HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Opeřená kamarádka – recenze adidas Terrex Agravic Down Jacket

Opeřená kamarádka – recenze adidas Terrex Agravic Down Jacket

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku adidas Terrex Agravic Down Jacket
Druh sportu outdoor, lezení
Druh oblečení bunda
Rozdělení podle pohlaví pánské
O jakou vrstvu se jedná druhá (střední)
Do jakého ročního období se hodí zimní
Materiál 1 Pertex Quantum ripstop
Hmotnost 345 g
Náplň neurčeno
Plnivost peří 800 cuin
Barevné varianty bílá, zelená
Údaje výrobce 1 Použité peří: husí (90:10)
Infocena 7299 Kč Kč
Dodává adidas

Zaujalo mě

  • eliminace vzniku tepelných mostů
  • manžety proti úniku tepla na krku a rukávech
  • nízká hmotnost a vysoká hřejivost

Shrnutí recenze

Peří, dutá syntetická vlákna nebo kombinace obojího? Vše má své výhody i nevýhody, ale co se týče tepla, peří u mě jasně vede, protože je nejpříjemnější. Zateplovačka adidas Terrex Agravic Down ho ve svých útrobách ukrývá dostatek.

PODROBNÝ POPIS

Když jsem si péřovku s sebou bral na Nový Zéland v polovině listopadu, tedy v době počátku léta na jižní polokouli, myslel jsem si, že ji pořádně otestuji až ve vyšších nadmořských výškách na místních ledovcích. Leč chyba lávky. Už od prvních dnů se mi stala nejvěrnějším společníkem, když ji na sebe oblékám několikrát za den. A věřte nebo ne, i ve dnech, kdy chodím jen v tričku a šortkách a proplavávám mezi pacifickými vlnami. Rozdíly mezi teplotami přes den a ráno nebo večer jsou tu docela markantní. V době, kdy píšu tuto recenzi, bylo kolem poledne 25 °C, a teď večer jsou teploty kolem nuly. Starobylé husté lesy se zemními propadlinami a jižními větry v rezervaci Canaan Downs v Abel Tasman parku dokážou dělat opravdu divy. A název rezervace jasně napovídá, že se zde tato bunda cítí jako doma…

Mohl bych psát odstavce o tom, co je tu “awesome” a jak se tu producíruju po plážích a trecích jak modelína v “prachovce”, ale raději se vrhnu na detaily této novinky od adidasu pro letošní rok.

Zateplovačka do tuhých mrazů

Jak jsem psal už v úvodu, model Agravic Down z outdoorové serie adidas Terrex je zateplovací vrstva do mrazivých oblastí, ale v pohodě se dá použít i jako svrchní bunda pro teploty okolo nuly. O teplo se stará starý dobrý izolant – husí peří v poměru 90:10 ve prospěch prachového při plnivosti 800 cuin, což je velmi slušná hodnota, vezmeme-li v potaz, že bunda je neskutečně skladná a váží pouhých 345 g. Je použito prémiové peří řady Titanium od Allied Feather, které splňuje požadavky pro maximální výhřevnost, odolnost a kompresi při opravdu nízké hmotnosti.

Materiál, mezi který je peří vehnáno, je Pertex Quantum GL. Na první pohled působí “zranitelně”, ale jeho ripstopová úprava ho předurčuje k drsnějšímu zacházení. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že vydrží manipulaci se dřevem, prodírání křovinami a dokonce ani trnité keře na něm nezanechaly známky poškození. Pertex Quantum GL je při své extrémně nízké hmotnosti velmi pevný.

Není to ale jen o použití lehkých a odolných materiálů, co dělá tuto bundu výjimečnou. Jde o precizní zpracování a detaily, které ji posouvají výš. Vzniku tepelných mostů a následnému úniku tepla zamezují překrývající se švy. Vydobyté teplo ale nemá šanci uniknout ani otevřenými částmi, tedy rukávy a krkem. Ty jsou totiž opatřeny příjemnými pružnými manžetami, které neškrtí, ale přesto těsně obepnou inkriminované části. Rukávy jsou ještě zakončeny pružným lemem.

Tento lem je použit i kolem otvoru zateplené kapuce, díky němuž drží na svém místě. Oproti jiným lehkým péřovým zateplovačkám jiných výrobců je navíc kapuce opatřena regulací na zátylku. Z důvodu ušetření hmotnosti není odepínatelná, což jsem ale ani neočekával a osobně mi to nevadí, protože ji používám, co to jen jde. Ve spodní části je bunda opatřena pruženkou regulovatelnou samosvorkami, takže ani tam únik tepla nehrozí.

Sbalení do kompresní kapsy

Bunda mi sedne jak ušitá na míru, pohybový komfort je navíc podpořen elastickým materiálem vklíněným do podpaží.

Hlavní zip je vypodložen légou, aby opět nedocházelo k nežádoucímu úniku tepla nebo jeho profouknutí. Bunda je opatřena třemi kapsami, dvě jsou klasické postranní, jedna pak vnější náprsní. Zip této kapsy je tak blízko hlavnímu zipu, že si je občas spletu, a místo rozepnutí bundy rozepnu právě tuto kapsu. Ta v sobě skrývá ještě jeden vnitřní zip, který slouží k zavření kapsy z druhé strany, protože se dá použít jako kompresní obal. Bunda se dá skvěle použít i jako polštář, stačí ji lehce nasoukat do kapuce, je pak měkčí než v kompresní kapse.

Model Terrex Agravic Down Jacket se nabízí ve dvou barevných variantách – bílé a tmavě zelené, vždy však s oranžovou vnitřní vrstvou. Nejdřív se mi testovaná zelená varianta nelíbila, ale nakonec jsem ji shledal z hlediska neustálého oblékání a svlékání, vyndavání a zandávání a použití v různých outdoorových podmínkách mnohem praktičtější. A působí i nenápadně, což zejména při formě backpackerského cestování jistě také oceníte, stejně jako já. A navíc po ní tolik netouží ani všudypřítomný hmyz, protože v ní nespatřuje šťavnaté barevné květy, jako se mi to děje u jiných vrstev oblečení.

Hodnocení testera

V době psaní recenze jsem bundu intenzivně používal několik týdnů a dal jí pořádně zabrat, a to nejen fyzicky, ale i chemicky (holt tu je prostě léto, tak se i trochu umastila od opalováku a kokosového oleje, a nějaké to jídlo jsem v její společnosti taky uvařil). Proto jsem ji podrobil praní v pračce – ano i mezi outdooráky se najdou šampónci, kteří si při cestování uměj koupit správný prací prostředek a použít pračku, jak se správně má – a musím uznat, že ze svých vlastností nic neztratila.

Je mi to až trochu trapné, ale asi nemám, co bych této “prachovce” vytknul. Těším se, až ji vyzkouším i za teplot hluboko pod bodem mrazu jako střední vrstvu. Zatím ji mohu s klidným srdcem v teple doporučit, účelně splňuje to, co jsem od ní očekával, a navíc překvapila některými technickými detaily.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: