Recenze: Bot Fivefingers V-Alpha

Recenze: Bot Fivefingers V-Alpha

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Boty V-Alpha
Určení lehký treking, volnočasové, do města, minimalistická
Základní vlastnosti outdoorových bot Kombinovaná
Výška bot Low (nízká)
Pohlaví Unisex
Materiál: svršek vlna/syntetika
Materiál: podešev Vibram® Megagrip
Hmotnost 298
Velikost testované boty v UK 8
Barevné varianty černá, khaki, šedá
Infocena 2790 Kč Kč
Dodává Rejoice shop Praha
Více info na www.prstove-boty.cz

Zaujalo mě

  • lehkost
  • dostatek prostoru pro prsty
  • odolná podešev
  • ochrana prstů

Shrnutí recenze

Není nic horšího, než když vás tlačí nohy v botách. Nabízí se jednoduché řešení, stačí sundat boty a chodit na boso. Bohužel toto jednoduché řešení, podle některých i nejzdravější, není v praxi úplně realizovatelné. Proto na štěstí můžeme využít boty FiveFingers, které nabízí každému prstu extra prostor. Dodejme odolnou podešev Vibram a ochranu jednotlivých prstů a máme zde minimalistické řešení nejen do terénu.

PODROBNÝ POPIS

Charakteristika

Boty FiveFingers V-Alpha jsou boty určené pro lehký treking, výlety s lehkým batohem nebo i městské prostředí. Kreativitě se ale meze nekladou a věřím, že řadě uživatelů budou sloužit i při náročnějších akcích. Koncept prstových bot poskytuje mimořádné pohodlí pro vaše prsty, jejich ochrana vám dodá pocit bezpečí při chůzi. Vjemy přicházející skrze chodidla posouvají běžnou chůzi mnohem dál. Pocit je to dost těžko popsatelný. Na jedné straně máte pocit chůze na boso, na druhé straně je podešev odolnější a odtlumenější než u barefoot obuvi.

Barva bot Fivefingers V-Alpha se v lese schováBarva bot Fivefingers V-Alpha se v lese schová

Botám Fivefingers V-Alpha nevadí ani ostrá skála.Botám Fivefingers V-Alpha nevadí ani ostrá skála.

Boty Fivefingers V-Alpha přilnou na jakýkoliv povrch.Boty Fivefingers V-Alpha přilnou na jakýkoliv povrch.

Odolnost svršku

Boty FiveFingers mají svršek ušitý z prodyšné kombinace vlny a umělotiny. Materiál je náchylnější na ušpinění mnohem více, než kůže, čištění je rovněž složitější. Jde o daň za luxusní prodyšnost. Podešev Vibram Megagrip je v oblasti prstů rozdělena, tudíž stačí i malý kontakt s vodou nebo sněhem a máte nohy mokré. Při chůzi se ale prsty rychle zahřejí a nepociťoval jsem nepříjemný studený pocit. Podešev Vibram Megagrip je masivnější než podrážky minimalistických barefoot bot. Nemusíte se tak bát šlápnutí na ostré předměty. Stejně tak se člověk nemusí bát šlápnutí přes patu, což je u minimalistických bot často bolestivé. I přes tlumení stále velmi dobře cítíte všechny nerovnosti.

Boty disponují rychlošněrováním se zdrhovadlem. Tohoto systému jsem využíval jen sporadicky, boty krásně obepínají chodidlo a i bez utažení se nezouvají. Konec pružných tkaniček je vybaven suchým zipem, který můžete připnout ke špičce boty.

Detail krytí prstů bot Fivefingers V-Alpha.Detail krytí prstů bot Fivefingers V-Alpha.

Vnitřní prostor

Běžně ve městě i na lehkých trecích nosím barefoot obuv. Chodidla si na tuto obuv dost zvykla, proto už mám problém obout běžnou obuv. Přesto se klasickým botám občas nevyhnu. Délka mého bosého chodidla je 26 cm (s tenčí ponožkou 26,5 cm). Velikost testovaných bot je UK 9, EUR 43. Nebyl problém dostat se i do velikosti UK 8, EUR 42, ale již jsem mezi jednotlivými prsty cítil látku. Každý z prstů má dostatek místa, je ale potřeba pohlídat, aby neměl místa moc, futrálky na prsty by se potom začaly ohýbat. Pokud nemáte zkušenosti s tímto typem bot, bude pro vás první obouvání náročnější operací. Doporučuji k botám pořídit i prstové ponožky. Můj běžný postup při nazouvání je začít od palce, potom oddělovat jednotlivé prsty od sebe a strkat je do futrálků. Malíček je třešnička na dortu. Trénink ale dělá mistra, postupně se člověk zdokonalí. Nevíte-li co s volným odpolednem, doporučuji zkusit nazout boty v palčákách (neděkujte 🙂 ).

Boty nejsou nijak zateplené a nepočítá se s jejich používáním v mokru a na sněhu. Osobně jsem úspěšně vyzkoušel nošení i v teplotách kolem nuly a zima na nohy mi nebyla (ani když byly boty promočené).

Odolná podešev bot Fivefingers V-Alpha.Odolná podešev bot Fivefingers V-Alpha.

Používání

Stydlíni by měli pořízení bot dobře zvážit. Jakmile je máte jednou na nohách, otáčí se za vámi řada lidí. Ve srovnání s klasickou obuví boty působí dost komicky. Pohledy ale za ten pocit jednoznačně stojí.

Dobře si zapamatujte první krůčky. Člověk se vrací do věku, kdy se učil chodit a pomocí chodidel poznával okolní svět. Prstové boty velmi dobře zapadají do mého „životního konceptu”, kdy se snažím nohám poskytnou co největší úlevu od lezeček a trekové obuvi.
Možností je několik:

  • Chůze na boso
  • Barefoot obuv
  • Fivefingers

Bosá chůze je použitelná pouze omezeně. Barefoot obuv je v přírodě velmi příjemná a použitelná, ve městě je to již trošku horší. Boty FiveFingers se díky tlustší podešvi ukázaly jako velmi vhodné i do města. S jejich tlumením není potřeba tolik upravovat styl chůze (nemusí se tolik našlapovat přes špičku) a chůze v nich je mnohem rychlejší, než v barefoot obuvi. Může to být jenom můj problém, ale v barefoot obuvi jsem schopen udržovat rychlost své normální rychlé chůze jenom obtížně. Přesnost došlapu je absolutní, sejití schodů po hranách se stává oblíbeným zpestřením běžných vycházek.

Při každém došlapu jsem cítil pracující prsty. Kapitolou samou o sobě je chůze v terénu. Prsty při došlapu kopírují terén, nevadí ani ostřejší kamínky nebo klacky. Díky ochraně prstů si boty dovedu představit i jako např. nástupovky na chatu při VHT. Zde už se ale dostáváme k tomu, jak je kdo zvyklý zatěžovat kotníky (navíc s batohem plným lezeckého materiálu). Při přechodu z klasických (kotníkových) zpevněných bot doporučuji postupnou změnu na kratších tratích.

Příjemný pocit v chodidlech samozřejmě svádí k běhu. Boty FiveFingers V-Trek se na běh hodí velmi dobře, v nabídce jsou ale i přímo běžecké modely. První výběhy doporučuji udělat kratší, abychom předešli přetížení a zraněním. Pro ty z vás, kteří při běhu došlapujete přes patu, bude styl běhání v prstových botách velkou změnou. Velkým benefitem pro mě je i fakt, že ani po celodenním nošení mě nebolí chodidla.

Barevnou kombinaci nechám na posouzení každého z vás, osobně jsem z khaki barvy úplně nadšený nebyl. Byla totiž dosti kontrastní vůči většině mých černých kalhot. Věřím ale, že každý si tu svoji barvu najde, ať už se bude jednat o decentní černou nebo černo-šedou.

Je opravdu pozoruhodné, kolik signálů nám chodidlo předává o našich běžných návycích. Až díky botám FiveFingers jsem si uvědomil, že na pedály v autě šlapu mnohem víc palcovou stranou chodidla a malíček zůstává tak trochu mimo. Pokud v botách budete řídit, doporučuji si zpočátku dávat pozor na došlap na pedály. Přeci jenom rozdělené prsty nemají takovou sílu jako jednolitá plocha klasických bot.

Kompletní fotogalerie Vibram Fivefingers V-Alpha

Další zajímavou věc jsem si uvědomil hlavně ve chvíli, kdy jsem šel v botách svižnou chůzí. Vibramová podešev opravdu dobře chrání chodidlo, tudíž neomezuje ani v rychlejší chůzi. Při takové chůzi ale člověk došlapuje přes patu, čehož si možná zpočátku nevšimnete, po nějaké době ale patu začnete cítit. Vibramová podešev tak paradoxně svádí k jinému stylu, než bychom užili při chůzi na boso. Není nic jednoduššího než zvolnit.

V přírodě po dešti se mi běžně stávalo, že mi voda postupně vzlínala látkou mezi prsty. Při použití dobrých ponožek si toho nevšimnete, na chodidla zima není. V lese je potřeba hlídat malé větvičky, které se mají tendenci zachytávat mezi prsty.

U tohoto minimalistického modelu je potřeba počítat s tím, že odolnost svršku je vykoupena tenkostí materiálu. Celkem brzy se mi začala odlepovat podešev od svršku boty v místech ohybu za prsty (stejná věc se mi děje vlastně ve všech minimalistických botách). Rozlepující se místo se však dále nezvětšuje a jen čas ukáže, jak to dopadne. Každopádně na kvalitu používání to vliv nemá.

Bez správných ponožek to v botách Fivefingers V-Alpha nejde.Bez správných ponožek to v botách Fivefingers V-Alpha nejde.

Dotahování bot Fivefingers V-Alpha.Dotahování bot Fivefingers V-Alpha.

Místo ohybu za prsty v botách Fivefingers V-Alpha.Místo ohybu za prsty v botách Fivefingers V-Alpha.

Hodnocení

Boty FiveFingers V-Alpha jsou extravagantním řešením pro všechny, kteří chtějí svým nohám dopřát luxusu místa. Jakmile si osvojíte techniku obouvání, věřím, že i pro vás se stanou jasnou volbou pro řadu aktivit. Podrážka i ve městě odtlumí tvrdý povrch, ale zároveň umožní vnímat různorodost přírodního povrchu. Pokud se v botách rozhodnete běhat, citlivost při dopadu vás rychle upozorní na špatnou techniku.

Další informace

vibram-fivefingers-logoZa výrobou minimalistických bot Vibram FiveFingers® nestojí nikdo jiný než výrobce speciální podešve pro venkovní aktivity firma Vibram. Myšlenku jim  představil v roce 2001 návrhář Robert Fliri, který během studií pracoval na úkolu „sport je radost.“ Chtěl najít způsob, jak být schopen chodit naboso, ale zároveň, aby byla noha chráněná. Z vlastní zkušenosti věděl, že nejúžasnější zážitek z pohybu je ten, když prsty na nohou mají kontakt s povrchem. Pak totiž plní své přirozené funkce a pracují v plném rozsahu pohybu. Takže si vytvořil koncept bot, které naslouchají lidskému tělu…

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: