HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Recenze: batohu Salomon X ALP 30

Recenze: batohu Salomon X ALP 30

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Lezecký speciál X ALP 30
Základní rozdělení podle pohlaví Unisex
Určení batohu skialpový, lezecký
Objemová kategorie Střední - 26 - 50 l
Materiál 1 100D Nylon Triple Ripstop
Objem batohu 30 l
Hmotnost 854 g
Počet komor 2
Počet vnějších kapes 1
Počet vnitřních kapes 2
Barevné varianty černá, zelená
Kapsa na hydrovak ano
Hydrovak je součástí ne
Odnímatelný bederák ne
Zadní vstup do batohu ano
Integrovaná pláštěnka na batoh ne
Oddělené komory ano
Držák na helmu ne
Výbava 1 Airvent Ergoflow ventilační systém
Výbava 2 3D Mesh síťovina
Výbava 3 Ramenní popruhy Harness Lite
Výbava 4 Voděodolnost 1 000 mm
Infocena 4350 Kč
Dodává Salomon.cz
Více info na www.salomon.cz

Zaujalo mě

  • nosný systém na nošení a fixaci lyží
  • nízká hmotnost
  • oddělená komora na lano
  • spona na bederáku
  • propracovaná kapsa na bederáku

Shrnutí recenze

Lezecký batoh speciál – propracovaný parťák do stěny nebo na rychlé výpady do hor. Lehký se spoustou zajímavých vychytávek a vylepšení, které by se vám mohly líbit. Rádi vyrážíte do hor nalehko? Salomon X ALP 30 by mohl být batoh pro vás.

Hlavní část recenze

Batoh Salomon X Alp 30 je opravdovým lezeckým speciálem pro lezce, horolezce a vyznavače VHT. Objemem (30 lit) je určený pro rychlé výpady nalehko. Tedy pro všechny, kteří vědí, jak se nabalit na lehko a brát si s sebou jen to nejnutnější. Takže dohromady s málem vybavení a nízkou hmotností tohoto batohu můžete vyrazit opravdu „rychle a zběsile“.

Částečně nabalený batoh Salomon X ALP 30. Dvě poutka na cepíny, či hole. Zesílené oko na lyže. Široký bederák.Částečně nabalený batoh Salomon X ALP 30. Dvě poutka na cepíny, či hole. Zesílené oko na lyže. Široký bederák.

Fixce jednoho turistického cepínu na batohu Salomon X ALP 30.Fixce jednoho turistického cepínu na batohu Salomon X ALP 30.

Fixace helmy na batoh Salomon X ALP 30 pomocí pružných tkanic se samosvorku určených pro cepín nebo teleskopické hole.Fixace helmy na batoh Salomon X ALP 30 pomocí pružných tkanic se samosvorku určených pro cepín nebo teleskopické hole.

Z venku

Batoh je opravdu lehký. Ale i přes nízkou hmotnost poskytuje dostatečný komfort a několik zajímavých vychytávek. Zvládne z venku zafixovat dva cepíny. Turistické i lezecké. Nebo teleskopické hole. Kromě toho na něm odnesete a rychle zafixujete i skialpové lyže. Helmu můžete zafixovat společně s cepíny do pružných tkanic.

Na bederním pase s kovovou sponou naleznete velkou kapsu na zip, která se dá pohodlně otevřít i zavřít jednou rukou (což nebývá běžné) a na druhé straně malé poutko na lezecký materiál – cca na tři-čtyři karabiny. Kromě toho jsem zkoušel a testoval i nošení lana (poloviční lano 30 m) pod balančními popruhy (viz fotogalerie). Fungovalo to.

Menší věci můžete umístit i pod tenké kompresní popruhy, které mají pevné (nerozepínací) spony. V případě, že si doplníte i další popruhy, můžete využít i popruhové žebříčky na fixaci z přední strany batohu. Navíc do batohu můžete kromě horního víka na zip vstoupit i zadním vstupem, který je na zádech. Zip vede podélně přes velkou část zad. Z bočních stran je zip obložen polstrováním tak, aby zip neležel přímo na zádech.

Lezení via ferraty s batohem Salomon X ALP 30.Lezení via ferraty s batohem Salomon X ALP 30.

Prostorná kapsa na bederáku batohu Salomon X ALP 30.Prostorná kapsa na bederáku batohu Salomon X ALP 30.

Zadní vstup do batohu Salomon X ALP 30.Zadní vstup do batohu Salomon X ALP 30.

Uvnitř

Ve víku je veliká kapsa s asymetricky umístěným zipem pro lepší vstup do něj. Po odepnutí víka se dostanete do hlavní komory. Tam je na zádové časti mělká kapsa na drobnosti, telefon nebo na klíče. Umístěna je strategicky tak, aby nevadila vstupu přes záda. Dále tam naleznete kapsu na camel bag, lavinovou sondu nebo na násadu lopaty. Ta je na boční straně tak, aby opět neomezovala vstup přes záda.

Kompletní fotogalerie Salomon X ALP 30 (38)

Spodní komora je přístupná pouze z boku a to na zip. Tato komora je určena primárně pro uložení lana nebo maček. Kromě toho do ní můžete uložit cokoli, co chcete, aby nenavlhlo nebo aby nepřeneslo vlhkost na ostatní vybavení v batohu. Je totiž provedena z nepromokavé fólie. Kromě toho na dně celého batohu je kovová průchodka, kterou můžete provléknout lano a bez nutnosti sundávání batohu z této komory lano vytáhnout. Podařilo se nám do spodní komory nasoukat 30 metrů polovičního lana. A bez problému vytáhnout jednou rukou. Malou nevýhodou tohoto řešení je, že v případě nabalení pouze horní části bez naplnění té spodní vám vzniká v tomto prostoru volné (prázdné) místo – dutina.

Když do komory nic nedáte, vznikne vám na dně batohu takováto dutina.Když do komory nic nedáte, vznikne vám na dně batohu takováto dutina.

Do polstrované a voděodolnéspodní komory batohu Salomon X ALP 30 můžete takto uložit cca 30 m lana nebo mačky.Do polstrované a voděodolnéspodní komory batohu Salomon X ALP 30 můžete takto uložit cca 30 m lana nebo mačky.

Polstrovaná a voděodolná spodní komora batohu Salomon X ALP 30.Polstrovaná a voděodolná spodní komora batohu Salomon X ALP 30.

Další poznatky

Při balení myslete na to, že má batoh zadní vstup. Dávejte si tam vybavení, které můžete potřebovat během túry mít po ruce. Nedávejte si tam tvrdé nebo ostré předměty tak, aby vás netlačily. Záda jsou měkká. Odnímatelné oko a popruh na fixaci lyží můžete odejmout a přes léto nenosit. Jinak spodní oko zvládlo vložení lyží o šířce 100 mm pod patou, takže na patkách ještě o něco širší. Nahoře se fixují lyže pomocí pružného popruhu s plastovým háčkem, který se pro zajištění lyží zachytne za ramenní popruhu batohu.

Tvar batohu udržuje plastový prut, který je ohnutý v jeho útrobách. Zapínání bederáku je vyřešeno poutkem a kovovým háčkem. Vše jde lehce a snadno zapínat i dotahovat. Popruhy ve sponách chodí hladce. Hrudní popruh se zajišťuje málo rozšířeným způsobem a to Nifco sponou, která se „nacvakává“ na plastovou lištu. Bez rukavic to jde snadno. V rukavicích to vyžaduje cvik.

Zádový vstup do batohu Salomon X ALP 30.Zádový vstup do batohu Salomon X ALP 30.

Další informace

Salomon

Historie značky Salomon se datuje do roku 1947, kdy ve francouzských Alpách vznikla. Salomon vyrábí špičkové outdoorové vybavení zejména na lyžování a běh, ale i na treking, horolezectví a v kolekci najdeme i lifestylové produkty. Mezi jejich top produkty patří výrobky ze série S-LAB.
www.Salomon.cz

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: