HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz KnihyNaHory.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Neutopitelné pádlo – recenze CAT S40

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku CAT S40 SMARTPHONE dualSIM
Druh výbavy Mobilní telefon
Materiál 1 hliník
Materiál 2 guma
Hmotnost 185
Typ displeje Super bright 4.7” IPS
Velikost displeje 4,7
Rozlišení displeje 540 x 960 px
Procesor Qualcomm MSM8909 Quad-core 1.1Ghz
RAM 1
Interní paměť 16
Paměťové karty mikroSD do 64 GB
Operační systém Android Lollipop 5.1
Rozlišení předního fotoaparátu 8 Mpx
Rozlišení zadního fotoaparátu 2 Mpx
Video 720 x 1280, 30fps
Sítě 2G: GSM/GPRS/EDGE (850/900/1800/1900 MHz), 3G: WCDMA/UMTS/HSPA/HSPA+ (North America - 850/AWS/1900 | ROW - 850/900/2100), 4G: North America - Bands 2, 4, 5, 7, 12, 17 | ROW - Bands 1, 3, 7, 8, 20
Doba volání 18 h
Stand-by režim 39 dní
Senzory Accelerometer, proximity senzor, senzor okolního světla, kompas
Barevné varianty černo-stříbrná
Napájení Li-Ion 3000 mAh
Druh baterie nebo AKU vlastní akumulátor
Počet akumulátorů nebo baterií 1
Šířka 74 mm
Výška 145 mm
Hloubka 12 mm
Voděodolnost nebo vodotěsnost IPX-6
Teplotní limit -25 až 55 °C
Konektivita Audio Jack: 3.5mm, Bluetooth: 4.1, Wi-Fi: 802.11 b/g/n, USB: micro-USB 2.0, USB-OTG, SIM: Nano sim
Další funkce 1 GPS
Další funkce 2 foto
Další funkce 3 video
Další funkce 4 kalendář
Další funkce 5 budík
Výbava 1 adapter 220V
Výbava 2 kabel USB-mikroUSB
Dodává TCCM
Více info na www.catphones.com

Zaujalo mě

  • výdrž baterie
  • voděodolnost
  • mechanická odolnost

Shrnutí recenze

Odolné telefony nejsou na českém trhu žádnou novinkou, to stejné již dávno platí i o odolných chytrých telefonech neboli smartphonech. Do redakce začátkem září, celkem v tichosti, dorazil CAT S40 na dlouhodobý test. Tehdy žhavá novinka od výrobce převážně stavebních strojů.

PODROBNÝ POPIS

Telefon, co něco vydrží

Telefony výrobce Cat jsou určené do těch nejtvrdších podmínek. Po ne příliš dobrých zkušenostech s odolnými telefony jiných značek jsem byl velmi zvědavý, jestli je značka CAT jen pozlátko či zda opravdu jejich telefony něco vydrží. Snažil jsem se na telefon koukat spíše z pohledu běžného outdoorového uživatele než z pohledu technika.

...nezalekne se ani práce na stavbě…nezalekne se ani práce na stavbě

Po vyndání přístroje z typicky žlutého balení mě překvapilo poměrně robustní tělo telefonu určeného do přírody nebo stavbařům do kapsy. Ale jak říká klasik: „pokrok nezastavíš“. Na druhou stranu jsem se s ním celkem rychle sžil a pro větší pohodlí jsem si ho zvykl nosit v náprsní kapse bundy nebo ještě lépe v batohu – nakonec kdo ví, jak je to s tím telefonním zářením, a rozhodně nikomu neuškodí mít telefon dále od těla.

Pevný úchop i v mokru

Povrch je tvořen kombinací pogumování a kovových prvků. Rohy má stylově zkosené. Pogumování na povrchu jednoznačně převládá a telefon díky němu drží pěkně v ruce i když ho třeba zrovna vyndaváte celý mokrý z kapsy plovací vesty.

Dotykový displej chrání Gorilla Glass 4, která slibuje ještě větší odolnost než u jeho předchůdce S50. Na telefonu je 6 klasických tlačítek. Trojici tlačítek na boku bych vytkl přílišnou citlivost. Občas jsem si telefon omylem ztlumil. Daleko více mi ale vadilo, že bylo velmi snadné omylem, například v kapse, zmáčknout tlačítko power a telefon se tak každým rozsvícením displeje zbytečně vybíjel.

Otevřený kryt slotů na karty.Otevřený kryt slotů na karty.

Zadní strana je protiskluzově upravená vroubkováním.Zadní strana je protiskluzově upravená vroubkováním.

Pod gumovou krytkou najdete otvor na jack 3,5 mm.Pod gumovou krytkou najdete otvor na jack 3,5 mm.

Za krytkou je mikroUSB konektor, žluté programovatelné tlačítko.Za krytkou je mikroUSB konektor, žluté programovatelné tlačítko.

Spodní strana.Spodní strana.

Za krytkou se skrývají sloty na 2x SIM a 1x mikroSD kartu, tlačítka na regulaci hlasitosti a on/off tlačítko.Za krytkou se skrývají sloty na 2x SIM a 1x mikroSD kartu, tlačítka na regulaci hlasitosti a on/off tlačítko.

Odolá vodě i prachu

Tělo přístroje je konstruováno na normu IP68, což, přeloženo do lidské řeči, znamená, že je prachutěsný a vodotěsný – dle výrobce do 1 m pod vodou po dobu 1 hodiny. Dále se chlubí vojenskou normou MIL-STD 810g. Aby tyto normy bezpečně splnil, je tělo telefonu hermeticky uzavřeno a trochu netradičně nelze vyjmout baterii. Na těle přístroje najdete pouze 3 otvory. Pro sluchátka, pro mikroUSB vstup a pro vložení karet, vše zakryté záslepkami.

Důležitým parametrem pro využití telefonu v přírodě je jeho výdrž. Přístroj je vybaven silnou Li-Ion baterií s kapacitou 3000 mAh. Při běžném využívání telefonu, datových služeb a příležitostném zapínání GPS (při běhání apod.) jsem dobíjel jednou za 2–3 dny, což mi přišlo na smartphone docela fajn.

Když není originální držák, tak poslouží i obyčejná gumička. Pogumování zadní strany telefonu pomáhá udržet telefon na správném místě.Když není originální držák, tak poslouží i obyčejná gumička. Pogumování zadní strany telefonu pomáhá udržet telefon na správném místě.

A jak je na tom s pamětí?

Často propíraná změna oproti modelu S50 je poloviční RAM telefonu, tedy jen 1 GB. Přiznávám, že i mě toto (ne)vylepšení uvedlo do rozpaků, ale během měsíce používání moje obavy z pomalosti vymizely. Telefon fungoval i při spuštění více aplikací svižně a nesekal se. Jen občas usoudil, že je třeba se restartovat, což přisuzuji aktualizacím systému.

Co má S40 proti svému předchůdci navíc, je vnitřní paměť, ta se naopak zdvojnásobila na 16 GB. Pokud by se někdo obával, stejně jako já, že např. stažené offline mapy zaberou místa příliš, může si vnitřní paměť nastavit mikroSD kartou až o 64 GB. Telefon je osazen nejnovějším Androidem Lollipop 5.1 a samozřejmě nechybí předinstalované googlovské aplikace.

Foťák obstál, zklamalo video

Fotoaparát dělá fotky, jaké lze očekávat od podobných zařízení. Překvapilo mě, že video lze natočit s maximálním rozlišením jen 720 x 1280 při 30 fps, ačkoliv výrobce udává maximální rozlišení 1920 x 1080 při 60 fps. Nutno dodat, že výrobcem udaných parametrů videa jsem nedosáhl ani s nově nainstalovanými videoaplikacemi, které vyšší rozlišení nabízely.

Při špatných světelných podmínkách je fotka zašuměnáPři špatných světelných podmínkách je fotka zašuměná

...ve stínu je to lepší…ve stínu je to lepší

...a slunce vám pomůže vykouzlit pěkný obrázek.…a slunce vám pomůže vykouzlit pěkný obrázek.

Navigace v autě i v terénu

GPS jsem používal při běhání, jízdě na kole, na kajaku i při jízdě v autě. V autě byla navigace vždy přesná. Nepřesnosti jsem registroval pouze při používání některých aplikací ve volné přírodě. Nedokážu posoudit, jestli to bylo způsobeno slabým GPS signálem nebo chybou v aplikaci.

Dokladem toho, že to výrobce s použitím S40 v zimních podmínkách myslí vážně, je funkce ovládání dotykového displeje v rukavicích. S uspokojením můžu říci, že funguje i v tlustých lyžařských rukavicích, byť napsat v nich SMS bylo poněkud náročnější. Zajímavostí je, že telefon sám hlídá chyby majitele a ohlásí mu nedokonalé zavření největšího z otvorů, sloužícího pro vkládání dvou nanoSIM karet a mikroSD karty.

....může vám ho vzít voda, pozor neplave!!….může vám ho vzít voda, pozor neplave!!

Telefon jsem sice nepodrobil destruktivním testům, ale na závěr mohu s klidným svědomím říct, že CAT S40 splnil to, co jsem očekával od outdoorového telefonu, tedy odolnost při poměrně nešetrném zacházení vyplývající z outdoorových aktivit.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: