Recenze bot: Alfa Holt APS GTX – bezúdržbové pohorky

Recenze bot: Alfa Holt APS GTX – bezúdržbové pohorky

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Alfa Holt APS GTX
Určení lehký treking, těžký treking, VHT
Základní vlastnosti outdoorových bot Syntetická kůže
Výška bot High (vysoká)
Pohlaví Pánský
Materiál: svršek Alfa-Air ™
Materiál: membrána GORE-TEX®
Materiál: mezipodešev EVA
Materiál: podešev Vibram
Hmotnost 1160 g
Velikost testované boty v UK 8,5
Odpružení EVA
Infocena 8 099 Kč
Dodává Norská Móda
Více info na www.norskamoda.cz

Zaujalo mě

  • Kvalitní šněrování
  • Voděodolnost
  • Kvalitní svrchní materiál
  • Odpružení

Shrnutí recenze

Lehké pohorky s bezúdržbovým svrchním materiálem Alfa-Air ™ a membránou GORE-TEX®. Je to vůbec možné? Okolo stánku této norské značky chodím už na veletrhu ISPO několik let. Vím, že vyrábí i vysokohorské boty a boty na backcountry a to i do nejdrsnějších podmínek. Takže jsem předpokládal, že na test dorazí kvalitní kousek. A co myslíte? Opravdu dorazil?

PODROBNÝ POPIS

V kostce

Lehké pohorky s bezúdržbovým svrchním materiálem Alfa-Air ™ a membránou GORE-TEX®. Na první pohled zaujmou stovkou dírek, které jako po útoku armády červotočů pokrývají svrchní materiál. Určeny jsou pro turisty, kteří chtějí pohodlně chodit v terénu nebo v horách.

Krkonošské testování bot ALFA Holt bylo tvrdé a náročné
Krkonošské testování bot ALFA Holt bylo tvrdé a náročné

Materiály s komentáři testera

Alfa-Air ™ – tak to jsou dvě laminované vrstvy. Vnější materiál je perforované mikrovlákno, kterému stačí oplachování, extrémně odolné, prodyšné.
Komentář testera: Na první pohled zaujme. Nejprve černou barvou a při zkoumavějším pohledu i spoustou ventilačních otvorů. Měl jsem jisto. Do těchto bot zateče raz dva. Během testování a namáčení i více jak 48 hodin se to nepodařilo. A bahno? To samo odpadlo. Viz obrázky ve fotogalerii.

Bohatá ventilace ve svrchním materiálu bot ALFA Holt
Bohatá ventilace ve svrchním materiálu bot ALFA Holt

GORE-TEX®
Komentář testera: Boty zvládly i letní výpravy v parném počasí. Upřímně? Dělal jsem všechno, aby do bot během testování zateklo, protože ty dírky ve svršku mi přišly podezřelé. Namočil jsem je na 48 hodin do vody, pak je vzal na procházku potokem, bahnem a celodenním brouzdáním mokrou travou. Nic. Během testování bylo v botách sucho.

Náročné a intenzivní testování v proudu potoka - ALFA Holt
Náročné a intenzivní testování v proudu potoka – ALFA Holt

Vibram® Grip ARG – podrážka byla vyvinuta ve spolupráci značky Alfa s firmou Vibram® a přináší vynikající přilnavost i za mokra a na různých typech povrchů. A/R/G – Vyvinuto speciálně jen pro značku Alfa ve spolupráci s Vibramem a výrobcem špičkových pneumatik Nokian. Podrážka je speciálně upravena tak, aby neklouzala a zároveň se nezachytávalo bláto. Jedinečný design vzorku, který jinde nenajdete.

Komentář testera: Podrážka dobře drží na různých površích. Nečistoty vypadávají ze vzorku samovolně.

Detail podrážky Vibram na trekových botách ALFA Holt
Detail podrážky Vibram na trekových botách ALFA Holt

A speciální konstrukce podešve v kombinaci s mezipodešví EVA přináší extrémně dobré odpružení.
Komentář testera: Osobně jsem měl pocity jako v teniskách a odpružení bylo příjemné a vyhovovalo mi.

Krásná houbařská túra během deště a testování ALFA Holt
Krásná houbařská túra během deště a testování ALFA Holt

Šněrování

Tkaničky Alfa jsou impregnovány, což zabraňuje absorpci vody. Systém šněrování je kombinace poutek ve špičce a pak systém dvou párů zasekávacích háčku a průběžných háčků. Což je u trekové obuvi nezvyklé, ale na dvojí zasekávání jsem si zvykl a při experimentování jsem našel ideální sílu zatažení nohy v botě. Dvojice háčků přináší další variabilitu ve šněrování.

Detail šněrování bot ALFA Holt
Detail šněrování bot ALFA Holt

Anatomická vložka

Podle popisu na webu: „Anatomicky vytvořená vložka, která udržuje nohy v suchu a pohodlí díky prodyšným materiálům s velkou absorpcí. Pěnová konstrukce zajišťuje tlumení nárazů, pohodlí a úlevu unaveným nohám. Antibakteriální povrch také pomáhá předcházet zápachu.“
Komentář testera: Osobně ji však považuji za nejslabší část celé boty a působí velmi laciným dojmem. Po vyjmutí z boty je tak měkká, že je velmi problematické ji dostat zpátky. A anatomicky vytvořená, jak uvádí výrobce? Připadá mi spíše jako kus vyseknuté stejně tlusté pěny.

Komentář zástupce značky Alfa: „Vložka – do boty je vkládán schválně základní model vložky. Vzhledem k individuálnímu tvaru a potřebě každého chodidla se doporučuje doplnit vložku, která vaší noze odpovídá a vyhovuje. Značka Alfa nabízí extra vložky, které si mohou uživatelé vybrat podle vlastních požadavků.“

Vložka do bot je velmi měkká a její strčení zpět do boty je problematické
Vložka do bot je velmi měkká a její strčení zpět do boty je problematické

Lehká mezipodešev EVA

Extrémně lehká a skvěle odpružená mezipodešev. To mohu potvrdit. Odpružení bylo během testování skvělé a ani během celodenního chození jsem necítil otlačené nohy.

Zadní část nad patou je parádně měkčená, ale přitom zabraňuje padání kamínků do bot ALFA Holt
Zadní část nad patou je parádně měkčená, ale přitom zabraňuje padání kamínků do bot ALFA Holt

Gumová obsázka

Gumová obsázka špičky a paty a zpevněné boky zvyšují trvanlivost a prodlužují životnost.

Detail špičky a okopové gumové obsázky na botech ALFA Holt
Detail špičky a okopové gumové obsázky na botách ALFA Holt

Nazutí

Vstup do bot je pohodlný a na první pocit zaujme vnitřní fixace kotníku a extra pěna okolo něj. Parádní je i měkčení patní části. Přestože mám širokou nohu, sedly mi boty na první dobrou a hned na první nazutí jsem absolvoval 15km výšlap do Teplických skal. Se šněrováním jsem díky dvěma párům zasekávacích háčků mohl experimentovat a na několikátý pokus to pak bylo ideální a pohodlné.

Není nad testování bot v mokré trávě - ALFA Holt
Není nad testování bot v mokré trávě – ALFA Holt

Verdikt testera

Po prvním oťukávání a malých pochybnostech o voděodolnosti jsem začal být více a více nadšený. Pohodlná treková bota s dobrým tlumením a kvalitní Vibram podrážkou. Pouhou skvrnou na pozitivním dojmu je „obyčejná“ pěnová vložka, kterou lze viz komentář výše nahradit a jedná se o záměr a filozofii značky Alfa.

Trochu drsnější zacházení botám ALFA Holt nevadí
Trochu drsnější zacházení botám ALFA Holt nevadí

Další informace

Alfa je známá norská značka založená v roce 1931. Již více než 80 let vyrábí vysoce kvalitní a odolnou lyžařskou a trekkingovou obuv pro outdoorové nadšence. Kromě toho vyrábí obuv pro profesionály, jako je například norské policie, norská armáda a další profesní skupiny. Sídlo značky Alfa se nachází v norském městě Jaren, 70 km severně od Osla. V sídle společnosti se vytváří design a vývoj produktů, prodej, marketing a administrativa. Výroba pak probíhá podle přísných pravidel ve vybraných továrnách v Evropě a Asii. V poslední době prošla značka a výrobní proces obměnou s cílem stále nabízet ten nejkvalitnější produkt na trhu.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: