Recenze batohu: Pinguin Explorer 60 l

Recenze batohu: Pinguin Explorer 60 l

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Pinguin Explorer 60 l
Základní rozdělení podle pohlaví Unisex
Určení batohu treking, cestovatelský, expediční
Objemová kategorie Velký - 51 l a více
Materiál 1 Nylon 6.6
Objem batohu 60 l
Hmotnost 1970 g
Počet komor 2
Počet vnějších kapes 4
Velikost zad UNI
Barevné varianty černá, modrá, zelená
Výška 83
Šířka 31
Hloubka 28
Kapsa na hydrovak ano
Hydrovak je součástí ne
Odnímatelný bederák ano
Zadní vstup do batohu ne
Integrovaná pláštěnka na batoh ano
Oddělené komory ano
Držák na helmu ne
Místo pro lavinovou výbavu ne
Infocena 3141 Kč
Dodává Pinguin
Více info na www.pinguin.cz

Zaujalo mě

  • široký polstrovaný bederní pas a ramenní popruhy
  • rychlá dostupnost uloženého vybavení díky 4 vstupům
  • čelní madlo pro snadnější přenášení a nasazovaní batohu
  • ledvinka z víka batohu

Shrnutí recenze

Objemný dvoukomorový batoh z odolného materiálu (Nylon 6.6.) určený na dlouhé a náročné treky, s možností nastavení výšky zad a s velkoryse polstrovaným bederním pasem a ramenními popruhy.

PODROBNÝ POPIS

Charakteristika

Batoh Pinguin Explorer 60 l (dostupný také ve verzi o objemu 75 a 100 l) je společník na dlouhé a náročné cesty. Díky nastavitelnému zádovému systému se přizpůsobí každé postavě a výborně „sedí“ na zádech. Široký, měkce polstrovaný bederní popruh, a stejně tak i ramenní popruhy umožňuji pohodlně nést těžší náklad. Díky dvěma komorám (které se dají jednoduše spojit) a 4 vstupům se lze i při plně nabaleném batohu v případě potřeby rychle dostat k hledaným věcem. Batoh je vyroben z velmi odolné látky z vlákna Nylon 6.6, s moderními a dle výrobce velmi spolehlivými zipy od japonského výrobce YKK, a velmi pevnými, avšak pružnými sponami zn. NIFCO. Mimo vybavení běžného i u jiných batohů (vnější boční kapsy, výstup na vodní vak, popruhy na připevnění materiálu vně batohu, integrovaná pláštěnka atd.), má jednu zvláštnost: snadno odepínatelné prostorné víko, které se dá použít jako ledvinka nebo taška přes rameno.

Co na batohu Pinguin Explorer opravdu miluji, je měkce polstrovaný bederní pas, který ani při plně naloženém batohu netlačí!
Co na batohu Pinguin Explorer opravdu miluji, je měkce polstrovaný bederní pas, který ani při plně naloženém batohu netlačí!

Zádový systém, bederní a hrudní pas

Batoh Pinguin Explorer má výškově nastavitelný, pohodlný, šitý zádový systém ABS s polštářky potaženými 3D mesh prodyšnou textilií, což zajišťuje efektivní odvětrání zad při zachování optimálního rozložení nákladu.
Záda batohu jsou vyztužena párem duralových výztuží a HDPE deskou, která pomáhá rozložit hmotnost přepravovaného nákladu na záda a eliminuje tlaky přepravovaných předmětů do zad.
Pevné ramenní popruhy se zesíleným polstrováním zaručují komfort i při transportu těžkého nákladu.
Balanční popruhy v horní části ramenních popruhů a na bocích bederního pásu umožňují dokonalé usazení batohu na zádech a eliminaci jeho pohybu při chůzi.
Odepínatelný bederní pás pomáhá efektivně rozložit hmotnost přenášeného nákladu mezi boky a ramena.
Batoh má také výškově nastavitelný a odepínatelný hrudní popruh s píšťalkou pro případ nouze.

Nastavitelný zádový systém je možné jednoduše přizpůsobit výšce postavy
Nastavitelný zádový systém je možné jednoduše přizpůsobit výšce postavy

Hlavní komora a víko

Pinguin Explorer má dvě komory pro oddělení přepravovaného vybavení podle četnosti jeho používání. Obě komory lze jednoduše spojit v jednu rozepnutím přepážky.
V zadní části batohu je kapsa na vodní vak, který je tak oddělený od dalšího převáženého vybavení uvnitř hlavní komory.
Obsah batohu lze dodatečně zafixovat pomocí středového kompresního popruhu pod víkem.
Další výhodou je, že do batohu je možné se dostat hned čtyřmi vstupy: shora pod víkem, spodní komorou nebo bočními zipovými vstupy.
Batoh je také vybaven popruhy, pomocí kterých na něj můžete připevnit dodatečný materiál (např. stan, karimatku apod.). Velmi jednoduše a prakticky (pružná poutka s háčky a poutka v dolní části batohu) je také vyřešené upínaní trekových hůlek (nebo cepínu).
Dva páry bočních kompresních popruhů přispívají k možnosti dokonalého stažení batohu a přitažení nákladu k zádovému systému, což podporuje pohyblivost při chůzi s naloženým batohem.
Batoh je také vybaven pláštěnkou, která se nachází v samostatné zipové kapse na víku.
Zajímavou „vychytávkou“ je snadno odepínatelné prostorné víko batohu, které se dá použít jako ledvinka nebo taška přes rameno. Navíc na vnitřní straně má síťovanou zipovou kapsu na cennosti s karabinkou na klíče.
Mně osobně se velmi osvědčila ještě jedna „drobnost“: čelní madlo pro snadnější přenášení a nasazování batohu.

Ledvinka - Odnímatelná vrchní kapsa se dá použít jako ledvinka.
Odnímatelná vrchní kapsa se dá použít jako ledvinka.

Kapsy

Kapes má Pingiun Explorer tak akorát: na víku je poměrně velká vnější zipová kapsa, vhodná k uložení toho, co potřebujeme mít po ruce (např. lékárnička, „rychlé občerstvení“, tejpy apod.).
Praktické jsou také prostorné boční zipové kapsy pro snadný přístup např. k rukavicím, bundě, nesmekům, nebo odnímatelná pruženka na čele batohu pro snadné připevnění lehce přístupného vybavení (třeba mikiny, čepice a jiných kousků oblečení, které během túry střídavě odkládáte, a zase oblékáte).
Samozřejmě batoh má také boční shora otevřené kapsy z pevného materiálu pro transport lahve (vejde se tam i větší termoska) a dalšího rychle dostupného vybavení.

Boční kapsa se zipem je vhodná pro věci, které potřebujete mít rychle po ruce.
Boční kapsa se zipem je vhodná pro věci, které potřebujete mít rychle po ruce.

Hodnocení

Batoh Pinguin Explorer 60 l jsem použila jak na delších trecích (Patagonie), tak i u nás doma (Beskydy), během kratších výletů a osvědčil se v obou případech.
Během treku jsem plně využila jeho kapacitu a možnosti. Ocenila jsem zejména opravdu velmi odolný materiál, ze kterého je batoh vyrobený – mimo běžného používání na treku prošel také úspěšně testem na přepravu v zavazadlovém prostoru hned několika letadel, odkud se vždy vrátil bez šrámů (nanejvýš lehce ušpiněný). Osvědčilo se mi také jednoduché utahování všech popruhů, a hlavně pak čelní madlo, usnadňující přenášení batohu, např. v nekonečných řadách na odbavení.
Osobně mně však nejvíc ze všeho nadchlo velice měkké polstrování bederního pasu a ramenních popruhů, protože pokaždé u treku s těžším batohem jsem měla silně otlačené boky a ramena. Pinguin Explorer mně toho poprvé v životě ušetřil!
Na závěr musím dodat, že ani ne úplně vrchovatě naložený batoh nevypadá „schlíple“ – díky popruhům, kterými se dá utáhnout i jako menší zavazadlo stále vypadá úhledně a dá se použit i na kratší výpravy.

Ve spodní části batohu je poutko, kam se dají zastrčit takto obě trekové hůlky.
Ve spodní části batohu je poutko, kam se dají zastrčit takto obě trekové hůlky.

Další informace

Firma Pinguin je jednou z nejstarších českých značek vybavení pro aktivní pobyt v přírodě. Vznikla v r. 1989 a její sídlo se nachází v Podkrkonoší, ve městě Náchod. Vše začalo už kolem roku 1986, kdy se na českém trhu začaly objevovat produkty pro potřeby cestovatelů, dobrodruhů, horolezců a dalších nadšenců pobytu v přírodě. Název značky Pinguin byl zvolen jako synonymum odolnosti po rostlině divoce rostoucí na svazích Jihoamerických And, vysoko nad hranicí lesů, ve skalnatém a nehostinném prostředí silného větru, mrazu a sněhu – Bromelia Pinguin. První výrobky, šité na zakázku konkrétním lidem, byly péřové bundy a spací pytle. Od té doby se sortiment značky Pinguin značně rozšířil a obsahuje širokou nabídku vybavení pro aktivní pobyt v přírodě. Soustředí se na kvalitu, ať už jde o výběr materiálů, nebo zpracování, a hlavně – šetrnost k přírodě.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Jirka R.

Batoh mám několik měsíců a zamiloval jsem si ho. Tahám ho všude, i když ho třeba ani nenaplním. 🙂

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: