HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Na křídle po vertikále – recenze sedáku Edelrid Wing

Na křídle po vertikále – recenze sedáku Edelrid Wing

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Edelrid Wing
Typ výrobku horolezecký úvazek
Použití lezeckého vybavení na vysokohorské lezení a VHT, na lezení v horách, na ledolezení
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Hmotnost 360 g
Barevné varianty oranžovo-šedá
Velikostní varianty S, M, L
Infocena 1990 Kč
Dodává Vaude

Zaujalo mě

  • odolný vnější materiál
  • skladnost
  • stahovací přezky
  • materiálová poutka

PODROBNÝ POPIS

Sedák Wing je určený především na lezení v horách, ledolezení a VHT. Jeho zaměření pro tyto disciplíny jsem si nevymyslel jen tak náhodou. Splňuje totiž několik požadavků, které ho pro tyto disciplíny činí více než vhodným.

Pevný ale skladný

Na první pohled zaujme výraznou oranžovou barvou použitou na nohavičkách. V kontrastu s ní je tmavě šedá barva, použitá na pás, doplněná tištěnou grafikou. Vnější materiál nohaviček i pásu vypadá velmi odolně a nepostřehl jsem žádnou známku jeho opotřebení. To je podle mě dost zásadní při prodírání se spletitým horským terénem a skalami. To platí hlavně při sestupech, kdy člověk často jede dolů doslova po pr..zadku kamennou sutí.

Tato vnější tkanina je spojena s vnitřním 3D mesh polstrováním a tuhým jádrem.  Jde tedy o jakýsi laminát, tvořící jeden celek.  Zajímavostí této konstrukce je, že polotuhý materiál, tvořící konstrukci pásu i nohaviček je nosný. Konstrukcí tedy neprochází pevností popruh, jako u většiny úvazků. Díky tomuto řešení a decentnímu vyměkčení je sedák příjemně skladný.

sedák Edelrid Wing zadní stranasedák Edelrid Wing zadní strana

Poutka uzpůsobená svému užití

Podobně minimalistické jsou i další detaily. Například poutka na nosiče materiálu nebo velmi malé zadní poutko na pytlík s magnéziem. To je opravdu velmi malé a umožňuje procvaknutí jen miniaturní karabinky.

Místo běžných plastových přezek, držících gumičky od nohaviček je zde použit chytře tvarovaný kovový háček. Nestane se tedy, že by snadno mohlo dojít k jeho poškození při výše zmiňovaném surfingu po kamenech.

Když už jsem u té chytrosti, tak musím rovněž pochválit všechna 4 materiálová poutka. Pro nošení batohu jsou uzpůsobena měkká zadní poutka, zatímco dvě přední jsou tvarovaná a vyztužená pro snazší manipulaci s materiálem.

tkanina z vnější strany pásutkanina z vnější strany pásu

vnitřní síťovaná tkaninavnitřní síťovaná tkanina

přední  materiálové oko přední materiálové oko

Pověstná německá preciznost je vidět také na kovových přezkách. Jelikož jimi prochází jen 15mm široký popruh, jsou široké jen 25mm. Musím jen složit poklonu tomu, jak snadno umožňují povolování nebo dotahování popruhů. Celý fígl je zřejmě v tom, že hrana horního dílu přezky je hladká a zaoblená, takže popruh po ní krásně klouže. To ovšem neznamená, že by měla po zatížení nějaké tendence prokluzovat. Přezky lze samozřejmě i zcela rozepnout, což je takřka nezbytné při oblékání úvazku s mačkami nebo lyžemi na nohou.

Jasně zelené jisticí oko

Posledním prvkem, který bych chtěl popsat je přední jistící oko. Je ušito z 12 mm širokého popruhu, který je k sobě sešitý ve třech vrstvách. Oko je tedy velmi tuhé a dobře se jím procvakává karabina. Žádného znalce značky Edelrid zřejmě nepřekvapí, že tento popruh má výraznou, světle zelenou barvu, která nemůže chybět snad na žádném výrobku Edelrid. Osobně ji nazývám jedovatá edelridí zeleň, ale podotýkám, že to myslím v dobrém slova smyslu. Jen bych doplnil, že most nohaviček a oka na pásu jsou v místě styku s jistícím okem výrazně vyztužená.

kontrastní jistící okokontrastní jistící oko

Robustní konstrukce

Ostatně celkově tuhým a robustním dojmem na mě působí celý úvazek. Právě takto tuhá konstrukce umožňuje rozložení zátěže při použití tenké vrstvy vyměkčující pěny.

Bude asi záležet na každém jednotlivci, ale já osobně musím přiznat, že při sednutí do úvazku mě trochu tlačí nohavičky na tříslech. Může to být způsobeno konkrétním tvarem nohavičky v místě sešití se spojujícím mostem. Ten tvoří výrazné písmeno „Y“ a sešité popruhy v tomto místě tvoří tuhý spoj.  Tento detail v kombinaci s mým kostnatým tělem mi činí mírné nepohodlí.

Ačkoli jsem měl už na sobě pohodlnější úvazky, musím přiznat, že zcela pohodlný jem zatím na sobě neměl. Ostatně pohodlé je sednout si ve visu do křesla, nepohodlné je lano uvázané kolem pasu a všechny úvazky jsou jen kompromis mezi těmito extrémy. Převládají u mě tedy především pozitiva.

sedák Edelrid Wingsedák Edelrid Wing

odolný materiál nohavičkáchiOdolný materiál na nohavičkách

malá přezka na gumy nohavičekMalá přezka na gumy nohaviček

Již po několikáté sice musím přiznat, že mám pro tohoto výrobce slabost, ale ta je způsobena jen spokojeností s řadou výrobků, které od něj vlastním. Na všech je totiž vidět, že si někdo musel dát dost práce s vymýšlením užitečných detailů, které ve výsledku tvoří povedený celek.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: