HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Outdoorový pomocník – odolný telefon Evolveo G4

Outdoorový pomocník – odolný telefon Evolveo G4

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Odolný telefon Evolveo G4
Druh výbavy Mobilní telefon
Materiál 1 hořčíkový pevný vnitřní rám "SolidStone" pro zvýšení odolnosti
Materiál 2 Mediatek čtyřjjádrový 64bitový procesor 1.4 GHz
Materiál 3 grafický chip Mali-T720 s podporou Open GL ES 3.1
Hmotnost 180
Typ displeje IPS HD
Velikost displeje 5 palců
Rozlišení displeje 1280x720
Procesor Mediatek čtyřjjádrový 64bitový procesor 1.4 GHz
RAM 3
Interní paměť 32
Paměťové karty microSDHC/SDXC
Operační systém Android 7.0 Nougat
Rozlišení předního fotoaparátu 8
Rozlišení zadního fotoaparátu 5
Sítě 3G: 850/900/1800/1900 MHz a 4G: 800/900/1800/2100/2600 MHz
Barevné varianty černý, případně stříbrné boční lišty
Druh baterie nebo AKU vlastní akumulátor
Počet akumulátorů nebo baterií 1
Šířka 75 mm
Výška 145 mm
Hloubka 10 mm
Voděodolnost nebo vodotěsnost IPX-6
Infocena 6690 Kč
Dodává EVOLVEO

Zaujalo mě

  • Odolnost vůči nešetrnému zacházení
  • Velikost integrované paměti
  • Celková rychlost telefonu a GPS
  • Možnosti fotoaparátu k záznamu výletů

Shrnutí recenze

Odolný telefon Evolveo G4 svým vzhledem na první pohled vypadá jako klasický elegantní „chytrý“ telefon a jeho cena je těmto telefonům také podobná. První zdání ale velmi klame, neboť G4 patří do kategorie odolných telefonů s garantovanou možností „koupání“ se ve vodě v metrové hloubce po dobu půl hodiny. Při dlouhodobém zkoušení se Evolveo G4 ukázal jako velmi dobrý pro jakékoliv outdoorové použití.

PODROBNÝ POPIS

Evolveo G4 na vrcholu Medenica v makedonském NP MavrovoEvolveo G4 na vrcholu Medenica v makedonském NP Mavrovo

Focení s Evolveo G4 na makedonské MedeniciFocení s Evolveo G4 na makedonské Medenici

Zadní strana telefonu Evolveo G4Zadní strana telefonu Evolveo G4

Fotogalerie Evolveo G4 >>

Telefon Evolveo G4 byl používán měsíc v různých horských oblastech od České republiky, Rakouska, Itálie, Slovinska až po Makedonii. Testován byl při různých výletech od pěšího pohybu v horách, přes horskou a silniční cyklistiku, ferraty, až po použití paddleboardu na řekách a a jezerech. O telefonování a rozesílání SMS není potřeba se v dnešní době nijak rozepisovat, důležitější je, jak je ten či onen telefon využitelný mimo městské a kancelářské prostředí. Při použití telefonu v přírodě se obvykle nepředpokládá, že by se na něm hrály hry, sledovalo video, a dělaly jiné zbytečné věci. Proto jsem na něm nic nehrál a video nepouštěl. Při aktivním pohybu se dobře využije hlavně GPS pro záznam trasy, focení, natáčení videa a následného nasdílení přes wifi na internetové úložiště.

Zadní profilovaná strana telefonu Evolveo G4 s kamerouZadní profilovaná strana telefonu Evolveo G4 s kamerou

Co nabízí Evolveo G4?

Telefon Evolveo G4 splňuje normy pro odolné telefony IP68 a vyhověl americkým armádním testům MIL-STD-810G:2008. V tenkém těle telefonu je ochranný hořčíkový rám SolidStone pro zvýšení mechanické odolnosti, což bylo brzy ověřeno v praxi, když při jízdě na kole s focením telefon upadnul na kamenitou cestu poblíž beskydského Radhoště. Výsledkem pádu bylo jen ofouknutí profilované zadní části telefonu od prachu. Na Gorilla Glass 3 kryjící pětipalcový displej 1280×720 pixelů se pád na kamenitou cestu nijak neprojevil. Pro detailisty je určena možnost záměny bočních černých lišt za stříbrné, k čemuž je součástí balení také příslušný imbusový klíč.

Balení telefonu Evolveo G4 se stručným vícejazyčným návodemBalení telefonu Evolveo G4 se stručným vícejazyčným návodem

Kamera a krytka zvukového konektoru Evolvelo G4Kamera a krytka zvukového konektoru Evolvelo G4

Krytka nanoSIM a SD karty s možností záměny celé boční lišty za stříbrnouKrytka nanoSIM a SD karty s možností záměny celé boční lišty za stříbrnou

Výstupy na telefonu jsou minimalizovány, takže kromě 3,5 mm jacku, microUSB datového a napájecího vstupu je po levé straně pouze krytka pro nanoSIM a paměťovou kartu. Tato krytka trochu vystupuje nad obrys telefonu. Z pravé strany jsou potom dvě tlačítka – propojené „nahoru a dolů“, a k tomu aktivační „power“tlačítko.

Mozkem telefonu Evolveou G4 je čtyřjádrový 64 bitový procesor Mediatek s frekvencí 1,4 HGz s duální GPU Mali T720. Operační paměť 3 GB a vnitřní paměť 32 GB je pro předpokládané outdoorové použití telefonu naprosto dostačující. Vnitřní paměť je velmi rychlá, a proto telefon reaguje na jakoukoliv činnost bez sebemenších prodlev. Vnitřní paměť je pro mapové podklady, fotografie a zaznamenaná videa svou velikostí bezchybná, a proto běžný uživatel vůbec nemusí uvažovat o rozšíření paměti o microSDHC/SDXC kartu. Telefon je připraven pro dvě nano SIM karty.

Evolvevo G4 může využívat sítě 3G/4G, stejně jako nejrychlejší  LTE. Samozřejmostí je rychlá wifi, Bluetooth 4.0, lokalizace GPS/A-GPS/GLONASS a kompas.

Cyklistický podvečer na RadhoštiCyklistický podvečer na Radhošti

Výdrž baterie a vliv vnějších teplot na telefon

Vzhledem k období použití telefonu (červenec-srpen 2017) byly teploty v rozmezí +5 až +40 C, a nebylo tak možné ověřit, jak si baterie s kapacitou 3000 mAh a elektronika telefonu poradí s teplotami blízko bodu mrazu, případně i tradičními zimními do -20 C. Za teplot nad nulou se telefon choval výborně a reagoval velmi rychle na jakoukoliv činnost.

Pokusná siluetní fotografie při výjezdu na PustevnyPokusná siluetní fotografie při výjezdu na Pustevny

Podvečerní pokus o zachycení ukázkové oblačností na RadhoštiPodvečerní pokus o zachycení ukázkové oblačností na Radhošti

Foto z jízdy na kole - lokalita u Javoru ve Vsackých Beskydech, foto má lehký nádech do modraFoto z jízdy na kole – lokalita u Javoru ve Vsackých Beskydech, foto má lehký nádech do modra

GPS v telefonu Evolveo G4

Telefon může využívat dvě aktuální GPS sítě – GPS/A a GPS/GLONASS. V praxi byla GPS použita při záznamech tras s aplikacemi Locus, Strava, Sports Tracker a Mapy.cz. Záznam byl přesný a plně srovnatelný s pokročilejšími telefony nebo GPS přístroji. GPS údaje byly také vhodně využitelné při ukládání fotek.

Panorama z telefonu Evolveo G4 u Riffugio Gilberti nad Sella NeveaPanorama z telefonu Evolveo G4 u Riffugio Gilberti nad Sella Nevea

Fotoaparát a video

Fotoaparát s obrazovým snímačem SONY Exmor R s rozlišením 8 MPx (3264×2448 pixelů) je pro běžné outdoorové použití zcela dostačující. Doplňková přední kamera má rozlišení 5 MPx a výsledné fotky jsou ovlivněny menší čočkou. Nastavení citlivosti může být ponecháno v automatickém módu nebo ručně nastaveno v rozsahu ISO 100 až 1600. Fotoaparát má tři možností nastavení – Panorama mode, PIPmode a Normal mode. Logičtější by připadalo umístění nejčastěji používaného Normal mode na stavové liště vlevo nahoře místo stávajícího umístění úplně vpravo. Po krátké době používání je ale přepínání z pravé pozice na Panorama mode úplně vlevo palcem pravé ruky úplně automatické a snadné. PIPmode, nebo-li spojení výstupu z přední i zadní kamery do jednoho obrázku je alternativou k selfie, kdy si majitel telefonu „přišpendlí“ svůj obličej na pozadí nasnímané 8 MPx foťákem.

Panorama na hřebenu Vsackých BeskydPanorama na hřebenu Vsackých Beskyd

Při dobrých světelných podmínkách – jasná, polooblačná obloha nebo zataženo v průběhu dne jsou fotografie dobré. Za ztížených světelných podmínek se na krátké vzdálenosti nabízí použití blesku, na delší potom nastavení ISO na 1600, manuální nastavení podexpozice (EV rozsah -3 až + 3) a fixace mobilu. Focení bylo zkoušeno i při jízdě na horském kole po louce a polní cestě – fotky byly ostré, a žádné rozmazání nebylo patrné. Pouze při některých fotkách měly fotky malý nádech do modra, který bylo nutné následněupravit v grafickém editoru.

Panorama z oravské Babiej goryPanorama z oravské Babiej gory

Nejenom na vrcholech kopců se osvědčil panoramatický mód fungující jak horizontálně, tak vertikálně. Obvyklejší je horizontální použití, u něhož je delší strana podle natočení až 3264 pixelů a kratší strana vždy 464 pixelů. Panoramatické fotografie vyžadují trochu cviku a ne moc silný vítr na vrcholech, neboť se může stát, že nedojde k přesnému poskládání panoramatické fotografie.

Pokus o vertikální panoramat duhy u Faaker See - nepodařil se plynulý pohybPokus o vertikální panoramat duhy u Faaker See – nepodařil se plynulý pohyb

V praxi se při dokumentaci výletů do hor hodí funkce přidání souřadnic k fotografiím buď ve formátu GPS nebo GPS/GLONASS. Telefon umožňuje přímé zobrazení umístění fotografie na google mapách.

Na vodní ferratě u Faaker See v horších světelných podmínkáchNa vodní ferratě u Faaker See v horších světelných podmínkách

Na vodní ferratě u Faaker See v horších světelných podmínkáchNa vodní ferratě u Faaker See v horších světelných podmínkách

PIP mód s využitím zadního i předního fotoaparátu Evolveo G4PIP mód s využitím zadního i předního fotoaparátu Evolveo G4

Závěr:

Po měsičním intenzivním používání je Evolveo G4 výborný telefon vhodný jak pro běžné každodenní použití, tak díky své zvýšené odolnosti pro všechny typy výletů, kde se kromě telefonování a posílání zpráv uplatní jeho odolnost, GPS, fotoaparát, a velká vnitřní paměť.

Další informace

EvolveoEVOLVEO je značka elektroniky, která vznikla v roce 2005 a specializuje se na oblasti digitálního domova, osobní elektroniky a herních produktů. Značka je zaměřena na muže, kteří se zajímají o spotřební elektroniku nebo informační technologie, požadují trendové produkty a hledají ekonomicky výhodnější řešení vzhledem k nabídce velkých nadnárodních značek. Rozvoj, distribuci a servis EVOLVEO zajištuje mezinárodní tým ve více než deseti zemích. EVOLVEO podléhá řízení jakosti dle normy ISO 9001.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: