HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz KnihyNaHory.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Nářadí pro multifunkčního chlapa – recenze Leatherman Signal

Nářadí pro multifunkčního chlapa – recenze Leatherman Signal

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Leatherman Signal
Co je to za výrobek Nářaďový nůž
Materiál 1 Nůž s kombinovaným ostřím z oceli 420HC
Materiál 2 Štípací kleště z oceli 154CM s vyměnitelnými břity
Údaje výrobce 1 Počet funkcí: 19
Údaje výrobce 2 Délka čepele nože: 6,9 cm
Údaje výrobce 3 Délka zavřeného nástroje: 11.5 cm
Údaje výrobce 4 Záruka: 25 let
Údaje výrobce 5 Hmotnost: 213 g
Údaje výrobce 6 Materiál čepele: 420HC
Údaje výrobce 7 Otvírání čepele nože přístupné jednou rukou
Údaje výrobce 8 Pojistky na všech nástrojích a čepelích
Údaje výrobce 9 Tělo z nerezové oceli
Infocena 4057 Kč
Dodává Moris Design
Více info na www.leatherman.cz

Zaujalo mě

  • Ferocerové křesadlo
  • Pojistky nechtěného otevření
  • Vyměnitelné břity štípaček

Shrnutí recenze

Značka Leatherman je pojmem v oboru nářaďových nožů a nový model Signal s outdoorovými ambicemi je dokladem, že rozhodně tento post nemíní opustit. Většina recenzí nářaďových nožů se soustředí na výčet a možnosti všech nástrojů, čemuž se ani my pochopitelně nevyhneme. Ale rád bych začal něčím jiným a tak zkusím popsat první dojem.

PODROBNÝ POPIS

Když rozděláte nožem oheň, můžete přivolat hladovce píšťalkou

Signal si dělá čáku na outdoorový nebo také survivalový nůž. Nářaďák skutečně obsahuje několik neobvyklých nástrojů použitelných v nouzi. Je tu například píšťalka a potěšilo mě křesadlo, které má široké využití nejen pro rozdělání ohně v nouzi, ale i k mnohem snadnějšímu zapálení vařiče v obtížných podmínkách (vítr, déšť) ve srovnání se sirkami nebo zapalovačem.

Všech 19 nástrojů včetně kladiva na levé rukojeti.Všech 19 nástrojů včetně kladiva na levé rukojeti.

Na druhou stranu má tento multitool i všechny obvyklé nástroje klasických nářaďových nožů, takže nejde o specialistu, který by nezastal „běžnou práci“. Tedy například kleště, pilku, nástavec na bity, ale třeba i kladivo. Z pohledu častěji používaných nástrojů mi tu chybí snad jen nůžky. Otvírání všeho je celkem v pohodě a pojistky vypadají taky dobře. První dojem určitě dobrý. Ten podtrhuje navíc fakt, že na tento multitool poskytuje výrobce záruku 25 let.

Jednotlivé funkce a nástroje

Pojďme k jednotlivým nástrojům. Signal jich má celkem 19, což ovšem zahrnuje více funkcí jedné čepele. Třeba kleště mají v sobě hned čtyři nástroje (kleště, štípačky tvrdých drátů, štípačky měkkých drátů a ozubení jako utahovací kleště – zkrátka česky kombinačky).

Štípačky mají vyměnitelné břity.Štípačky mají vyměnitelné břity.

Skrytá pojistka proti pootevření čepele nože při vyklopených kleštích.Skrytá pojistka proti pootevření čepele nože při vyklopených kleštích.

Jednoručně otevíraná čepel nože.Jednoručně otevíraná čepel nože.

Samotné kleště se otevírají snadno, čelisti jsou pevné bez viklání (nejsou předpružené) a hned mě uchvátily vyměnitelné břity štípaček. To mi přijde jako skvělá vychytávka, člověk se nebude bát kleště používat, když si (aspoň doufám) bude moci břity sám naostřit a případně koupit nové.

Jednoručně otevíratelný nůž má kombinovanou čepel, druhou velkou čepelí je pilka. Oba nástroje jsou pevné a samozřejmě s pojistkami. Kromě kleští má pojistku (různé typy) každý z nástrojů na noži.

Dvojitá pojistka

Dokonce jsou tu dvě dost neobvyklé pojistky. Jedna uzavírá celý multitool, aby se rukojeti od sebe nevyklápěly nechtěně a docela mě zaujala speciální a nikde neinzerovaná automatická pojistka proti otevření čepele samotného nože při rozevřených kleštích (aby nedošlo k náhodnému pootevření a možnému zranění o ostří nože – chvíli jsem nemohl přijít na to, k čemu je nezvyklý výstupek, až jsem zjistil, že automaticky vyjíždí do dráhy otevírání čepele nože, když se otevírají kleště).

Nářaďový nůž Leatherman Signal.Nářaďový nůž Leatherman Signal.

Jiskry z ferocerového křesadla mohou zapálit hobliny i turistický vařič.Jiskry z ferocerového křesadla mohou zapálit hobliny i turistický vařič.

Diamantový brousek pomůže udržet nůž patřičně ostrý.Diamantový brousek pomůže udržet nůž patřičně ostrý.

Další nástroje

Ze survivalových nástrojů zmíním píšťalku a dal by se sem zařadit také šikovný diamantový brousek – přiostření nože v případě nouze bude určitě vítaná věc. A možná by se sem mohla počítat také karabina na zavěšení nože proti ztrátě.

Už popsané křesadlo je klasický firesteel (ferocer jako slitina železa, ceru a několika dalších příměsí). Pro samotné křesání je potřeba firesteel z nože vyjmout (i tady je pojistka), křeše se opačnou hranou pilky. Pokud nemáte zkušenosti s křesáním, může se stát, že vám to zpočátku půjde špatně. Vytrvejte, chyba není v křesadle, chce to trochu cviku a pevně vést hranu pilky po křesadle.

Klasické nástroje jsou zastoupeny šídlem, otvírákem na konzery, stahovačem izolace drátů různého průměru, držákem na bity (s oboustranným výměnným bitem křížový / klasický šroubovák) a dvěma menšími klíči (1/4“ a 3/16“). Zbývá jeden méně tradiční nástroj inzerovaný jako kladivo. Ploška na konci nože má do kladiva sice poměrně daleko, ale pokud potřebujete zatlouct skobu, kolík, vyčuhující hřebík nebo něco rychle rozbít, poslouží kladivo znamenitě (ostatně šátrání šerem při hledání kamenů na zatlučení kolíku stanu známe asi všichni).

Leatrerman Signal se všemi nástroji.Leatrerman Signal se všemi nástroji.

Možno dokoupit

Dokoupit je možné dvě sady plochých bitů (každá po deseti dvojbitech) a případně i praktický nástavec na bity, do kterého pasují i běžné šestihranné bity. A myslím, že zbývá zmínit snad už jen klip na nošení nože u opasku.

Verdikt testéra

Jak už bylo řečeno, všechny nástroje mají pojistky. Černo-žluto-stříbrný design s mnoha odlehčovacími otvory vypadá parádně, vzbuzuje ale trochu obavy ze zanášení nečistotami. Otevírání nástrojů je většinou intuitivní a při recenzním zkoušení čepelí a nástrojů se žádný z nich nevzpouzel pracovat ani nevykazoval viklání, vůli či naopak nevůli. Zdá se, že s nářaďovým nožem Signal bude příjemné cestovat.

Další informace

Leatherman logoAmerické multitooly Leatherman jsou synonymem pro vysoce kvalitní multifunkční kapesní nástroje z prvotřídních materiálů. Na trhu působí od roku 1983 a jsou absolutní špičkou ve svém oboru. Díky kvalitě a trvanlivosti se na ně vztahuje záruka 25 let. Jsou často využívány v nejnáročnějších podmínkách – na vojenských misích, záchranářských operacích nebo náročných expedicích. Jejich funkčnost ocení zejména kutilové, montéři, mechanici a všichni, pro které je skladné a vysoce funkční nářadí nepostradatelné.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Petr z Krkonoš

Ahoj Jiří,

Reaguji na ne zrovna nejmladší recenzi ale dokud bude Signal tak asi nezestárne. Četl sem jich několik (3) a pojistku proti otevření nože při kleštích máš jen ty, tak ti mockrát děkuji!
A jestli mám něco…jsem levák a na to moc mulťáku nemyslí, při otvírání vypadám jak s obrnou.

Ještě jednou díky a přeji cesty složité tak, aby bavilo je zdolat!

Petr

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: