HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Recenze: Batohu Osprey Mutant 38

Recenze: Batohu Osprey Mutant 38

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Osprey Mutant 38
Základní rozdělení podle pohlaví Unisex
Určení batohu skialpový, lezecký
Objemová kategorie Střední - 26 - 50 l
Objem batohu 38 l
Hmotnost 1190 g
Počet komor 1
Počet vnějších kapes 1
Velikost zad M/L
Kapsa na hydrovak ano
Hydrovak je součástí ne
Odnímatelný bederák ne
Zadní vstup do batohu ne
Integrovaná pláštěnka na batoh ne
Oddělené komory ne
Držák na helmu ano
Místo pro lavinovou výbavu ne
Infocena 3899 Kč
Dodává Rock Point

Zaujalo mě

  • uzavření i s odepnutým víkem
  • boční kompresní popruhy
  • pohodlnost ramenních popruhů

Shrnutí recenze

Podnikáte vysokohorské túry? Lezete v horách? Chodíte na skialpech nebo máte rádi via ferraty? Jednokomorový batoh Osprey Mutant 38 by mohl být vaším skvělým parťákem při všech těchto aktivitách.

Hlavní část recenze

Úvod

Do ruky nebo přesněji na záda se mi dostal zajímavý kousek od firmy Osprey. Batohy této značky mám spojené s kvalitou zpracování, nízkou váhou a řadou inovativních řešení. Podaří se tomuto úspěšnému modelu, který prošel faceliftem a vylepšeními udržet se na špici mezi lezeckými batohy?

Batoh Osprey Mutant 38 umožňuje připnutí mnoha doplňků.Batoh Osprey Mutant 38 umožňuje připnutí mnoha doplňků.

Horní víko jde odepnout a stále můžeme batoh uzavřít.Horní víko jde odepnout a stále můžeme batoh uzavřít.

Uzavírání vnitřního vaku.Uzavírání vnitřního vaku.

Zpracování

Batoh Osprey Mutant 38 je konstrukčně jednoduchý, jednokomorový lezecký batoh štíhlé konstrukce. Velmi oceňují elegantní, jednoduše řešený design bez zbytečných kudrlinek. Neznamená to však, že je batoh o moderní vymoženosti ochuzen. Fandím konceptu, kdy si výrobek může uživatel přizpůsobit na míru. Mám na mysli možnost odepnutí bočních kompresních popruhů nebo horního víka.

Materiál batohu působí celkem „průstřelně“, ale pokud si člověk dá trochu pozor, je dostatečně odolný. Spodní část batohu je zdvojená a je použitý pevnější materiál. Připevnění maček bez krytů hrotů zvenku batohu bych se odvážil jen v nouzi.

Lehký déšť materiál s přehledem vydrží, pro delší expozici to chce určitě pláštěnku nebo ještě lépe nepromokavý vak dovnitř batohu (kompatibilita s cepíny a materiálem upnutým zvenku).

Zádový systém

Zádový systém je subjektivně velmi střídmý, pro plánovanou zátěž ale dostatečně pohodlný. Skládá se z pěnové výztuhy, plastové výztuhy a hliníkové tyčky. Všechny části se dají celkem pohodlně vyjmout. Oceňuji možnost regulace ramenních popruhů a jejich přitažení k páteři. Konce popruhů lze zastrčit pod pásky pro vedení hadičky camelbagu, díky tomu popruhy nikde neplandají a nepletou se. Část batohu dotýkajícího se zad je ze síťovaného materiálu, na který se sníh téměř nelepí, při méně náročné aktivitě slušně dýchá.

Zádový systém je dostatečně prodyšný.Zádový systém je dostatečně prodyšný.

Komfortní zádový systém s hrudním popruhemKomfortní zádový systém s hrudním popruhem

Komfortní ramenní popruhy, které jsou dobře nastavitelné.Komfortní ramenní popruhy, které jsou dobře nastavitelné.

Bederák

Bederní pás je minimálně polstrovaný a kopíruje tělo uživatele. Pokud se dostatečně dotáhne, je díky němu batoh stabilní. Není možnost bederák odepnout úplně, ale je možné rozpojit polstrovanou část od popruhu a polstrovanou část ohnout dozadu a zaaretovat na těle batohu. Tato možnost se mi velmi líbí, při nástupu použiji kompletní bederák, na lezení pouze popruh. Rozpojování popruhů v zimě a rukavicích je trochu oříšek.

Pro moji postavu 176 cm je velikost zad M/L akorát.

Bederní páš jde ohnout podél batohu tak, aby nevadil při použití sedacího úvazku.Bederní páš jde ohnout podél batohu tak, aby nevadil při použití sedacího úvazku.

Bederní pás s Caritoolem.Bederní pás s Caritoolem.

Bederní pás se sloty na Caritool.Bederní pás se sloty na Caritool.

Upínání a fixace doplňků a vybavení

Na batohu najdeme vše, co od lezeckého speciálu očekáváme. Na bocích se nachází stahovací Z „cik cak“ kompresní popruhy, které je možné zkracovat jak shora, tak zdola. Uprostřed je každý pásek protažen dvojicí kroužků, které nám celý pásek rozdělují na dvě části. Pásky je možné kompletně odepnout. Pomocí těchto pásků se dají komfortně připevnit např. teleskopické hůlky. Karimatka z materiálu Evazote (190x50x1 cm) se pod popruhy dostává jen násilím. Pokud ale boční pásek neprovlečeme prostředními očky, řešení je na světě. Nebo můžeme použít síťku na helmu, pod kterou se karimatka s přehledem vejde.

Na bocích batohu jsou poutka na připevnění lyží, tento systém je velmi jednoduchý a pro příležitostné použití dostačuje. Je třeba počítat s tím, že se ale nejedná o čistě skialpinistický batoh a materiál batohu by nemusel ostré hrany lyží vydržet.

Na čele batohu jsou dvě poutka pro připnutí cepínů, řešení je vhodné i pro použití v rukavicích.

Horní část uchycení lyže s uzamykatelnou přezkou.Horní část uchycení lyže s uzamykatelnou přezkou.

Cepín lze připnout i v rukavicích.Cepín lze připnout i v rukavicích.

Jednoduché a funkční upnutí cepínu.Jednoduché a funkční upnutí cepínu.

Víko

Víko batohu má dvě venkovní lehce dostupné kapsy a jednu vnitřní kapsu s klipem na klíče. Jedna venkovní kapsa obsahuje integrovanou síťku na helmu (možnost odepnutí). Jednoduché, funkční řešení. Víko batohu jde kompletně odepnout, čímž získáme pohotovostní vrcholovou ledvinku, pokud tedy dodáme nějaký popruh. Toto je skvělá šance pro domácí kutily. Při odepnutém víku nám přijde vhod lehké převlečné zavírání, které má navíc vnitřní síťovanou kapsu.

Uvnitř batohu najdeme kompresní pásek, který je možné využít na fixaci lana pod vrchlík. Toto řešení moc nekamarádí s uzavíráním hlavní komory (uzavřu-li komoru stahovací šňůrou, jak dostanu ven popruh na lano?). Přesto, že lano tímto způsobem zajistit lze, raději jsem používal vrchlík.

Uvnitř batohu je oddělený prostor pro camelbag. Camelbag sice nepoužívám, resp. využívám redukci na klasickou PET láhev, ale kapsu využívám na uložení pohotovostních věcí (čelovka, lékárna).

Na bederním pásu najdeme dvě poutka pro zavěšení materiálu, stejně jako tři „sloty“ pro Caritool (plastové karabiny na lezecký materiál). Tyto vychytávky jsou dostupné pouze pokud je polstrování spojeno s bederním popruhem.

Dostatečně velká vnější kapsa.Dostatečně velká vnější kapsa.

Zhodnocení

Na batohu oceňuji velmi jednoduchou konstrukci, která je podtržena skvělou hmotností. Díky množství uchycovacích bodů a popruhů je velmi snadné upevnit veškerou potřebnou výstroj. Rozhodně doporučuji vyzkoušet všem outdoorovým příznivcům a věřím, že si svoje místo ve skříni najde i přes záplavu konkurenčních lezeckých batohů.

Kompletní fotogalerie batohu Osprey Mutant 38

Další informace

Osprey

Americká firma Osprey se od roku 1974 soustředí výhradně na výrobu batohů, což se odráží v kvalitě, designu, spoustě technických detailů a vylepšení. V jejich sortimentu najdete nejen batohy na několikadenní treky do přírody, ale i na své si přijdou i skalní příznivci lezení a potěší i malé cestovatele. Batohy Osprey zakoupíte v prodejnách a na webu Rockpoint.cz.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: