HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Lopata a cepín v jednom – recenze BCA Shaxe Tech

Lopata a cepín v jednom – recenze BCA Shaxe Tech

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku BCA Shaxe Tech
Hmotnost Lopata 706 gramů, Cepín 436 g, Celková hmotnost 902 g
Výbava 1 Rozměry listu lopaty a materiál: 24x28,5 cm
Výbava 2 Materiál: 6061 T6 hliník
Výbava 3 Materiál hlavy cepínu: nerezová ocel
Infocena 4599 Kč
Dodává Camping Gaz CS

Zaujalo mě

  • nízká hmotnost cepínu s lopatou
  • rychlá a jednoduchá změna mezi lopatou a cepínem
  • plnohodnotný cepín i do obtížného terénu
  • dopomoc při sestavení provizorního svozného prostředku – nezničitelně pevné spojení špiček lyží během chvilky

Shrnutí recenze

Na rok 2016 připravila americká firma BCA nové kombinace lopaty a cepínu v jednom – BCA Shaxe Tech a BCA Shaxe Speed. Kromě klasického použití dovoluje Shaxe Tech také výrazné zlepšení při sestavování provizorního svozného prostředku. Na prvním krkonošském sněhu v říjnu 2016 jsme vyzkoušeli model BCA Shaxe Tech.

PODROBNÝ POPIS

Na rozdíl od obdobného modelu K2 The ShaXe je u BCA Shaxe Tech násada sklopená pod úhlem devět stupňů: lopata je tak ergonomičtější a v módu cepínu se jedná o plnohodnotný cepín i pro pohyb v techničtějším, tvrdším a strmém terénu jak na sněhu, tak i ledu.

Obsah celé sady

Po otevření krabice se objeví tři věci: násada, list lopaty a malý pytlík, který obsahuje vše potřebné pro tři varianty použití BCA Shaxe Tech. V pytlíku je rukojeť tvaru T pro lopatu, hlava cepínu z nerezové oceli a „napáskované“ čtyři šroubky s křídlovými matkami. Vše je skladné. Při praktickém využití je lepší mít sestavený cepín zavěšený vně na batohu, neboť hrot cepínu je klasicky ostrý a při umístění v batohu by mohl poškodit batoh zevnitř. V batohu tak zůstane list lopaty a v „emergency“ kapse (pokud je jí batoh vybaven) pytlík s ostatními díly.

Kompletní sada BCA Shaxe obsahuje list lopaty, topůrko, cepín, madlo ve tvaru T a taštičku na uložení cepínu či T madla a šroubů na sestavení saní.
Kompletní sada BCA Shaxe obsahuje list lopaty, topůrko, cepín, madlo ve tvaru T a taštičku na uložení cepínu či T madla a šroubů na sestavení saní.

BCA Shaxe Tech jako lopata

Sestavení lopaty je v řádu vteřin po vytažení tří potřebných dílů z batohu – list lopaty, násada a plastová rukojeť ve tvaru T. Při sestavování se díky oválnému profilu násady není možné splést ani ve stresu – dolní konec násady se zasune do listu lopaty, zároveň se oddálí pojistka na listu lopaty a po plném zasunutí se pojistka uvolní. Nasazení T rukojeti je vhodné vyzkoušet předem „nasucho“ – pojistka se pootočí, kousek povytáhne a teprve následně se T rukojeť naplno zasune. Pojistka se protáhne do protilehlého otvoru v násadě a pootočí. Pro plnou a výrobcem zajištěnou funkčnost, se přes pojistku přetahuje ještě gumová návlečka. Jak lopata, tak i cepín funguje bezproblémově i bez této gumy.

Rozměrný a profilovaný list lopaty je velmi pevný a i v hodně tvrdém sněhu vynikající. Při házení s lopatou se osvědčila protiskluzová úprava povrchu násady u listu lopaty pro spolehlivé udržení lopaty prstovými i palcovými rukavicemi za proměnlivých podmínek.

List lopaty BCA Shaxe je poměrně velký a kopání jde takto rychle od ruky.
List lopaty BCA Shaxe je poměrně velký a kopání jde takto rychle od ruky.

BCA Shaxe Tech jako cepín

Varianta cepínu BCA Shaxe Tech je pro sestavení ještě rychlejší než u lopaty, neboť stačí T rukojeť u lopaty nahradit nerezovou hlavou cepínu. Cepín je připraven k použití jak pro rovinaté procházky po ledovci, traverzy strmými svahy, nebo krátké výstupy v ledu.

Zkouška cepínu BCA Shaxe při brzdění pádu.
Zkouška cepínu BCA Shaxe při brzdění pádu.

Sklopená násada

Pro strmý terén je násada sklopená pod úhlem devět stupňů pro lepší ergonomii pohybu ve strmém terénu. K tomu by se případně hodilo doplnění o poutko, k jehož uchycení je vhodná pouze díra v hlavě cepínu. Pro lezecké použití ve strmém terénu je, stejně jako u lopaty, výhodná zdrsněná úprava povrchu v místě držení rukavicí – viz foto.

BCA Shaxe Tech jako provizorní svozný prostředek

V doplňkové výbavě je i kompletní sada pro rychlé sestavení provizorního svozného prostředku z lyží a lopaty. Princip je obdobný jako u lopato-cepínu K2 The ShaXe, což je určeno pro lyže K2 nebo jakékoliv jiné lyže s dírami ve špičkách a patách. U BCA The Shaxe Tech je ale tento způsob použití omezen na polovinu, když list lopaty se sešroubuje se špičkami lyží. Pro pevné propojení pat lyží chybí v násadě cepínu příslušné díry, i když potřebné šroubky jsou součástí balení.

Použití skialpového kompletu K2 The Shaxe - lopata, cepín a záchranný set v jednom
Použití skialpového kompletu K2 The Shaxe – lopata, cepín a záchranný set v jednom

Závěr

BCA Shaxe Tech je výborný univerzální lopato-cepín, který je použitelný na většině skialpinistických túr s výjimkou exponovaných nejstrmějších sjezdů, kde se využívají pro výstup čistě lezecké cepíny. Pokud se chystáte na skialpinistické výlety do míst, kde je použití cepínu nutností, je BCA Shaxe Tech velmi dobrou variantou ke standardním výrobkům. Záměna mezi lopatou a cepínem je velmi rychlá i za nepříznivých povětrnostních podmínek – v Krkonoších foukalo, padající sníh a hustá mlha omezovaly viditelnost na několik metrů.

Další informace

Značka Backcountry Access (BCA), pocházející z amerického města Boulder,  je coby výrobce lavinového výbavení jedničkou na americkém trhu. Poslaním značky BCA je nejen prodej  lavinových batohů, sond, vyhledávačů, lopat či vysílaček,  ale i prevence a vzdělávání v oblasti lavinové prevence.  Ve lavinových batozích je použit vlastní systém BCA Float, který využívá k plnění 150l vaku lahev se stlačeným vzduchem. Značka BCA je součástí korporace K2 Sports.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: