HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz KnihyNaHory.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Méně je někdy více – recenze batohu Pinguin Minimalist 50

Méně je někdy více – recenze batohu Pinguin Minimalist 50

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Minimalist 50
Základní rozdělení podle pohlaví Unisex
Určení batohu treking
Objemová kategorie Střední - 26 - 50 l
Materiál 1 HICOR 6.0 RS
Materiál 2 HICOR 6.0
Objem batohu 50 l
Hmotnost 1850 g
Počet komor 1
Velikost zad XS
Barevné varianty černá, zelená, modrá
Výška 77
Šířka 31
Hloubka 27
Kapsa na hydrovak ano
Hydrovak je součástí ne
Odnímatelný bederák ano
Zadní vstup do batohu ne
Integrovaná pláštěnka na batoh ano
Oddělené komory ne
Držák na helmu ne
Místo pro lavinovou výbavu ne
Výbava 1 Rolovací úzavěr
Výbava 2 Oddělitelné víko batohu
Výbava 3 Oddělitelný bederák
Výbava 4 Integrovaná pláštěnka do víka batohu
Výbava 5 Příprava na hydro vak
Infocena 2390 Kč
Dodává Pinguin
Více info na www.pinguincz.cz

Zaujalo mě

  • Bytelný nosný systém
  • Z odnímatelného víka a bederního pásu lze sestavit ledvinku
  • Masivní spony

Shrnutí recenze

Kompaktní a minimalistický parťák na cesty do divočiny a za dobrodružstvím. Určený pro všechny, kteří mají rádi heslo „v jednoduchosti je síla“. Tento batoh s rolovacím uzávěrem má bytelný nosný systém a umožňuje po odejmutí víka vytvořit kompaktní batoh a extra ledvinu pro výpady do okolí bez batohu. Co všechno umí a co nabízí? A včem je jeho síla a slabiny?

PODROBNÝ POPIS

Minimalist 50 je jednoduchý jednokomorový batoh s rolovacím uzávěrem a víkem. Víko batohu je odnímatelné a batoh je možno používat bez něj. Rolovací uzávěr se buď fixuje k popruhům víka batohu anebo se uzavírá jako lodní vak. Na rolovacím uzávěru jsou tři spony. Dvě párové a jedna navíc, která slouží k sepnutí s hlavními popruhy od víka batohu.

Spony a popruhy

Spony se dají snadno ovládat i v rukavicích, protože „packy“ jsou z boku na sponě vystrčené a dají se tak snadněji zmáčknout. Konce všech popruhů jsou zakončeny malými suchými zipy a dovolují tak jejich zkrácení pouhým stočením a zajištěním tímto sucháčem. Toto řešení není obvyklé a z mého hlediska mi nepřináší žádný užitek. Nevadí mi zkrátka, když mi popruhy vlají.

Celkový pohled na batoh bez víka. Patrny jsou nezastrčené poutka na cepíny a hole.Celkový pohled na batoh bez víka. Patrny jsou nezastrčené poutka na cepíny a hole.

Nosný systém včetně ramenních popruhů a bederního pásu.Nosný systém včetně ramenních popruhů a bederního pásu.

Cepín se fixuje na batoh klasicky do poutka s přetočením. Zajištěný je suchým zipem.Cepín se fixuje na batoh klasicky do poutka s přetočením. Zajištěný je suchým zipem.

Zádový systém

Zádový systém působí festovně. Ramenní popruhy jsou dostatečně tuhé. Tak akorát. Popruhy ve sponách na nosném systému chodí dostatečně hladce a nezaznamenal jsem žádný prokluz i při celodenní túře. Na sponě hrudního poruhu píšťalku nehledejte.

Vlastní záda jsou tvořena pěnovými „bochánky“, které drží batoh od těla. Při nízké tělesné aktivitě dostatečně zvládají takto odvětrávat. Střední díl polstrování bederního pásu je součástí batohu a je ukončen dostatečně vysoko tak, aby při stání batohu na zemi nebo manipulaci s ním, netrpělo toto polstrování.

Kapsy a poutka

Dvojice poutek pro uchycení holí a cepínů se dá zastrčit do batohu, který pak působí velmi kompaktně. Do bočních kapes je možno uložit kromě drobností i vlastní popruhy batohu. Tyto boční kapsy i po nabalení batohu pojmou rukavice, čepici či malou lahev.

Pro lepší manipulaci s batohem je na předním panelu přidáno ještě jedno madlo.To je vhodné při nakládání či poponášení

Boční kompresní popruhy zvládly obstojně i transport skialpových lyží šířky 96 mm. I tyto popruhy jsou osazeny masivními sponami, které se snadno ovládají v rukavicích.

Pod horní extra popruh lze přidat i lano nebo budnu a to i bez víka.Pod horní extra popruh lze přidat i lano nebo budnu a to i bez víka.

Detailní pohled na fixaci lana na batohu.Detailní pohled na fixaci lana na batohu.

Rolovací uzávěr má tři spony. Dvě k vzájemnému spojení a třetí k fixaci k popruhům od víka batohu tak, aby vycházely díly spon do sebe.Rolovací uzávěr má tři spony. Dvě k vzájemnému spojení a třetí k fixaci k popruhům od víka batohu tak, aby vycházely díly spon do sebe.

Redukce hmotnosti

Odejmutím bederáku a víka snížíte hmotnost batohu o 610 gramů. Při vyjmutí HDPE zádové desky s alu výztuhami ještě o dalších 310 g. Po této odtučňovací kůře můžete využívat 50ti litrový batoh s hmotností pouhých 930 g.

Cestovní ledvina

Z víka a bederního pásu můžete vytvořit během okamžiku velikou ledvinu. A batoh tak zanechat ve stanu nebo v autě a vyrazit nalehko. Do víka je netradičně integrovaná pláštěnka, která se dá vyjmout a sušit nebo použít zvlášť. Doporučuji se mrknout na web výrobce, kde najdete video návod, jak tuto cestovní ledvinu sestrojit. Nejdříve je však nutné odejmout víko batohu a bederní paás. Na víku je ze spodní strany pro tento účel našitá jakási chlopeň z příjemného materiálu, která bederák fixuje k víku batohu. Dále můžete balanční popruhy z bederáku připojit k dvojici spon, které jsou po stranách spodní strany víka batohu. Nosit ledvinu z praktických důvodů doporučujeme zipem směrem vzhůru.

Vyrolovaný uzávěr.Vyrolovaný uzávěr.

Pohled na zapnutý rolovací uzávěr do popruhů od víka. A dále i na horní popruh s přezkou přes tento uyávěr. Volné konce popruhů se dají zastrčit do bočních kapes.Pohled na zapnutý rolovací uzávěr do popruhů od víka. A dále i na horní popruh s přezkou přes tento uyávěr. Volné konce popruhů se dají zastrčit do bočních kapes.

Batoh s nasazeným víkem. Detail na popruhy. Boční - kompresní a hlavní od víka.Batoh s nasazeným víkem. Detail na popruhy. Boční – kompresní a hlavní od víka.

Rolovací uzávěr

Rolovací uzávěr je klasický. Tak jak jste třeby zvyklí u lodních vaků. Zajištěn je ještě navíc suchým zipem. Pak se teprve roluje. Po zarolování můžete oba konce klasicky secvaknout k sobě a takto uzávěr zajistit nebo můžete využít popruhů od sejmutého víka a jednotlivé „uši“ rolovacího uzávěru zajistit a přitáhnout k nim. Vytvoříte tak kompaktní batoh – celek. Celý rolovací uzávěr je možno ještě zajistit extra popruhem, který může sloužit i na zajištění lana či bundy pod víkem batohu.

Verdikt testéra

Batoh Minimalist 50 je batoh, která zvládne hravě víkendové výpravy nebo treky nalehko. Taktéž si ho umím představit i jako batoh do hor na ledovec či na horolezecké výpravy. Kompaktní a robustní.

Drobné postřehy: při vkládání nebo vykládání věcí z batohu se oblečení někdy zachytává za všitý suchý zip v rolovacícm uzávěru. Dále by se možná hodily i zakulacené rohy tohoto suchého zipu tak, aby si člověk, když si nedá pozor, nerozedíral předloktí. Dále počítejte s tím, že když „vyrolujete“ uzávěr je batoh vysoký a uvnitř batohu je zaprve málo světla a za druhé potřebujete delší ruku pro vytahování či vkládání vybavení.

Zadní pohled na batoh Pinguin Minimalist 50.Zadní pohled na batoh Pinguin Minimalist 50.

Boční pohled na nasazený batoh. Výška postavy 174 cm.Boční pohled na nasazený batoh. Výška postavy 174 cm.

Testováno i na skialpovém kempu na Rudlofshütte.Testováno i na skialpovém kempu na Rudlofshütte.

Testér

Vojtěch Dvořák
Spoluautor metodických materiálů SINGING ROCK a HUDY. Osm let ve firmě SINGING ROCK, 5 let v HUDY, horský vůdce UIAGM od roku 2009. Autor nekonečného komiksového seriálu Wattova Wokna v Montaně.

Další informace

Pinguin

Firma Pinguin patří mezi nejstarší české výrobce outdoorového a campingového vybavení, její historie sahá do roku 1989, kdy se na českém trhu objevují první výrobky s touto značkou. Dnes tato značka nabízí batohy, stany, spací pytle a nádobí na pobyt v přírodě, divočině a na horách.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: