HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Krátké zahřátí – recenze kompletu Tilak Nalu

Krátké zahřátí – recenze kompletu Tilak Nalu

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Tilak Nalu
Druh oblečení vesta, kraťasy
O jakou vrstvu se jedná třetí (svrchní), druhá (střední)
Do jakého ročního období se hodí zimní
Materiál 1 100% polyamid
Materiál 2 Climashield Apex
Hmotnost 535 g
Náplň syntetika
Barevné varianty modrá a černá
Velikostní varianty S - XXL
Infocena 5780 Kč Kč
Dodává Tilak
Více info na www.tilak.cz

Zaujalo mě

  • vynikající hmotnost a v kompresním sbalení zanedbatelný objem
  • snadné oblékání v jakýchkoliv podmínkách – u šortek bez nutnosti sundávání skeletů
  • výrazně zlepšená tepelná pohoda při čekání na vrcholu nebo na začátku sjezdu na skialpech

Shrnutí recenze

Zateplovací komplet Tilak Nalu byl představen před zimní sezónou 2014-2015. Je určen pro pohybově náročnější aktivity v místech s nízkými teplotami, jako je např. skialpinismus. Měli jsme možnost vyzkoušet celý komplet sestávající ze šortek a vesty v průběhu zimních měsíců od Japonska přes Balkán až po Slovensko.

PODROBNÝ POPIS

Vesta Tilak Nalu jako vnitřní vrstva pod svrchní bundouVesta Tilak Nalu jako vnitřní vrstva pod svrchní bundou

Šumperská firma Tilak je známá svými kvalitními výrobky v oblasti nejenom svrchních vrstev outdoorového oblečení. Novinka loňské zimy Tilak Nalu vybočuje z tradičního programu, kdy se jedná o zateplovací vrstvu chránící proti prochladnutí během fyzicky náročného sportovního výkonu nejdůležitější části těla od kolen po lokty. Předpokládané použití je primárně pod svrchní membránovou bundu a kalhoty. V praxi se osvědčilo použití vesty ať už jako svrchní vrstvy nebo pod membránovou bundou, zatímco šortky byly vždy použity jako svrchní vrstva.

Hlavním použitým materiálem je velmi lehká izolační vrstva Climashield Apex 67 g/m2. Výrobce zdůrazňuje, že Climashield Apex je vyráběn v USA, ne v Číně. V ČR tento materiál používá jako další například výrobce spacáku Prima místo dřívějších materiálů Polyguard 3D a Delta.

V kompletu Tilak Nalu na skialpechV kompletu Tilak Nalu na skialpech

Tilak Nalu - pohled zepředuTilak Nalu – pohled zepředu

Tilak Nalu - pohled zezaduTilak Nalu – pohled zezadu

Tilak Nalu vesta

Vesta působí na první pohled až příliš lehkým dojmem, který je vzápětí potvrzen, když subjektivně neváží téměř nic (ve velikosti M přibližně 250 gramů). Přední část vesty je navržena nahoře s vertikálními komorami, zatímco v dolní části jsou komory asymetricky zešikmené. Záda jsou potom celá s asymetrickými komorami. Je to záležitost designu, neboť v praxi rozdíl mezi šikmými a svislými komorami asi nebude rozpoznán.

Detail široké légy vesty Tilak NaluDetail široké légy vesty Tilak Nalu

Výborné jsou rukávy kryjící ramena a dále paže až téměř po lokty, kde je možné stáhnout obvod – stahování je vzadu, takže ideálně jednou rukou vzpažit a druhou stahovat. Ovládání je snadné i v tenčích prstových rukavicích. Prodloužení rukávů přes paže je oproti klasické vestě podstatně lepší kvůli ochraně ramen před chladem. Stejné stahování je v zakončení vesty po obou bocích, takže záleží na individuální volbě, zda nechat trochu větrání, nebo stáhnout co nejvíce k tělu.

Vesta Tilak Nalu s širokou légou přes zip v oblasti hrudníkuVesta Tilak Nalu s širokou légou přes zip v oblasti hrudníku

Zapínání vesty je řešeno u Tilaku standardním obousměrným zipem, který je po celé délce krytý malou vnitřní légou. Z praktického pohledu je povedená a nápaditá druhá léga – pět centimetrů široká, která kryje zip v oblasti hrudníku zvenku s fixací pomocí tří suchých zipů. Pokud je uživateli lokálně větší zima, nicméně se potřebuje odvětrávat při náročnějším pohybu, je možné plně zapnout oblast hrudníku, zatímco vestu zespodu rozepnout pro snadnější chlazení. Ochranou proti oděru krku je malá horní léga kryjící zakončení zipu.

Další dva krátké zipy uzavírají vyteplené kapsy v přední části. Tyto kapsy jsou ovšem použitelné pouze v případě, kdy je Nalu jako svrchní vrstva. K prohřátí rukou, když čekáte na kopci na kolegy, se hodí výborně.

Tilak Nalu šortky

Situaci, kdy v zimě dorazíte na kopec se silným větrem a nepříjemně nízkou teplotou, asi každý zná. Stejně tak jako je možné rychle prochladnout ať už při svačině nebo čekání. Zatímco na horní polovinu těla existuje řada možností pro zlepšení tepelného komfortu, na oblast od pasu dolů vhodných oděvních kusů moc není.

Zateplené kalhoty Tilak Nalu se symetrickými zešikmenými komoramiZateplené kalhoty Tilak Nalu se symetrickými zešikmenými komorami

Šortky Tilak Nalu plní tuto funkci dokonale – v batohu nejsou díky zanedbatelné hmotnosti ani poznat, stejně tak při kompresním sbalení je jejich objem minimální. Zato jsou ale rychle po ruce při nutnosti rychle zvýšit tepelný komfort dolní poloviny těla.

Boční obousměrný zip zakončený drukem u šortek Tilak NaluBoční obousměrný zip zakončený drukem u šortek Tilak Nalu

Po vytažení zateplených šortek z batohu není nutné rozepínat nebo sundávat skelety. Stačí rozepnout nohavice pomocí obousměrných zipů a protáhnout šortky přes třísla. V dalším kroku zacvaknout druky v pase na bocích a zapnout oboustranné zipy. Obvod kolem pasu se snadno doladí přezkou s posuvnou plochou gumou. Při oblékání je rozdíl v rychlosti zanedbatelný, ať už šortky Nalu dáváte na kalhoty, nebo kalhoty rozepnete a stáhnete po kolena – šortky tak tvoří mezivrstvu. Rychlé a bezchybné!

Stahování v pase šortek Tilak Nalu, díky rozepnutému druku je vidět i oko na přichycení šleStahování v pase šortek Tilak Nalu, díky rozepnutému druku je vidět i oko na přichycení šle

Design šortek je oproti stejnojmenné vestě symetrický s komorami spadajícími do středu. Kromě dvou bočních obousměrných zipů jsou tři další zipy krátké, kdy dva z nich před sněhem kryjí velké přední kapsy. Na vnitřní straně pasu jsou ještě čtyři oka pro případné dodatečné šle. Kromě skialpového použití se šortky velmi dobře uplatní při freeride, catski nebo heliski, když je potřeba cestou nahoru sedět – a vyhřívané sedačky zatím nejsou moc rozšířené.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: