HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Prstové drtiče mrazu – recenze Marmot Ultimate Ski Gloves

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Marmot ultimate ski
Druh sportu sjezdové lyžování, skialp
Druh oblečení rukavice
Rozdělení podle pohlaví pánské
O jakou vrstvu se jedná třetí (svrchní)
Do jakého ročního období se hodí zimní
Materiál 1 Kůže
Materiál 2 Tkanina DriClime
Materiál 3 Membrána GORE-TEX
Materiál 4 Primaloft One
Materiál 5 MemBrain
Hmotnost 252 g
Náplň syntetika
Velikostní varianty XS-XL
Dodává Martin Rak
Více info na www.marmot.eu

Zaujalo mě

  • dlouhý rukáv na zápěstí
  • kvalitní zpracování
  • jemná kůže, která nenese známky používání
  • poutka na zavěšení prsty nahoru

Shrnutí recenze

Obecně se tvrdí, že do velkých mrazů nejsou prstové rukavice vhodné, Marmoty ale tuhle teorii vyvrací. Pro test během expedice Arctos 5- Svalbard eclipse na Špicberky jsem si vybral prsťáky záměrně – v palčácích se mi natolik špatně pracuje, že pro ovládání různých přístrojů a náčiní pro mne nebyly přípustnou alternativou.

PODROBNÝ POPIS

Nejdříve je potřeba si rozmyslet, co od rukavic očekávám

Zdálo se, že přísné požadavky na střih, tepelné parametry a uživatelský komfort budou splňovat pouze Marmot Ultimate, přičemž značka neměla pro výběr žádný význam.

V mé polární výbavě, i na základě zkušeností ze tří předchzích výprav, měly být tyto rukavice jen zálohou, trumfem pro opravdu mrazivé chvíle. Ačkoli teploty výrazně neklesly pod -20°C, prakticky bez ustání vál silný vítr (v určitých momentech až 120 km/h), a proto jsem byl nucen tyto rukavice použít častěji, než jsem původně sám vůbec chtěl.

Když svítí sluníčko, bývá obvykle i nejsilnější mrázKdyž svítí sluníčko, bývá obvykle i nejsilnější mráz

Střih, materiály a doplňky

Dlaň, hřbet ruky a spodní část prstů je z velkých kusů velejemné kůže (hovězina) tak brilantního střihu, že při pohybu a ohybu jednotlivých segmentů není potřeba překonávat žádný výrazný odpor. Horní strana prstů a rukáv, sahající až vysoko na předloktí, je z mechanicky odolné tkaniny. Vnitřní výstelku obstarává tepelně komfortní flís, voděodolnost zaručuje membrána Gore-tex.

Co se střihu týče, v oblasti zápěstí vstup do rukavice zužuje lehce nařasená guma. Individuální stahování pak umožňuje textilní popruh s plastovou přezkou. Osobně preferuji stahování spíše suchým zipem, ale brzy jsem si mechanické stahování oblíbil, i když jsem si zvykl používat nejčastěji zuby. Nemohu dost dobře ignorovat evidentní výhodu tohoto poněkud nepružného, ale zato prakticky nezničitelného systému. Textilní popruh nevypelichá, do přezky se nemůžou nachytat chlupy ani sníh, když rukavice spadne na zem, systém nepovolí při neopatrném zachycení rukávem, ani poutkem hůlky nebo cepínu.

Oprava vytržené hrany lyže vyžaduje jemnou motoriku a i to bylo možné dělat v rukavicíchOprava vytržené hrany lyže vyžaduje jemnou motoriku a i to bylo možné dělat v rukavicích

Kouzelné poutko

Uživatelský komfort zajišťuje stahování pruženkou po horním obvodu prodlouženého rukávu. Tlačka je navíc vybavena chytrou závlačkou, která zabraňuje samovolnému povolování. Uvolňuje se mechanicky, zatažením za textilní pásek, takže je možné šňůrku povolit i v rukavicích. Na prostředním prstu je malé červené textilní poutko. To slouží zavěšení rukavic na sedák, na batoh nebo kamkoli jinam na karabinku. Umístění poutka udrží zavěšené rukavice ve svislé poloze tak, aby se do rukavic nedostal padající sníh, pokud jsem je přece jen na nějakou činnost musel odložit.

Původně jsem si myslel, že je to spíše taková zbytečná kravina. Při zavěšení na tažný postroj se mi častěji nabral do rukavic sníh ze země, ale postupem času jsem s očkem naučil pracovat a používat ho skutečně jako ochranu před padajícím sněhem nebo před navalením sněhu do rukavic při nějaké práci vyžadující hrabání se v závějích. Samozřejmostí je velké pevné poutko, umožňující navlečení, zavěšení nebo připnutí.

Pokud se na nějakou činnost přece jen musí na pár vteřin rukavice sundat, aspoň druhá ruka je zatím v teplePokud se na nějakou činnost přece jen musí na pár vteřin rukavice sundat, aspoň druhá ruka je zatím v teple

Ačkoli se to zdálo nemožné, v rukavicích bylo při troše cviku možné i fotografovat a ovládat další přístrojeAčkoli se to zdálo nemožné, v rukavicích bylo při troše cviku možné i fotografovat a ovládat další přístroje

Kdo někdy jel třeba jen pár minut na skútru ví, jaká je zima na hřbety rukou, přestože řídítka jsou vyhřívanáKdo někdy jel třeba jen pár minut na skútru ví, jaká je zima na hřbety rukou, přestože řídítka jsou vyhřívaná

Testování přineslo neočekávané poznatky

Úmyslně jsem si vybral rukavice větší, než by mé ruce správně náležely, abych je mohl převléknout přes jedny tenčí, ve kterých budu vykonávat většinu denních činností. V důsledku klimatických a meteoroligických podmínek jsem si ale brzy v těchto rukavicích dělat naprostou většinu činností, o nichž jsem si myslel, že v silně zateplených rukavicích nebudou možné. Byly to zejména činnosti vyžadující jemnou motoriku, jako fotografování, výměna baterií nebo filmu, stavba stanu, uvazování nákladu, připínaní lyžařského vázání, krájení a dokonce i jídlo.

Lze z rukavic Marmot Ultimate Ski vystřelit?

Pouze manipulaci s jednou z našich zbraní, kulovnicí systému winchester jsem až do konce výpravy nezvládl ke své úplné spokojenosti. Při vyhazování prázdné nábojnice a nabíjení nové patrony do komory pákou se mi buclatá rukavice často dostala mezi páku a pažbu zbraně, čímž znemožnila dokončení procesu. Také ukazovák v tlusté rukavici se velmi špatně přikládal na spoušť do lučíku zbraně. To však považuji za činnost tak nestadardní, že je pro rukavice tohoto typu podružnou záležitostí. Zmiňuji se o ní skutečně jenom z komplexních důvodů a tedy myslivcům bych tyto rukavice nedoporučoval.

Bear watch, hlídka proti ledním medvědům u čela ledovce Von Post v TemplfjorduBear watch, hlídka proti ledním medvědům u čela ledovce Von Post v Templfjordu

Narozdíl od flísových rukavic se na tyhle při pádu sníh nenalepíNarozdíl od flísových rukavic se na tyhle při pádu sníh nenalepí

Klasické zavěšení za velká poutka na sedák či postroj prsty dolů - při přípravě saní se do nich nenabere sníhKlasické zavěšení za velká poutka na sedák či postroj prsty dolů – při přípravě saní se do nich nenabere sníh

Co všechno rukavice zažily

Rukavice Marmot Ultimate jsem používal celých patnáct dní kontinuálního pobytu v terénu na Špicberkách, a to při pestré škále činností: při jízdě na lyžích, při používání cepínu, při řízení sněžného skútru, při statickém fotografování zatmění slunce, při stavbě tábora (výroba sněhových kvádrů, stavění a kotvení stanů), při nočních hlídkách, při přípravě jídla a dokonce i při technických činnostech, jako opravy vázání, upevňování a uvazování nákladu na saně nebo dolévání benzínu do nádrže sněžného skútru.

Detail oček pro vertikální zavěšení, které zabraňuje padání sněhu do rukavicDetail oček pro vertikální zavěšení, které zabraňuje padání sněhu do rukavic

Zpočátku jsem při dlouhých jízdách na skútru používal převlečné jednoduché palčáky, v podstatě pytle z hrubé tkaniny. Až když mi uletěly zjistil jsem, že to jde i bez nich a rozdíl není nijak markantní. Co jsem snad ztratil na tepelném komfortu, to jsem získal na komfortu uživatelském. Nakonec i utřít nos a vysmrkat do kapesníku se v nich dalo, stejně jako rozepnout zipy na kapsách bundy či batohu, pokud byly opatřeny šňůrkou.

Marmot Ultimate Ski - tovární nastaveníMarmot Ultimate Ski – tovární nastavení

Výsledky, fyzické opotřebení, objektivní i subjektivní hodnocení

Černá látka na rukavicích je celkově trochu vybledlá, zatímco naopak kůže trochu používáním a možná i znečištěním lokálně ztmavla. Žádné jiné následky patnáctidenního používání v jednom z nejtvrdších podnebí světa, kdy musíte mít ruce chráněné pořád, na rukavicích nejsou znát. Žádné vypelichané nitě, povolené švy nebo roztřepené konečky popruhů, pruženek a tkaniček.

Drobnou výhradu, která se navíc týká konkrétně pouze testovaného páru rukavic, mám k dílenskému zpracování. Při dvojitém šití tunýlku pro pruženku na konci rukávu na předloktí se v jednom místě gumová šňůra dostala mezi stehy. Byla přišita tak pevně, že to do určité míry omezovalo stahování obvodu kolem rukávu, a prakticky znemožňovalo jeho uvolňování. To mi ale pomocí nůžek a jehly s nití poměrně snadno spravila maminka. Protože se jednalo o část na samém konci rukavic, nepoškodila se tím ani membrána.

Spokojenost?

Navzdory svému poměrně kritickému pohledu na všechny outdoorové výrobky, nemám k rukavicím Marmot jedinou kritickou připomínku. Díky použitým materiálům, perfektnímu střihu a několika uživatelským maličkostem nejenom, že fungovaly podle mých představ, ale někdy je i daleko předčily. Pobyt v Arktidě jsem tak na rozdíl od jiných členů výpravy celkem snadno přežil bez omrzlin a v nebývalém tepelném komfortu. Do rukavic se za celou dobu nedostal sníh dál, než do rukávu, a to ještě nejčastěji mou vlastní nedbalostí. Membrána zvládala dobře odvádět veškerou vlhkost, jak přirozenou, tak získanou a neměl jsm nikdy pocit, že by se v konečcích prstů hromadila, mrzla a vytvářela ledové kuličky.

A já už se zas těším, až do nich teď v zimě vlezu a vydám se někam vysoko nebo daleko. A bude mi úplně jedno, jaké je počasí.

Foto: archiv Arctos 5-Svalbard Eclipse.

Další informace

Marmot

Dodává: Martin Rak

www.marmot.eu

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: