HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Mačky italské značky – recenze Climbing Technology PRO LIGHT

Mačky italské značky – recenze Climbing Technology PRO LIGHT

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Mačky PRO LIGHT
Typ výrobku mačky
Použití lezeckého vybavení na vysokohorské lezení a VHT, na ledovec
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Materiál 1 slitina hliníku
Hmotnost 700
Dostupné velikosti 36 - 49 EU
Výbava 1 Počet hrotů: 12
Výbava 2 Systém upínání: poloautomatický
Výbava 3 Dodáváno s obalem: ano
Infocena 2990 Kč
Dodává R-SPORT

Zaujalo mě

  • Nízká hmotnost
  • Vyhazovací podložky
  • Odolnost

Shrnutí recenze

Tyto ultra lehké mačky byly intenzivně testovány během náročné sezony horského vůdce. Na skialpech, na ledovci i na alpských výstupech. Kolik toho hliníkové mačky vydrží a jak dopadlo jejich náročné testování?

PODROBNÝ POPIS

Testovací podmínky

Mohu zcela upřímně konstatovat, že jsem ani jiné mačky za celou letošní sezonu nepoužíval. Takže mačky během testování mají jistě (přesně jsem to nepočítal) více než 30 dní plného provozu. Mačky zvládly i drsné zacházení při přechodech suťovisk, lezení po čisté skále nebo i náročné výstupy strmými svahy během skialpových túr.

CT mačky Light musely projít i tímto očistcem v podobě kamení.CT mačky Light musely projít i tímto očistcem v podobě kamení.

Testování maček CT PRO Light v kombinovaném terénu.Testování maček CT PRO Light v kombinovaném terénu.

Testování CT PRO Light během výstupu na Grossglockner.Testování CT PRO Light během výstupu na Grossglockner.

Materiál

Použitá speciální slitina vykazuje až 35% nižší hmotnost než tradiční mačky z ocelové slitiny při zachování potřebné pevnosti. Lehčí mačky mají své výhody a to hned dvě. Jsou lehčí nejenom při nošení na zádech v batohu, ale i v případě, že je máte na nohách. Udělejte na túře tisíce výškových metrů a vaše nohy by měly cítit jasný rozdíl.

Všechny fotografie naleznete ve fotogalerii

Balení

Mačky jsou dodávány i s textilním obalem. Obal je jednoduchý pytlík s uzávěrem na suchý zip a s textilním poutkem. Textilie je dostatečně tuhá a ochrání zbytek batohu proti propíchnutí. Navíc doporučuji při balení mačky dávat hroty proti sobě. Opět zmenšíte možnost poškození svého vybavení v batohu. Obal je opatřen logem CT.

Textilní obal maček CT PRO Light.Textilní obal maček CT PRO Light.

Nejúsporněji složené mačky CT PRO Light.Nejúsporněji složené mačky CT PRO Light.

Balení na další túru.Balení na další túru.

Nastavení velikosti

Jinak součástí prodejního balení je kromě maček a obalu ještě dvojice šroubů s matkami. Ty slouží v případě, že máte botu menší než 42 (41) k posunutí středního nastavovacího dílu tak, aby vám tento díl nečouhal pod patou ven a vy neměli vzadu na mačkách „ostruhy“. Z mých zkušeností při velikosti boty 42 už začíná tento díl bez úpravy čouhat. Jinak celkově lze mačky snadno a rychle přizpůsobit na velikost boty 36 až 46. Normální nastavení nebo přenastavení se děje pouhým zvednutím ocelového klipu s kolíkem, který zaskočí do otvoru spojovacího dílu přední a zadní části mačky.

TIP HORSKÉHO VŮDCE: Nastavení maček nenechávejte až na ledovec nebo do terénu. Vše si nejlépe nastavte doma, před odjezdem nebo nejpozději na chatě, večer před túrou.

CT PRO Light a detailní pohled na vysunutý nastavovací díl při špatném nastavení.CT PRO Light a detailní pohled na vysunutý nastavovací díl při špatném nastavení.

CT PRO Light a ocelový pružný klip s kolíčkem pro rychlé nastavení vhodné délky mačky.CT PRO Light a ocelový pružný klip s kolíčkem pro rychlé nastavení vhodné délky mačky.

Nastavovací díl je taktéž z hliníku. Hranatá díra slouží k nastavení maček na menší velikosti pomocí přiloženého šroubu a matice.Nastavovací díl je taktéž z hliníku. Hranatá díra slouží k nastavení maček na menší velikosti pomocí přiloženého šroubu a matice.

Nasazení na boty

Klasické košíčkové upínání mi sedělo na moje trekové (La Sportiva Trango) a i skialpové boty bez problému. Zadní rychloupínací patka je určena pro obuv s drážkou vzadu. K dostání i ve verzi klasické a plnoautomatické. Dotažení a zajištění mačky na botě se provádí klasicky popruhem, který stačí protáhnout předním plastovým dílem a na vnější straně zajistit v klasické dvoukroužkové sponě. Pro ty, kteří nevědí, jak to funguje, nejprve protáhněte popruh oběma kroužky a zpět pouze jedním kroužkem. Takto popruh zajistíte. Pro povolení je na kroužku silné a dostatečně tuhé povolovací oranžové poutko.

Velikost maček  CT PRO Light se dá ještě doladit pomocí aretačního kolečka na plastovém klipu na patě.Velikost maček CT PRO Light se dá ještě doladit pomocí aretačního kolečka na plastovém klipu na patě.

CT mačky PRO LIGHT připravené na připnutí na botu.CT mačky PRO LIGHT připravené na připnutí na botu.

Kovová dvoukroužková spona s logem CT a detailní pohled na rychloupínák.Kovová dvoukroužková spona s logem CT a detailní pohled na rychloupínák.

Aby se nelepil sníh

Mačky jsou dodávány včetně „Anti bootu“ (sněhových vyhazovačů). Ty jsou provedeny v oranžové barvě. Jedná se o ploché vyhazovače, které však až na speciální lepivý sníh fungovaly dostatečně.

CT PRO Light s vyhazovači sněhu.CT PRO Light s vyhazovači sněhu.

Závěr

Mačky mají své místo na všech skialpových túrách a na pohyb ve VHT terénech včetně lehčích výstupů na alpské velikány. Nejsou určeny pro lezení ledů a ledopádů.  Jejich hlavní deviza je v hmotnosti. Kdyby italští inženýři ještě zamakali na větší skladnosti – byly by to mačky numero uno.

Další informace

Logo Climbing Technology.

Climbing Technology – materiál vyvíjený lezci, vyráběný v Evropě! Climbing Technology má pro své produkty tři základní kritéria: bezpečnost, jednoduchost a funkčnost. Rozsáhlé know-how v kombinaci s nejnovějšími výrobními technologiemi jsou ideálními podmínkami pro vývoj a výrobu toho nejlepšího lezeckého vybavení.
Lezte bezpečně a…dobře se bavte!
www.climbingtechnology.cz

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: