HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Nafukovací kajak pro klidnější vodu – recenze Gumotex Twist N II

Nafukovací kajak pro klidnější vodu – recenze Gumotex Twist N II

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Nafukovací kajak pro klidnější vodu - recenze Gumotex Twist N II
Co je to za výrobek nafukovací kajak
Materiál 1 Nitrilon Light
Údaje výrobce 1 Rozměry: 360 x 83 cm
Údaje výrobce 2 Hmotnost: 11 kg
Údaje výrobce 3 Nosnost: max. 180 kg
Údaje výrobce 4 Rozměry po sbalení: 54 x 37 x 23 cm
Infocena 10190 Kč
Dodává Gumotex
Více info na www.gumotexcluny.cz

Zaujalo mě

  • dobré jízdní vlastnosti
  • velká stabilita
  • výborná sbalitelnost

Shrnutí recenze

Twist je dvoumístný nafukovací kajak určený na klidnější vodu. Výrobce doporučuje do WW I. Jedná se o tříkomorové plavidlo s poměrně nízkými boky, profilovaným dnem a plochou přídí i zádí bez palub či vlnolamů. Kajak ochotně poslouchá i v kamenitém korytě a tekoucí vodě, dobře vede stopu a přitom je stabilní. Jak si vedl během testování?

PODROBNÝ POPIS

Současný Twist je něco jako starý přítel v novém kabátě. Stejný model, který jsem shodou okolností testoval před několika lety, se teď vyrábí z nového materiálu, tzv. Light Nitrilonu. Díky výměně smáčivého textilu s gumovou vnitřní vrstvou za plnohodnotný Nitrilon ovšem Twist působí víc jako seriózní loď.

Dno nafukovací lodě Gumotex Twist N IIDno nafukovací lodě Gumotex Twist N II

GUMOTEX Twist N II na suchu.GUMOTEX Twist N II na suchu.

Přední opěrka a sezení Gumotex Twist N II.Přední opěrka a sezení Gumotex Twist N II.

Jak se na něm jezdí

Jízdní vlastnosti mě uspokojily. Kajak ochotně poslouchá řízení i v kamenitém korytě a tekoucí vodě, dobře vede stopu a přitom je stabilní. Skvěle reaguje na náklony, a přestože loď není určena na divočejší vodu, je i v proudech překvapivě obratná (testovací verze nebyla vybavena směrovou ploutví).

GUMOTEX Twist N II na voděGUMOTEX Twist N II na vodě.

Problematická je podle mě voda, která se přes plochou otevřenou příď snadno nabírá, a nemusí to být jen divoká voda, ale třeba i vlny v mořských zátokách. Jakmile je voda jednou v lodi, nejde se jí zbavit jinak než aktivním vyhoubičkováním nebo vyléváním, dno totiž nemá vylévací chobot. Pokud se chystáte na „divočejší“ terény, doporučuju vybrat spíš jinou loď z flotily Gumotexu, nejlépe s krytou palubou – například model Seawave, který jsme pro vás testovali v roce 2014.

GUMOTEX Twist N II na voděGUMOTEX Twist N II na vodě

GUMOTEX Twist N II na voděGUMOTEX Twist N II na vodě

GUMOTEX Twist N II na voděGUMOTEX Twist N II na vodě

Vzduch kam se podíváš

Sedačky jsou nafukovací, s nafukovací opěrkou a stabilizačnímu popruhy pro náklon opěradla. Kolenní ani jiné fixační popruhy ve výbavě nejsou. Sezení bych i tak označil jako stabilní. Háček má k dispozici nastavitelnou nožní opěrku (nafukovací), zadák se zapírá nohama o opěradlo háčka.

Stoprocentní nafukovatelnost (všechny prvky jsou nafukovací) veškerých doplňků umožňuje Twistu dosáhnout nízké hmotnosti a sbalitelnosti do malých rozměrů. To z něj dělá ideálního společníka na letní dovolenou. Protože loď je velice tolerantní k případným chybám posádky, i méně zkušení jezdci nebo odrostlejší děti si na něm mohou užít spoustu legrace.

Líbí se mi: nízká hmotnost, malé rozměry při sbalení, obratnost, stabilita
Mohlo být lepší: vzájemná blízkost háčka a zadáka

Produktové foto GUMOTEX Twist N I.Produktové foto GUMOTEX Twist N I.

Produktové foto GUMOTEX Twist N II.Produktové foto GUMOTEX Twist N II.

Produktové foto GUMOTEX Twist N II záď.Produktové foto GUMOTEX Twist N II záď.

Všechny fotografie k recenzi

O autorovi

Jan Šťovíček
Cestovatel, průvodce, horský průvodce, spisovatel dobrodruh a fotograf. Dlouholetý spolupracovník redakce Světa outdooru.

Další informace

GumotexNafukovací čluny GUMOTEX zná v České republice téměř každý, jsou totiž v Břeclavi vyráběny již 60 let a za tu dobu si vybudovaly pověst velmi kvalitních lodí s dlouhou životností, jež lze pořídit za rozumné ceny. V tomto oboru má GUMOTEX jedinečné know-how a technologie.

www.gumotexcluny.cz

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: