HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Pánská pírka – recenze Warmpeace bundy Vernon a vesty Alamo

Pánská pírka – recenze Warmpeace bundy Vernon a vesty Alamo

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Warmpeace bunda Vernon a vesta Alamo
Druh sportu outdoor
Druh oblečení bunda
Rozdělení podle pohlaví pánské
O jakou vrstvu se jedná druhá (střední)
Do jakého ročního období se hodí zimní
Materiál 1 Náplň: kachní peří 90/10, 600 cuin
Hmotnost 370 g
Velikostní varianty S, M, L, XL, XXL, XXXL
Údaje výrobce 1 Počet kapes: 3
Infocena 3490 Kč Kč
Dodává Warmpeace
Více info na www.warmpeace.cz

Zaujalo mě

  • Plnohodnotná kapuce
  • Nízká hmotnost
  • Délka bundy a dostatečně dlouhé rukávy

Shrnutí recenze

Když se budou chtít muži „chlubit cizím peřím“, mohou teď sáhnout po nové péřové bundě Vernon od Warmpeace. Ačkoli střihem připomíná typickou zateplovací spodní vrstvu, bližší pohled ukáže, že Vernon je populárním „péřovým svetrům“ na hony vzdálený. Jaký tedy je?

PODROBNÝ POPIS

Péřová bunda Tacoma ve svém živlu.Péřová bunda Tacoma ve svém živlu.

Péřová bunda Tacoma s nasazenou kapucí.Péřová bunda Tacoma s nasazenou kapucí.

Péřová vesta Warmpeace Yuba. Detail zapínání a límce.Péřová vesta Warmpeace Yuba. Detail zapínání a límce.

Na první pohled

Protože – upřímně řečeno – na první pohled je bunda jako bunda, mne okamžitě zaujala kapuce. U bund této kategorie nebývá obvyklá, zejména když se jedná o plnohodnotnou součást bundy, žádný nuzný jednovrstvý šusťák dobrý tak akorát proti větru. Nenajdeme tu žádné stahování ani štelování, tuto funkci dostatečně plní jednoduchá obvodová guma kolem obličeje.

Fešák Warmpeace Vernon pozornost zaslouží především parádně dlouhé rukávy.Fešák Warmpeace Vernon pozornost zaslouží především parádně dlouhé rukávy.

Pánská velikost M padne mnohem lépe na postavu o rozměrech L.Pánská velikost M padne mnohem lépe na postavu o rozměrech L.

Warmpeace Vernon partie kolem krku.Warmpeace Vernon partie kolem krku.

Bonus

Hlavním kladem bundy je nízká hmotnost, včetně obal váží 370 g, je dobře zpracovaná, nikde se nic netrhá. Místy z ní leze peří, protože holt je to péřovka…

Konstrukce a střih

Vernon (stejně jako vesta Alamo) má klasickou buřtíkovou konstrukci s prošitými „studenými“ švy. Zajímavé je, že zatímco dámské střihy jsou stále vykrojenější, aby respektovaly či dokonce zvýrazňovaly ženskou postavu, pánské, respektive „unisex“ střihy – jakoby se vydaly opačným směrem – mívají čím dál častěji tvar pytle.  Důsledkem toho jsem se ve velikostech M cítil lépe v dámské verzi Tacoma,  zatímco pánský Vernon nepřiléhal k tělu a zůstávaly pod ním volné prostory.

Materiál

Ve srovnání s běžnými spodními péřovkami, zaměřenými na co nejnižší hmotnost a rozměry, se mi zdá materiál robustnější a mechanicky odolnější. Na plnohodnotnou vnější vrstvu mi ale přece jen připadá pořád dost jemný. Skvělá spodní vrstva, která se dá použít i jako vnější, zejména v případech, kde neočekáváme zvýšené mechanické namáhání.

Na rozdíl od typicky spodních vrstev není u Vernonu tak patrný důraz na nízkou hmotnost a malé rozměry. Zipy jsou proto plnohodnotné, spolehlivé kostěné YKK, a to jak hlavní přední zip, tak obě vnější kapsy. Mimoto najdeme v bundě ještě dvě vnitřní kapsy bez zapínání. Jedna z nich obsahuje napevno přišitý transportní pytlík, do něhož se dá bunda zmuchlat. Přestože Vernon je nacpaný peřím vyloženě velkoryse, balíček zůstává půvabně malý.

Jak sedí kapuce na jednotlivých bundách.Jak sedí kapuce na jednotlivých bundách.

Kapucíni Tacoma, Vernon, Yuba.Kapucíni Tacoma, Vernon, Yuba.

Zleva Tacooma, Vernon a Yuba vybraná společnost.Zleva Tacoma, Vernon a Yuba vybraná společnost.

Jiné zipy

VISLON FLAT jsou nové kostěné zipy YKK, které mají jinak konstruované zuby. Oproti tradičnímu řešení jsou tyhle zuby takové malé zámečky, které po zapnutí tvoří kompaktní hladkou linku. Dobře to vypadá a zip se tolik nevlní, což bývá u standardních plastových zdrhovadel častý problém.
Tenhle vynález má obchodní název VISLON FLAT a zatím je k dispozici v šířkách 3, 5 a 8 mm. Já to považuji za celkem výraznou změnu v oblasti, kde se od nástupu nepromokavých zipů dlouhá léta nic převratného nedělo.

Přestože pánský střih poněkud odstává od těla a ve srovnání  dámskou velikostí M se zdá být v některých partiích zbytečně velký, chci výslovně pochválit celkovou délku bundy, nepodléhající módnímu trendu zkracování a zejména dostatečně dlouhé rukávy. I v maximálním natažení ruky dosahují rukávy až k zápěstí, což je i ve srovnání s jinými výrobci spíše neobvyklé.

Výhřevnost přímo souvisí s množstvím péřové náplně a tady stačí říct, že peří je prostě peří. Na běžný provoz či pohyb v chladnějším prostředí není potřeba se pod bundu nějak zvlášť navlíkat, postačí lehká spodní vrstva. A naopak, v kombinaci s dalšími vrstvami oblečení je to skvělá „čekací“ bunda, ať už čekáme na autobus, na štandu při jištění, na smrt nebo na cokoli jiného.

Když přijde zima, pamatuj na Warmpeace Alamo.Když přijde zima, pamatuj na Warmpeace Alamo.

Na velikost M snad až příliš velká vesta Warmpeace Alamo.Na velikost M snad až příliš velká vesta Warmpeace Alamo.

Warmpeace Alamo s kapucí.Warmpeace Alamo s kapucí.

Alternativy

Zajímavou alternativou k bundě Vernon je vesta Alamo. Vychází ze stejné konstrukce a má i stejné parametry, je o rukávy – což činí rovných 100 g – lehčí. Stejný materiál, stejná náplň, stejné zpracování. U vesty mě už ale kapuce přece jen překvapila. Osobně považuji péřové vesty téměř zásadně za spodní vrstvu a v tom případě kapuce překáží – když už potřebuji kapuci, potřebuji obvykle i rukávy. Jakkoli u bundy Vernon kapuci vítám (a u minulých modelů určených přímo jako spodní péřové svetry mi často chyběla), u vesty mi z praktického pohledu připadá nadbytečná. Mnohem raději bych u vesty měl možnost kapuci odepnout, případně i za cenu nižší naducanosti do límce složit. Anebo jak říká můj kamarád, „materiál z kapuce použít na rukávy“. Jistě dokážeme najít situaci, kdy se i u vesty může kapuce hodit, ale v tom případě najdeme minimálně stejný počet situací, kdy bude překážet – zkrátka v drtivé většině případů považuji i nadále u jakékoli vesty, a u vesty těchto parametrů obzvlášť, kapuci spíše za nepraktickou.

Pochopil bych ji snad ještě u dámské verze, kde může být z módního hlediska cokoli bez kapuce nepřijatelné, ale u pánské vesty bych se bez ní obešel.

Warmpeace Tacoma přední zip.Warmpeace Tacoma přední zip.

Warmpeace Tacoma s kapucí.Warmpeace Tacoma s kapucí.

Warmpeace Tacoma.Warmpeace Tacoma.

Závěr

Chci výslovně pochválit její celkovou délku, nepodléhající módnímu trendu zkracování, a zejména dostatečně dlouhé rukávy. Model je dostupný i v dámské verzi.

Další informace

WARMPEACE

WARM on body = PEACE in soul pro českého výrobce v podstatě znamená „dokud jsi v teple, houby se ti děje“. Od roku 1986, kdy vznikla jejich první péřovka, se snaží této myšlence podřídit zaměření všech jejich výrobků.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: