HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz KnihyNaHory.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Opravdu lehký teplý spacák – recenze Marmot Helium

Opravdu lehký teplý spacák – recenze Marmot Helium

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Marmot Helium
Typ výrobku spacák
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Náplň (Spacáky a Žďáráky) peří
Použití spacáku 1317 neurčeno, 1316 neurčeno
Materiál - svršek Pertex Microligth 20d – 100% nylon Ripstop
Materiál - náplň (celý popis) Husí peří s úpravou down defender
Hmotnost 935 g
Tvar spacáku mumie
Plnivost peří 850 cuin
Barevné varianty Modrá
Výška postavy 183
Šířka v obalu po kompresi 33 cm
Průměr v obalu po kompresi 18 cm
Teplotní parametry - komfort Ž -5 °C
Teplotní parametry - komfort M -12 °C
Teplotní parametry - extrém -31 °C
Výbava 1 kompresní obal
Výbava 2 skladovací pytel
Infocena 9999 Kč
Více info na www.marmot.eu

Zaujalo mě

  • Komfort ve spacáku
  • Malý rozměr spacáku v obalu
  • Anatomické řešení spacáku, který prostě sedí

Shrnutí recenze

Péřový spacák Marmot Helium je lehký spacák plněný husím peřím s úpravou down defender, která brání peří ve vlhnutí, žmolkovatění a nechává ho načechraným. Plnění 850 cuin dává předpoklad teplého spacáku, výrobcem uváděn jako třísezónní, středně otužilý člověk však hravě přečká i zimní noci spoře oblečen.

PODROBNÝ POPIS

Po vytažení s kompresního obalu spacák téměř okamžitě expanduje a po chvíli máte před sebou plnohodnotnou duchnu. Spacák má výborný „lofting“ a je neuvěřitelné jak se nafoukne po vyjmutí z obalu.

Na vnitřní straně spacáku nalezneme kapsičku na zip, o rozměrech 20×12.5 cm na mobil, klíče, kapesník atp. Zip kapsy není při pohybu ani pobytu ve spacáku cítit.

Kapuce kapitána Nema

Kapuce s technologií Nautilus, která obklopí Vaši hlavu, je opravdu zárukou tepelného komfortu i ve větru, kdy vám do obyčejných spacáků profukuje právě tudy. Namísto stahování komínku pro hlavu pouze šňůrkou, jak je u levnějších spacáků zvykem, nalezneme u tohoto spacáku druhý zip, kterým se můžeme dopnout.

Se staženou kapucí na vás rozhodně foukat nebude!Se staženou kapucí na vás rozhodně foukat nebude!

Kapuce převzala z bundy opravdu mnoho.Kapuce převzala z bundy opravdu mnoho.

I nestažená kapuce dobře kryje obličej.I nestažená kapuce dobře kryje obličej.

Jak to tedy funguje?

Vlezete si do plně rozepnutého spacáku, zapnete hlavní (větší) zip na levé straně, ale horní část těla je stále volná, pro dopnutí použijete druhý zip na pravé straně, poté je možno spacák stáhnout plochou šňůrkou pro úplné stažení.

Zip s jezdci YKK umožňuje snadný vlez a případné větrání. Jak bychom u spacáku této cenové kategorie čekali, oba zipy s jezdci chodí hladce a vypadají pevně. Jezdce jsou zakončeny šňůrkou s platovým madlem, pro nahmatání ve tmě.

Menší zip sloužící pro dopnutí kapuce a šňůrka pro dotažení. Menší zip sloužící pro dopnutí kapuce a šňůrka pro dotažení.

Svrchní část spacáku z materiálu Pertex Microlight (100% nylon) s technologií Ripstop je pevná a v noci moc nešustí.

Spacák je dodáván s kompresním obalem a skladovacím vakem. Dlouhodobé skladování samozřejmě doporučuji ve skladovacím vaku.

Jako alergikovi mi péřová náplň tohoto spacáku nevadí, což nelze říct o všech péřových produktech.

Na první pohled je spacák anatomicky tvarovaný, což zaručuje krom pohodlí i minimum tepelných ztrát. V oblasti chodidel nohou je spacák zúžený na půdorys obdélníku a ve vrchní části naopak rozšířen tak, že v oblasti hrudníku má člověk opravdu mnoho místa (například na manipulaci s kapsičkou).

Spacák je na první pohled hodně nadýchaný.Spacák je na první pohled hodně nadýchaný.

Složený spacák má rozměry (33x18x18)cm.Složený spacák má rozměry (33x18x18)cm.

Krytý zip na vnitřní kapsičce ve spacáku prakticky nejde cítit.Krytý zip na vnitřní kapsičce ve spacáku prakticky nejde cítit.

Verdikt testera

Několik postřehů závěrem: Na přítomnost dvou zipů si musíte zvyknout. Vzhledem k tvaru spacáku se při obracení spacák otáčí s vámi, takže se neprobudíte s hlavou kdesi v útrobách spacáku. Spacák je vhodný do chladnějšího prostředí, teplomilům všude. A hmotnost 935g je opravdu silným argumentem, proč zauvažovat o tomto spacáku.

Osobní zkušenost se spacákem Marmot Helium mám pouze v teplotách kolem nuly. V těchto teplotách spacák velmi dobře izoluje, postačí spát v triku (a trenýrkách), hodí se rozepnout větrání na nohy. Při stažení kapuci v teplotách nad nulou mi bylo ve spacáku horko, nicméně při vyšším větru jsem ji velice ocenil.

Když je člověku horko, dá se rozepnout větrání nohou nebo malý zip u hlavy a jde tak i komfortně spát.
Pokud je člověku naopak zimu, jde se dopnout, stáhnout kapuci a teple se vyspat v nocích s teplotami hluboce pod nulou.
Jedná se o spacák do hor, do zimy a nebo pro věčné zmrzlíky.

Všechny fotogafie k recenzi

O autorovi

Jan Beneš
Má rád horské maratony, ultramaratony, divokou vodu – kajak a cyklistiku. Kromě toho chodí na chlupatých lyžích a z vršků se pak na nich pouští dolů. Na lyžích tráví dost velkou část zimy.

Další informace

Logo značky MARMOT.

Firma Marmot byla založena roku 1974. Prvními produkty se staly péřová bunda a spacák. Později Marmot začal šít oblečení z Gore-Texu a řady produktů se začala rychle rozšiřovat. Produkty Marmot jsou synonymem pro kvalitu, výkon a odolnost.
www.marmot.eu

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: