Nafukovací rodinný stan – recenze Coleman Valdes 4 FastPitch Air

Nafukovací rodinný stan – recenze Coleman Valdes 4 FastPitch Air

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Coleman Valdes 4 FastPitch Air
Typ výrobku stan
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Použití stanu camping
Materiál tropiko Polyester (WeatherTec)
Hmotnost 18500 g
Šířka v obalu 58 cm
Průměr v obalu 38 cm
Šířka v obalu po kompresi 46 cm
Počet vchodů 2
Počet osob 4
Výbava 1 hustilka s tlakoměrem
Infocena 21999 Kč
Dodává Camping Gaz CS
Více info na www.coleman.eu

Zaujalo mě

  • snadné stavění
  • unikátní vchodové dveře na pantech Hinged Door
  • tmavé ložnice Blackout Bedrooms

Shrnutí recenze

Rodinný stan jsem nestavěl už řadu let a tak jsem trochu s obavami, ale i se zvědavostí tento stan poprvé stavěl. Myslím si totiž, že i takto velký stan se nemusí vždy stavět jen v kempu, ale prostě tam, odkud chceme, a jako ze základního, rodinného tábořiště podnikat aktivity v širším okolí, třeba i u známých na zahradě.

PODROBNÝ POPIS

Jak je ten stan velký

Taška se stanem váží 18,5 kg a dala tušit, že stan bude velký, kompresní obal má rozměry 58(d) x 46(v) x 38(š) cm. Sám sice zabalený stan unesu, ale velký obal se nenese dobře, lépe tedy vždy ve dvou a do rozumné vzdálenosti. Také postavit stan tedy jde asi nejlépe ve dvojici, možná po delších zkušenostech i sám, jen s lehkou dopomocí manželky, či většího dítěte.

Dokončení stavby stanu.Dokončení stavby stanu.

Pohled do otevřeného stanu.Pohled do otevřeného stanu.

Otevřené vchodové dveře.Otevřené vchodové dveře.

První stavění

Na poprvé jsem vybral vhodné místo v lese u cesty, odstranil větve a šišky a mohlo se stavět. Po rozbalení, nalezení vchodu a následném základním zakolíkování podlážky, do zvýrazněných rohových popruhů, se pak už celkem snadno a rychle podařilo nahustit na správný tlak (4,85-5,5 baru) všechny tři obloukové vzpěry, základ konstrukce stanu. Tlakové ventily a přiložená hustilka s připojeným tlakoměrem pracují rychle a spolehlivě. Při větších změnách okolní teploty je ale občas nutné tlak zkontrolovat, upustit, či dohustit podle potřeby. Maximální povolený tlak je 7 baru, rezerva myslím je dostatečná.

Stan jsme pak jen provizorně šňůrami ukotvili a postupně dokončovali stavbu. Červené kotevní šňůry jsou reflexní, takže i v noci a se slabou čelovkou, jsou také dobře vidět. Přiloženými laminátovými tyčkami se nejdříve zpevnila dlouhá stříška verandy a pak i zajímavé, a hlavně praktické čelní obloukové dveře na pantech. Po zapnutí množství zipů u oken, vchodů a moskytiér a konečném vypnutí všech kotvících šňůr, jsme nejdříve vyzkoušeli, jak působí zatemněné ložnice v plném slunečním světle. Údajně až 99 % světla je zastaveno a je tam taky opravdová tma. To jsme všichni shledali jako opravdu výborný nápad a i náhodně přítomní ho ocenili.

Výrobce popisuje i fyzikální jev, kdy v teplém slunečním dni je v temných ložnicích chladněji o 5°C a v chladné noci pak tepleji o 1°C, než je venku mimo stan. Čelní obloukové dveře na pantech jsou určitě praktické, protože není nutné stále otevírat a zavírat vchod zipem a hlavně v noci to zvukem neruší.

Příprava stavby stanu.Příprava stavby stanu.

Manometr tlak 6 barů.Manometr tlak 6 barů.

Tlakování konstrukce.Tlakování konstrukce.

Jak se ve stanu bydlí

Ložnice jsou dvě, pro pohodlné uložení čtyř dospělých, nebo dvou dospělých a třech, čtyřech dětí, podle jejich vzrůstu, jsou myslím dostatečně prostorné. Každá z ložnic je 210 cm dlouhá a 140 cm široká a jdou také spojit do jedné velké společné 280 cm široké. Z ložnic vede také větrací okno do zadní části stanu, kryté před deštěm, hmyzem, ale i před světlem, když je to potřeba. Před ložnicemi a vchodovými dveřmi je dostatečně velká předsíň (300 x 160 cm), která ale jde otevřít i ze stran, za příznivého počasí, případně krytá jen moskytiérou. Vysoká je 2 m, tedy dostatečně i pro velké lidi. V předsíni stanu se tedy snadno vejde stolek se 4 židlemi, a na noc se tam dají uložit třeba i čtyři kola.

Je tam také označení zakazující používání otevřeného ohně, tedy i PB vařiče, lampy, grilu apod. Toto doporučení je vhodné dodržovat. Používání otevřeného ohně je prostě z důvodů rizika vzniku velkého množství CO a možnosti požáru zakázáno.

Boční okno.Boční okno.

Boční vchod s moskytierou.Boční vchod s moskytierou.

Vstup do ložnice zevnitř.Vstup do ložnice zevnitř.

Materiály

Materiál stanu, zelený polyester je myslím dostatečně pevný a nepromokavý se 4 m vodním sloupcem (WeatherTec), také všitá polyethylenová podlážka pod celým stanem vypadá velmi odolně. U podlážek stanů Coleman® se polyethylen (PE) používá běžně. Je relativně těžký, ale poskytuje zaručenou nepromokavost a vodní sloupec se u ní neuvádí. PE podlážky jsou ideální pro rodinné a outdoorové stany, u nichž není požadováno maximální odlehčení. Jen u množství zipů jsem zvědav, jak některé vydrží dlouho dětské zacházení. Pakliže by došlo k menšímu poškození nafukovacích oblouků, je k dispozici dodaná opravná sada, při velké destrukci či vadném ventilu, lze celý oblouk vyjmout a vyměnit.

Pohled na stan Valdes zepředu od dveří.Pohled na stan Valdes zepředu od dveří.

Vichr z hor

Konstrukce všech rodinných stanů by měla vydržet vítr až o rychlosti 65 km/h, ale v bouři či jiném extrémním počasí může být nárazově i překročena. Stan nebyl ve velkém větru testován. Pouze výrobcem.

Otevřené vchodové dveře.Otevřené vchodové dveře.

Hotový stan v lese.Hotový stan v lese.

Zasunování tyček do přední stříšky.Zasunování tyček do přední stříšky.

Verdikt testera

V takovém stanu bych s rodinou určitě rád vydržel i celé prázdniny, na hezkém místě samozřejmě. Záruka 3 roky mi také dává jistotu, že stan kempování vydrží i mnohem déle a bez závad.

Všechny fotografie k recenzi

Další informace

COLEMAN

Značka Coleman využívá vysoce kvalitních materiálů, znalosti v oboru a snahu o inovaci tak, aby mohla nabídnout praktické, odolné a výkonné produkty, ať už je potřebujete v kempu či v divočině. Proto se nemusíte bát říci si „POJĎME VEN S COLEMANEM, SPECIALISTOU NA VYBAVENÍ DO PŘÍRODY“.
www.coleman.eu

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: