Recenze bot: Inov-8 Roclite Pro G 400 GTX

Recenze bot: Inov-8 Roclite Pro G 400 GTX

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Inov-8 Roclite Pro G 400 GTX
Určení lehký treking
Základní vlastnosti outdoorových bot Textilní
Výška bot High (vysoká)
Pohlaví Pánský
Materiál: svršek Schoeller (keramická vlákna)
Materiál: jazyk sytetika
Materiál: membrána GORE-TEX®
Materiál: podešev Graphene Roclite
Hmotnost 400 g (bota velikosti 42)
Velikost testované boty v UK 9
Barevné varianty černá
Dostupné velikosti 6–14
Šněrování 5 oček
Stélka (vložka) ano
Odpružení EVA pěna
Stabilizační systém Meta Plate karbonové výztuhy
Infocena 5 590 Kč
Dodává inov-8.vavrys.cz
Více info na inov-8.vavrys.cz

Zaujalo mě

  • nízká váha
  • prostor pro chodidlo
  • komfort nošení

Shrnutí recenze

Možná přišel čas na změnu paradigmatu. Mnoho generací vyrůstalo v tom, že k horám patří vysoké a pevné boty. V posledních letech se objevuje mnoho nadšenců ultralehké turistiky, kteří vyrážejí do hor v běžeckých botách. Inov-8 Roclite Pro G 400 jsou vysoké boty, ve kterých se ale cítíte jako v teniskách. Nahradí s přehledem tenisky?

PODROBNÝ POPIS

Charakteristika

Boty Inov-8 Roclite Pro G 400 jsou velmi lehké boty určené pro horskou turistiku. Jsou vybaveny množstvím pokročilých technických možností, mezi které patří karbonové výztuhy nebo membrána GORE-TEX®. Standardní kopyto poskytuje dostatek prostoru i pro širší chodidlo.

Boty Inov-8 Roclite Pro G 400 GTX skvěle sedí na první našlápnutí.
Boty Inov-8 Roclite Pro G 400 GTX skvěle sedí na první našlápnutí.

Vnitřní prostor bot

Kopyto bot Inov-8 Roclite Pro G 400 je šířky 4 (standard fit) a pocit při obouvání je oproti klasickým pohorkám znatelný. Doporučuji zvolit o něco větší velikost, abyste měli dost prostoru pro případné tlusté ponožky v zimě. Noha po celodenním nošení také trochu nateče. Komín boty jde velmi dobře stáhnout, takže se dá v botách precizně číst i složitější terén. Dodávané vložky mi seděly perfektně, nebylo potřeba je měnit za jiné. Během celého používání bot se mi nevytvořil ani jeden puchýř (a to jsem na ně celkem náchylný).

Šněrování

Boty mají 3 šněrovacích očka a 2 háčky. Kulaté tkaničky jsou příjemné pro manipulaci, nerozvazují se a neřežou do ruky. Háčky jsou pro fixaci kotníku dostatečné. V oblasti kotníku jsem si nechával trochu volnosti, přesto boty perfektně sedí a nezouvají se.

Fixace kotníku je v botách Inov-8 Roclite Pro G 400 GTX dostatečná.
Fixace kotníku je v botách Inov-8 Roclite Pro G 400 GTX dostatečná.

Podrážka

Pro absolutní jistotu při pohybu v terénu jsou boty vybaveny podešví se vzorkem Roclite. Oproti předchozím modelům s touto podešví je vzorek nanesen na tenčí vrstvě. Vzorek je agresivní a podrží i na rozbahněném povrchu. Novinkou je využití grafénu, který zaručuje delší výdrž vzorku a silnou přilnavost na klouzavém povrchu. Více zajímavých informací o využití grafénu firmou Inov-8 si můžete přečíst ZDE.

Mezipodešev má drop 8 mm (tlumení ve špičce je 12 mm, tlumení v patě 20 mm). V botách je zabudovaná výztuha Meta Plate z karbonu, která se stará o ochranu a stabilitu chodidla.

Tlumicím prvkem je vstřikovaná EVA pěna.

Graphene Grip na podešvi bot Inov-8 Roclite Pro G 400 GTX.
Graphene Grip na podešvi bot Inov-8 Roclite Pro G 400 GTX.

Svršek

Svršek bot Inov-8 Roclite Pro G 400 je tvořen keramickými vlákny tkaniny Schoeller. Působí velmi odolně, ale zachovává si dostatečnou poddajnost. Přední část boty je pro dodatečnou ochranu kryta okopem. O ochranu před vodou se stará membrána GORE-TEX®, je samozřejmě potřeba počítat s omezenou dobou funkčnosti (při porušení membrány bota nemá další vrstvu, která zabrání průniku vody jako je tomu např. u kožených bot). Trochu mi chybělo pomocné nazouvací poutko v zadní části boty.

Detail vnější látky bot Inov-8 Roclite Pro G 400 GTX.
Detail vnější látky bot Inov-8 Roclite Pro G 400 GTX.

Používání

Délka mého bosého chodidla je 26 cm (s tenčí ponožkou 26,5 cm). Velikost testovaných bot je UK 9, EUR 43, CM 28 a sedí naprosto perfektně (vejde se i silnější ponožka).

Používání nových bot je pro mě vždy sázkou do loterie. V obchodě můžete trávit zkoušením nekonečně času, stejně se správnost volby projeví až po prvním pořádném výšlapu. O to víc jsem se bál, když jsem boty Inov-8 Roclite Pro G 400 vybalil z krabice, nazul na nohy a s plným batohem lezeckého vybavení vyrazil na Weißkugel. Byl jsem velmi překvapený, když jsem dorazil na chatu a náplasti zůstaly v kapse. Žádné povolování/dotahování tkaniček, žádné otlaky a puchýře, žádné rozšlapávání… Hlavní byl ale pocit v nohách. Vůbec jsem se necítil, jako bych právě sundal pohorky. Lehkost  a pohodlnost bot je opravdu znát na první obutí. 

Testování bot Inov-8 Roclite Pro G 400 GTX při výstupu na Weisskugel.
Testování bot Inov-8 Roclite Pro G 400 GTX při výstupu na Weisskugel.

Samozřejmě jsem boty využíval v souladu s jejich určením. Na lezení a mačky jsem s sebou měl specializované boty. Krátkodobého využití maček bych se ale při přechodu ledovce (nebavíme se o lezení v ledu) vůbec nebál. Stejně tak by se boty daly využít s nesmeky nebo sněžnicemi. Je ale potřeba počítat s jejich velkou poddajností.

Během testování jsem byl mile překvapen s úrovní „dýchaní” bot. Membrána spolu s textilním svrškem zajistila odvod vlhkosti od nohy a předcházelo se tak vzniku puchýřů. 

Do této chvíle jsem chodil ve vysokých pohorkách pouze v horách a v zimě ve sněhu.  Tomu je konec. Díky botám Inov-8 Roclite Pro G 400 si mohu užívat luxusu široké boty i v zimě.

Háčky pro fixaci tkaniček na botách Inov-8 Roclite Pro G 400 GTX.
Háčky pro fixaci tkaniček na botách Inov-8 Roclite Pro G 400 GTX.

Každý si najde v rámci volby obuvi individuální řešení, podmínky jsou totiž u každého velmi specifické. Nerad bych se pouštěl na tenké led v rámci debaty o tom, jestli je lepší nosit lehké tenisky nebo těžké pohorky (jestli problém s kotníky vyřeší jeho fixace vysokou botou nebo posilování svalů). 

Po testování mám prostě pocit, že Inov-8 Roclite Pro G 400 se vydávají zajímavou cestou. Jsou to boty, které:

  • jsou velmi lehké (skoro jako nízké tenisky), 
  • jsou slušně odolné (skoro jako pohorky),
  • poskytují oporu kotníku (skoro jako pohorky),
  • velmi pohodlné (skoro jako nízké tenisky),
  • mají široké kopyto (ocení vyznavači barefoot),
  • jsou nepromokavé (jako pohorky),
  • téměř nekloužou (ocení všichni).

Klidně bych o nich mluvil jako o „vysokých teniskách” s řadou moderních technologií. Odolnost materiálu bude lepší hodnotit větší porci kilometrů, ale během mého testování (cca 80 % terén/20 % zpevněný povrch) nevidím žádné neobvyklé opotřebování. Podrážka neubývá a rozhodně nebylo potřeba ji nejprve „obrousit”, aby přestala klouzat. Grafen evidentně odvádí svoji práci velmi dobře. Během testování jsem byl spokojen s chováním boty v nezpevněném terénu. Bylo úplně jedno, jestli jsem se pohyboval po mokrém kamení, trávě nebo v bahně. Záběr boty je přesný, přilnavost okamžitá.

Bota Inov-8 Roclite Pro G 400 GTX podrží i na sněhu.
Bota Inov-8 Roclite Pro G 400 GTX podrží i na sněhu.

Hodnocení

Boty Inov-8 Roclite Pro G 400 mě zaujaly okamžitě po vybalení z krabice. Jsou designově zajímavé, lehké, pohodlné…co víc může ještě člověk potřebovat. Už jenom stačí vybrat cíl cesty a boty vás tam zavedou (a v cíli je stejně nebudete chtít sundat). Dokud nebudu potřebovat v horách vyloženě lézt (a chodit dlouho v mačkách), mám jasno.

Autoři fotografií: Ivan Janošták a Martin Slezáček

Další informace

inov8

Inov–8 Světový lídr v inovaci běžeckých bot do každého terénu

Skály, mokřady a bahno jsou hluboko zakořeněné v naší DNA. Stvořil nás Fell Running a zkoušku dospělosti jsme skládali v divokých horách Lake District. Drsné podmínky nás donutily sáhnout si na dno a přijít s inovacemi, které navždy změnily svět trailových bot. Přidej se k nám, k běžcům milujícím hory, lesy a divočinu. Přidej se a na vlastní kůži zažij neskutečný grip, skvělý cit pro terén a pocit absolutní přirozenosti a svobody bez ohledu na terén, kterým poběžíš.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: