HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Nevídané. Do terénu s poutky! – recenze holí Leki Aergon 2

Nevídané. Do terénu s poutky! – recenze holí Leki Aergon 2

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Leki Aergon 2
Co je to za výrobek hole
Údaje výrobce 1 Délka holí: 110 – 150 cm
Údaje výrobce 2 Rukojeť: Trigger S Vertical + Thermo Long
Údaje výrobce 3 Spojovací systém: Trigger S Vertical
Údaje výrobce 4 Rukavice: Leki Tour pro V GTX
Údaje výrobce 5 Zámek holí: Speed Lock 2
Údaje výrobce 6 Barva: černá v kombinaci se zelenou
Údaje výrobce 7 Hmotnost: 288 g
Infocena 3390 Kč
Dodává LEVELSPORTKONCEPT, s.r.o.
Více info na www.leki.cz

Zaujalo mě

  • Snadná manipulace a ovládání s Trigger S Vertical při skialpových aktivitách
  • Perfektní prodloužená rukojeť Thermo Long
  • Rukavice s elastickým páskem Trigger Loop a pojistkou proti ztrátě

Shrnutí recenze

Firma Leki je první, které se podařilo modelem Leki Aergon 2 V „rozbít“ zavedený koncept o absenci rukou v poutkách holí při skialpinistických a freeridových aktivitách v terénu s možným pádem sněhovým lavin. Tyto hole mají první bezpečné vázání. Je možné mít stále propojenou ruku přes poutko, nebo přímo s rukavicí díky patentovanému systému Trigger S Vertical.

PODROBNÝ POPIS

Firma Leki je první, které se podařilo „rozbít“ automaticky přejímaný názor o nebezpečí používání poutek holí při skialpinistických a freeridových aktivitách v terénu s možným pádem lavin. Díky rychloupínacímu systému Leki Trigger S Vertical je možné mít po celou dobu výstupu i sjezdu ruce spojené s holemi ať už přes poutko nebo přímo rukavicí pomocí elastického oka Trigger Loop. Samotné karbonové hole mají velké délkové rozpětí 110 až 150 cm a jsou zamykatelné zmenšeným a odlehčeným zámkem Speed Lock 2. Rukojeť Aergon 2 Vertical s Trigger S Vertical systémem ideálně sedí do dlaně a v horní části nabízí svým dopředným prodloužením ochranu prstů při pádu nebo průjezdu lesem.

Dlaňová část rukavic Leki s okem Trigger Loop vedle palceDlaňová část rukavic Leki s okem Trigger Loop vedle palce

Oka Trigger Loop Oka Trigger Loop volně drží skialpové hole

Námraza na rukojetích ani v zámku neovlivnila funkčnost holíNámraza na rukojetích ani v zámku neovlivnila funkčnost holí

Systém Trigger

Zatímco u sportovních aktivit jako je sjezdové a běžecké lyžování, skyrunning, apod. je odpojitelný systém Trigger dnes víceméně standardem, u skialpu a freeridu je to horká novinka zimy 2016-2017. Na rozdíl od ostatních aktivit je u skialpinismu a freeridu potřeba, aby se hole samovolně odpojovaly jak při pádech, tak hlavně při možném ujetí s lavinou. V potenciálně lavinových terénech bylo dosud základním pravidlem nemít ruce v poutkách, nebo v případě G3 Via poutka úplně odpojit, Leki Trigger S Vertical dovoluje mít hole stále spojené s poutky přes ruku, nebo přímo s rukavicí. Kromě ručního odpojení hole od ruky, které se při pádu nebo v lavině samozřejmě nestíhá, se hole „vytrhnou“ a odletí.

Propracovaná rukojeť

Rukojeť Aegron2 vertikal je jednoznačně perfektní, když v dolní části bez přerušení přechází v prodloužení s vroubkováním do kříže. To se dost osvědčilo při úchopu hole pokryté námrazou v nepříjemném malofatranském počasí, kde rukavice neměla šanci proklouznout. Ještě lepší zkušenosti jsme s „vroubkováním“ prodloužené rukojeti získali při jarních skialpových aktivitách, u nichž teploty na slunci stoupaly vysokoho nad bod mrazu.

Při výstupu se člověk sice dost potil, ale ani zpocené ruce bez rukavic po těchto rukojetích nesklouzly. Horní část Aegron2 je prodloužena dopředu tak, že dobře chrání prsty jak při lezení strmým svahem s holemi na sněhu, při průjezdu hustníkem nebo při pádu s rukami na sníh. U skialpových a freeridových aktivit je mnohdy potřeba mít větší volnost v úchopu pro výstupy na lyžích nebo pěšky. Proto je u skialpinistické varianty Trigger S Vertical mezi očkem Trigger loop a poutkem nebo rukavicí elastický pásek zvyšující rozsah pohybu ruky oproti rukojeti hole. Takže se můžete opřít i se shora do hlavice hole, aniž byste museli rukavici vypojovat z poutka, viz video níže.

Detail zámku s okem Trigger S Vertical LoopDetail zámku s okem Trigger S Vertical Loop

Na každé rukavici je jedno očko pro zavěšeníNa každé rukavici je jedno očko pro zavěšení

Oko Trigger Loop při zátěži gravitacíOko Trigger Loop při zátěži gravitací

Délka holí

Délka holí je nadstandardní, když nabízí rozsah 110 až 150 cm. Nastavování délky je jednoduché jak v klasických skialpových rukavicích, tak v Leik rukavicích, neboť zmenšený a odlehčený zámek Speed Lock 2 má ergonomicky povedený výstupek páčky zámku. Z druhé strany je potom malé „ozubené“ kolečko pro doladění síly zámku. Dodávané kotoučky jsou pružné a ohebné, a jejich průměr je vhodný jak do prašanu, tak jiných druhů sněhu. Navíc jsou kromě černé barvy doplněny i o svítivě zelenou, takže jsou dobře vidět i při zhoršených povětrnostních podmínkách.

Standardní použití Trigger S VerticalStandardní použití Trigger S Vertical

Doplňková výbava

Doplňkovou výbavou jsou háčky připevnitelné na prodloužený grip ve výšce dle vlastního uvážení. Do těchto háčků je možné zapnout Trigger Loop při traverzování nebo výstupech strmým terénem, kdy uživatel nechce zkracovat hole.

Otevírání zámku na rukojeti holeOtevírání zámku na rukojeti hole

Otevřený zámek dvoudílných holí LekiOtevřený zámek dvoudílných holí Leki

Samostatná poutka jsou nastavitelná ve velkém rozsahuSamostatná poutka jsou nastavitelná ve velkém rozsahu

Zateplené rukavice

Ke skialpovému a freeridovému použití holí Leki patří i zateplené prstové rukavice Leki Tour pro V GTX s membránou Gore-Tex a s integrovaným Trigger loop pro přímé propojení s Trigger S Vertical systémem na rukojeti hole. Výborné jsou elastické pásky s prodloužením jako pojistka při vyslékání a oblékání rukavic např. při focení, manipulaci s tuleními pásy, apod. Díky zpracování a úrovni teplotního komfortu jsou rukavice naprosto bezchybné při freeridových aktivitách, zatímco pro skialpové výstupy jsou teplejší než je potřeba. Proto je vhodné pro skialp primárně používat Trigger S Vertical poutka na výstupové skialpinistické rukavice a použití Leki rukavic si nechat na sjezd.

Závěr

Hole Leki Tour Stick Vario Carbon jsme v zimě 2016 důkladně vyzkoušeli v různých pohořích od kanadské Britské Kolumbie přes Norsko, Slovinsko až po Slovensko. Hole s Trigger S Vertical systémem fungovaly naprosto bezchybně při výstupech i sjezdech při použití cca 30 dnů. Sjezdy přitom byly často vedeny i strmými lesy s řadou nízko položených větví, kde se pro jejich odrážení osvedčil Aegron 2. Jediným viditelným výsledkem dlouhodobého použití holí je odřená barva od hran lyží těsně nad kotoučky.

Oko Trigger Loop nan rukavicích Leki bezpečně drží hůlkuOko Trigger Loop na rukavicích Leki bezpečně drží hůlku

Hole Leki Tour Stick Vario Carbon jsou v kombinaci s klasickými skialpovými rukavicemi a Leki skialp/freeride rukavicemi doporučitelné pro každého, kdo dává přednost komfortu při výstupu a sjezdu s poutky na rukou, a chce tak jezdit i v místech, kde by teoreticky mohla spadnout lavina nebo kde se padá.

Další informace

LEKI

Vývoj a design produktů společnosti LEKI je soustředěn ve švábském Kirchheimu/Tecku. Výroba holí těmi nejmodernějšími a nejekologičtějšími postupy probíhá ve vlastním výrobním závodě v České republice.

www.leki.cz

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: