Recenze: Batohu Lowe Alpine Ascent Superlight 30

Recenze: Batohu Lowe Alpine Ascent Superlight 30

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Lowe Alpine Ascent Superlight 30
Základní rozdělení podle pohlaví Pánský
Určení batohu lezecký
Objemová kategorie Střední - 26 - 50 l
Materiál 1 100D Grid / TriShield Superlight
Objem batohu 30 l
Hmotnost 541 g
Počet komor 1
Počet vnějších kapes 1
Počet vnitřních kapes 1
Délka zad 49 cm
Barevné varianty Onyx, Platinium
Kapsa na hydrovak ano
Hydrovak je součástí ne
Odnímatelný bederák ano
Zadní vstup do batohu ne
Integrovaná pláštěnka na batoh ne
Oddělené komory ne
Držák na helmu ano
Místo pro lavinovou výbavu ne
Infocena 2490 Kč
Dodává SPORT Prima
Více info na www.lowealpine.cz

Zaujalo mě

  • Hmotnost
  • Jednoduchost
  • Fixace cepínů
  • Vyjímatelná záda

Shrnutí recenze

Pouhého půl kilogramu vážící batoh do hor? Co umí a jak dopadnul v testu? Představíme vám výrobek, který získal ocenění UK Outdoor Industry Award – Produkt roku 2017 a vítěze v kategorii batohů pro rok 2017.

Hlavní část recenze

Jednoduchý batoh, který zaujme na první pohled svým čistým designem. Jedná se však jenom o pytel s popruhy? Nejedná. Tento batoh má překvapivě hodně drobných a užitečných vychytávek, které nemusí být na první pohled úplně zřejmé. Pojďme se na ně podívat a ukázat, jak fungují a k čemu jsou dobré.

Batoh Lowe Alpine Ascent Superlight 30 byl testován i na skalách.Batoh Lowe Alpine Ascent Superlight 30 byl testován i na skalách.

Batoh Lowe Alpine Ascent Superlight 30 Cepíny a helma se dají upnout z venku a lano 30 m pod balanční popruhy ramen.Batoh Lowe Alpine Ascent Superlight 30 Cepíny a helma se dají upnout z venku a lano 30 m pod balanční popruhy ramen.

Lowe Alpine Ascent Superlight 30 takto sedí na zádech.Lowe Alpine Ascent Superlight 30 takto sedí na zádech.

Nejprve INTRO

Lowe Alpine Ascent Superlight 30 je jednokomorový batoh z extrémně lehkých, funkčních a odolných materiálů. Čistý design bez zbytečností. Vrchní uzavírání je na zip s dvěma jezdci. Ve víku jsou dvě kapsy – opět na zip. Unikátní je systém uchycení cepínů HeadLocker ovladatelný jednou rukou a dále možnost nošení lana pod balančními popruhy ramenních popruhů. Minimalismus přivedený k dokonalosti.

Z venku na batoh lze snadno zafixovat lano, cepíny i helma.Z venku na batoh lze snadno zafixovat lano, cepíny i helma.

Zádový systém

Záda jsou zcela hladká. Žádné vnější polstrování. Odolná tkanina 100D Grid / TriShield Superlight nebere vodu, takže by se vám nemělo stát, že se propotíte do batohu nebo při odložení batohu do sněhu nebo při děšti vám zády navlhnou věci. Navíc je z vnitřní strany batohu v kapse na zádech uložena malá karimatka, která je navíc přeložená na poloviny a slouží jako polstrování nebo po vyjmutí jako záložní izolační podložka. Po rozložení má rozměr cca 50 x 50 cm.

Ramenní popruhy jsou pěkně vykrojené a perfektně sedí. Hrudní popruh lze výškově nastavit avšak v minimálním rozsahu (dvě polohy). Jsou takřka zcela ploché, ale netlačí. Sedí parádně celou plochou. Balanční popruhy jsou opatřeny plastovými sponami, které se dají snadno ovládat i v rukavicích. Jejich volné konce lze protáhnout dvěma páry gumiček, které jsou pravděpodobně určena na fixaci hadičky hydrovaku. Výstup na hadičku je na pravé straně. Hydrovak se vkládá do stejné kapsy, kde je uložena záložní karimatka. Vak se nijak nefixuje.

Bederák je jednoduchý popruh, který se dá odepnout a nosit batoh bez něj. Je fixován k ramenním popruhům jakýmsi „delta“ dílem, který ještě více pomáhá v oblasti pasu batoh dobře fixovat na těle. Popruh je opět opatřen sponou, která se snadno ovládá i v silných rukavicích.

Anatomicky tvarované ramenní popruhy batohu Lowe Alpine Ascent Superlight 30.Anatomicky tvarované ramenní popruhy batohu Lowe Alpine Ascent Superlight 30.

Takto vypadá vytažená karimatka ze zad batohu Superlight 30.Takto vypadá vytažená karimatka ze zad batohu Superlight 30.

Pod balanční popruhy batohu Lowe Alpine Ascent Superlight 30 se dá takto vložit lano.Pod balanční popruhy batohu Lowe Alpine Ascent Superlight 30 se dá takto vložit lano.

Víko

Víko je na spirálový zip s dvěma jezdci. Táhla jsou plastová. Na víku jsou dvě kapsy. Jedna kapsa z vnější strany na zip s jedním jezdcem a druhá menší z vnitřní strany opět na zip a uvnitř s popruhem a plastovou karabinkou na klíče. Kromě toho je na víku i madlo. To slouží k manipulaci s batohem při otevřeném víku. Pozn.: Dno batohu je zesíleno dvojitým materiálem.

Přehledná tabulka alpských signálů.Přehledná tabulka alpských signálů.

Vnější kapsa na víku pojme základní vybavení jako je čelovka, buzola, tyčka, doklady apod.Vnější kapsa na víku pojme základní vybavení jako je čelovka, buzola, tyčka, doklady apod.

Otvor na vývod hadičky od hydro vaku je dostatečně velký i pro prostrčení hadičky s izolací.Otvor na vývod hadičky od hydro vaku je dostatečně velký i pro prostrčení hadičky s izolací.

Fixace cepínů

Cepíny lze snadno fixovat na batoh pomocí systému HeadLocker. Dole se cepíny fixují za hlavici. Stačí chytře „zapíchnout“ kolíčky do kovových průchodek, kudy prochází kulatá opletená guma. Po navlačení hlavice cepínu už jen stačí za tento „kolíček“ zatáhnout a usadit napříč hlavicí. Topůrko je fixováno v pružném madle na víku batohu.

Celkový pohled na systém HeadLocker pro zafixování cepínu pouze jednou rukou.Celkový pohled na systém HeadLocker pro zafixování cepínu pouze jednou rukou.

Systém HeadLocker pro zafixování cepínu pouze jednou rukou.Systém HeadLocker pro zafixování cepínu pouze jednou rukou.

Detail systému HeadLocker pro zafixování cepínu pouze jednou rukou.Detail systému HeadLocker pro zafixování cepínu pouze jednou rukou.

Nošení lana

Lano lze nosit na batohu. Konstruktéři batohu vymysleli nošení lana pod balančními popruhy. Testoval jsem takové nošení s 30 a 40 m lanem. Delší poloviční nebo jednoduché lano už mi příjde nepohodlené. Balení lana pro takové nošení je třeba přizpůsobit a motat jej na dlouho (ne do klasické panenky) tak, abychom co nejvíce zmenšili jeho průměr.

V případě potřeby je možno další vybavení, např. helmu nebo mačky v obalu jednoduše zafixovat na externí úchytné popruhy s pěti oky.

Pod balanční popruhy batohu Lowe Alpine Ascent Superlight 30 se dá vložit 30-40 m lano.Pod balanční popruhy batohu Lowe Alpine Ascent Superlight 30 se dá vložit 30-40 m lano.

Pod balanční popruhy batohu Lowe Alpine Ascent Superlight 30 se dá vložit lano.Pod balanční popruhy batohu Lowe Alpine Ascent Superlight 30 se dá vložit lano.

Lowe Alpine Ascent Superlight 30 nabízí k připevnění helmy pouze dvojici žebříčkových popruhů.Lowe Alpine Ascent Superlight 30 nabízí k připevnění helmy pouze dvojici žebříčkových popruhů.

Měli byste vědět

Ocenění UK Outdoor Industry Award – Produkt roku 2017 a vítěz v kategorii batohů pro rok 2017.

Celkový dojem

Jedná se o batoh určený pro rychlé akce, kde se počítá každý gram. Přestože působí velmi jednoduchým dojmem, ukrývá v sobě několik vychytávek, která vám můžou pomoci snadno a jednoduše dostat do hor potřebný materiál a vybavení. Počítejte však s tím, že tento batoh má jasně daný objem a není ho možno díky zipovému víku, které je napevno, nijak navyšovat. Z venku však můžete nosit lano, cepíny, helmu a třeba i mačky v obalu. Co asi na batoh určitě nedáte, jsou lyže. Avšak tento batoh není určen jako skialpinistický. Jedná se o opravdový lezecký speciál, který jasně vybočuje z řady.

Lowe Alpine Ascent Superlight 30 takto sedí na zádech.Lowe Alpine Ascent Superlight 30 takto sedí na zádech.

Kompletní fotogalerie Lowe Alpine Ascent Superlight 30

Dlouhodobý test

Batoh byl testován na skalách a na horách celou zimní i letní sezónu. Batoh po celou dobu testování a používání neprojevil větší stopy poškození či zničení. Přes svoji nízkou hmotnost jeho pevný materiál vykazuje dostatečnou pevnost a odolnost i při drsnějším zacházení. Pro vícedenní výpravy do hor i se spaním na chatách je třeba se sbalit minimalisticky a část vybavení při nástupu na chatu dát na batoh: lano (pod balanční popruhy cca 40 m), cepín(y) a helmu, případně i mačky. Na krátké nebo kraší výpady do hor, na lezení vícedélek či ledů se tento batoh jeví ideálně – protože každý gram se při lezení počítá. Z důvodu uzavárání hlavní komory batohu zipem, již nelze jeho objem dále zvětšovat posouváním víka či komínu batohu. Osvědčila se mi světlá barva při hledání věcí v batohu, do kterého je tímto pádem dobře vidět. Pro delší akce bych volil batoh z řady Lowe Alpine Alpine Ascent o větší litráži. Kdo chce však po horách běhat a má rád minimalistická a jednoduchá řešení bez hromady různých popruhů, sítěk, kapsiček, záhybů a rádoby vychytávek, mohl by o tomto batohu vážně popřemýšlet.

Další informace

LOWEALPINEZnačka Lowe Alpine původem z amerického Utahu je na trhu již od roku 1967. Během let se firma rozrostla ve velkou a uznávanou mezinárodní společnost a patří k nejlepším světovým výrobcům batohů a příslušenství. Jako první přišla značka Lowe Alpine s bočními kompresními popruhy, stabilizátory zatížení a hrudním popruhem.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: