HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Průvan ve světě lyžařských brýlí – recenze Julbo Aerospace

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Julbo Aerospace
Co je to za výrobek lyžařské brýle
Materiál 1 Skla: fotochromatická NXT Cameleon
Infocena 4699 Kč
Dodává Outdoor Concept
Více info na www.RockPoint.cz

Zaujalo mě

  • Ventilace vzduchu a omezení mlžení je neuvěřitelné
  • Snadná manipulace se sklem i v tenkých rukavicích
  • Skla Cameleon

Shrnutí recenze

Pokud jezdíte na lyžích s využitím lanovek nebo na skialpech, znáte velmi dobře pocit slepce, když se brýle při výrazných změnách teplot nebo při intenzivnějších pohybových aktivitách zamlží. S brýlemi Julbo Aerospace vybaenými systémem SuperFlow pro intenzivní ventilaci je tento problém minimalizován.

PODROBNÝ POPIS

Při pohybu na lyžích nebo pěšky se v zimním a jarním období určitě každý setkal s tím, že se mu zamlžily brýle při velké fyzické námaze nebo při výrazných změnách teploty (přechod z venku do lanovky, restaurace, apod.). Brýle se v takovém případě zamlží v závislosti na velikosti změny teploty nebo intenzitě zátěže. Nový model lyžařských brýlí Julbo Aerospace si dal za cíl minimalizovat pocit slepce v zamlžených brýlích.

Zorník brýlí Julbo Aerospace jde vysunout pro lepší ventilaci vzduchu například při výstupu do kopce.Zorník brýlí Julbo Aerospace jde vysunout pro lepší ventilaci vzduchu například při výstupu do kopce.

Co udělat proti mlžení brýli? Model Aerospace na to šel takříkajíc od lesa, jejich systém SuperFlow umožňuje předsazení nebo posuv skel Cameleon dopředu od konstrukce brýlí. Po většině obvodu skla se tak objeví volný prostor pro neomezenou cirkulaci vzduchu při plné ochraně očí vůči slunečnímu záření. Tento volný meziprostor je dostatečně velký pro ventilaci a minimalizaci zamlžení.  Sklo Cameleon drží po stranách brýlové konstrukce. Pokud je slunce vysoko na obloze, je možné použít dodatečnou ochranu plastovým krytem s větracími otvory na svrchní straně brýlí. Vybavení skly Cameleon dovoluje dobrý výhled za značně různorodých povětrnostních podmínek.

A jak to funguje? Předsazením skel dopředu dochází k lepší cirkulaci vzduchu.A jak to funguje? Předsazením skel dopředu dochází k lepší cirkulaci vzduchu.

Testováno v jarním slunci

Brýle jsme měli na vyzkoušení krátce na konci lyžařské sezóny v dubnu, kdy už se teploty přes den pohybovaly významně nad bodem mrazu. Brýle jsme použili jak na lyžařské přilbě, tak na čepici. V obou případech seděly velmi dobře s velkým zorným polem a rychlou změnou nastavení z přilby na čepici. Posun skla brýlí mezi uzavřenou a otevřenou polohou je jednoduchý holými prsty i v tenkých prstových rukavicích. Standardní sjezdové prstové rukavice nebo dokonce palcové rukavice nejsoupro otevírání a zavírání systému SuperFlow vhodné . Při klasickém sjezdovém lyžování nebylo nutné ani na přímém slunci používat SuperFlow a k zamlžování nedocházelo. Při bruslení nebo rovinatém přechodu k dalšímu sjezdu jsme použili SuperFlow i s horní krytkou. Přestože jsme se dost potili, brýle zůstaly bez zamlžení.

Brýle se samozatmavovacími skla Cameleon se dají rychle přenastavit z helmy na čepici a zpátky.Brýle se samozatmavovacími skla Cameleon se dají rychle přenastavit z helmy na čepici a zpátky.

V jediném případě SuperFlow nepomohl a brýle se trochu zamlžily. Jak k tomu došlo? Po bruslení na sjezdových lyžích za bezvětří jsem zastavil a v předklonu opřen o hůlky jsem se musel trochu vydýchat.  V tomto statickém případě a při teplotě nad nulou nepomohl ani SuperFlow. Je potřeba říct, že pokud by v uvedeném předklonu foukal i slabý vítr, k zamlžení by zřejmě nedošlo.

Hodnocení testera

Jediným mínusem bylo, že testovací brýle neměly ochranný přepravní obal, takže jak brýle, tak plastový překryt byl jen volně v horní kapse batohu.

Celkově je možné Julbo Aerospace zhodnotit jako velmi povedené „klasické“ lyžařsky orientované zimní brýle s možností úplného odstranění zamlžení brýlí za problematických povětrnostních podmínek nebo při zvýšené aktivitě. Jako takové jsou doporučitelné nejenom pro sjezdové lyžování, ale hlavně pro freeride, skialp, skialpové závody a zimní horolezectví.

Brýle Julbo Aerospace jsou vhodné nejen pro sjezdové lyžování, ale hlavně pro freeride, skialp, skialpové závody a zimní horolezectví.Brýle Julbo Aerospace jsou vhodné nejen pro sjezdové lyžování, ale hlavně pro freeride, skialp, skialpové závody a zimní horolezectví.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: