Recenze: Batoh HIGHLANDER Vorlich 40 L

Recenze: Batoh HIGHLANDER Vorlich 40 L

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Batoh Vorlich 40 L
Základní rozdělení podle pohlaví Unisex
Určení batohu treking, cestovatelský, lezecký, skialpový
Objemová kategorie Střední - 26 - 50 l
Materiál 1 210D Nylon, ripstop
Objem batohu 40 l
Hmotnost 1400 g
Počet komor 1
Počet vnějších kapes 7
Počet vnitřních kapes 3
Velikost zad UNI
Barevné varianty modrá nebo šedá
Kapsa na hydrovak ano
Hydrovak je součástí ne
Odnímatelný bederák ano
Zadní vstup do batohu ano
Integrovaná pláštěnka na batoh ano
Oddělené komory ne
Držák na helmu ne
Místo pro lavinovou výbavu ano
Infocena 2100 Kč
Dodává YATE
Více info na www.yate.cz

Zaujalo mě

 • Kompaktní tvar, objem a nosnost pro široké využití
 • Lehký ale pevný materiál
 • Boční zip
 • Hodně kapes a praktických doplňků

Shrnutí recenze

Highlander ze Skotska – pro svůj jednokomorový model Vorlich 40 neuvádí skotský výrobce žádné speciální zařazení – zvládne toho totiž hodně. Univerzální objem, nadstandardní výbava, pevný materiál a rozumná váha z něj dělají funkční a spolehlivý batoh pro opravdu široké použití od jednodenního výletu po vícedenní túru. Použít lze i jako útočný kousek na lezení či skialpy.

PODROBNÝ POPIS

Materiál

Vnější materiál je lehký ale pocitově velmi pevný a s ripstop strukturou. K tomu má tři velké vnější kapsy z elastického materiálu. Pevnost a odolnost toho primárního ripstop materiálu mohu během testování určitě potvrdit, tenhle materiál něco vydrží. Ty elastické kapsy při testování také nezaznamenaly žádnou újmu co se týče oděru, takže jen dát pozor na nějaké proříznutí ostrými předměty.

Celkový pohled na batoh HIGHLANDER Vorlich 40 L.Celkový pohled na batoh HIGHLANDER Vorlich 40 L.

Objem a nosnost

Batoh byl testován v rámci jednodenních a dvoudenních akcí s kompletním vybavením pro lezení anebo i včetně  spaní. Převážná většina testování byla s nákladem 10 – 15 kilo, ale otestováno i s 22 kg výbavou což batoh unese lépe než tester.

Batoh HIGHLANDER Vorlich 40 L je jednokomorový batoh s hlavním přístupem shora přes neodnímatelné víko. Víko se zavírá jedním popruhem s kovovou Duraflex sponou, která se upevňuje principem háčku.  Sponu lze po popruhu plynule posunovat a fixovat tím různě naplněný batoh což je podpořeno i možností stahování komínu pod víkem ve dvou možných výškách. Háček drží poctivě, nejlíp když ho chcete vyháknout – ocenil bych úpravu geometrie pro lehčí rozepnutí, ale je to otázka cviku a výrobce spíš zvolil jistotu, že se vám nechtěně sám odsebe určitě nevyhákne.

Kompletní fotogalerie batohu HIGHLANDER Vorlich 40 L

Udávaných 40 litrů objemu splňuje batoh určitě s rezervou. Nevím, jak přesně měří objem výrobce, ale v porovnání se sbírkou batohů co používám (35, 46, 60 L)  by mohl tento Vorlík nést klidně vyšší označení objemu.

Zvážených 1400 gramů je už trochu nad dnešní „lehkou třídou“ batohů s podobným objemem, ale tenhle Vorlík má nadstandardních 10 kapes a další praktické prvky, což se na váze projeví, ale hlavně myslím, že vnější materiál vydrží víc než podobné batohy u kterých je nízká váha často docílena tenčím materiálem. Na to co vše Vorlík umí je váha OK.

Pláštěnka batohu HIGHLANDER Vorlich 40 L je ukrytá ve spodní kapse na zip... dobře pojme i plně naložený batoh.Pláštěnka batohu HIGHLANDER Vorlich 40 L je ukrytá ve spodní kapse na zip… dobře pojme i plně naložený batoh.

Dobře hodnotím jeho kompaktní tvar, který dobře vyhovuje jak rozložení hmotnosti na zádech, tak potřebě balení a vybalování materiálu. Výrobce udává rozměry 64 x 33 x 30 cm, já změřil maximální vnější rozměry až na 74 × 33 × 28 (což odpovídá i té vyšší hodnocené litráži než udávaných 40 L). U batohu s pouze jedinou hlavní komorou mi vyhovuje spíše širší střih s dostatečně velkým vstupem shora (žádný vysoký a úzký komín jak lze občas na trhu potkat). „Nevýhodu“ většího jednokomorového batohu řeší postranní zip, kterým se pohodlně a rychle dostanete do spodní části batohu. Tento „boční spodní vstup“ má zhruba 37 cm, takže se výborně hodí pro vytažení oblečení nebo drobností (lékárna, žďárák, apod), takže kvůli tomu nemusíte otvírat horní víko ani složitě vytahovat přes další náklad. Třeba i letní spacák tímto zipem ještě projde, zimní péřák už ne.

Vyhovuje mi také množství kapes za předpokladu, že si batoh uchová svůj kompaktní tvar a nic z něj nikde netrčí – a to se výrobci povedlo.

Regulace ramen a výstup hydro systému u batohu HIGHLANDER Vorlich 40 L.Regulace ramen a výstup hydro systému u batohu HIGHLANDER Vorlich 40 L.

Kompaktní tvar ... strečové kapsy ... přídavná potka ...poctivá hlavní spona - HIGHLANDER Vorlich 40 L.Kompaktní tvar … strečové kapsy … přídavná potka …poctivá hlavní spona – HIGHLANDER Vorlich 40 L.

Dostatečně velký hlavní vstup do batohu HIGHLANDER Vorlich 40 L.Dostatečně velký hlavní vstup do batohu HIGHLANDER Vorlich 40 L.

Nosný systém a pohodlí

Batoh má lehké pohodlé popruhy, klasický bederák a prsní popruh. Bederák lze dobře utahovat i povolovat z obou stran a přezku tedy centrovat kam zrovna potřebujete. Celý bederák lze z batohu i vyndat. Prsní stahovací popruh se sponou lze plynule výškově posunout, takže výškově padne určitě každému, ale otázkou je délka prsního pásku pro větší lidi (cca do 106 cm kolem prsou ještě postačí).

Zádový systém EVAFOAM kombinovaný s vnitřní výztuhou je lehké a praktické řešení. Kontakt se zády nemá žádné speciální profilování a přitom je velmi pohodlný a v porovnání s jinými batohy jsem nezaznamenal žádný větší nekomfort v podobě zpocených zad či jiné nepříjemnosti ani při celodenním nošení. Celou vnitřní výztuhu lze jednoduše vyjmout (a ušetřit hmotnost nebo sbalit batoh do celkem malé ruličky).

Jediné co mi na batohu nesedí je umístění nosných zádových popruhů příliš blízko u sebe. Samotné popruhy jsou z hlediska materiálu i konstrukce velmi pohodlné, ale při zátěži nad 10 kg už cítím že mi vadí vzadu u krku. Pro vyšší postavu už bude pohodlnější, protože popruhy od batohu povedou nejdřív nahoru a mají prostor se oddálit dřív než přijdou do kontaktu s krkem/rameny. S výrobcem toto konzultováno, otestují sami a případně upraví aby seděl všem.

Pro nošení větších zátěží by mohl být batoh ve spodní části užší ve směru od zad, anebo bych ocenil možnost vícebodového stažení objemu v této spodní části, aby si člověk lépe nastavil objem a rozložení hmotnosti. Pokud je tam ale jen lehký spacák, tak větší rozměr v této části není na škodu a to jednoduché boční stahování hraje pro nízkou váhu celého batohu.

Detail - zádový systém EVAFOAM.Detail – zádový systém EVAFOAM.

Dobře funkční zádový systém batohu HIGHLANDER Vorlich 40 L.Dobře funkční zádový systém batohu HIGHLANDER Vorlich 40 L.

Jedna vnitřní kapsa přes celá záda ukrývá zádovou výztuhu ... druhá menší kapsa má 16x32 cm.Jedna vnitřní kapsa přes celá záda ukrývá zádovou výztuhu … druhá menší kapsa má 16×32 cm.

Batoh má celkem 10 kapes a slušný seznam dalších praktických doplňků a vychytávek

 • Dvě velké kapsy na zip ve víku – jedna velká zvnějšku včetně klíčenky, druhá zevnitř
 • Dvě šňůry na stahování obvodu hlavní komory pod víkem pro fixaci nákladu při větším nebo menším nákladu.
 • Tři vnější kapsy ze strečového materiálu – dvě klasicky na bocích které dobře pojmou třeba 1,5 l lahev nebo jiné drobnosti které chcete mít po ruce, třetí největší kapsa je přes celý přední spodní díl, takže se dobře hodí na mapu, lezeckého průvodce, větrovku, nebo i větší věci.
 • Dvě vnitřní kapsy v zádech. Jedna je přes celá záda a ukrývá destičku s hliníkovými pruty pro výztuhu zad a vejdu se tam i další věci, třeba camelbag, sonda apod…
 • Výztuha zad je lehká a tenká a celou ji lze jednoduše vyjmout (a ušetřit hmotnost nebo sbalit batoh do celkem malé ruličky). Vyjmuté výztuhy se dají použít na spoustu věcí, třeba jako dlahy…
 • Bederní pás je také v lehkém ale pohodlném provedení, dobře nastavitelný a se dvěma strečovými kapsami na zip. Navíc s možností kompletního vyjmutí bederáku.
 • Dva klasické postranní pásky s rozepínatelnou přezkou pro boční kompresi a uchycení hůlek, lyží, karimatky apod. Pozor s plným batohem je ten horní pásek na uchycení větší karimatky krátký a nejde sepnout. Lze si pomoci gumičkou na uchycení cepínu, který velkou karimatku obejme a udrží kde má. Jiné menší předměty (lyže) pojmou pásky bez problémů.
 • Poutka na cepíny  – spodní poutka jsou umístěna více do strany  a horní jsou úplně na boku batohu. V kombinaci s dalšími věcmi v bočních (kompresních) popruzích si to může překážet (nedám tam najednou cepín a větší karimatku, cepín a lyži už ano), ale pro samostatné uchycení cepínů je to super, protože jdou sundat jednou rukou bez nutnosti sundat batoh. Uchycení vašich cepínů na boku batohu místo na předku ocení  ti které oblézáte při vystupování z vlaku v Popradu.
 • Spešl poutko na levém ramenním popruhu pro rychlé odložení hůlek – oceníte při focení, pití, nebo kdyby zrovna překážely při krátkém lezení a nechcete je věšet dozadu na batoh… případně lze do něj pověsit i jiné věci co chcete mít na treku při ruce.
 • Batoh má tři plus tři přídavná poutka na další matroš na předním dílu
 • Samostatná spodní kapsa s pláštěnkou. Pláštěnka s PU zátěrem v pohodě pojme i plně naložený batoh.
 • Boční výstup na hadičku hydro vaku.
 • Na vnitřní straně víka je info tabulka s telefonními čísly a pár dalšími praktickými informacemi.

Strečové kapsičky na obou stranách bederáku ... bederák je vyndávací takže, lze použít jako ledvinku.Strečové kapsičky na obou stranách bederáku … bederák je vyndávací takže, lze použít jako ledvinku.

Celkové hodnocení

Kompaktní a velmi prostorný jednokomorový batoh doplněný o praktický postranní vstup se zipem. Nízká hmotnost, pevný odolný materiál, hodně kapes a dalších technických detailů které usnadňují a rozšiřují jeho praktické využití. S lehkým a pohodlným zádovým systémem jde o funkční a spolehlivý batoh pro široké použití.

Detail uchycení pláštěnky na bocích batohu HIGHLANDER Vorlich 40 L.Detail uchycení pláštěnky na bocích batohu HIGHLANDER Vorlich 40 L.

Další informace

Highlander

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: