HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Lehký tlouštík – recenze lana TENDON Lowe 9,7

Lehký tlouštík – recenze lana TENDON Lowe 9,7

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku TENDON Lowe 9,7
Typ výrobku lano
Použití lezeckého vybavení na skály
Hmotnost 55 g/m
Barevné varianty zelená, modrá
Průměr lana 9,7
Počet pádů 6
Dynamický průtah 32
Rázová síla 8
Výbava 1 Sonické zakončení lana
Výbava 2 Označení půlky
Výbava 3 Impregnace
Infocena 4522 Kč
Dodává TENDON
Více info na www.mytendon.cz

Zaujalo mě

  • nízká hmotnost
  • výrazné značení půlky lana
  • univerzálnost

Shrnutí recenze

Lehké lano, které i při délce 70 m vás nebude stahovat k zemi. I díky průměru pod 10 mm nezabere v  lano batohu příliš místa.

PODROBNÝ POPIS

Po vyjmutí z obalu, které lano chrání při skladování či na prodejně a rozstřižení pásek jsem lano přebral. Obal dobře chrání lano proti poškození z výroby, přes sklady, prodejny až k finálnímu živiteli. To si myslím, že je velká deviza. Na co pak obal používat dál, je na každém z vás. Tendon by mohl sestavit nějaký vtipný seznam návrhů či sebraných zkušeností.

Rozbalování lana Tendon LOWE 9,7.Rozbalování lana Tendon LOWE 9,7.

Jedinou olepkou je rok výroby. Zbytek značení je proveden termotransferem.Jedinou olepkou je rok výroby. Zbytek značení je proveden termotransferem.

Rozhození lana Tendon LOWE po vybalení.Rozhození lana Tendon LOWE po vybalení.

První dojmy

Lano od prvního použití vůbec nesmyčkovalo. Tak jak jsem zvyklý, jsem lano po rozstřižení pásek rozmotal a jednou kompletně přebral v rukách. Lano se po době strávené v „kozelci“ pěkně srovná a vy si zkontrolujete, že je z jednoho kusu. Zelená barva lana je na skalách dobře viditelná a od začátku se mi líbila.

Průměr a hmotnost vs. jistítka

Hmotnost pouhých 55 g/m při průměru 9,7 mm je unikátní. Zachovaný je tedy průměr, který vyhovuje většině jistítek a zároveň hmotnost odpovídá lanům tenčím. Testoval jsem lano Tendon LOWE 9,7 s jistítky: MAMMUT Wall Alpine Belay, SALEWA Ergo, GRIGRI 2 od Petzlu, Matik od Campu, CLICK UP od Climbing Technology, JUL2 od Edelridu a i s polovičním lodním uzlem v HMS karabině. S těmito jistítky nebyl problém. Při jištění ani při slanění.

Krásné nové lano Tendon LOWE. S lanem vždy používáme i lanoplachtu.Krásné nové lano Tendon LOWE. S lanem vždy používáme i lanoplachtu.

Lano se standarně dodává i s obalem, který obsahuje i návod k použití.Lano se standarně dodává i s obalem, který obsahuje i návod k použití.

Testování proběhlo kromě lezení i prusíkováním.Testování proběhlo kromě lezení i prusíkováním.

Další vychytávky

Díky zakončení lana technologií Compact se konce netřepí. Navíc je zakončení tak kompaktní, že se nikde nechytá a vypadá vizuálně čistě.
Absence olepových pásek (kromě jedné, která udává rok výroby a lze snadno sejmout) zvyšuje komfort při manipulaci.
Značení poloviny je výrazné a je provedené černou barvou. Značení půlky je drobnost, která však zvyšuje bezpečnost na skalách a urychluje slanění.

Motání lana. Všechny lana MASTER, HATTRICK a LOWE jsou balené na nové baličce. Takže lano je hned po zakoupení připraveno k lezení. Na videu je vidět, jak ta věc funguje. Testovaný vzorek byl balen ještě starou metodou, proto jsem ho klasicky po vybalení přemotali a připravili na lezení tak, aby nesmyčkovalo.

string

Oplet

S hrubějším opletem bych toto lano doporučil spíše na vápno a jiné málo drsné skály. Již po několika cestách na krkonošské žule začalo hodně chlupatět. Řekl bych nadstandardně.

Díky hrubému opletu rychle chlupatí na hrubých horninách.Díky hrubému opletu rychle chlupatí na hrubých horninách.

Díky délce 70 m se výborně hodí na dlouhé cesty.Díky délce 70 m se výborně hodí na dlouhé cesty.

Polská žula je drsná a žádné lano nešetří!Polská žula je drsná a žádné lano nešetří!

Shrnutí

Lano po vybalení nesmyčkovalo. Hrubý oplet se dobře drží, avšak je náchylný ke třepení resp. chlupacení. Lano je lehké, ale zároveň dostatečně silné pro jistítka a dobrou manipulaci a zvláště u těch, kteří si hlídají každý gram (v matroši), si může najít svoje místo v lezeckém cajku. Podle výrobce je LOWE 9,7 se svou hmotností 55 g/m srovnatelné s lany s průměrem pod 9.2 mm. I při průměru těsně pod 10 mm nemám vůbec pocit, že v lanoplachtě nesu 70m lano.

Testování na Suchých skalách.Testování na Suchých skalách.

Další informace

Tendon

Tendon propaguje aktivní horolezectví, které není  pouze sportem, filozofií nebo životním stylem, představuje navíc nespoutanou sílu přírody, proudící přes všechny smysly každého, kdo chce prostřednictvím horolezectví poznat zejména sám sebe.
www.mytendon.cz

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: