiku - podešev Vibram
Boty FiveFingers V-Trek sází na ověřenou klasiku – podešev Vibram

Hodnocení

Jsem moc rád, že na trhu najdeme alternativy ke klasické obuvi. Dnes už dokážu ocenit, když na nohách mohu mít „prstové boty“ (nebo barefoot). FiveFingers V-Trek jsou skvěle zpracované terénní boty, které se neztratí ani ve městě. Dostatečné tlumení vám usnadní přechod od klasické obuvi. Třeba potom zjistíte, že už to ani jinak nepůjde. Na výlety v těchto botách doporučuji uvázat si kolem pasu popruh/tkanici. Často totiž pocit „bosé chůze“ svádí k tomu boty zahodit. Nezahazujte je, využijte patní poutko a pověste je k pasu…třeba se vám ještě budou hodit.

Při používání bot FiveFingers V-Trek dejte pozor na mokrou zem
Při používání bot FiveFingers V-Trek dejte pozor na mokrou zem

Další informace

vibram-fivefingers-logoZa výrobou minimalistických bot Vibram FiveFingers® nestojí nikdo jiný než výrobce speciální podešve pro venkovní aktivity firma Vibram. Myšlenku jim  představil v roce 2001 návrhář Robert Fliri, který během studií pracoval na úkolu „sport je radost.“ Chtěl najít způsob, jak být schopen chodit naboso, ale zároveň, aby byla noha chráněná. Z vlastní zkušenosti věděl, že nejúžasnější zážitek z pohybu je ten, když prsty na nohou mají kontakt s povrchem. Pak totiž plní své přirozené funkce a pracují v plném rozsahu pohybu. Takže si vytvořil koncept bot, které naslouchají lidskému tělu…

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: