HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Přilba pro lyžování a lezení – recenze Julbo Freetourer

Přilba pro lyžování a lezení – recenze Julbo Freetourer

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Helma Julbo Freetourer
Typ výrobku přilba
Použití lezeckého vybavení na ledovec, na lezení v horách, na ledolezení
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Materiál 1 EPS s polykarbonátovým svrškem 0,3 mm
Hmotnost 300 až 420 g
Velikostní varianty 56/58, 58/60 a 60/62 cm
Infocena 2999 Kč
Dodává Rock Point

Zaujalo mě

  • Nízká hmotnost
  • Odvětrávání
  • Snadné připevnění čelovky
  • Oddělitelné kryty uší

Shrnutí recenze

Freetourer je první přilba firmy Julbo určená komplexně pro zimní aktivity, je totiž certifikována jak pro skialpinismus s lyžováním, tak pro lezení. Jak to všechno zvládá?

PODROBNÝ POPIS

Pro pohybově vydatné aktivity má, na rozdíl od klasických lyžařských přileb, ve svrchní a přední části řadu větracích otvorů, aby nedocházelo k přehřívání hlavy při rychlém výstupu. S tím souvisí i další vychytávka – oddělitelné kryty uší, které je možné pro výstup nebo aktivity v jarním období snadno oddělat. Oproti klasické lyžařské přilbě má Freetourer také vnější úchyty pro připevnění čelovky. Nastavení velikosti přilby je pomocí kolečka v týlu – je snadné, ať už je přilba na „holé“ hlavě nebo na tenké čepici.

Přilba Julbo Freetourer v kombinaci s větracími brýlemi Julbo AirfluxPřilba Julbo Freetourer v kombinaci s větracími brýlemi Julbo Airflux

V přední části přilby Julbo Freetourer jsou rozšiřující se větrací otvoryV přední části přilby Julbo Freetourer jsou rozšiřující se větrací otvory

Zadní úchyty přo čelovku nebo brýle u Julbo FreetourerZadní úchyty přo čelovku nebo brýle u Julbo Freetourer

Helma pro lyže a lyžování

Freetourer je první přilba firmy Julbo určená komplexně pro zimní aktivity, neboť je certifikována jak pro skialpinismus s lyžováním, tak pro lezení. Pro pohybově vydatné aktivity má, na rozdíl od klasických lyžařských přileb, ve svrchní a přední části řadu větracích otvorů tak, aby nedocházelo k přehřívání hlavy při rychlém výstupu.

Nová pravidla

Firma Julbo předběhla helmou Freetourer dobu v roce 2016, neboť 2. ledna 2017 vydala ISMF (International Ski mountaineering Federation) nová pravidla pro účast na skialpinistických závodech. Mezi těmito pravidly se objevil i požadavek na dvojitou certifikaci přilby pro závodní skialpinismus. Ta teď musí splňovat ochranu proti padajícím předmětům – tedy je to lezecká přilba podle EN12492, a zároveň musí splňovat parametry ochrany pro lyžování a snowboard – EN1077.

Ventilace

Přilba Julbo Freetourer je určená pro jakékoliv zimní aktivity a nabízí menší záměny podle aktuálních podmínek. Kromě řady větracích otvorů je to i vychytávka – oddělitelné kryty uší, které je možné pro výstup, nebo aktivity v jarním období, snadno oddělat a schovat do batohu. Větrací otvory pokrývají asymetricky horní část přilby, přičemž jednotlivé větrací otvory mají zužující se kapkovitý tvar. Další tři zvětšující se větrací otvory jsou umístěny mimoosově v čele přilby.

Větrací otvory u Julbo Freetourer jsou nejširší v přední částiVětrací otvory u Julbo Freetourer jsou nejširší v přední části

Uchycení čelovky

Oproti klasické lyžařské přilbě má Freetourer také vnější úchyty pro připevnění čelovky, neboť na túry se často vyráží při svitu čelovek. Úchyty jsou čtyři a podle typu čelovky je možné použít pouze dva přední, nebo všechny čtyři. Dva zadní úchyty jsou ovšem určeny hlavně pro přichycení lyžařských brýlí. Pro horní okraj lyžařských brýli je v čelní části přilby menší vybrání tak, aby brýle co nejlépe zapadly. Přilbu Freetourer jsme měli k vyzkoušení v kombinaci s další horkou novinkou – „větracími“ lyžařskými brýlemi Julbo Airflux. Přilba tvořila s brýlemi kompaktní komplet, v němž mezera mezi brýlemi a přilbou byla i díky vybrání v přilbě minimální.

Přilba Julbo Freetourer má čtyři úchyty pro čelovkuPřilba Julbo Freetourer má čtyři úchyty pro čelovku

Nastavení

Přilba je nastavitelná v adekvátním velikostním rozsahu kolečkem v týlové  části, což je snadné, ať už je přilba na „holé“ hlavě nebo na tenké čepici. Vnitřní polstrování je kombinované s plným povrchem a síťovinou pro snadnější odvod potu. Při praktickém vyzkoušení nedosáhla intenzita pohybu ve spojení s povětrnostními podmínkami takových hodnot, aby došlo k většímu propocení hlavy, takže úroveň odvodu potu nebyla úplně vyzkoušena.

Vnitřní polstrování přilby Julbo FreetourerVnitřní polstrování přilby Julbo Freetourer

Výstupy popruhů ze skořepiny přilby Julbo FreetourerVýstupy popruhů ze skořepiny přilby Julbo Freetourer

Nastavování velikosti přilby pomocí kolečka na krkuNastavování velikosti přilby pomocí kolečka na krku

Barvy

Přilbu Julbo Freetourer jsme měli k vyzkoušení v černé barvě, což na první pohled není pro pozdně jarní slunečný skialp ideální barvy. Pro ty, kterým černá nevyhovuje, je Freetourer ještě v pestrobarevné kombinaci s hlavní barvou modrou a vedlejšími oranžovou na doplňky a černou na polstrování společně s kryty uší.

Další informace

Julbo

Rodinná firma Julbo udržuje svou dlouholetou tradici, ctí budované hodnoty a zakládá si na vývoji a výrobě stále dokonalejších produktů. Julbo je synonymem pro kvalitu a neustálý rozvoj. Díky přímému kontaktu s horami mají designéři a vývojáři bohaté praktické zkušenosti, které mohou obratem vkládat do svých výrobků. Pod značkou Julbo najdete sluneční, vysokohorské a lyžařské brýle i lyžařské helmy.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: