Průvodce approachem – recenze bot Five Ten Guide Tennie

Průvodce approachem – recenze bot Five Ten Guide Tennie

Parametry

Určení nástupová, via ferrata, lehký treking
Základní vlastnosti outdoorových bot Kožená
Výška bot Low (nízká)
Materiál: svršek nubuk
Materiál: mezipodešev EVA
Materiál: podrážka Stealth C4
Hmotnost 952
Velikost testované boty v UK 12
Infocena 3360 Kč Kč
Dodává Five-ten.cz
Více info na www.five-ten.cz

Zaujalo mě

  • přilnavost podrážky Stealth
  • šněrování od špičky
  • gumová obsázka na špičce

Shrnutí recenze

Model Guide Tennie je v nabídce firmy Five Ten tou nejklasičtější klasikou. První model tohoto jména představila tehdy začínající firma v roce 1985 a podle slov zakladatele firmy Charlese Colea tento model v té době definoval novou kategorii bot, kterou nazvali „approach“.

PODROBNÝ POPIS

Šlo o to nabídnout lezcům boty, ve kterých by si bezpečně, a pokud možno pohodlně, došli k bouldrům a stěnám, a které by pak mohli použít i k lezení. Mimochodem, boty byly nazvány Guide Tennie prý proto, že je horští vůdci a lezečtí instruktoři často používali k lezení tam, kde jejich klienti používali lezky.

Boty Five Ten jsem si neoblíbil jen já...Boty Five Ten jsem si neoblíbil jen já…

Na botách Guide Tennie naleznete vše, co approach botu definuje. První, co upoutá pozornost, je vysoká gumová obsázka, která chrání botu při lezení a zlepšuje trakci. Tkaničky jsou vedeny až do špičky. Botu je tak možno dotáhnout, aby dobře obepínala nohu, podobně jako u lezeček, které, zejména při pohledu shora, také na pohled připomínají. Svršek boty je pro větší odolnost tvořen z robustních materiálů (nubuk, v místech s největším opotřebením doplněn Cordurou), v oblasti paty a kotníku je bota vyztužena, aby i při svém nízkém střihu co nejlépe chránila a poskytovala maximální stabilitu.

Mohutná gumová obsázka brání opotřebení přední části botyMohutná gumová obsázka brání opotřebení přední části boty

Zpevněná zadní část boty přidává na tuhostiZpevněná zadní část boty přidává na tuhosti

Šněrování vede od špičky, takže je noha pořádně sevřena ze všech stranŠněrování vede od špičky, takže je noha pořádně sevřena ze všech stran

Celkově tuhá a nadstandardně přilnavá podrážka je podle mě hlavní předností boty. Je vyrobena z pryžové směsi C4 Stealth, se kterou mám dlouhodobou a velmi dobrou zkušenost z vodáckého modelu Water Tennie, kde mne stále překvapuje, co vše „ustojí“, než začne klouzat.  Přiznávám, že to byl i jeden z hlavních důvodů, proč jsem se rozhodl pro koupi Guide Tennie a z tohoto hlediska jsem plně spokojen.

Guide Tennie drží na mokrém povrchu jak přilepenéGuide Tennie drží na mokrém povrchu jak přilepené

Detail podrážky Stealth C4Detail podrážky Stealth C4

Spíš vám rupne kotník, než by vám bota dovolila uklouznoutSpíš vám rupne kotník, než by vám bota dovolila uklouznout

Nejsem žádný velký lezec a tyto boty jsem si pořizoval především proto, abych měl pořádné boty na feraty, výlety do hor a občasné lehčí lezení s dětmi, které se na rozdíl ode mne lezení věnují pořádně. V rámci tohoto použití jsem s nimi naprosto spokojený. Boty skvěle fixují nohu a  jsou zároveň dostatečně pohodlné i pro celodenní použití. Drží na každém byť sebemenším stupu a díky odolnějšímu svršku snesou i drsnější zacházení bez viditelnějšího poškození. Vysoká přilnavost podrážky vyniká zejména na mokrém povrchu, kde jsou bezkonkurenční.

Boty jsou tuhé, ale zároveň velmi pohodlné i pro delší trekyBoty jsou tuhé, ale zároveň velmi pohodlné i pro delší treky

Měl jsem ale zároveň představu, že boty také co nejvíce využiji ke každodennímu nošení. Přece jen vypadají parádně a dreskód u nás v práci to umožňuje. Zde jsem ale trochu narazil. Pevná podrážka je super v náročném terénu hor, pro řízení auta ale, tedy alespoň pro mě, není zrovna ideální. Směs Stealth je super přilnavá a neuklouznete ani na mokrých dlaždičkách, na druhou stranu se při každodenním používání poměrně rychle ochodí. Po měsíci každodenního používání ve městě (loni na podzim) se už začalo projevovat poměrně viditelné opotřebení. Od té doby si boty „šetřím“ na akce v přírodě a do města jdou pouze, když je mokro. Guma podrážky také rozhodně není non-marking, spíš mega-marking, černé pruhy na podlaze v kanceláři mne pořádně vyděsily.

Na Guide Tennie je spolehnutí i v náročnějším terénuNa Guide Tennie je spolehnutí i v náročnějším terénu

Pokud tedy hledáte approachové boty pro approachové využití, pak rozhodně doporučuji. Pro každodenní nošení jsou určitě také použitelné, ale počítejte s výše uvedeným. Jo, a abych nezapomněl, střih ve špičce je spíš užší, takže pokud máte širší chodidlo, může to být problém. Před nákupem dobře vyzkoušejte.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: