RECENZE: ALTRA TIMP 5 – PŘILNAVOST, POHODLÍ, SEBEDŮVĚRA

RECENZE: ALTRA TIMP 5 – PŘILNAVOST, POHODLÍ, SEBEDŮVĚRA

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku ALTRA TIMP 5
Určení lehký treking
Základní vlastnosti outdoorových bot Textilní
Výška bot Low (nízká)
Pohlaví Pánský
Materiál: mezipodešev Altra  EGO™ MAX
Materiál: podrážka VIBRAM® Megagrip
Hmotnost 277 g
Velikost testované boty v UK 8,5
Šněrování Klasické
Stabilizační systém Drop: 0 mm
Infocena 4 190 Kč
Dodává a-running.cz
Více info na www.a-running.cz

Zaujalo mě

  • Pohodlí pro prsty díky široké špičce
  • Nově implementovaná podešev Vibram® Megagrip
  • Vynikající přilnavost
  • Inovovaný design

Shrnutí recenze

Altra Timp 5 je velmi běhavá, pohodlná, živá bota. Podrážka Vibram skvěle drží. Běh v ní je maximálně zdravý díky nulovému dropu a špičce ve tvaru lidské nohy, takže vaše klouby a vazy budou šetřeny. Oproti dřívějším verzím je Timp zcela předělaný. Perfektně sedí na noze a podrží běžce spolehlivě v jakémkoliv terénu. Rychlá bota na krátké běhy, ale dost tlumená i na ty nejdelší. Nová štika v běžeckém rybníce. Mrkni na naši videorecenzi na YouTube.

PODROBNÝ POPIS

MATERIÁL SVRŠKU, POUŽITÁ MEMBRÁNA, PRODYŠNOST

Značka Altra v letošním roce přišla s úplně novým a kompletně upgradovaným Timpem. Inovace se kromě celkového designu dotkla i materiálu svršku. Jedná se o síťovaný svršek ze syntetického materiálu, který vyniká perfektní prodyšností a zároveň dobrou odolností. Timpy nemají nepromokavou membránu, je zde upřednostňována prodyšnost na úkor nepromokavosti. To jistě oceníte při delších letních výbězích v horkém počasí. V oblasti špičky je inovovaný okop zajišťující spolehlivou ochranu pro prsty, a to zejména když běžíte po kamenitých trailech. Zpevněný okop pak na obou stranách špičky volně přechází ve fixační gumový pásek, který je umístěn po stranách v místě kritického ohybu, čímž prodlužuje trvanlivost svršku.

Pata je, oproti jiným modelům značky Altra, v botě dokonale fixovaná. Například ve srovnání s předchozím modelem (Timp 4) je patní miska pocitově z tužšího materiálu, díky čemuž nedochází k nenadálému vyzouvání. Fixaci chodidla pak zajišťuje měkký, poměrně dlouhý jazyk a klasický šněrovací systém s plochými tkaničkami. Zde upozorním, že šněrovací systém je umístěn na nártu výše, než tomu bylo u čtvrtého modelu. Díky tomu stahování již nezasahuje k prstům a v široké špičce je ponecháno více místa pro volný a svobodný pohyb prstů. Za zmínku jistě stojí i systém fixace návleků GaiterTrap™. Jedná se o suchý zip z vnější strany patní části, který se jednoduše odlepí a pak zase přilepí. V přední části zase návleky pohodlně připnete za očko před první řadou tkaniček.

Altra Timp 5 přichází se zcela vylepšeným designem
Altra Timp 5 přichází se zcela vylepšeným designem

ODPRUŽENÍ BOTY, POUŽITÉ MATERIÁLY V PODEŠVI APOD.

Pohodlí, komfort, stabilita a jistota. Altra Timp 5 disponuje lehkou a měkkou mezipodešví Altra  EGO™ MAX zajišťující velkou návratnost energie. Výška podešve u Timpu je 29 mm, což představuje vyšší odtlumení v náročném terénu, ale zároveň si zachovává příjemné vnímání povrchu, po kterém můžete bez unavení chodidel běžet i dlouhé hodiny. Jako všechny modely značky Altra má i Timp nulový sklon mezi patou a špičkou, tzv. Zero Drop™ podporující přirozený a zdravý pohyb, který rovněž pomáhá minimalizovat zátěž na klouby. To vše ve standartním tvaru od Altry Standard Footshape™ fit. Tento tvar kopyta je charakteristický tím, že je užší v zadní a střední části a rozšiřuje se ve špičce, díky čemuž umožňuje prstům se pohybovat přirozeně. Prostorná špička má za cíl minimalizovat stlačení prstů, což by mělo vést k pohodlnějšímu a stabilnějšímu běhu. U páté generace Timpů mě upoutala i celkově vyšší torzní tuhost boty a kolébkovitý tvar, díky kterému se noha dobře odvaluje vpřed.

Inovovaný systém šněrování, pohodlný jazyk a odolnější svršek. Timpy pětky musíš zkusit!
Inovovaný systém šněrování, pohodlný jazyk a odolnější svršek. Timpy pětky musíš zkusit!

PODRÁŽKA, PŘILNAVOST, CHOVÁNÍ NA MOKRÉM POVRCHU APOD.

Zde proběhl doslova obrovský skok kupředu. Altra se spojila s firmou Vibram a vytasila se s úplně novou podrážkou Vibram® Megagrip! Jedná se o vysoce přilnavou gumovou směs, která opravdu skvěle funguje jak na suchém, tak na mokrém povrchu a exceluje prvotřídní přizpůsobivostí terénu. Toto musím jednoznačně potvrdit. Nikdy jsem se při sebězích v rozmanitém lesním terénu s mokrými kameny necítil tak jistě a bezpečně. Je to zkrátka bota do toho nejnáročnějšího terénu. Podle Altry by navíc tato nové podrážka měla mít výrazně vyšší trvanlivost než podešev z materiálu MaxTrac™ využívaného v předchozích modelech. K vyšší přilnavosti i životnosti by měl navíc přispět i agresivnější vzorek.

Mezipodešev Altra Ego Max (29 mm) poskytuje vyšší míru tlumení
Mezipodešev Altra Ego Max (29 mm) poskytuje vyšší míru tlumení

OSOBNÍ ZKUŠENOST

Model Timp od značky Altra jsem si oblíbil díky předchozí čtvrté generaci. Je to univerzál na běh i chůzi náročným terénem s nulovým dropem, širokou špičkou a skvělým tlumením, který kraluje na dlouhé vzdálenosti. I když se mi ve čtyřkách běhalo i chodilo skvěle a vydržely mi 1 000 km, vadilo mi několik věcí, třeba nadbytečně vytvořené kanálky v mezipodešvi, jež byly překryty síťovinou, která se brzy začala trhat. První řada tkaniček začínala příliš blízko prstům a vzorek podrážky se opotřeboval na můj vkus docela rychle, takže jsem si občas připadal jako na bruslích. Toto vše Altra na pátém modelu eliminovala a mně připadá, že jsem na noze nikdy neměl lepší botu.

Podešev Vibram Megagrip, tvořená třemi oddělenými segmenty, je neuvěřitelně přilnavá. Proběhni se a vyzkoušej ten rozdíl!
Podešev Vibram Megagrip, tvořená třemi oddělenými segmenty, je neuvěřitelně přilnavá. Proběhni se a vyzkoušej ten rozdíl!

S pětkami jsem běhal v Českém středohoří, na Plzeňsku, v okolí Prahy i Brna. Asfalt, lesní trail, kamenitý trail, prudké výstupy i sestupy, offtrail. Všude mě podržely. Nadchla mě zejména až neuvěřitelná přilnavost podrážky Vibram, celkové pohodlí a prostor pro prsty. Pětky jsou také tužší a oproti čtyřkám i o 30 gramů lehčí. Neznámou pro mě zatím zůstává celková trvanlivost podrážky a svršku, který ale oproti čtvrtému modelu působí hned na první pohled odolněji. Podrážka je tvořena třemi různě velkými oddělenými segmenty. Z mé zkušenosti mohu říci, že čím více segmentů, tím více potenciálních problémů, a jsem na to tedy zvědav. Timpy mají opravdu široké využití. Osobně bych je doporučil jako objemovou botu na vytrvalostní trénink, a dále na dlouhé až velmi dlouhé tratě v nezpevněném nebo kombinovaném terénu. A nezáleží na tom, jestli běžíte nebo chodíte. Timp 5 je nejlepší bota, ve které jsem zatím běhal i chodil.

Vylepšený okop vás ochrání před nenadálými nárazy
Vylepšený okop vás ochrání před nenadálými nárazy

Další informace

Altra je špičková americká značka běžeckých a outdoorových bot. Altra vyrábí běžecké boty s důrazem na to, abyste mohli běhat zdravě a dlouho. Altra myslí na pohodlí chodidel, ochranu kloubů a přitom si zachovává skvělé závodní předpoklady!

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: