Recenze batohu: Vaude Larice 18 – lehký skialpový batoh

Recenze batohu: Vaude Larice 18 – lehký skialpový batoh

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Vaude Larice 18
Materiál 1 100% polyamid s povrchovou úpravou 70 D a 200 D Ripstop Silicone Polyuretan
Hmotnost 500 g
Objem batohu 18 l
Výbava 1 Uchycení lyží: diagonální
Výbava 2 Počet kapes: 4
Infocena 2339
Dodává Vaude Sport GmbH
Více info na www.vaude.com

Zaujalo mě

  • Uchycení lyží a síťka na helmu
  • Ramenní popruhy
  • Nízká hmotnost
  • Možnost integrace systému OSRAM

Shrnutí recenze

Skialpinistický batoh, který dík nízké váze a konstrukci umožňuje svižný pohyb na skialpových lyžích. Up&Down. Co víc si přát?

PODROBNÝ POPIS

Charakteristika

Velmi lehký „útočný“ skialpinistický batoh, jeho ramena a bederák vychází z běžeckých batohů.

Rychlejší výstupy má batoh Vaude Larice 18 vyloženě rád

Hlavní komora

V hlavní komoře je kapsa na hydrovak, tunely na sondu a topůrko lopaty a kapsa na její list. Doporučuji si vyzkoušet, že vaše lopata se vejde v klidu do této kapsy. Kapsa má na šířku 25 a při natažení až 30 cm. Hloubka kapsy je 20 cm, ale list může z kapsy do hlavní komory v pohodě čouhat. Tato kapsa na list lopaty je víku vstupu batohu. Čili tento list nemáte na zádové části. Tunely na topůrko lopaty a sondu naopak máte na zádové části. Mezi těmito tunýlky a vašimi zády je ještě kapsa na hydrovak a tenké polstrování.

Infografika uvnitř batohu a kapsa na akumulátor systému OSRAM

Vzhledem k hmotnosti a určení je polstrování zad spartánské. Avšak záda nejsou úplně plochá, ale jsou opatřena extra polstrováním na místech lopatek tak, že mezi nimi vzniká tunel. Dále uvnitř batohu se nalézá A malá kapsa na baterie k OSRAM Light me up Kitu neboli k aktivnímu světelnému systému, který zlepšuje viditelnost ve tmě. Když tento systém nevyužíváte, tak tuto kapsu na suchý zip můžete využít na uložení drobností (š. 25 x v. 12 cm). Kapsa je opatřena potiskem s nákresem zapojení tohoto systému. Tento systém jsem však netestovali.

V případě, že nepoužíváte OSRAM systém osvětlení, můžete kapsičku použít na uložení drobností – Vaude Larice 18

Batoh z venku

Upevnění lyží je diagonální a hlavně rychlé. K tomuto batohu je možno fixovat i cepín a do integrované síťky i přilbu. Lyže stačí nasunout do velkého červeného oka z pevného popruhu a za hlavou přes pravý ramenní popruh zajistit červeným plochým popruhem se sponou a sponu, která umožňuje regulaci přitažení lyží k batohu. Teoreticky je možné tyto lyže odepnout i s batohem na zádech. Nejedná se však o „závodnické“ uchycení. Pro nasazení lyží je 100% nutné batoh ze zad sundat. Kromě lyží můžete na batoh zafixovat i cepín. Počítejte však s faktem, že použitý materiál je lehký a tím pádem při špatném upnutí lyží ho můžete poškodit. Zvláště dobře srovnejte lopatku v batohu tak, aby nedosedala přímo na vázání lyží při upnutí na batoh. Cepín se upíná klasicky přes poutko s přetočením a zajištěním topůrka pomocí kulaté pružné tkanice a samosvorkou s háčkem. Dále je možno si na batoh „odložit“ i helmu. Na předním díle v malé zipové kapse je ukrytá síťka. Tu je možno zajistit za poutko mezi rameními popruhy a díky samosvorce i patřičně utáhnout či povolit. Další místo na uložení vybavení je na ramenních popruzích. Viz další odstavec.

Pohled na uložení helmy a lyží na batoh Vaude Larice 18

Ramenní popruhy a bederák

Prodyšné popruhy ErgoShape byly převzaty od batohů pro trail running. Pravý ramenní popruh disponuje elastickou 3D síťovanou kapsou na gely či na elektroniku. Pravý zase udrží odložené rukavice či čepici. Popruhy jsou prodyšné. K sobě je zajistíte pomocí výškově nastavitelného hrudního popruhu s vloženým elastickým popruhem a plastovým háčkem na fixaci hadičky hydro vaku. Bederní pás je pevnou součástí batohu. Opět kompletně prodyšný. Opět vybaven reflexními prvky.

Odložení rukavic do držáku na levém ramenním popruhu batohu Vaude Larice 18

Materiál

Batoh má vodoodpudivou a ekologickou povrchovou úpravu Eco Finish a bez použití fluorovaných uhlovodíků (PFC). Značka VAUDE Green Shape označuje funkční ekologické výrobky z trvale udržitelných materiálů. Celý batoh je poset reflexními prvky. Navíc je možno ho extra dovybavit tzv. OSRAM Light me up Kitem, který zvyšuje ještě více vaši bezpečnost. Zvláště když se vydáte na svoji večerní dávku skialpu na sjezdovce.

Pohled na malé poutko na cepín a na velké pro uchycení lyží včetně nastavitelného popruhu pro fixaci na rameni – Vaude Larice 18

Celkové hodnocení

Značce Vaude se podařilo stlačit hmotnost tohoto batohu na ½ kila. Což je skvělé. A navíc vytvořila skialpový batoh v „běžeckém stylu“. Podle mě primárně určeného pro rychlé výpady do hor v lehkém stylu. Přesto v něm máte prostor pro lopatu a sondu. Fixovat na něj můžete lehce helmu, cepín nebo lyže. Je to výzva se sbalit do 18lit. batohu, ale mohlo by to stát za to!

Výstup s batohem Vaude Larice 18 v Totes Gebirge

Další informace

VAUDE je německý výrobce sportovního vybavení. Firma byla založena v roce 1974 Albrechtem von Dewitzem (z jeho iniciál VD je odvozen název firmy). VAUDE vyrábí především stany, spací pytle, batohy a dále sportovní oblečení, outdoorovou a cyklistickou obuv a další vybavení pro sportovce.www.VaudeCZ.cz

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: