Měříš, měřím, měříme – recenze dálkoměru National Geographic 4×21 Rangefinder

Měříš, měřím, měříme – recenze dálkoměru National Geographic 4×21 Rangefinder

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku National Geographic 4x21 Rangefinder
Hmotnost 201
Napájení baterie 9 V
Počet akumulátorů nebo baterií 1
Šířka 113 mm
Výška 88 mm
Hloubka 42 mm
Další funkce 1 Polovodičový laser (905 nm vlnové délky)
Další funkce 2 Víceúrovňová kompenzace
Výbava 1 Odolné a pogumované pouzdro
Výbava 2 Zaměřovací kříž v zorném poli
Výbava 3 Zaostřování Fixfokus
Infocena 4990 Kč
Dodává Conrad
Více info na www.conrad.cz

Zaujalo mě

  • Přesnost měření
  • Nízká hmotnost
  • Kompaktní velikost

Shrnutí recenze

Přesný dálkoměr kompaktních rozměrů – tak by se dal definovat dálkoměr National Geographic 4×21 Rangefinder. A jak obstál v našem testování?

PODROBNÝ POPIS

Do ruky se mi dostal dálkoměr National Geographic 4×21 Rangefinder. Měl jsem štěstí a podařilo se mi ho vyzkoušet za opravdu dost rozdílných podmínek. Ještě než se budeme věnovat výsledkům měření, pojďme se trošku podívat na přístroj samotný.

První dojmy

Jedná se o dálkoměr pro měření vzdálenosti od 5 do 800 metrů (dle údajů výrobce), který umožňuje čtyřnásobné zvětšení cíle (pevně dané bez možností zoomu) při průměru objektivu 21 mm. Měření přístrojem se provádí z ruky, což dovolují kompaktní rozměry dálkoměru, který má velikost dlaně dospělého člověka. Přístroj neumožňuje případnou montáž na trojnožku či jiný podstavec.

Výstupní pupila  dálkoměru National Geographic 4x21 Rangefinder měří 5 mm.Výstupní pupila dálkoměru National Geographic 4×21 Rangefinder měří 5 mm.

Dálkoměr National Geographic 4x21 Rangefinder se pohodlně vejde do dlaně.Dálkoměr National Geographic 4×21 Rangefinder se pohodlně vejde do dlaně.

Dálkoměr National Geographic 4x21 Rangefinder zobrazuje v pevně daném čtyřnásobném zvětšení.Dálkoměr National Geographic 4×21 Rangefinder zobrazuje v pevně daném čtyřnásobném zvětšení.

Prohlédněte si všechny fotografie k recenzi.

Mimo příjemných rozměrů se jedná i o lehký přístroj (201 g), který je napájený jednou 9V baterií. Ta se nachází pod krytem na spodní části přístroje, její případná výměna je rychlá a komfortní (i v rukavicích).

Ovládání

Na horní části se nachází dvě tlačítka s dostatečným rozestupem. Jedno umožňuje zapnutí a vypnutí přístroje (dlouhé zmáčknutí) a měření vzdálenosti (krátké zmáčknutí). Druhé pak přepnutí mezi jednotkami délky (výslednou hodnotu lze měřit v metrech či yardech).

Dvě ovládací tlačítka dálkoměru National Geographic 4x21 Rangefinder mají dostatečný rozestup.Dvě ovládací tlačítka dálkoměru National Geographic 4×21 Rangefinder mají dostatečný rozestup.

Záměrná osnova optiky dálkoměru se zobrazuje až po zapnutí přístroje. Zaměřovací kříž je ve tvaru hexagonu (šestiúhelníků), nad ním se nachází řádek s ukazatelem změřené vzdálenosti a měřenou jednotkou (metry či yardy). Obojí se zobrazuje v přístroji v černé barvě. K měření je využito laseru třídy 1, který nepředstavuje riziko pro poškození zraku při měření vzdálenosti osob či zvířat.

Jak probíhalo testování?

No a jaké jsou vlastně výsledky měření? Pokud pomineme ty získané při špízování sousedky ve sprše (zde mne mrzela absence zoomu), jsou vcelku uspokojivé. Je nutno podotknout, že výsledky měření byly pro ukojení osobní zvědavosti porovnávány s přístrojem stejné kategorie konkurenčního výrobce. Přesnost měření obou těchto dálkoměrů byla navíc ověřována dálkoměrem vyšší kategorie Vectronix Vector. Měřené objekty byly vždy o minimálních rozměrech 2 x 2 m a dobré odrazové ploše (budovy, výrazné terénní tvary, vozidla apod.). Měření vybraného objektu bylo pokaždé provedeno čtyřikrát z důvodů porovnání případných rozdílů v naměřené vzdálenosti.

Měření za středně silného deště. Dálkoměr National Geographic 4x21 RangefinderMěření za středně silného deště. Dálkoměr National Geographic 4×21 Rangefinder

Jak dopadlo měření?

Měření bylo provedeno za níže uvedených podmínek:

1) Dobrá viditelnost – denní světlo

Prvním měřením jsem dosáhl až do vzdálenosti 460 metrů, celková maximální naměřená vzdálenost pak byla 620 metrů, které bylo dosaženo až opakovaným měřením.

2) Omezená viditelnost – šero

V šeru má přístroj pouze omezené využití, zejména proto, že údaj o vyčtené vzdálenosti není podsvícený. Samotný zaměřovaný objekt by měl být také alespoň minimálně nasvícen.

3) Omezená viditelnost – středně silný déšť

Za deště vykazoval dálkoměr bezproblémové měření napoprvé do vzdálenosti 425 m, při větších vzdálenostech bylo nutno měření opakovat, dálkoměr vyčetl vzdálenost většinou po druhém až třetím měření. Maximální naměřená vzdálenost činila 540 metrů při opakovaném měření.

Měření vzdáleností kraje lesa a silnice za deště. Dálkoměr National Geographic 4x21 Rangefinder.Měření vzdáleností kraje lesa a silnice za deště. Dálkoměr National Geographic 4×21 Rangefinder.

Měření za deště - dálkoměr National Geographic 4x21 Rangefinder.Měření za deště – dálkoměr National Geographic 4×21 Rangefinder.

Měření za deště - dálkoměr National Geographic 4x21 Rangefinder.Měření za deště – dálkoměr National Geographic 4×21 Rangefinder.

4) Omezená viditelnost – středně silné sněžení

Výsledky měření byly o něco lepší než za deště. Na první měření jsem uspěl až do vzdálenosti 460 m, při opakovaném měření vybraného cíle (většinou napodruhé) bylo dosaženo maximální vzdálenosti 560 metrů.

Přesnost do 600 m

Tož si to tedy shrňme pěkně popořádku. Uváděná přesnost měření do 800 metrů je spíše přáním než realitou. Při dané optice 4×21 je reálné bavit se o přesném měření do 600 m (včetně zhoršených podmínek viditelnosti), velikost cíle tomu však musí být adekvátní.

Zároveň je nutné počítat s tím, že při měření vzdálenosti nad 400 metrů (zejména za zhoršených podmínek viditelnosti) se nemusí podařit získat hodnotu hned při prvním měření. Důvodem je i určení přístroje k ručnímu měření – třes ruky hraje velkou roli zejména při měření na delší vzdálenost, a jak již bylo zmíněno, dálkoměr nedisponuje montáží pro uchycení na trojnožku či jiný podstavec.

Dálkoměr National Geographic 4x21 Rangefinder.Dálkoměr National Geographic 4×21 Rangefinder.

Rychle a přesně

Naměřené hodnoty vykazují minimální odchylku, při porovnání naměřených výsledků s dálkoměrem Vectronix Vector byla nejvyšší odchylka pouze 3 metry. Podstatný údaj na závěr – zobrazení výsledků měření přístroj zvládne průměrně do 3 vteřin.

Hodnocení testera

Dálkoměr National Geographic 4×21 Rangefinder představuje rozumné řešení za rozumnou cenu. Bude zajisté dobrým a přesným společníkem diskrétních rozměrů při čase stráveném na střelnici, při lovu či pozorování zvěře nebo jen tak při toulání přírodou.

Další informace

ConradConrad je jedna z největších zasilatelských společností na poli elektroniky v Evropě. Jde o rodinnou firmu, která již po čtyři generace působí jako holdingová společnost. Založena byla v Berlíně v roce 1923. Od roku 1946 působí ve městě Hirschau v Horním Falcku. Více než 90 let činnosti firmy Conrad znamená tradici a pokrok. Jméno Conrad se stalo pojmem ve světě elektroniky a techniky napříč celou Evropou.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: