HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Odolný telefon s termokamerou – recenze CAT S60

Odolný telefon s termokamerou – recenze CAT S60

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Odolný telefon s termokamerou CAT S60
Druh výbavy Mobilní telefon
Hmotnost 223
Velikost displeje 4,7“
Rozlišení displeje HD 1270 x 720 px
Procesor 8jádrový procesor Qualcomm
Paměťové karty mikroSD do 128 (256) GB
Napájení jeden nevyjímatelný LiIon akumulátor 3800 mAh
Druh baterie nebo AKU vlastní akumulátor
Další funkce 1 OS: Android 6.0 Marshmallow
Další funkce 2 Stand-by režim: do 43 dní
Další funkce 3 Akcelerometer
Další funkce 4 Proximity senzor
Další funkce 5 Senzor okolního světla
Další funkce 6 Elektronický kompas
Další funkce 7 Termokamera
Výbava 1 Rozměry: 147,9 x 73,4 x 12,7 mm
Výbava 2 Rozlišení předního fotoaparátu: 5 Mpx
Výbava 3 Rozlišení zadního fotoaparátu: 13 Mpx Autofocus + FLIR termo kamera
Výbava 4 Video: 720 x 1280p, 30fps
Výbava 5 Audio Jack 3.5mm, Bluetooth® 4.1, NFC, Wi-Fi® 802.11 b/g/n 2.4GHz
Infocena 17499 Kč
Dodává TCCM
Více info na www.catphones.com

Zaujalo mě

  • tradiční odolnost
  • voděodolnost – IPX-68
  • termokamera my flir
  • sos tlačítko

Shrnutí recenze

Tak při jen krátkém seznámení s tímto odolným mobilem jsem byl překvapen, co mohu od outdoorového mobilu už očekávat. Moje požadavky svými možnostmi převyšoval a musel bych začít přemýšlet, jak je mimo civilizaci využiji. Pro profesionální použití se hodí samozřejmě také velmi dobře a myslím, že tam najde své plné využití.

PODROBNÝ POPIS

Odolnost hlavně vodě je vynikající, běžně lze počítat s odolností do 2 m hloubky, po uzavření mikrofonu a reproduktoru dvěma páčkami až do 5 m hloubky. Nemyslím, že by měl nahrazovat podvodní fotoaparáty, ale v peřejích, vodopádech bývá tlak vody obdobně velký. Nevýhodou je, že neplave a očekávám, že tak jako S40 dostane pouzdro, se kterým se nepotopí. Hledat na dně pod jezem bych ho opravdu nechtěl.

Mobilní telefon CAT S60 je opravdu odolný.Mobilní telefon CAT S60 je opravdu odolný.

Otevřená dvířka ke dvěma nanoSIM a microSD telefonu CAT S60.Otevřená dvířka ke dvěma nanoSIM a microSD telefonu CAT S60.

Pohled zezadu na objektivy a dvířaka k SIM a SD telefonu CAT S60.Pohled zezadu na objektivy a dvířaka k SIM a SD telefonu CAT S60.

Vysoušení a pád z výšky

Zajímavá se v této souvislosti užitečná funkce vysoušení, buď 2 nebo 5 minut, aby z otvorů mikro a repro jsme nemuseli vytřásat vodu. Prachuvzdornost i otřesuvzdornost je myslím také dostatečná. Pád má vydržet z 1,8 m, ale nezkoušel jsem to.

Hmotnost a velikost je tak na delší výpravy na hraně, když každý počítá gramy výbavy a minimalizuje výbavu. Samozřejmě nejen volání a přenosy dat zkracují použitelnost nabitého akumulátoru. Taková GPS se všemi, dalšími satelitními navigacemi, potěšil mě i čínský Beidou, je spotřebou náročná. Co kdy zapnout a nezapomenout opět vypnout je na uživateli a jeho možnostech dobíjet z externích zdrojů, powerbank apod.

Také vzdálenost komunikačních věží operátora hraje roli, jakým výkonem se musí mobil spojovat. Hodilo by se i připojení na externí anténu, což starší mobily mívaly a já toho občas musel využít na hranici signálu apod. Odolnost k mrazu do –25° mě překvapila, protože inzerovaný LiIon akumulátor se obvykle při této teplotě už nenávratně zničí a vůbec, při teplotách pod nulou je i kapacita velmi snížena… ale má recenze není destrukční test.

Sušení repra a mikrofonu CAT S60.Sušení repra a mikrofonu CAT S60.

Tři kontextová tlačítka v dolní části  telefonu CAT S60.Tři kontextová tlačítka v dolní části telefonu CAT S60.

Odklopená krytka konektoru sluchátek  telefonu CAT S60.Odklopená krytka konektoru sluchátek telefonu CAT S60.

Foto a video

Foto a video bych řekl je dostatečné, když nemáme přístroje k tomu přímo určené. Digitální zoom a stabilizace obrazu bych přivítal lepší, alespoň tu optickou stabilizaci. Kvalita snímků odpovídá kompaktu, pro dokumentaci z cest plně dostačující. Video v HD kvalitě je na tom podobně, běžným uživatelům bude určitě vyhovovat, kamera to ale samozřejmě není.

Rádio

FM, nebo také VKV rádio. Spolu se sluchátky, které tvoří i anténu, může být důležitý zdroj informací o situaci v dané oblasti, ve světě, pro aktuální místní předpovědi počasí, zachycené vysílání si lze i nahrát, je-li důležité. Zvlášť vysoko v horách zachytí přijímač opravdu dost stanic, na rozdíl od hlubokých údolí. Je to ale i další žrout vzácné energie akumulátoru, takže vyhrávat si za špatného počasí do ouška, a to třeba i jen z paměti mobilu, mikro SD (Audio-Video Playback), ale podstatně zkracuje jeho použitelnost. Hry jsou samozřejmě také velkými spotřebiči energie.

Fotografie pořízená mobilním telefonem CAT S60.Fotografie pořízená mobilním telefonem CAT S60.

Fotografie pořízená mobilním telefonem CAT S60.Fotografie pořízená mobilním telefonem CAT S60.

Objektiv předního fotoaparátu a horní přepínač utěsnění do větší hloubky 5 metrů.Objektiv předního fotoaparátu a horní přepínač utěsnění do větší hloubky 5 metrů.

Termokamera My FLIR

No a tento mobil má jednu opravdovou zvláštnost, termokameru MyFLIR se kterou si lze opravdu vyhrát. Rozlišení samozřejmě velké není 80 x 60 px, ale k tomu současně je i vizuální kamera snímající totéž, abychom pak u termosnímku věděli, co viděli naše oči, ta je v rozlišení 640 x 480 a dost mi pomáhala. Lze termokameru využít i jako video a barvy z palety termoobrazu si nastavit. Neměl jsem moc šancí zjistit, co vše dokáže, ale zaznamenaný rozsah teplot je od –20 do 120° C s citlivostí 150 mK (MRDT).

Použití v outdooru mě napadá, že v temném nočním lese najde cokoliv živého teplokrevného… ale ne moc daleko, vzhledem k velikosti pixelů. Hledal jsem jen děcko v nočním pokoji a bez problémů se zobrazilo. Využití určitě spousta uživatelů teprve objeví, každopádně je to něco velmi zajímavého a snad i v outdooru užitečného.

Snímek skrytého dítě pomocí termokamery CAT S60.Snímek skrytého dítě pomocí termokamery CAT S60.

Snímek z termokamery CAT S60 na monitor a hrnek s čajem.Snímek z termokamery CAT S60 na monitor a hrnek s čajem.

Použití termokamery CAT S60.Použití termokamery CAT S60.

Další aplikace a vychytávky

Displej je dobře zřetelný (720p), řekl bych i věrně barevný, krytý mírně zapuštěným ochranným sklem. V dolní přední části pod displejem najdeme tři tlačítka označené jasnými symboly. S boku kromě běžných ovládacích tlačítek najdeme i jedno oranžové, jehož funkci si lze naprogramovat různé aplikace na krátké či dlouhé stisknutí. Zaujala mě například aplikace HIKE kde najdeme busolu, tlakoměr s výškoměrem, možnost záznamu tras a polohy apod.

Obrazovka kalibrace magnetického kompasu.Obrazovka kalibrace magnetického kompasu.

Odklopená krytka SOS tlačítka telefonu CAT S60.Odklopená krytka SOS tlačítka telefonu CAT S60.

Dvě tlačítka z pravé strany, hlasitost, či fotoaparát telefonu CAT S60.Dvě tlačítka z pravé strany, hlasitost, či fotoaparát telefonu CAT S60.

Volání o pomoc

Tlačítko SOS vypadá také zajímavě, to v nouzi odešle SMS zprávu a informaci s údajem o poloze na předvolené až 3 kontakty pomocí funkce Location Alert. Ne tedy GPS, ale třeba i z budov. Funkci ale musí umožňovat operátor a musíme být v dosahu nejméně tří BTS (Base Transceiver Station) aby naše poloha byla přibližně určitelná. Dobrá funkce to je do dostatečně pokrytých míst, což v outdooru bývá bohužel stále málo kde. Pro aktivní použití je tlačítko pod krytkou, aby nedošlo k náhodnému spuštění. Lze ale nastavit i automatické odeslání, po stanovené době, když by uživatel toho nebyl už sám schopen.

Závěr

Popisovat v outdoorové recenzi všechny technické finesy považuji za zbytečné, na to jsou odborné weby. Podle mě má vše důležité a aktualizované co má moderní „chytrý“ mobil mít, Android je spolehlivý ve své 6.0 Marshmallow variantě a asi většina uživatelů bude s S60 spokojena, jako jsem byl já. Odhadem je to vyšší střední třída, co do technických možností.

Pro odeslání SOS zprávy lze použít i bezpečnostní časovač.Pro odeslání SOS zprávy lze použít i bezpečnostní časovač.

Nutnost přihlášení k Googlu.Nutnost přihlášení k Googlu.

Navigační obrazovka s GPS telefonu CAT S60.Navigační obrazovka s GPS telefonu CAT S60.

Všemocný Google

Poněkud mně vadilo, že na vše se mě vnucoval Google, jakoby to jinak nešlo. Ale účet u něj mám, tak jsem to akceptoval. Napadá mě, že koupit si S60 v Severní Americe a přivést do EU není dobrý nápad, spousta komunikace je nastavena na tamní sítě a obráceně EU provedení tam bude mít obdobné problémy.

Další informace

CATVyrábíme produkty, které jsou silné a praktické. Nemůžeme se zabývat moderním designem telefonů, které se rozbijí při prvním pádu. Místo toho, děláme inovativní odolné produkty, které vás nezklamou v těžkých situacích. Životnost je v srdci každého výrobku Cat®, ať už je to multi-terénní nakladač nebo pár pracovních bot. Cat telefony a příslušenství nejsou výjimkou.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: