Nenápadně do těžkého terénu – recenze bot Asolo Trekker GV

Nenápadně do těžkého terénu – recenze bot Asolo Trekker GV

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Asolo Trekker GV
Určení lehký treking, těžký treking, via ferrata
Základní vlastnosti outdoorových bot Kožená
Výška bot Mid (střední)
Pohlaví Pánský
Materiál: svršek 2,4mm nubuk
Materiál: membrána Gore-Tex Performance Comfort
Materiál: mezipodešev Asoflex
Materiál: podešev Vibram Ascent
Hmotnost 1592
Velikost testované boty v UK 9
Stélka (vložka) Lite 2
Odpružení Anti-shock
Infocena 5690 Kč Kč
Dodává SPORT prima
Více info na www.asolo.cz

Zaujalo mě

  • robustní gumová obsázka kolem celé boty
  • varianta
  • pohodlí i při delším nošení

PODROBNÝ POPIS

Technické provedení a vzhled boty

Konstrukce boty je provedena s ohledem na její použití v náročném terénu. Hlavní část boty je tvořena jedním silným dílem broušené kůže nubuk, která je na patě tradičně přeplátována menším dílem kůže. Samozřejmostí u tohoto modelu je membrána Gore-Tex. Nedílnou součástí boty je robustní gumová obsázka po celém obvodu boty, která přechází v tvrdou podrážku z materiálu Vibram. Ta je pod patou vybavena silnější Anti-shock zónou pro tlumení nárazů při došlapu.

Hlavní část boty je tvořena broušeným nubukem, gumová obsázka je po celém obvodu botyHlavní část boty je tvořena broušeným nubukem, gumová obsázka je po celém obvodu boty

Přes nárt je bota šněrována čtyřmi kovovými očky a jedním háčkem, přes kotník pak šitým textilním očkem a nad ním ještě dvěma klasickými kovovými háčky. Konstrukce jazyku boty umožňuje dostatečné rozevření pro nástup i výstup i většího a širšího chodidla. Vnitřek boty je šitý z příjemné látky, okraj nad kotníkem a konec jazyku je z pěnového materiálu, pokrytý černou perforovanou textilií pro lepší prodyšnost a odvod potu.

Textilní očko v oblasti kotníku umožňuje lepší fixaci nohyTextilní očko v oblasti kotníku umožňuje lepší fixaci nohy

Celkově vypadá bota velmi odolně, s minimem švů a velkými koženými plochami společně s gumovou obsázkou působí robustně a na těžkou vysokohorskou botu i elegantně zároveň. I při dané velikosti přitom není na úkor odolnosti zbytečně velká – tomu odpovídá i nízká váha, která činí cca 1600 g na pár ve velikosti UK 9 Wide-fit.

Pocit a pohodlí při nošení

Bota sedí na noze perfektně, díky dostatečnému počtu oček a háčků se přizpůsobí libovolnému tvaru nohy a střih v komínové části boty umožňuje přirozeně volný pohyb kotníku. Ani po celodenním nošení několik dní po sobě nedělá otlaky a nepůsobí žádné nepohodlí. Výhodou je i možnost volby provedení Wide-fit, který je určen pro osoby s širším chodidlem, který zamezí nepříjemným otlakům nejen na malíkové hraně nohy.

Pod pátní částí se nachází Anti-shock odpruženíPod pátní částí se nachází Anti-shock odpružení

Pevné šněrování s kovovými oky předurčuje boty k jejímu primárnímu účelu, tím je těžký trekingPevné šněrování s kovovými oky předurčuje boty k jejímu primárnímu účelu, tím je těžký treking

Asolo Trekker jsou robustní, ale zároveň lehké, najdou tedy široké využitíAsolo Trekker jsou robustní, ale zároveň lehké, najdou tedy široké využití

Tvrdá podrážka může ze začátku klást odpor a působit nepříjemně, v těžkém a členitém terénu, jako jsou skály či suť je však nedocenitelná – stačí si najít jeden maličký pevný stup a rázem stojíte pevně celou nohou na zemi. Tlumicí systém Anti-shock vsunutý pod patu je určitě vhodný pro náročné sestupy nebo dlouhé pasáže po zpevněných cestách, kdy pod tíhou batohu velmi rychle přichází únava nohou i kloubů.

Testovaný pár prošel i deštěm a i bez použití impregnačního vosku, obstál jen s přirozenou vodoodpudivostí broušené kůže. Pro další používání je ovšem ošetření kůže určitě na místě – nejenže zlepší nepromokavost boty, ale také zamezí jejímu předčasnému praskání a prodlouží tak její životnost.

Trekker vs. Sasslong

Model Trekker navazuje na model Sasslong, který se mi velmi osvědčil při výletech do všech krajů světa. Ať už se jedná o drsnou žulu Vysokých Tater, ostrou vápencovou skálu a prašnou suť Julských Alp, italský dolomit nebo sníh a kamenná moře indického Himálaje, boty Sasslong se bezvadně předvedly úplně všude. A totéž bude jistě platit i pro nový model Trekker. Oproti modelu Sasslong má Trekker pár odlišností. První rozdíl je patrný při pohledu z boku –  Trekker má ukončen hlavní díl kůže ve výšce kotníku a výše pokračuje tvarovaným koženým dílem, který umožňuje volnější pohyb v kotníku. V oblasti kotníku je novinkou také použití textilního očka pro šněrování přes kotník. Vzhledem k tomu, že je očko vysunuto dále od špičky boty a tedy blíže ke kotníku, umožňuje jeho lepší fixaci v botě, která tak na noze drží opravdu výborně.

Srovnání s předchůdcem, modelem Sasslong NBK GV, bota doznala určitých změn Srovnání s předchůdcem, modelem Sasslong NBK GV, bota doznala určitých změn

Dalším rozdílem je nově použitý tlumicí systém Anti-shock, který celkově zvyšuje patu boty o cca 5-7 mm oproti modelu Sasslong. Drobností je pak o trochu nižší hmotnost než u boty Sasslong stejné velikosti (UK 9, Wide-fit), která je při sešlapané podrážce stále o pár gramů vyšší než u boty Trekker.

Závěrem

Bota Asolo Trekker GV je poctivě provedená bota určená díky své odolnosti do vysokohorského terénu, díky svému pohodlí pro dlouhý trekking a díky nižší váze i na sportovnější a ferratové výlety. Úspěch modelu Asolo Sasslong NBK GV je zárukou kvality značky Asolo, což model Trekker svým zpracováním jen potvrzuje. Pokud už jste prošlapali své poslední pohorky a zvažujete koupi nových, určitě při výběru vyzkoušejte i model Asolo Trekker GV. Věřím, že vám padnou nejen na nohu, ale i do oka.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: