HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Nízká bota pro vysoké cíle – recenze trekovky GARMONT Dragontail LT

Nízká bota pro vysoké cíle – recenze trekovky GARMONT Dragontail LT

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku GARMONT Dragontail
Určení volnočasové, nástupová, via ferrata, lehký treking
Základní vlastnosti outdoorových bot Kožená
Výška bot Low (nízká)
Pohlaví Pánský
Materiál: svršek 1,8 mm voděodolný semiš
Materiál: mezipodešev Tri-Axial Chassis
Materiál: podešev Hypergrip
Materiál: podrážka Vibram® Q811
Hmotnost 930
Velikost testované boty v UK 8
Dostupné velikosti 8-12,5
Odpružení EVA
Infocena 3499 Kč Kč
Dodává Rock Point

Zaujalo mě

  • Šněrování až do špičky
  • Tuhost boty
  • Dobré tlumení

Shrnutí recenze

Poctivá kožená bota pro jistý pohyb i v náročném terénu. Zvládne i těžké nástupy a ušetří vám přezouvání do lezeček příliš brzy. Ideálně se díky dlouhému šněrování až do špičky boty hodí pro ferraty. Nebál bych se s ní i do opravdu těžkých ferrat. Na nástupy do stěn, na lezení, lehký treking, na cesty do skal a za bouldery zkrátka ideální bota. K dostání též ve verzi s GTX membránou a dámské verzi.

PODROBNÝ POPIS

Utažení a fixace paty

Přes patu je šněrování spojeno pomocí popruhu a fixuje tak i tuto patní část. V případě, že opravdu počítáte s tím, že budete stát na malých stupech nebo chcete mít při lezení v botě jisto či „těsno“, můžete si zatáhnout tkaničky tak, že se vám přes patu ještě více stáhnou a to díky protaženému úzkému popruhu přes patu. Je třeba tomu trochu pomoct a zabrat. Dobře zatažená pata také zabraňuje vzniku puchýřů. Ploché tkaničky docela dobře drží i bez pojistného uzlu. Ten však na všechny lezecké aktivity doporučuji udělat.

Pevná bota zpříjemňuje stání na skalních stupech.Pevná bota zpříjemňuje stání na skalních stupech.

7 párů hliníkových oček a 1 pár textilních oček se stará o kvalitní utažení boty Dragontail LT man.7 párů hliníkových oček a 1 pár textilních oček se stará o kvalitní utažení boty Dragontail LT man.

Stání na malých stupech.Stání na malých stupech.

Jak se s nimi leze

Lezecká špička umožňuje stání i na menších stupech. Podešev je dostatečně tuhá a dovoluje i dlouhodobější stání na špičkách nebo i na stupačkách via ferratových cest. Poutko umožňuje zavěšení na sedák či batoh. Do poutka se vejde jeden „horolezecký“ ukazovák. Vysoká gumová obsázka chrání botu v kamenitém terénu a pomáhá při lezení spár. Dragontail je pohodlně odpružená bota, se kterou zvládnete i dlouhé nástupy či lehčí túry. Kvalitní Vibram se „stochastickým“ a drobným vzorkem se v blátivém terénu snadněji zanáší a chvíli trvá, než se vyklepne. Zvláště jeli povrch či terén měkčí. Přesto výborně drží při lezení i na tření.

Vzorek podrážky u Garmontu Dragontail LT Man.Vzorek podrážky u Garmontu Dragontail LT Man.

V případě, že půjdete blátivým terénem, drobný vzorek se snadno zanese.V případě, že půjdete blátivým terénem, drobný vzorek se snadno zanese.

Stání na hraně.Stání na hraně.

Jak sedí

Přesto, že mám širší nohu, výborně mi sedly a hned poprvé jsem v nich vydržel celý den. Na stažení mají boty velkou rezervu a obě strany šněrování se dají hodně přitáhnout k sobě.Všechna šněrovací očka jsou kovová (Al) a měly by toho hodně vydržet. Celkem je jich 7 párů + 1 pár textilních poutek, které dovolují utažení přes patu. Tkaničky jsou na jazyku boty provlečeny pod popruhem tak, že jazyk stále zůstává nahoře a usnadňuje tak nazouvání. V botě je vyjímatelná vložka CCS Comfort Climate System. Celkové je bota Dragontail dobře odpružená a krásně se v ní chodí a je velmi pohodlná. Kůže svršku je silná a bytelná. Podle výrobce se jedná o 1,8 mm voděodolný semiš. Tato bota též ve variantě pro dámy a s GTX membránou.

Dragontail LT Man připraven k nazutí.Dragontail LT Man připraven k nazutí.

V botě je vyjímatelná vložka CCS Comfort Climate System.V botě je vyjímatelná vložka CCS Comfort Climate System.

Zadní poutko pojme i chlapský ukazovák. Karabinu s přehledem.Zadní poutko pojme i chlapský ukazovák. Karabinu s přehledem.

Verdikt testera

Nízká bota GARMONT Dragontail je solidní, dobře odpružená bota, která kvalitně ztlumí nerovnosti na cestě. Dík vysoké obsázce je dostatečně chráněná i z boku. Šněrování dovoluje proměnit trekové boty do nástupovek. S touto botou bych se nebál vyrazit na ferraty, do skal nebo na lehký treking.

Všechny fotografie k recenzi

O autorovi

Vojtěch Dvořák
Spoluautor metodických materiálů SINGING ROCK a HUDY. Osm let ve firmě SINGING ROCK, 5 let v HUDY, horský vůdce UIAGM od roku 2009. Autor nekonečného komiksového seriálu Wattova Wokna v Montaně.

Další informace

Garmont.

Firma Garmont je pokračovatel tradice proslulého obuvníka z Montebelluny, z oblasti severovýchodní Itálie, kde se nadšení, tradice, kvalita a řemeslnická hrdost potkává v ojedinělé symbióze. Garmont vyvíjí a vyrábí outdoor a trekovou obuv již po pět generací.
www.garmont.com

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: