HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz KnihyNaHory.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Lehký batoh i pro nelehké výlety – recenze Lowe Alpine Axiom Diran 65:75

Lehký batoh i pro nelehké výlety – recenze Lowe Alpine Axiom Diran 65:75

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Recenze Lowe Alpine Axiom Diran 65:75
Základní rozdělení podle pohlaví Pánský
Určení batohu cestovatelský, treking
Objemová kategorie Velký - 51 l a více
Materiál 1 300D Nailhead
Objem batohu 75 l
Hmotnost 2280 g
Počet komor 2
Barevné varianty Modrá, Zelená, Černá
Kapsa na hydrovak ano
Integrovaná pláštěnka na batoh ano
Oddělené komory ano
Infocena 3980 Kč
Dodává Sport Prima

Zaujalo mě

  • Nízká hmotnost batohu
  • Pohodlný a nastavitelný zádový systém Axiom
  • Dostatek praktických kapes a popruhů pro snadné sbalení
  • Přední a spodní vstup a posuvné víko batohu
  • Technické zpracování švů, zipů a přezek

Shrnutí recenze

Svým nenápadným a skromným vzhledem nedává nijak zvlášť najevo své přednosti. Ale zdání klame, protože jich rozhodně není málo… Britský výrobce outdoorového vybavení Lowe Alpine doplňuje řadu batohů s patentovaným zádovým systémem Axiom o další kousek – model Diran 65:75.
Propracované a dobře umístěné kapsy, praktické přezky, kvalitní zipy a zejména vychytaný zádový systém dělají z tohoto batohu ideálního společníka na krátké i dlouhé výlety…

Hlavní část recenze

Tento model o objemu 65-75 litrů tak dobře doplňuje řadu středně a velkoobjemových batohů, kdy zapadá zhruba doprostřed celé řady, která pokrývá objem od 55 do 95 litrů.

Zádový systém Axiom 2

Hlavním prvkem batohu, který se dostal i do jeho názvu, je speciální zádový systém Axiom 2, který umožňuje nastavení výšky zad přímo na zádech, bez nutnosti sundávat batoh. Odpadá tak opakované shazování a nahazování batohu – přímo na zádech totiž cítíte, jak vám sedne.

Toho je dosaženo asi 1,5 cm silným mechanismem, který tvoří zádovou kostru batohu uschovanou pod kapsou na picí vak. Dvě táhla – odemykací a nastavovací – umožňují rychlé a pohodlné nastavení přímo na zádech. Používání systému jistě vyžaduje nějaký cvik, ale po pár zkouškách určitě nebude dělat větší problémy.

Seřizování batohu Seřizování batoh tak, že ho nemusíte vůbec sundávat

Praktické rady na nastavení batohu

Pro nastavení výšky zad nejprve zatáhnete za černé táhlo vpravo, aby se mechanismus odemknul. Poté pomocí šedého táhla vlevo nastavíte požadovanou výšku zad. Při uvolnění obou táhel se mechanismus uzamkne v nastavené poloze a nyní už stačí jen doladit popruhy ramenních pásů.

Samotné nastavení výšky zad je závislé na tom jestli chcete záda prodloužit nebo zkrátit. Při prodlužování vám totiž pomáhá gravitace, takže po odemčení černým táhlem batoh pomocí šedého táhla na zádech jen pomalu spouštíte. Naopak při zkracování zad je třeba si uvědomit, že jen táhlem celý batoh na zádech prostě nezvednete.

Pro zkrácení se mi osvědčilo se předklonit a na skoro vodorovných zádech odlehčeným nastavovacím táhlem zkrátit záda na požadovanou výšku. Vypadá to náročně, ale je třeba si uvědomit, že máte batoh stále na zádech, takže ho nemusíte sundávat a nandávat.

Pohled na vnitřní uspořádání systému nastavení batohuPohled na vnitřní uspořádání systému nastavení batohu a popisky k jeho nastavení

Naložte si to na bedra

Celkově jsou jak ramenní tak bederní popruhy batohu velmi příjemné a pohodlné, ani při delším nošení těžšího nákladu nikde netlačí. Tomu samozřejmě pomáhá i klasický systém popruhů se sponami pro nastavení správné pozice batohu. Užitečnou drobností je určitě spona hrudního popruhu s píšťalkou.

Konstrukce a vzhled batohu

Samozřejmostí u batohů této velikosti je dělení hlavní komory rozpínací přepážkou a samostatný vstup do spodní části – ani zde tedy tento prvek nemůže chybět. Navíc má batoh i přední vstup, který svou výškou pokrývá téměř celou výšku horní části až po stahovací komín, což velmi usnadňuje přístup ke sbaleným věcem.

Diran Lowe AlpineDiran Lowe Alpine

Detailní pohled na stahování hlavní komoryDetailní pohled na stahování hlavní komory

Pohodlný přední vstupPohodlný přední vstup

Kapsy a další místa pro vaše vybavení

Víko batohu má vnější i vnitřní kapsu a je možné jej celé vysunout nebo stáhnout, podle toho jak moc je batoh zrovna plný. Stahování komínu batohu je dvojité – první hned ve výšce ramenních popruhů, druhé pak cca 15-20 cm nad ním, což umožňuje v případě potřeby ještě zvětšit objem batohu.
Zespodu batohu je pak malá kapsa na zip s integrovanou pláštěnkou, kterou lze v případě deště velmi rychle rozbalit a navléci přes batoh. Na obou bočních stranách batohu jsou dole umístěny dvě síťky, které pojmou kromě jiného i větší PET lahev s pitím. Nad síťkami jsou svislé kapsy na zip, do kterých lze pohodlně schovat např. mapu.

Přidávání vybavení na batoh

Celý batoh křižuje několik popruhů se sponami i bez nich. Přes spodní komoru vedou dva popruhy, kam lze v pohodě připnout např. menší stan, další dva nad sebou z boční strany pak umožňují přichycení i delšího nákladu, jako je karimatka nebo stanové tyčky.
Velmi vítaným prvkem jsou dvě malé kapsičky na bederním pásu – na levé straně síťovaná, např. na kapesníky, nůž či menší telefon, na pravé straně na zip, ideální na drobné nebo různé cennosti. Na spodním okraji batohu jsou na silných gumičkách dvě plastová očka na trekové hole, která umožní upnutí jak holí bez krytu hrotů tak i s nimi.

Celkovy pohled na zádový systémCelkový pohled na zádový systém

Detailní pohled na kapsy na bederním pásu a na popruhy a smyčkyDetailní pohled na kapsy na bederním pásu a na popruhy a smyčky

Detail na zádový systémDetail na zádový systém

Velmi praktická jsou pak čtyři oka na předním víku batohu, do kterých lze pomocí dvou popruhů dodávaných společně s batohem svisle upnout jakýkoliv nadměrný náklad, opět třeba větší karimatku.

Při nutnosti přenášet těžký batoh v rukou, jako třeba při nakládání, se hodí pevné šité oko z přední strany batohu, které je umístěno přesně naproti klasickému stejnému oku mezi ramenními popruhy.

Uvnitř horní části vnitřní komory je umístěna kapsa na picí vak včetně očka se sponou pro jeho zavěšení, na pravé straně těsně pod víkem je kryté vyústění pro hadičku picího vaku.

Vyklopené víko od batohu s kapsouVyklopené víko od batohu s kapsou

Diran Lowe AlpineDiran Lowe Alpine

Bederní pás se síťovanou kapsouBederní pás se síťovanou kapsou

Verdikt testéra

Batoh Lowe Alpine Axiom Diran 65:75 je velmi dobře technicky provedený batoh se spoustou praktických úložných prostor, který díky kompaktnímu vzhledu a dobře řešeným popruhům poskytne dostatečnou variabilitu objemu pro krátké výlety nalehko ale i dlouhé treky s plnou výbavou. Zádový systém Axiom 2 navíc nabízí možnost komfortního nastavení zad bez nutnosti sundávání batohu, což při těžším nákladu ušetří kus sil.

Hledáte-li batoh na delší treky, který zároveň poslouží i na jednodenních výšlapech, batoh Lowe Alpine Axiom Diran 65:75 by pro vás mohl být tou správnou volbou.

Další informace

Více informací naleznete také na www.lowealpine.cz

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: