HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Nejen originální, ale i praktické! – recenze Munkees Zipper Repair

Nejen originální, ale i praktické! – recenze Munkees Zipper Repair

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Munkees Zipper Repair
Co je to za výrobek sada náhradních jezdců
Údaje výrobce 1 Velikosti jezdců: 3
Údaje výrobce 2 Kompatibilita: spirálové i kosticové zipy
Údaje výrobce 3 Cena: 249 - 549 Kč
Dodává Munkees
Více info na www.msdistribution.cz

Zaujalo mě

  • snadnost použití
  • kompatibilita s různými typy zipů
  • 3 velikosti jezdců

Shrnutí recenze

FixnZip® není obyčejná opravná sada na rozbité zipy. Je to náhradní zip jezdec, který můžete nasadit na zip bez použití nářadí nebo šití. Pořídit lze v setech po třech velikostech nebo i jednotlivě. Vybírat můžete i ze dvou barev. FixnZip® tak může zachránit vaše outdoorové vybavení, ušetřit váš čas a peníze za případnou výměnu celého zipu. FixnZip® získal mimo jiné prestižní ocenění ISPO Award 2016/2017.

PODROBNÝ POPIS

Funguje s otevřenými (např. bundy) i s uzavřenými zipy (např. kalhoty). Vhodný je pro širokou škálu velikostí zipů. Od 0 do 10 mm šířky zipu. Zvládne spirálové zipy, jakož i plastové nebo kovové kosticové zipy. Zajímá vás, jak to fungovalo mě? Tak čtěte dál.

Kompletní sada tří jezdců.Kompletní sada tří jezdců.

Balení v sadě ve dvou barvách.Balení v sadě ve dvou barvách.

Polámaný zip. Výzva pro FixnZip.Polámaný zip. Výzva pro FixnZip.

Správná velikost

Správnou velikost si můžete určit ještě před nákupem náhradního jezdce pomocí jednoduché převodní tabulky na webu. Mírka na správný výběr a návod je i součástí každého balení. Takže stačí, když vezmete blistr na kterém se sady nebo jednotliví jezdci prodávají a přiložíte jej na zip. Podle velikosti zipu jednoduše vyberete tu správnou velikost náhradního jezdce.

Důležité je vybrat správnou velikost.Důležité je vybrat správnou velikost.

Velikostní měrka je užitečný nástroj.Velikostní měrka je užitečný nástroj.

Důležité je vybrat správnou velikost podle přiložené mírky.Důležité je vybrat správnou velikost podle přiložené mírky.

Praktické zkušenosti

Během testování se mi nepodařilo nasadit jezdec FixnZip® a zip rozchodit pouze v jediném případě. Jednalo se o dvoucestný watertight (voděodolný) zip. A to ani po několika pokusech. Jinak fungoval i s YKK nebo riri zipy jednoduchými i dvojcestnými.

Taktéž problémy můžete mít s nasazením jezdce do míst, kde je zip konstrukčně zakomponován do vybavení tak, že nasazení FixnZip® jezdce je omezené nebo mu vyloženě brání různé zip garáže, zakončení zipů, apod.

Nasazení a rozchození zipu se vám nemusí podařit napoprvé a je třeba to zkusit vícekrát. U dvojcestných zipů jsem si při nasazování dával pozor tak, aby obě dvě strany zipů byly ve stejné poloze jako u originálu s původním jezdcem. Někdy to vyžadovalo nasadit metodu pokus omyl.

Nasazení náhradního jezdce na zip.Nasazení náhradního jezdce na zip.

Subjektivně se mi zdálo, že pro mne bylo jednodušší nasazování a opravy zipů s kosticemi než se spirálou, která je titěrná a málo rozdělená na jednotlivé „zuby“, které jsou přehlednější.
Jako jediné nářadí, které jsem použil, byl malý multifunkční nůž s kleštěmi, kterými jsme odcvakli torzo původního jezdce tak, aby tam šel nasadit nový FixnZip®. V domácím prostředí jsou však pro tento úkon ideální štípací kleště.

V případě, že máte i vytrženou část kosticového zipu, možná se bude hodit i šití, kterým zip uzavřete nad chybějícím zipem tak, aby jezdec dojížděl pouze k tomuto spojovacímu švu.
S náhradním jezdcem FixnZip® se nám podařilo přejet i přes krátký úsek vytrženého zipu na jedné straně tak, že zip po celé délce držel. Včetně opakovaného zapínání a rozepínání.

Hodně jsemn si zjistil a naučil se z originálních stránek výrobce, které uvádím v odstavci Jak na jednotlivé typy zipů. žádný učený z nebe nespadnul a nechat si poradit není nikdy na škodu.

VIDEO:

Na vloženém videu vidíte část použití a něco málo z techniky jak na to.

Jak na jednotlivé typy zipů?

Pozorně sledujte návod a i přiložené videa. Protože na jednotlivé tipy zipů vyžadují různé techniky nasazení a to i včetně správného „rubolícového“ otočení náhradního jezdce (neboli natočení jezdce utahovacím šroubem k sobě či od sebe). Proto jsou u náhradních jezdců FixnZip® otvory pro zipové táhlo na obou stranách. Zipové táhlo tak lze snadno prohodit a zafixovat zpět pomocí obyčejné liščí smyčky.

Jak opravit otevřené zipy (spacáky, bundy, apod.)

Jak opravit uzavřené zipy (stany, kalhoty, zavazadla, batohy, apod.)

Jak opravit neviditelné nebo voděodolné zipy (speciální oblečení, apod.)

Všechny fotografie k recenzi

Verdikt testera

Tato opravná sada vám může buď zachránit celé vybavení a vy je budete moci používat i nadále zcela funkční nebo vám dost možná ušetří dost peněz za případnou opravu či výměnu celého zipu. Zvláště v případě sofistikovaných bund, spacáků či tašek, kde je zip technologicky vyspěle zakomponován, např. lepením, laminací či sonickým vařením apod. Myslím si tedy, že za pokus to tedy stojí. A v dobrých outdoorových prodejnách by vám měli být schopni poradit případně nechat náhradní jezdec FixnZip® vyzkoušet ještě před vlastním zakoupením. Mohla by to být služba pro zákazníky a o nás by jim přece mělo jít v první řadě nejvíc.

Výměna jezdce na kosticovém dvoucestném zipu na bundě LaSportiva Storm.Výměna jezdce na kosticovém dvoucestném zipu na bundě LaSportiva Storm.

Nasazení na značkový riri zip.Nasazení na značkový riri zip.

Oprava dvoucestného zipu na bundě Tilak.Oprava dvoucestného zipu na bundě Tilak.

O autorovi

Vojtěch Dvořák
Spoluautor metodických materiálů SINGING ROCK a HUDY. Osm let ve firmě SINGING ROCK, 5 let v HUDY, horský vůdce UIAGM od roku 2009. Autor nekonečného komiksového seriálu Wattova Wokna v Montaně.

Rozevřené čelisti náhradního jezdce.Rozevřené čelisti náhradního jezdce.

Další informace

FIXNZIP

Distribuci a prodej zajišťuje společnost MS DISTRIBUTION. Informace, ceník a seznam prodejců nalezenete na jejich stránkách.

FIXNZIP
Na těchto stránkách naleznete veškeré informace a návody na použití. A kde koupit? U všech dobrých prodejců vybavení Munkees.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Kristýna Ž.

Zdravím, velmi mě tento jezdec zaujal, v terénu se hodí mít po ruce něco, čím opravíte zip okamžitě. Aktuálně řeším výměnu jezdce na batohu a softshellce. Oba zipy jsou vodoodpudivé. Všimla jsem si, že tyto zipy jsou otočené spirálovou částí dovnitř (čili jsou jakoby naruby), zatímco jezdec vypadá pořád normálně. Nedalo mi to a při pozorném prozkoumání jsem zjistila, že tyto jezdce jsou taky naruby, akorát mají přehozené taháčky z hora dolů, tak že se jeví, jako by byly normální. Tzn, když se člověk podívá na obyč. jezdec, tak ten má na horní části, tam kde se sjiždí spirála, takovou jakoby lištu, která tlačí zuby spirály k sobě. Ta musí být vždy na straně spirály (nad nebo pod látkou). Tzn u voděodpudivých zipů je tato lišta dole (ve spodní části zipu).

Nemůže to být ten důvod, proč vám nešlo tento vámi inzerovyný jezdec nasadit? A pak mě ještě napadlo, když jsem si prohlídla váš výrobek, že by tento jezdec šel požít i „naruby“, jen by šroub byl montovaný dovnitř (do kapsy, do bundy) a taháček by se musel převěsit na druhou stranu, což by ale mělo jít, očko je tam nachystané.

Dejte vědět, jestli je můj postřeh správný. Kristýna

Kristýna Ž.

Ok, je tam video o invisible zipers, které tento můj postřeh ukazují. Takže to nebude ten pravý důvod, proč nejde použít u vodoodpudivého zipu;-) Tímto se omlouvám za zbytečnou připomínku. K.Ž.

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: