Recenze: Bot Lizard Kross Urban

Recenze: Bot Lizard Kross Urban

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Lizard Kross Urban
Určení do města, volnočasové, lehký treking
Základní vlastnosti outdoorových bot Nepromokavá
Výška bot Low (nízká)
Pohlaví Pánský
Materiál: svršek kůže
Materiál: membrána OutDry®
Materiál: podrážka Vibram
Hmotnost 626
Velikost testované boty v UK 8
Stélka (vložka) zateplená
Infocena 3199 Kč Kč
Dodává www.rejoice-e-shop.cz
Více info na www.rejoice-e-shop.cz

Zaujalo mě

  • dostatek prostoru pro prsty
  • kontakt s terénem
  • casual vzhled
  • mírné zateplení

Shrnutí recenze

Nejen v pohorách chodí po horách outdooroví nadšenci. Po horách jsou nuceni sejít do dolin. Chodit po městě v pohorkách? To už se dnes nenosí. Naštěstí je tady firma Lizard, která nám naservírovala zajímavý kousek. Boty Lizard Kross Urban se pyšní casual vzhledem, ale využívají outdoorových technologií pro co nejlepší zážitek z chůze. Jak se boty poperou s deštivým podzimem ve městě?

PODROBNÝ POPIS

Charakteristika

Boty Lizard Kross Urban jsou určeny primárně pro městské a příměstské použití. Bez problému bych si je vzal i na procházku po lese nebo lehčí výlet. Souhlasím zde v heslem: „Boty jsou tak terénní, jak terénní je jejich nositel”. Možná se tedy ani nebudu divit, pokud  s nimi potkám někoho, kdo na nich bude mít nasazeny řemínkové mačky. Lizard Kross Urban zaujmou hlavně svým střihem, který dává dostatek prostoru pro prsty. Dostává se vám pocitu „barefoot” ve smyslu volnosti prstů, podrážka Vibram vám ale chodidlo od země odtlumí.

Boty Lizard Kross Urban jsou jasnou volbou pro podzimní počasí.Boty Lizard Kross Urban jsou jasnou volbou pro podzimní počasí.

Boty Lizard Kross Urban si hravě poradí s takovým terénem.Boty Lizard Kross Urban si hravě poradí s takovým terénem.

V botách Lizard Kross Urban je mi do skoku (i po dopadu).V botách Lizard Kross Urban je mi do skoku (i po dopadu).

Odolnost svršku

Boty Lizard Kross Urban jsou vybaveny technologií OutDry®, která se spolu s celokoženým vrškem stará o odolnost vůči nepříznivým vlivům. Kůže je měkká a poddajná, na dotek příjemná. Bohužel jsou na ní díky lesklému provedení vidět sebemenší nečistoty. Lesklé provedení zase ale napomáhá údržbě. Boty vodě odolávají velmi dobře, životnost technologie OutDry® za dobu testování nedovedu posoudit. Pro ještě lepší výsledky jsem boty udržoval impregnačním kondicionérem na kůži Limmer Boot Grease. Kůže se po aplikace stává poddajnější, měkčí a podle mě získává i na vzhledu.

Při používání ve městě se noha v botě tolik nepotí, proto bych se nebál i použití přípravků s větším podílem vosku (kvůli vodě-odolnosti) a obětoval bych horší paropropustnost. Toto má ale smysl řešit až ve chvíli, kdy do boty začne téct. Boty Lizard mají na každé straně 4 očka pro tkaničky. Celá špička až po třetí očko je jednolitá, což se velmi hodí při údržbě (švy jsou samozřejmě v místech oček).

Krémování bot Lizard Kross Urban byla jedna radost.Krémování bot Lizard Kross Urban byla jedna radost.

Vnitřní prostor a pohodlí

Pro běžné použití ve městě i pro lehké treky jsem se naučil nosit barefoot obuv. Obout běžné boty je pro mě často utrpení (společenské i trekové). Lizard Kross Urban jsou ale úplně jiná pohádka. Hned při prvním nazutí jsem věděl, že tohle by šlo. Délka mého bosého chodidla je 26 cm (s tenčí ponožkou 26,5 cm). Velikost testovaných bot je UK 8, EUR 42, USA 9 (délka vložky 27,6 cm). Prostoru pro prsty je dostatek, ani při chůzi z kopce nenarážím ve špičce. Pod posledními očky pro šněrování je všita neoprenová botička, která sice moc nepomáhá obouvání, zato ale skvěle drží nohu na svém místě i bez zašněrované boty. Zajímavým prvkem boty jsou vložky. Skládají se ze 3 vrstev, kdy ta úplně spodní je tvořena zateplovací folií. Velmi brzy u bot začalo docházet ke krabacení vložek. Jestli za to může vložka nebo moje chodidlo nedokáži posoudit. U jiných párů si nositelé nestěžovali. Svůj problém jsem vyřešil výměnou vložek. Po celodenním nošení jsem si také všiml zkondenzované vody zespodu vložky právě na zateplovací hliníkové vrstvě.

Samotné boty jsou mírně zatepleny, tudíž se hodí i na nošení v chladnějších podmínkách. Běžně mi stačilo vzít si tenkou merino ponožku a do cca +3 °C jsem byl v pohodě. Pro nižší teploty bych určitě potřeboval teplejší ponožky (a úměrně tomu větší boty).

Detail několika vrstev ve vložce bot Lizard Kross Urban.Detail několika vrstev ve vložce bot Lizard Kross Urban.

Detail ohybu zateplené vložky u bot Lizard Kross Urban.Detail ohybu zateplené vložky u bot Lizard Kross Urban.

Obouvací poutko fungovalo v botách Lizard Kross Urban velmi dobře.Obouvací poutko fungovalo v botách Lizard Kross Urban velmi dobře.

Používání

Již při prvním nasazení byly boty velmi komfortní a neměl jsem pocit, že je potřeba je rozšlapávat. Boty jsou mírně vyšší, tudíž někomu mohou vadit v kontaktu s kotníkem. Při mém nošení jsem žádné oděrky v oblasti kotníky nezaznamenal. Časem boty mírně změkly, po aplikaci krému ještě víc. Osobně to u bot do města vnímám jako pozitivní. Pozor bych si dal jenom při použití čistého kondicionéru, aby bota nezačala hadrovatět.

Obouvání bot bez lžíce je trochu obtížnější, můžeme si pomoct textilním poutkem na patě.

Boty jsem používal nehledě na počasí jak na zpevněném povrchu, tak na nezpevněném povrchu kolem města. Ani celodenní nošení nebylo problémem (žádné oděrky, puchýře). Špička bot není chráněna žádným okopem (jak netradiční u městských bot), proto jsem si musel trochu dávat pozor, kde co nakopnu.

Boty Lizard Kross Urban se hodí i ke casual stylu oblečení.Boty Lizard Kross Urban se hodí i ke casual stylu oblečení.

Pohodlí

Boty Lizard Kross Urban u mě bodovaly hlavně svojí neuvěřitelnou pohodlností. Často jsem nucen ráno obout boty a po celodenním kolotoči je sundat (řízení, přednášky, školení, …). Toto by nebyl problém v teniskách, ale ty si ke košili s kravatou člověk moc nebere. Lizardy nejsou společenskou obuví k obleku, ale do stylu casual se velmi dobře hodí (klidně i Dressy Casual, Smart Casual). Široké kopyto jsem ocenil i při dlouhých cestách v autě. Pro tyto příležitosti jsem nechával boty zašněrované jenom velmi zlehka, přesto na noze krásně sedí díky vnitřní neoprenové botičce.

Od doby co jsem přešel na barefoot obuv, nosím „bosé” boty i ve městě na tvrdém povrchu. Nemyslím si, že městské prostředí naboso nějak extra pomáhá mým chodidlům (bylo by to asi na delší diskuzi, rád uvítám v komentářích). Vyhovuje mi především dostatek místo pro prsty. Lizard Kross Urban mi tak vytrhly trn z paty. Konečně se mohu pustit do víru velkoměsta v pohodlné obuvi a nemusím se bát ostřejšího kontaktu se zpevněným povrchem. Ani jednou se mi nestalo, že bych měl po dni chození unavená chodidla (což byla v barefoot botách ve městě běžná praxe).

Odolnost vůči vodě byla během testování excelentní, voda se do kůže nevsakovala.

Detail ohybu na botech Lizard Kross Urban.Detail ohybu na botech Lizard Kross Urban.

Stačilo malinko krému a boty Lizard Kross Urban jsou jako nové.Stačilo malinko krému a boty Lizard Kross Urban jsou jako nové.

Deště se v botách Lizard Kross Urban bát nemusíte.Deště se v botách Lizard Kross Urban bát nemusíte.

Hodnocení

Jakmile si jednou zvyknete na komfort širokých bot, už se nebudete chtít nikdy soukat do úzkých (že by to souviselo se rčením „dostat se do úzkých”). Na výlety do přírody jsem si zvykl chodit v barefoot obuvi (v létě i bosky). Tento typ obuvi má pro mě zatím bohužel řadu nevýhod (těžko se nasazují mačky, na tvrdém povrchu bolí nohy, …). Boty Lizard Kross Urban mi tak uspokojily tři základní požadavky. Zaprvé poskytují opravdu dostatečný prostor pro prsty, zadruhé nemají úplně minimalistickou podrážku (hodí se i na tvrdý povrch) a zatřetí vypadají dobře i při formálnějších aktivitách. Podzimní sychravé počasí zvládnou díky celokoženému svršku a zateplení hravě (ano, je to „jen” nubuk). Pokud navíc životnost kůže podpoříme vhodným přípravkem, věřím, že budou sloužit dlouho.

Další informace

Lizard

Firma Lizard je přední italský výrobce sportovních sandálů  určených pro outdoor.  Od roku 1992, kdy byla firma založena, se neustále snaží hledat jedinečné materiály zaručující dlouhou životnost a pohodlí i v náročných terénech. Jejich modely  jsou určeny pro vodní aktivity, do města, na cestování, i do skal. Specialitou firmy jsou průběžné pásky (tzn. pásky prochází pod podrážkou, tedy nejsou vlepované). Kromě sandálu v jejich nabídce najdete také městskou obuv a obuv do vody.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: