Recenze: ALTUS POINCENOT 35 – LEZECKÝ BATOH

Recenze: ALTUS POINCENOT 35 – LEZECKÝ BATOH

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku ALTUS POINCENOT 35
Základní rozdělení podle pohlaví Unisex
Určení batohu treking, lezecký
Objemová kategorie Střední - 26 - 50 l
Materiál 1 Polyamid 420D
Materiál 2 Polyamid 210D Ripstop Micro
Objem batohu 35 l
Hmotnost 1150 g
Počet komor 1
Počet vnějších kapes 1
Počet vnitřních kapes 1
Velikost zad UNI
Barevné varianty sulphur
Výška 61
Šířka 23
Hloubka 20
Kapsa na hydrovak ano
Hydrovak je součástí ne
Odnímatelný bederák ano
Zadní vstup do batohu ne
Integrovaná pláštěnka na batoh ano
Oddělené komory ne
Držák na helmu ne
Místo pro lavinovou výbavu ne
Výbava 1 Čelní vstup
Výbava 2 Zádový systém: EVAFIT
Infocena 3 890 Kč
Dodává Český ráj
Více info na www.ceskyraj.com/

Zaujalo mě

  • Dlouhý přední zip tvaru L jako alternativní vstup
  • Praktické přední nosné madlo
  • Pohodlný nosný systém

Shrnutí recenze

Lehký jednokomorový batoh s hlavním přístupem shora přes neodnímatelné víko a druhým alternativním vstupem přes dlouhý přední zip ve tvaru L, díky kterému se rychle dostanete k vybavení uloženému hlouběji v batohu. Kompaktní tvar s objemem 35 l je ideální pro jedno či vícedenní turistiku a lezení. Jak si vedl v redakčním testu Světa outdooru?

PODROBNÝ POPIS

Altus Poincenot - široký horní vstup se stahováním a světlý vnitřek
Altus Poincenot – široký horní vstup se stahováním a světlý vnitřek

V kostce

Batoh ALTUS POINCENOT 35 je lehký jednokomorový batoh s hlavním přístupem shora přes neodnímatelné víko. Druhý alternativní vstup je přes dlouhý přední zip ve tvaru L (celkem 70 cm), díky kterému se rychle a pohodlně dostanete k jakémukoli vybavení uloženému hlouběji v batohu.
Kompaktní tvar s objemem 35 litrů je ideální pro jedno či vícedenní turistiku a lezení. Pro lezení je vybaven i podvíkovým popruhem pro zafixování lana a má odnímatelný bederní pás, takže nepřekáží když máte sedák. Co jiné batohy nemívají, je přední nosné madlo prakticky umístěné naproti klasickému zadnímu madlu, takže lze s batohem výborně manipulovat a lze ho dobře pověsit a vyvážit jako haul bag když tu svoji délku s batohem nevytáhnete:)
Nosný zádový systém je velmi pohodlný i pro celodenní nošení, svých 35 litrů komfortně unesete a co se nevejde dovnitř, to lze připnout zvenku pomocí klasických úchytů na cepíny či hole, pod boční kompresní lanka, na dva daisy-chainy nebo dvě materiálová oka na bederním pásu.

Altus Poincenot lezecký batoh při praktickém testování ve skalách
Altus Poincenot lezecký batoh při praktickém testování ve skalách

Materiál

Vnější materiál je lehký a pocitově velmi pevný polyamid s ripstop strukturou. Navíc má ještě druhou vrstvu (podšívku) z trochu slabšího materiálu. Záda batohu jsou polstrované EVA pěnou s výřezy a potažené pevným síťovaným materiálem pro lepší odvětrávání. Ramenní popruhy a bederák jsou z jemnějšího materiálu vyplněné pěnou lehkou, měkkou a pohodlnou tak akorát. Pevnost a odolnost vnějšího materiálu, všech popruhů, spon a veškerého šití se zdá vysoká, během testování jsem batoh nijak nešetřil a mohu potvrdit, že něco vydrží. Klidně by mohl být i bez té podšívky, což by byl ve výsledku ultralight batoh pod kilo.

Altus Poincenot - kompaktní tvar, skvěle sedí a dobře se nosí
Altus Poincenot – kompaktní tvar, skvěle sedí a dobře se nosí

Kompresní a fixační lanka

S čím si nejsem z hlediska dlouhodobé výdrže jist, jsou lehké boční kompresní a uchycovací lanka. Jsou to prakticky slabší repky průměru 3 mm. S jejich pevností a nosností není problém (a půjdou kdykoli vyměnit), ale k batohu jsou přichyceny textilními očky, ve kterých jezdí, když je utahujete a repky mohou tyto textilní očka postupně prodřít. Stejné repky jsou použity i pro uchycení/uzavření víka batohu v kombinaci s plastovými háčky Pevnost je opět bez problémů, ale horší je manipulovatelnost a jistota uchycení víka. Mezi maximálně povoleným a utaženým víkem je jen 10 cm vůle (to je maximální pojezd háčku poté repce) a to je dost málo oproti klasickým popruhům se zacvakávacími sponami. Pokud není batoh plný a víko není zavřené pod napětím, tak se občas háček z víka vyhákne. Lze to vyřešit uchycením víka do cepínových háčků provlíknutých „daisynou“, ale je to už manipulace navíc a ne čisté jasné řešení. Pro uchycení víka bych tedy radši volil klasické řešení i za cenu pár gramů navíc.

Altus Poincenot - boční úchytná lanka pojmou i samonafukovačku
Altus Poincenot – boční úchytná lanka pojmou i samonafukovačku

YKK „hlavní“ 70 cm zip funguje výborně a rozepíná se jen shora, ještě lepší by bylo mít druhý jezdec i zespodu, aby stačilo jen krátké rozepnutí, když chci něco malého ze dna batohu.

Altus Poincenot - velký přední zip - 70cm vstup kamkoli do batohu
Altus Poincenot – velký přední zip – 70cm vstup kamkoli do batohu

Rozměry a objem

Jednokomorový batoh s pevným neodnímatelným víkem odpovídá udávané litráži 35 l (přesné rozměry jsou výše). Dobře hodnotím kompaktní tvar batohu, který vyhovuje jak rozložení hmotnosti na zádech, tak praktickému balení a vybalování materiálu širokým horním vstupem nebo předním dlouhým zipem. Batoh má jednu zipovou kapsu na pláštěnku na dně batohu, jednu vnitřní zádovou kapsu na hydrovak, druhou vnitřní kapsu na zádovou EVA/plast destičku a jednu zipovou kapsu zvenku na víku. Chybí mi druhá kapsa uvnitř ve víku. Co se nevejde dovnitř do batohu, to lze připnout zvenku pomocí úchytů na cepíny či hole, na dva daisy-chainy nebo dvě materiálová oka na bederním pásu anebo pod boční kompresní lanka. Pod boční lanka se vejdou věci až do objemu běžné samonafukovačky, centimetrová „evazotka“ se tam už nevejde, skládací pěnovka jen stěží.

Altus Poincenot - kompaktní tvar, skvěle sedí a dobře se nosí
Altus Poincenot – kompaktní tvar, skvěle sedí a dobře se nosí

Nosný systém a pohodlí

Batoh byl testován celé jaro s nákladem 10–15 kilo. S touto zátěží je batoh pohodlný a dobře použitelný i pro celodenní treky. Zádový systém není výškově nastavitelný, což je u 35 l batohu normální. Lehké a pohodlné ramenní popruhy jsou doplněné balančními popruhy pro optimální vyvážení a usazení na zádech. Bederák lze dobře utahovat i povolovat z obou stran a přezku centrovat kam zrovna potřebujete. Bederák, tedy jeho polstrování, lze vyjmout ven a zbyde jen 3 cm široký popruh s přezkou, takže je batoh dobře použitelný i se sedákem. Prsní popruh je výškově nastavitelný.
Kontakt se zády je zvenku polstrován EVA pěnou s většími výřezy pro lepší odvětrávání a je potažen pevným síťovaným materiálem. Uvnitř je polstrování doplněno a vyztuženo vyjímatelnou EVA/plast destičkou a dohromady to tvoří velmi pohodlné řešení se slušným odvětráním. Pohodlí zajištěno i při celodenním výšlapu.

Altus Poincenot - pohodlný zádový systém
Altus Poincenot – pohodlný zádový systém

Celkové hodnocení

Pohodlný jednokomorový batoh kompaktního tvaru s nízkou hmotností, dvěma vstupy a pevným a odolným materiálem. Ideální objem pro jedno i vícedenní turistiku a lezení.

Altus Poincenot - detail uchycení cepínů
Altus Poincenot – detail uchycení cepínů

Další informace

altus-logoUž víc než 70 let vyrábí firma Altus praktické a spolehlivé vybavení po milovníky trekingu a horolezectví. Ačkoli je u nás tato outdoorová značka méně známá, vyvinula se postupně z malé španělské firmy v globální značku, jejíž výrobky se těší oblibě kromě Španělska třeba v Latinské Americe a stále více i v Evropě. Prodejce: www.ceskyraj.com

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: