Recenze batohu: Deuter Guide 34+

Recenze batohu: Deuter Guide 34+

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Deuter Guide 34+
Základní rozdělení podle pohlaví Pánský
Určení batohu lezecký
Objemová kategorie Střední - 26 - 50 l
Materiál 1 330D PA 6.6 Ripstop
Materiál 2 630D PA
Objem batohu 34 l
Hmotnost 1330 g
Počet komor 1
Počet vnějších kapes 1
Počet vnitřních kapes 1
Velikost zad UNI
Barevné varianty modrá, žlutá, černá
Kapsa na hydrovak ano
Hydrovak je součástí ne
Odnímatelný bederák ano
Zadní vstup do batohu ano
Integrovaná pláštěnka na batoh ne
Oddělené komory ne
Držák na helmu ano
Místo pro lavinovou výbavu ne
Výbava 1 stavitelný vrchlík
Výbava 2 čelní vstup
Výbava 3 odepínatelný popruh na lano
Výbava 4 integrovaná síťka na helmu
Infocena 4090 Kč
Dodává HUDYsport a.s.
Více info na www.hudy.cz

Zaujalo mě

  • pohodlnost zádového systému
  • možnosti upnutí materiálu
  • dlouhý zip pro čelní přístup

Shrnutí recenze

Vybíráte batoh do hor? Schválně si projděte outdoorová fóra na internetu, klidně i ty zahraniční. Zjistíte, že podobný „problém” řeší spousta dalších lidí. Jednu věc mají ale mnohé diskuze společnou… Velmi často je doporučován batoh Deuter Guide. A to se nebavíme o posledním roce, stejný tip byste dostali třeba i před deseti lety. Je oprávněný nebo se jedná jen o dozvuky zašlé slávy?

PODROBNÝ POPIS

Charakteristika

Deuter přichází pro jaro 2020 s inovovanými batohy řady Guide. Verze 34+ je dost velká na vícedenní horské putování – spíše od chaty k chatě – a zároveň dostatečně kompaktní na krátké výpady. Batoh je na první pohled velmi jednoduchý, má štíhlé tělo, na každé straně dva kompresní popruhy a rozepínání na čele.

Batoh Deuter Guide 34+ sedí na zádech jako přilepený
Batoh Deuter Guide 34+ sedí na zádech jako přilepený

Zpracování

Žádné překvapení se nekoná. Batoh je zpracovaný přesně tak, jak byste od Deuteru čekali. Nejedná se o žádného odlehčeného střízlíka. Materiál je dostatečně pevný a oděruvzdorný (330D PA 6.6 Ripstop), spodní část je navíc vyztužena (630D PA). Nemusíte se tak bát batoh postavit do kamenitého terénu nebo si na něj třeba sednout. Šití působí kvalitně, nikde se nic nepáře.

Kontrastní barva batohu Deuter Guide 34+
Kontrastní barva batohu Deuter Guide 34+

Zádový systém

Zádový Alpine System je dostatečně polstrovaný. Mezi lopatkami se nachází výřez, který slouží pro lepší odvětrání zad. Ramenní popruhy jde přitáhnout k samotnému batohu. Jsou na nich připravena poutka pro provlečení hadičky vodního vaku.

O tuhost se starají dvě hliníkové výztuže, které je možné z batohu vyjmout.

Bederní pás je bohatě polstrovaný a umožňuje nést i větší zátěž. Pokud byste ho plánovali odepnout, stačí vyvléknout popruh a oddělit suchý zip. Tohle doporučuji natrénovat doma. Hrudní popruh je výškově stavitelný a najdete na něm bezpečnostní píšťalku.

Při odepnutí bederáku, vyjmutí hliníkových výztuh a odstranění síťky na helmu ušetříte 380 g.

Porovnání zádových systému tří generací batohu Deuter Guide
Porovnání zádových systému tří generací batohu Deuter Guide

Připevnění materiálu

Deuter Guide 34+ je připraven na upevnění všeho materiálu potřebného v horách:

  • integrovaná síťka na helmu s očkem proti ztrátě
  • dva popruhy s oky pro připnutí materiálu nebo helmy
  • odepínatelný popruh na lano (fixace buď samostatně nebo přes komín batohu)
  • destičky pro uchycení cepínů (hlava zasunuta do poutka)
  • boční popruhy pro upevnění lyží (spodní popruh vyztužený) nebo jiného materiálu
  • očko na brýle na ramenním popruhu
  • kapsa na vodní vak uvnitř batohu
  • poutko na karabiny na bederním pásu
  • kapsička na bederním pásu
  • slot pro nosič materiálu Caritool na bederním pásu
Batoh Deuter Guide 34+ v místě přirozeného výskytu
Batoh Deuter Guide 34+ v místě přirozeného výskytu

Testování

Nejnovější model batohu Deuter Guide 34+ jsem v horách porovnával i s jeho předchůdci. Bylo tak velmi zajímavé podívat se na to, jak se konstrukčně batoh vyvíjel. Jsem rád, že Deuter drží linie své vlajkové lodi pro horské výstupy:

  • štíhlý tvar batohu
  • robustní materiál
  • pohodlný zádový systém
  • popruhy pro upevnění materiálu na čelo batohu

Toto jsou vybrané prvky, které se objevují od prvních verzí. Jak šel čas, postupně se měnil zádový systém, boční kompresní popruhy, délka rozepínání čela batohu apod. Pokusím se u jednotlivých kategorií vždy zmínit, jak subjektivně vnímám aktuální verzi oproti minulým.

Batoh Deuter Guide 34+ jsem využíval v prostředí, které mu sedí nejlépe. Jednalo se o skalní vícedélkové lezení, skialpinismus, via ferraty, vysokohorskou turistiku, návštěvy lezecké stěny a samozřejmě nákupy. Nutno říci, že všechny tyto aktivity ustál bez problému. Kdo nechce číst dál…Je good, kupte si ho. Pro zbytek to maličko rozepíšu.

Kompatibilita batohu Deuter Guide 34+ se sedacím úvazkem
Kompatibilita batohu Deuter Guide 34+ se sedacím úvazkem

Zádový systém

Začnu u zádového systému. Komu seděly na zádech předchozí generace, bude opět spokojený. Ramenní popruhy jsou oproti dřívějším verzím polstrovanější a pohodlnější. Bez problému tak na záda naložíte cca 15 kg s lezeckým vybavením. Velmi mi vyhovuje odepínatelný bederní pás. Při nošení batohu máte tyto možnosti:

  • využívat klasický bederní pás, třeba při nástupu pod stěnu
  • odepnout polstrování a nechat pouze stabilizační popruh (dobrá kompatibilita se sedákem)
  • odepnout polstrování i stabilizační popruh
  • ohnout bederní pás dozadu a sepnout ho přezkou

Pro lezení se mi osvědčilo mít pouze popruh, který nevadil sedáku. Samozřejmě musíte někam umístit odepnuté polstrování bederního pásu. Materiálové poutko jsem využíval např. na via ferratách pro cvaknutí dlaňových karabin (bederní pás mírně zasahuje k okům sedáku). Pružná kapsička se hodila na uložení energetické tyčinky a krému proti slunci. Slot pro nosič materiálu je ušitý tak akorát, Caritoolse v něm ani nehne.

Zkoušel jsem vyndávat hliníkové výztuže zádového systému. Jde to jednodušeji než u předchozích verzí, ale stejně jsem tomuto řešení nepřišel na chuť a raději batoh využívám s nimi. Nepociťoval jsem žádné „hroucení” batohu bez výztuh, ostré věci do zad netlačí.

Nejnovější verze přišla o vyjímatelnou pěnovou výztuhu na vnitřní straně zádového systému. Jelikož jsem ji nikdy nevyužíval (bylo složité ji vyndat z naloženého batohu), nijak mi nechyběla. Pokud by si ji někdo chtěl dodat, batoh disponuje prostorem pro uložení camel bagu, kam se vhodný rozměr dá umístit.

Už při prvním balení materiálu do hor jsem věděl, že si s Guidem 34+ budeme rozumět. Velikost je pro mě tak akorát, abych s ním dal libovolnou akci v horách, ideálně tedy se zázemím chaty. Pokud bych chtěl brát lezecký materiál a plánoval bych spaní ve stanu, volil bych větší variantu. Materiál jsem upínal následujícím způsobem.

Odepnutý bederní pás batohu Deuter Guide 34+
Odepnutý bederní pás batohu Deuter Guide 34+

Materiál jsem upínal následujícím způsobem

Lano

Snažím se mít lano vždy umístěné uvnitř batohu, ale občas prostě musí ven. Pásek pro jeho připevnění jsem využíval možná trochu jinak, než výrobce zamýšlel. V místě přišití stahování válce batohu je totiž miniaturní poutko, do kterého lze zasunout háček popruhu. Tento způsob jsem využíval jak pro připevnění lana, tak pro kompresi celého batohu. Když byl poloprázdný, vložil jsem celý vrchlík dovnitř a vše zajistil popruhem na lano Ten jsem protáhl ven otvorem pro vodní vak.

Fixace lana přes tělo batohu Deuter Guide 34+
Fixace lana přes tělo batohu Deuter Guide 34+

Chápu, že vložení lana do samostatné smyčky má velkou výhodu. Při otevření batohu vám nikam nespadne a nemusíte rozepínat pásek. Zde se mi ale líbí variabilita… Jen bych výrobce poprosil, aby to očko vhodné pro kompresi celého válce příště udělal maličko větší. Zvolené řešení mi přijde posunem vpřed oproti starším verzím.

Mačky

Mačky mám zpravidla vždy uvnitř batohu, setkal jsem se ale i se situací, kdy jsem je potřeboval často nandávat/sundávat.

Pozn.: V tuto chvíli lze samozřejmě využívat čelní vstup do batohu. Vyndání materiálu je však jednodušší než jeho navrácení zpět do batohu.

Pro rychlé připevnění maček zvenku batohu jsem využil boční kompresní popruhy, podobnou práci by odvedlo i pružné lanko, které byste umístili do ok svislých „daisy chain“ popruhů batohu. Původně jsem plánoval batoh tímto lankem vybavit. Integrované možnosti upnutí materiálu mi ale plně vyhovovaly. Iniciativě se však meze nekladou. V upínání maček nevidím zásadního rozdílu oproti minulým verzím.

Cepín 

Oceňuji volbu provlékací destičky. Byl jsem schopen sundat cepín z batohu, aniž by batoh musel na zem. Krytí ostrého hrotu vyztuženým páskem je opět chytrým řešením. Zvolený způsob mi přijde pohodlnější než u předchozích verzí.

Fixace cepínu na batohu Deuter Guide 34+
Fixace cepínu na batohu Deuter Guide 34+

Helma

Při nástupech se snažím umístit helmu dovnitř batohu. Nejčastěji do ní vložím nepromokavou bundu a helmou uzavřu komín batohu. Pohodlnou možností je umístění helmy zvenku na batoh pomocí dodávané síťky. Háčky umístíte do oček svislých popruhů. Předchozí verze batohu Deuter Guide mívaly 4 poutka i na vrchlíku, bylo tak možné helmu umisťovat i sem. Těmito očky jsem provlékal gumičku, která sloužila pro uchycení bundy nebo mikiny. Poutka mi chybí, ale nejde o nic závažného (stejně mám helmu stále na hlavě. Potěší poutko na síťce na helmu, které zacvaknete do karabinky ve vnější kapse ve vrchlíku.

Síťka na helmu na batohu Deuter Guide 34+
Síťka na helmu na batohu Deuter Guide 34+

Lezecký materiál uvnitř batohu

Občas se mi hodí určitá možnost organizace materiálu uvnitř batohu. Proto jsem si vytvořil improvizované poutko (provázek provlečený plastovou trubičkou), které jsem uvázal za vnitřní hliníkovou výztuhu. Kdyby mi tam pro příště Deuter něco podobného dodal už z výroby, vůbec bych se nezlobil. Provlékat provázek trubičkou bylo totiž za trest. Prostor uvnitř batohu je přibližně na dvě taková poutka.

DIY poutka na materiál v batohu Deuter Guide 34+
DIY poutka na materiál v batohu Deuter Guide 34+

Lyže

Upínání lyží je stejné, jako u předchozích verzí, a to ve tvaru písmene A. Spodní boční popruh přišel o masivní polstrování, ale vyztužení mu zůstalo. Rozhodně vnímám přeměnu „poutka” na kompresní popruh jako pozitivní krok.

Čelní vstup do batohu

Dostávám se k lehce kontroverzní kategorii. Řada uživatelů totiž tuto vychytávku u batohů neocení (namáhání švů, možnost nechtěného otevření, nespolehlivost zipu). U žádné generace Deuteru Guide – používal jsem jich pět – jsem nezaznamenal jakýkoli problém s bočním vstupem. To samozřejmě neznamená, že nejsou. Nová generace má navíc boční vstup protažený i přes spodek batohu. Máte tak možnost odklopení čelní části batohu. Během testování jsem si tento způsob velmi oblíbil. Vstup je dostatečně velký pro slušný přehled o uložených věcech, manipulace s materiálem je snadná. Doporučuji dobře vybírat místo, kam batoh zádovým systémem položíte. Ideálně ne do vody, sněhu apod. Často se mi stalo, že jsem do batohu vůbec nevstupoval přes vrchlík. Dokonce jsem chvíli koketoval s myšlenkou, jaké by to asi bylo, kdyby bylo rozepínání vyvedeno až úplně nahoru. Batoh by se tak otevřel jako kufr. V této kategorii vidím jednoznačný kladný posun oproti starším verzím.

Velmi praktický čelní vstup do batohu Deuter Guide 34+
Velmi praktický čelní vstup do batohu Deuter Guide 34+

Posuvný vrchlík (zvětšení objemu o 8 litrů)

Možná to taky znáte… Vyrážíte do hor, rozložíte si všechny potřebné věci na zem a přemýšlíte, jestli se do batohu vejdete. Pravidelně se mi stane, že naplním kompletně vnitřní prostor batohu…a ještě bych trošku místa potřeboval. U Deuteru Guide 34+ máte možnost vrchlík posunout nahoru, čímž se podstatně zvětší vnitřní prostor, a to přibližně o 8 litrů. Vrchlík je dostatečně dimenzovaný, takže zakryje vzniklý válec a do batohu se vám nedostane voda. Na zadní straně je  s batohem spojen „plachtou”. Pokud pod něj tedy připnete lano, nemůže se stát, že by vám sjelo za krk.

Dvojité zapínání batohu Deuter Guide 34+
Dvojité zapínání batohu Deuter Guide 34+

Ocenil bych možnost odepnutí vrchlíku (odlehčení batohu, vytvoření zavazadla pro uložení věcí na chatu apod.). Když mám batoh prázdnější, vkládám vrchlík přímo do válce a zatáhnu nad ním stahovací šňůrky. I v tomto případě je možné uložit lano pod popruh nebo popruhem zajistit celý komín. V případě posuvného vrchlíku zůstává při srovnání s předchozími generacemi vše při starém. Na odepnutí vrchlíku výrobce myslel v inovované verzi batohu Deuter Guide Lite.

Situace ohrožující život

Pokud se člověk dostane do situace, ve které je třeba zavolat pomoc, může využít pogumovanou SOS kartičku na spodní straně vrchlíku. Jsou zde uvedeny základní komunikační způsoby v horách, nouzová telefonní čísla apod. Ocenil bych v tomto prostoru malou průhlednou kapsičku cca velikosti vizitky. Do ní by se před každým výletem zastrčila malá kartička, na které by byly napsány základní údaje o cestě (název oblasti, název lezecké cesty, vrchol…). Pro komunikaci se záchrannými složkami velmi pomůže, pokud volající dokáže popsat svoji polohu. Ne vždy volá vůdce, který toto vše zná. Samozřejmě dnes existují i jiné možnosti, jak nasdílet vlastní polohu.

Tečky na skále a batoh Deuter Guide 34+
Tečky na skále a batoh Deuter Guide 34+

Hodnocení

Deuteru se v případě batohu Guide 34+ povedl nevídaný kousek. Vzal osvědčený koncept a posunul ho zase o kus dál. Batoh je vlastně velmi jednoduchý, ale splňuje všechna kritéria pro spolehlivého parťáka do hor. Pohodlný zádový systém vám ulehčí nástupy, chytré doplňky pak využijete při technických pasážích. Určitě byste našli lehčí batoh. Dají se sehnat festovnější kousky. Mnoho jiných typů je vybaveno neskutečnými „vychytávkami”. Deuter Guide 34+ si ale vzal od každého něco, jde si vlastní cestou, zachovává rukopis předchozích generací a zůstává tak legendou mezi horskými batohy.

 

Pokud se chcete nechat unést záběry nejen na batoh Deuter Guide, doporučuji profil Ivana Janoštáka.

Další informace

Deuter logo

Německá společnost Deuter vznikla v Augsburgu už v roce 1898, své batohy, spací pytle a doplňky tak vyrábí více než 130 let. Za tu dobu získala nespočet zkušeností, a to i díky úzké spolupráci s nejlepšími horolezci historie. Hermann Buhl, Peter Habeler, Gerlinde Kaltenbrunner. Co jméno, to pojem. Právě poznatky sesbírané v těch nejnáročnějších podmínkách představují hlavní důvod, proč batohy Deuter vynikají prvotřídní kvalitou a funkčností.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: