HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Prostorný partner na náročné a vícedenní túry – recenze lavinového batohu BCA Float 42

Prostorný partner na náročné a vícedenní túry – recenze lavinového batohu BCA Float 42

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku BCA Float 42
Typ výrobku lavinový batoh pro nejnáročnější použití
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Výbava 1 Barva: černá
Výbava 2 Objem batohu: 42 litrů
Výbava 3 Objem nafouknutého lavinového vaku: 150 litrů
Výbava 4 Délka zad: 50,8 - 63,5 cm
Výbava 5 Hmotnost: batoh včetně plnitelného zásobníku 3512 g
Dodává Camping Gaz CS

Zaujalo mě

  • Obrovský vnitřní prostor
  • Řada popruhů pro připevnění dodatečného vybavení
  • Snadné připevnění snowboardu
  • Možnost nastavení batohu i odpalovacího madla podle velikosti člověka

Shrnutí recenze

Lavinový batoh BCA Float 42 je svým vnitřním objemem 42 litrů největším batohem v nabídce americké firmy BCA. Je také největším lavinovým batohem, který jsem měl kdy možnost vyzkoušet.  Součástí je osvědčený systém nafukování vaku o objemu 150 litrů. Batoh jsme měli možnost vyzkoušet na druhém ročníku česko-slovenského firnového memoriálu v Norsku v květnu 2016.

PODROBNÝ POPIS

Do Norska jsme letěli z Prahy do Osla s Norwegian a na ruzyňském letišti nebyl po předložení příslušné dokumentace s odbavením batohu včetně zásobníku, žádný problém. Výborný je současný obrovský rozmach lavinových batohů, takže minimálně v Evropě už nejsou na letištích žádné problémy.

Co se do něj vejde

Při leteckém přesunu do Norska jsme také plnohodnotně využili velký vnitřní objem batohu, který se subjektivně zdá výrazně větší než výrobcem udávaných 42 litrů. Do hlavní komory batohu se s velkou rezervou vlezly skialpové skelety ve velikosti 42. Kromě skeletů se tam vlezlo spousta dalšího materiálu. Stejně tak byla využita komora primárně určená na lavinovou výbavu a malá kapsa na horní straně batohu. Batoh přitom splňoval podmínky jako příruční zavazadlo – teda nesplnil to z hlediska hmotnosti. Pokud často cestujete za lyžováním ve volném terénu letecky, BCA Float 42 je jeden z vůbec nejlepších batohů.

Detaily horního popruhu pro upevnění lyží a oka na vedlejší kapseDetaily horního popruhu pro upevnění lyží a oka na vedlejší kapse

Velká vedlejší komora na lavinovou výbavu pojme i spoustu dalšího materiáluVelká vedlejší komora na lavinovou výbavu pojme i spoustu dalšího materiálu

Spodní popruh pro upevnění lyží je určen na široké lyžeSpodní popruh pro upevnění lyží je určen na široké lyže

Kam s ním vyrazit

Výrobce předpokládá použití batohu horskými vůdci, horskou službou a vůbec všemi, kteří kromě funkčnosti lavinového batohu potřebují transportovat poměrně velký objem materiálu. Může se tak jednat o ledovcové túry, vícedenní skialpové přechody mezi winterraumy, vícedenní pohyb v místech s úplnou absencí civilizace (tj. stan a věci na spaní s sebou) nebo obtížné výstupy a sjezdy, kde je třeba postupového jištění. Pro takto náročné použití nabízí BCA Float 42 nejenom velký vnitřní objem, ale také řadu popruhů zvnějšku batohu, které dovolují připnutí dalšího potřebného materiálu, který se už nevlezl dovnitř.

BCA Float 42 Přední extra kapsa na lavinovou výbavou je velká a kromě sondy a lopaty pojme ještě další vybavení.BCA Float 42 Přední extra kapsa na lavinovou výbavou je velká a kromě sondy a lopaty pojme ještě další vybavení.

BCA Float 42 Vnitřní kapsa na drobnosti.BCA Float 42 Vnitřní kapsa na drobnosti.

BCA Float 42 Objemný prostor hlavní komory včetně bezpečnostních pokynů.BCA Float 42 Objemný prostor hlavní komory včetně bezpečnostních pokynů.

Upevnění lyží a snowboardu na batohu

V severní Americe je procentuální zastoupení splitboardistů a snowboardistů v porovnání ze skialpinisty a freeridisty ve volném terénu výrazně vyšší než v Evropě, a proto BCA Float 42 umožňuje (jako jeden z mála lavinových batohů) snadné připevnění snowboardu na čele batohu. Na čele batohu jsou souběžně našité dva popruhy s oky, takže snowboard se pomocí upevňovacích popruhů připíná buď příčně, a nebo standardněji v ose batohu.

Jak neupevňovat lyže na lavinový batohJak neupevňovat lyže na lavinový batoh

Připevnění lyží na batoh BCA Float 42 velmi snadné, když v dolní části je velké oko k zasunutí lyží. Oko není posuvné, takže výrobce předpokládá použití batohu u širokých lyží. Pro užší lyže by se hodilo oko stahovací, protože jinak jsou lyže diagonálně na batohu příliš nízko. Lyže je možné připevnit po stranách batohu také svisle – avšak bez horního sepnutí lyže do tzv. „áčka“. Tento způsob není doporučený a na batohu BCA na horním kompresním popruhu je dokonce i žlutá etiketa, která to vyloženě nedoporučuje.

Síťka na přilbu vytažená s kapsySíťka na přilbu vytažená s kapsy

Freeridové lyže připevněné na batohu diagonálněFreeridové lyže připevněné na batohu diagonálně

BCA Float 42 Fixace lyží diagonálně.JPGBCA Float 42 Fixace lyží diagonálně.

Konstrukce batohu

Jak bylo uvedeno výše, batoh je vevnitř obrovský a využívá dnes standardizované rozdělení na hlavní a vedlejší komoru, které doplňuje menší kapsa v horní části batohu. Zip k přístupu do hlavní komory obepíná batoh téměř plnohodnotně ze tří stran, takže přístup k čemukoliv uvnitř batohu je velmi snadný a rychlý.

Do hlavní komory se vleze neuvěřitelné množství materiálu, a v porovnání se standardním turistickým batohem o velikosti 40 litrů vypadá i jen tato jedna komora větší. Čelní vedlejší komora je kryta asymetrickým zipem s rozepínáním po jedné straně až přes vrchlík – ideální pro praváka. Vedlejší komora je primárně určena pro lavinovou výbavu – lopata a sonda, ale její objem je opět natolik velký, že se dovnitř vlezou další věci vhodné pro rychlou dostupnost – tulení pásy, náhradní rukavice, čepice, apod. Při použití lopato-cepínu BCA Shaxe Tech se toho do vedlejší komory vleze ještě výrazně více.

Ve vrchlíku batohu je menší zipem krytá kapsa pro drobnosti jako brýle, mobil, kompaktní foťák a jiné. „Lavinová“ komora je uzavírána oboustranným zipem s jezdci vybavenými krátkým popruhem a přeskou pro případné upevnění dlouhé násady lopaty, která se nevleze dovnitř batohu.

BCA Float 42 Detail fixace cepínu.BCA Float 42 Detail fixace cepínu.

BCA Float 42 Cepín je nejprve nutno topůrkem prostrčit pod popruhem a pak teprve zajistit okolo hlavice.BCA Float 42 Cepín je nejprve nutno topůrkem prostrčit pod popruhem a pak teprve zajistit okolo hlavice.

BCA Float 42 Horní popruh pri fixaci lyží diagonálně lze schovat do hlavní komory batohu.BCA Float 42 Horní popruh pri fixaci lyží diagonálně lze schovat do hlavní komory batohu.

Fixace dalšího vybavení na batoh

Zvnějšku batohu jsou kromě dvou čelních popruhů s oky našité další popruhy a oka, stejně jako různé „kryté“ kapsy. V dolní části čela je tak možné zasunout dva cepíny do komor proti sobě, zafixovat je odepínatelnými úzkými popruhy a výše je uchytit. V čele je také po straně zip kryjící kapsu schovávající síťku na přilbu. Po vytažení se přilba překryje síťkou a pomocí čtyř rychloupínacích přesek se připevní na batoh. Po stranách jsou dříve uvedené dvojice kompresních popruhů, které je možné podle výrobce použí pro upevnění lyží po stranách na batoh.

BCA Float 42 Detail fixace háčků ze siťky na helmu.BCA Float 42 Detail fixace háčků ze siťky na helmu.

BCA Float 42 síťka na helmu, kterou je možno zafixovat pomocí háčků za popruhy na předním panelu batohu.BCA Float 42 síťka na helmu, kterou je možno zafixovat pomocí háčků za popruhy na předním panelu batohu.

BCA Float 42 se síťkou na helmu, které je možno vytáhnout z extra kapsy.BCA Float 42 se síťkou na helmu, které je možno vytáhnout z extra kapsy.

Zádový systém BCA Float 42

Záda batohu jsou profilovaná, ale hloubka profilování dává tušit, že batoh není určen pro závodní  zatížení při výstupu, kdy je nutný maximální odvod potu a co nejmenší styčná plocha se zády bundy. Ramenní popruhy jsou upevněny napevno s klasickým doladěním nastavení posuvnými popruhy z horního okraje batohu. Velikost zad BCA Float 42 se nastavuje vertikálním posuvem přiměřeně širokého bederního pásu. Při posuvu na velikost S je bederní pás vzhledem k výšce batohu už dost vysoko.

Bederní pás má po obou stranách dost velké „přiruční“ kapsy zavírané zipem do oblouku. Přesky na nastavování délky bederního popruhu stejně jako jeho zapínání jsou kovové. Do „bederáku“  se samozřejmě zapíná třetí „tříslový“ popruh zabraňující možnému přetažení batohu přes hlavu při pádu s lavinou a velkém zatížení. Hrudní popruh je klasický s plastovými přeskami.

BCA Float 42 Kapsy a materiálová poutka jsou na obou stranách bederního pásu.BCA Float 42 Kapsy a materiálová poutka jsou na obou stranách bederního pásu.

BCA Float 42 Bederní pás zajišťuje kvalitní kovová spona.BCA Float 42 Bederní pás zajišťuje kvalitní kovová spona.

BCA Float 42 Kapsa na bederním pásu pojme drobné vybavení jako je kompaktní foťák, kapesníky, apod.BCA Float 42 Kapsa na bederním pásu pojme drobné vybavení jako je kompaktní foťák, kapesníky, apod.

Lavinový vak a jeho aktivace

BCA nepoužívá klasické madlo tvaru T, ale má kruhové zakončení o menším průměru. Spouštěcí mechanismus lze vložit jak do levého, tak do pravého ramenního popruhu a ještě nastavit jeho délku ergonomicky podle uživatele. Příprava k použití spočívá v našroubování plynové lahve-zásobníku a dvojitému propojení mechanického aktivačního mechanismu. Po zatažení za kruhové držadlo se batoh během krátké doby nafoukne na plný objem 150 litrů. Vak ve složeném stavu kryje „rozjížděci“ zip, jehož plně rozjetá část je nahoře krytá silnou légou se suchým zipem. Nafouknutý lavinový vak chrání zezadu hlavu a ramena. Při použití přilby na čepici může dojít nafouknutím lavinového vaku k vychýlení hlavy vpřed. Objem lavinového vaku je podle normy pro lavinové vaky, otázkou je, zda by byl dostačující pro 190 cm vysokého a přes 100 kg vážícího skialpinistu, který by měl v batohu dalších 15 kg pro vícedenní přechod.

BCA Float 40 od palic na Vimeo.

Vypuštění vaku je u BCA Float 42 vyřešeno velmi dobře. Stačí se dostat do zádové části, kde je lavinový systém s plynovým zásobníkem. Po otevření velkého ventilu stačí postupně mačkat vyfoukávaný lavinový vak až je úplně prázdný. Vypuštěný lavinový vak se potom jednoduše poskládá do velké kapsy a zapne se „rozjížděcí“ zip. Znovunaplnění plynových zásobníků je možné u distributora v České republice. Lavinový vak a vše s ním spojené je možné z batohu vyjmout.

Krycí léga drží pomocí širokého suchého zipuKrycí léga drží pomocí širokého suchého zipu

Nastavování aktivačního mechanismu podle výšky člověkaNastavování aktivačního mechanismu podle výšky člověka

Odpalovací kruhové madlo lavinového batohu BCA Float 42Odpalovací kruhové madlo lavinového batohu BCA Float 42

Závěr

Batoh BCA Float 42 je lavinovým batohem určeným pro nejnáročnější použití, kdy se kromě aktivní ochrany proti zasypání sněhem při lavině předpokládá potřeba transportu velkého objemu věcí. Batoh i aktivační mechanismus lavinového vaku je velikostně nastavitelný pro různě vysoké jedince s tím, že jeho konstrukce je vhodná přibližně od 170 cm výšky.  Na použití kruhového spouštěcího madla je snadné si zvyknout i pro ty, kteří dosud používali madlo ve tvaru T.

Hmotnost: batoh včetně plnitelného zásobníku 3512 g, batoh bez zásobníku 2630 gramů, batoh bez lavinového systému 1910 gramů.

Sjezd na lyžích s BCA Float 42Sjezd na lyžích s BCA Float 42.

Další informace

BCAZnačka Backcountry Access (BCA), pocházející z amerického města Boulder,  je coby výrobce lavinového výbavení jedničkou na americkém trhu. Poslaním značky BCA je nejen prodej  lavinových batohů, sond, vyhledávačů, lopat či vysílaček,  ale i prevence a vzdělávání v oblasti lavinové prevence.  Ve lavinových batozích je použit vlastní systém BCA Float, který využívá k plnění 150l vaku lahev se stlačeným vzduchem. Značka BCA je součástí korporace K2 Sports.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: