Recenze: Batoh PINGUIN WALKER 50 – Spolehlivý batoh

Recenze: Batoh PINGUIN WALKER 50 – Spolehlivý batoh

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku PINGUIN WALKER 50
Základní rozdělení podle pohlaví Unisex
Určení batohu treking, cestovatelský
Objemová kategorie Střední - 26 - 50 l
Materiál 1 Nylon Robic - Ripstop
Hmotnost 1440 g
Počet komor 2
Počet vnějších kapes 5
Počet vnitřních kapes 3
Velikost zad UNI
Barevné varianty Petrol nebo Black
Kapsa na hydrovak ano
Hydrovak je součástí ne
Odnímatelný bederák ne
Zadní vstup do batohu ne
Integrovaná pláštěnka na batoh ano
Oddělené komory ano
Držák na helmu ne
Místo pro lavinovou výbavu ne
Infocena 2 880 Kč
Dodává Pinguin
Více info na www.pinguin.cz/

Zaujalo mě

 • Kompaktní tvar a univerzální objem pro široké využití
 • Lehký, ale pevný materiál
 • Velké boční kapsy a další praktické doplňky

Shrnutí recenze

Batoh PINGUIN WALKER 50 je prostorný dvoukomorový batoh s hlavním přístupem shora přes odnímatelné víko a druhým spodním vstupem na zip. Takto univerzální objem, bohatá výbava, pevný, ale lehký materiál s nízkou váhou dávají dohromady funkční a spolehlivý batoh pro široké použití. Kolik vydrží a jak jsme ho testovali, se dozvíte v naší recenzi Světa outdooru.

PODROBNÝ POPIS

Charakteristika

Batoh PINGUIN WALKER 50 je prostorný dvoukomorový batoh s hlavním přístupem shora přes odnímatelné víko a druhým spodním vstupem na zip. Přepážka mezi komorami je stažená tkanicí, takže lze používat dvě komory pro pohodlnou organizaci věcí uvnitř anebo mít přepážku otevřenou a využít jeden velký úložný prostor se dvěma vstupy. Víko batohu lze sundat a použít jako ledvinku nebo kabelu přes rameno (má tři kapsy a vlastní popruh). Batoh bez víka lze také dobře použít, uzavřený dvěma tkanicemi a spolehlivě zajištěný podvíkovým kompresním popruhem se sponou. Kromě víka lze z batohu vyjmout také nosnou destičku s duralovou výztuží a získat tak lehčí batoh na výpravy s menší zátěží. Takto univerzální objem, bohatá výbava, pevný ale lehký materiál s nízkou váhou dávají dohromady funkční a spolehlivý batoh pro široké použití.

Celkový pohled na batoh Pinguin Walker 50
Celkový pohled na batoh Pinguin Walker 50

Materiál

Vnější materiál je lehký a pocitově velmi pevný Nylon Robic s ripstop strukturou. Boční kapsy jsou v horní půlce síťované doplněné o elastickou pruženku. Záda batohu, ramenní popruhy a bederák jsou polstrované EVA pěnou a potažené síťovaným materiálem pro lepší odvětrávání. Pevnost a odolnost vnějšího materiálu, všech popruhů, spon a veškerého šití se zdá vysoká, během testování jsem batoh nijak nešetřil a mohu potvrdit, že dost vydrží.

Pohodlný a lehký zádový systém batohu Pinguin Walker 50
Pohodlný a lehký zádový systém batohu Pinguin Walker 50

Rozměry a objem

Dvoukomorový batoh s odnímatelným víkem odpovídá podobným batohům s litráží 50 l. Rozměry cca 73×32×25 cm lze s maximálně vytaženým komínem a páskami víka zvýšit až na nějakých 83 cm výšky a přidat tak i nějaký litr navíc. Dobře hodnotím kompaktní tvar batohu, který vyhovuje jak rozložení hmotnosti na zádech, tak praktickému balení a vybalování materiálu. Fixaci menšího nákladu zajišťují boční kompresní popruhy (dva na každé straně). Široký zip spodní komory je doplněn/pojištěn dvěma popruhy které zajistí buď kompresi spodní komory nebo umožňují uchycení dalšího materiálu. Boční i spodní popruhy s přezkami jsou plynule posouvatelné a dostatečně dlouhé i pro uchycení větší karimatky, stanu apod. Odnímatelné víko pojme odhadem 4 lit., takže máte praktickou ledvinku se třemi kapsami (v jedné z nich je pláštěnka na celý batoh.)

Zvážených 1440 gramů je konkurenceschopná váha pro 50 L batoh s pevným a odolným materiálem. Bez víka, pláštěnky a zádové výztužné destičky máte o půl kila lehčí batoh, který se dá vzít na vrcholový útok X-tisícovky kterou zrovna dobýváte.

Spodní komora s klasickým stahováním a rozdělením komor - Pinguin Walker 50
Spodní komora s klasickým stahováním a rozdělením komor – Pinguin Walker 50

Nosný systém a pohodlí

Batoh byl testován převážně s nákladem 10 – 15 kilo. S touto zátěží je pohodlný a dobře použitelný i pro celodenní treky. Otestováno i s 20 kg výbavou což batoh velmi dobře rozloží a unese lépe než tester.

Batoh má lehké pohodlé ramenní popruhy, neodnímatelný bederák a prsní popruh. Ramenní popruhy jsou částečně perforované pro zvýšení prodyšnosti, bederní pás je také odlehčen pro úsporu váhy a lepší odvětrání. Oba tyto hlavní nosné prvky jsou doplněny balančními popruhy pro optimální vyvážení a usazení na těle.

Bederák lze dobře utahovat i povolovat z obou stran a hlavní přezku centrovat kam zrovna potřebujete. Prsní stahovací popruh lze plynule výškově posunout, takže výškově padne každé postavě a kdyby ne, tak si můžete aspoň zapískat na integrovanou píšťalku pro případ nouze.

Zádový systém E3D kombinovaný s vnitřní výztuhou je lehké a praktické řešení. Není výškově nastavitelný (ramenní popruhy jsou v jedné pevné pozici), což pro 50 L batoh ještě nevadí. Kontakt se zády je pohodlný a profilovaná EVA pěna se síťkou se dobře nosí i slušně odvětrává. Pohodlí zajištěno i při celodenním výšlapu.

Kapsička na zip na pravé straně bederáku batohu Pinguin Walker 50
Kapsička na zip na pravé straně bederáku batohu Pinguin Walker 50

Přehled výbavy a dalších praktických doplňků

 • Dvě hlavní komory, které lze propojit v jednu velkou
 • Velké boční elastické kapsy se síťkou.Dobře pojmou i 1,5 l lahev nebo jiné drobnosti, mapu, průvodce, větrovku, které chcete mít po ruce.
 • Odnímatelné víko se dvěma vnějšími kapsami (v jedné z nich je výrazná svítivá pláštěnka) a jednou síťovanou vnitřní kapsou včetně karabinky na klíče
 • Středový kompresní popruh pod víkem. Lze použít i k uchycení lana pod víkem.
 • Vnitřní kapsa v zádech se dvěma úchytkami na hydratační systém. Výstup na hadičku je uprostřed mezi ramenními popruhy
 • Druhá vnitřní kapsa v zádech s vyndávací výztuhou zad. Přidávám do ní například sondu nebo jiné dlouhé vybavení.
 • Bederní pás v lehkém pohodlném a prodyšném provedení je doplněn vlevo „sedákovým“ poutkem na materiál a vlevo zipovou kapsou na další drobnosti.
 • Dva klasické postranní kompresní popruhy pro boční kompresi a uchycení karimatky, hůlek, lyží, apod. Horní pár s rozepínatelnou přezkou, spodní pár s nerozepínatelnou posunovací přezkou (univerzální a spolehlivá volba:)
 • Šest plus šest přídavných „řetízkových“ poutek na další matroš na předním dílu
 • Poutka na cepíny, hůlky apod. Nahoře pružná poutka s háčky, posunovatelná výškově kdekoli po „řetízkových“ nosičích. Dole pevná poutka.
 • Pružné poutko se svorkou na levém ramenním popruhu a druhé pružné poutko pod levou síťovanou kapsou pro rychlé odložení hůlek – oceníte při focení, pití, nebo když hůlky překáží při krátkém lezení a nechcete je věšet jinam na batoh… případně lze do něj pověsit i jiné věci co chcete mít na treku při ruce.
 • Další čtyři očka na víku pro případ, že to ho chcete odnést trošku víc…
Pláštěnka je součástí batohu, ale dá se odepnout a třeba sušit zvlášť - Pinguin Walker 50
Pláštěnka je součástí batohu, ale dá se odepnout a třeba sušit zvlášť – Pinguin Walker 50

Celkové hodnocení

Prostorný, pohodlný a praktický dvoukomorový batoh kompaktního tvaru s rozumnou hmotností, pevným a odolným materiálem. Nemít doma partu jiných batohů pro různé účely, tak ho beru, protože dokáže spolehlivě nahradit cokoli od 35 do 55 litrů.

Další informace

Firma Pinguin je jednou z nejstarších českých značek vybavení pro aktivní pobyt v přírodě. Vznikla v r. 1989 a její sídlo se nachází v Podkrkonoší, ve městě Náchod. Vše začalo už kolem roku 1986, kdy se na českém trhu začaly objevovat produkty pro potřeby cestovatelů, dobrodruhů, horolezců a dalších nadšenců pobytu v přírodě. Název značky Pinguin byl zvolen jako synonymum odolnosti po rostlině divoce rostoucí na svazích Jihoamerických And, vysoko nad hranicí lesů, ve skalnatém a nehostinném prostředí silného větru, mrazu a sněhu – Bromelia Pinguin. První výrobky, šité na zakázku konkrétním lidem, byly péřové bundy a spací pytle. Od té doby se sortiment značky Pinguin značně rozšířil a obsahuje širokou nabídku vybavení pro aktivní pobyt v přírodě. Soustředí se na kvalitu, ať už jde o výběr materiálů, nebo zpracování, a hlavně – šetrnost k přírodě.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: