Minimalistický koncept – recenze skialpového batohu Vaude Updraft 28 LW

Minimalistický koncept – recenze skialpového batohu Vaude Updraft 28 LW

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Vaude Updraft 28 LW
Základní rozdělení podle pohlaví Unisex
Určení batohu freeride, skialpový
Objemová kategorie Střední - 26 - 50 l
Materiál 1 zákadní tkanina - 100% Polyamide (Nylon)
Materiál 2 40D 240T Ripstop Silikon / s polyuretanovým nátěrem
Materiál 3 100
Objem batohu 32 l
Hmotnost 745 g
Počet komor 2
Počet vnějších kapes 4
Počet vnitřních kapes 3
Délka zad 48
Barevné varianty červená a modrá
Výška 48
Šířka 29
Hloubka 19
Kapsa na hydrovak ano
Hydrovak je součástí ne
Odnímatelný bederák ne
Zadní vstup do batohu ne
Integrovaná pláštěnka na batoh ne
Oddělené komory ano
Držák na helmu ne
Místo pro lavinovou výbavu ano
Výbava 1 diagonální připevnění lyží
Výbava 2 boční kompresní popruhy
Výbava 3 tunely na násadu lopaty a sondu
Výbava 4 tvarované polstrování zad
Výbava 5 vyjímatelná výztuha zad použitelná jako dlaha
Infocena 2990 Kč
Dodává VaudeCZ
Více info na www.VaudeCZ.cz

Zaujalo mě

  • Jednoznačně hmotnost batohu při jeho plnohodnotné použitelnosti v porovnání s batohy o mnoho těžšími
  • Nadstandardní počet kapes pro snadnější rozdělení neseného materiálu
  • Obvodové kompresní stahování v případě nevyužití plného objemu batohu
  • Výborně řešené nastavovatelné připevnění lyží na batoh s možností dotažení, I když je batoh na zádech
  • Vyjímatelná výztuha zádového systému použitelná jako dlaha

Shrnutí recenze

Firma Vaude uvedla na trh ideální skialpinistický batoh pro jednodenní rychlé túry Vaude Updraft 28 LW. Batoh je vybaven řadou kapes a při vnitřním objemu 32 litrů má opravdu minimalistickou hmotnost 745 gramů! Na zádech ho, pokud není nacpán k prasknutí, ani neucítíte.

Hlavní část recenze

Batoh jsme měli možnost vyzkoušet na jarních skialpinistických výletech různé obtížnosti v evropských pohořích. I při zběžném porovnání prázdných skialpinistických batohů vycházel Updraft hmotnostně úplně jinde, než všechny ostatní batohy. Při podrobnějším prohlédnutí bylo jasné, že firma Vaude si s vyladěním batohu dost vyhrála tak, aby uživateli maximálně ulehčila veškeré myslitelné aktivity. Nebýt dvou nastavitelných ok pro diagonální připevnění lyží v čele batohu by mohl být Updraft 28 LW ideální univerzální batoh na jakékoliv aktivity v přírodě od hor po nížiny.

Bederní popruh také využívá odlehčenou přeskuBederní popruh také využívá odlehčenou přesku

Děrované ramenní popruhy pro snadný odvod potu a s výškově nastavitelným hrudním popruhemDěrované ramenní popruhy pro snadný odvod potu a s výškově nastavitelným hrudním popruhem

Detail levého ramenního popruhu a bočního kompresního systému batohuDetail levého ramenního popruhu a bočního kompresního systému batohu

Konstrukční řešení batohu

Základní vnitřní řešení batohu je klasické dvoukomorové s doplněním o řadu vnitřních a vnějších kapes. V hlavní komoře jsou dvě velkoplošné kapsy – blíže k zádům použitelná pro hydrovak a na opačné straně pro list sněhové lopaty nebo cokoliv ploššího a velkoobjemového. Na krytu zádové velkoplošné kapsy je ještě malá plochá kapsa se zipem určená pro doklady, papíry a díky plastovému oku i pro zavěšení klíčů. Přes tuto kapsu jsou natištěny základní pokyny pro alpskou záchranu a přehled toho, co by nemělo nikomu chybět ve skialpovém batohu. Po obou stranách této kapsy jsou našité tunely pro lavinovou sondu a násadu sněhové lopaty.

Toto řešení je odlišné od obecně uznávaného standardu, kde je lopata i lavinová sonda co nejblíže k čelu batohu pro co nejrychlejší přístup. Při vyzkoušení je přístup k lavinovému vybavení ať už v čelní kapse klasického skialpového batohu nebo v hlavní komoře Vaude Updraft 28 LW stejně rychlý. Řešení u Vaude má ovšem výhodu v tom, že v čele nejsou tvrdé podélné “věci”, které by mohly při zavěšení lyží na batoh “dopomoci” k prodření v místě kontaktu s ostrými hranami.

Detail nastavovacího popruhu a ovládání, které je shodné se zipyDetail nastavovacího popruhu a ovládání, které je shodné se zipy

Detail pro uchycení cepínuDetail pro uchycení cepínu

Modrý nastavitelný popruh k přichycení lyží a detail kompresního systémuModrý nastavitelný popruh k přichycení lyží a detail kompresního systému

Příprava na hydrovak

Z hlavní komory je na horní straně uprostřed také krytý otvor pro vyvedení hadice hydrovaku. U Vaude je u skialpinistických batohů víceméně standardem, že zádovou výztuhu je možné vyjmout a použít jako dlahu v případě zranění spojenými se zlomeninami končetin.

Zajímavé řešení má vedlejší komora, která je obvodově spojena zipem s kapsou v horní části batohu. Zip je ve výšce levého ramenního popruhu prošitý tak, že horní kapsa má oboustranný zip, zatímco přístup do vedlejší komory je jednosměrným zipem otevíraným dolů. Řešení logické a povedené. Po otevření vedlejší komory uživatele napoprvé překvapí její velikost, když zabírá celou čelní plochu batohu, tj. i pod horní kapsu.

Další úložné prostory

Další dvě kapsy jsou z vnějšku batohu na bocích v úrovní bederáku. Zatímco síťovaná kapsa je krytá zipem, plná kapsa je shora otevřená. Nad těmito kapsami také začíná kompresní systém pro průběžnou změnu objemu batohu v závislosti na jeho naplněnosti. Po obou bocích batohu je cic-cak upevněné tenké lanko kompresního systému. Lanko je ovládatelné jednou rukou stahováním v místě vyústění hadice vodního vaku.

Otevřená hlavní komora Vaude s dvěma kapsami a dvěma tunýlky pro lavinovou výbavuOtevřená hlavní komora Vaude s dvěma kapsami a dvěma tunýlky pro lavinovou výbavu

Připevnění lyží na batoh Vaude je velmi snadnéPřipevnění lyží na batoh Vaude je velmi snadné

Široké lyže Dynafit Mercury sedí na batohu Vaude jako ulitéŠiroké lyže Dynafit Mercury sedí na batohu Vaude jako ulité

Jednoduché upevnění lyží, cepínu nebo holí

Na čele batohu jsou po bocích našité vyztužené krátké popruhy s oky. Jeden z nich je opatřen stahovacím okem pro upevnění násady cepínu, zatímco druhý je ponechán k volnému použití. Přímo se nabízí možné použití k zavěšení síťky s přilbou (síťka není součástí batohu). Na spodním okraji batohu jsou potom dvě pevná oka pro zavěšení cepínu, případně něčeho jiného. Na čele batohu jsou také snadno nastavitelné popruhy pro diagonální upevnění lyží o libovolné šířce. Vzhledem k rozsahu délky popruhu by asi bylo možné připevnit i splitboard, případně celý snowboard – i když by to diagonálně vypadalo divně.

Jak sedí na zádech

Zádový systém je u Vaude Updraft 28 LW ultralehký, po stranách polstrovaný s prolisy, zatímco ve středu je nechán široký volný pruh bez dotyku zad. Ramenní popruhy jsou přiměřeně široké a z vnitřní strany opatřené děrovanou svrchní vrstvou pro rychlejší odvod potu. Část ramenních popruhů je “děrována” skrz na skrz. Jeden z ramenních popruhů je navíc opatřen malou kapsou na zip – velikostně tak na müsli tyčinky. Hrudní popruh je klasicky vertikálně posuvný pro přizpůsobení velikosti hrudníku uživatele. V praxi jsem to ale nevyzkoušel, neboť hrudní popruh na skialpech nepoužívám.

S batohem Vaude ve sjezduS batohem Vaude ve sjezdu

S batohem Vaude ve sjezduS batohem Vaude ve sjezdu

Standardní turistický cepín je delší než záda batohuStandardní turistický cepín je delší než záda batohu

Praktické použití Vaude Updraft 28 LW

Batoh jsme používali například v Julských Alpách, kde se prakticky potvrdilo, že se do něj vleze úplně vše na jednodenní túru, a to včetně standardních stoupacích želez, náhradního oblečení, zásoby jídla a pití. S postupným ubýváním jídla se batoh dal snadno zmenšit jednoručním kompresním stahováním. Při výstupu na lyžích, stejně jako s lyžemi připevněnými na batohu, seděl batoh na zádech perfektně, a stejně tak není co vytknout ani pro sjezd. Snad pouze v případě silného větru může dojít k tomu, že horní popruh pro připevnění lyží, může lyžaře proplesknout přes tvář.

Hodnocení dalších uživatelů

Uživatelé velmi kladně hodnotili způsob připevnění lyží na batohu s jednoduchým doladěním v závislosti na zaplněnosti batohu. Osvědčila se také manipulace se zipy, které jsou opatřené místo klasických jezdců lankovými očky se zakončením kompresními převlečnými krytkami. Ovládání zipů je tak snadné jednoduché jak v prstových, tak i v palcových rukavicích.

Další informace

VAUDE

VAUDE je německý výrobce sportovního vybavení. Firma byla založena v roce 1974 Albrechtem von Dewitzem (z jeho iniciál VD je odvozen název firmy). VAUDE vyrábí především stany, spací pytle, batohy a dále sportovní oblečení, outdoorovou a cyklistickou obuv a další vybavení pro sportovce.
www.VaudeCZ.cz

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: